Prześlij dalej:

Rzym przemówił! Po długich tygodniach Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawach bieżących, a tych się namnożyło sporo, tak wiele, że od przybytku niejednego głowa rozbolała. Wczoraj milczenie zostało przerwane i możemy mówić o kolejnym klasyku w wykonaniu Jarosława Kaczyńskiego, ale po kolei. Prezes PiS pojawił się na uroczystym wręczeniu Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego, laureatem został Mateusz Morawiecki, czemu nie wypada się dziwić. Z tych dwóch informacji można łatwo zbudować fałszywy obraz rzeczywistości, który nam powie, że PiS całkowicie skręcił w stronę centrum i marginalizuje „obciachowych” działaczy. Nic bardziej mylnego, nie ma jasnego kierunku, PiS się dalej chwieje.

Po uroczystości szef PiS udzielił wywiadu, czego nie robił od dłuższego czasu i przedstawił portalowi wpolitce.pl swoje stanowisko w kilku najbardziej gorących tematach. Kaczyński skomentował decyzje w sprawie kompromisu z UE i uznał to za „gorzkie ustępstwo”, ale dostosowane do politycznych realiów. W sprawie ustawy o IPN uciekł w żarty, bo za żart uznaję słowa, że rzecz się w całości rozstrzygnie w TK, a Kaczyński nie widzi sensu, aby rozmawiać z Julią Przyłębska na temat wyroków, gdyż taka stanowcza jest Pani prezes w obronie swojej niezależności. Krótko mówiąc mamy do czynienia z typowym unikiem, żart taki sobie, sprawa poważna, Kaczyńskie wie, że jego najwięksi zwolennicy dostaliby następny cios, gdyby usłyszeli, że konieczne jest wycofanie się i z tej ustawy. Trzeci ważny punkt to afera wokół nagród dla rządu Beaty Szydło i tutaj właśnie mamy klasyczną zagrywkę szefa PiS.

Pojawienie się na uroczystości wyróżniającej Morawieckiego i wcześniejsza absencja podczas wystąpienia byłej premier w sejmie, wytłumaczona alergią, dawały jednoznaczne wsparcie nowemu premierowi, ale do czasu. Wpolityce.pl zapytało Jarosława Kaczyńskiego o sejmowe wytępienie Beaty Szydło i kwestię samych nagród. Jedno i drugie pytanie doczekało się jednoznacznej odpowiedzi, bez cienia dyplomacji. Prezes powiedział wprost, że Beata Szydło pokazała w sejmie pazurki, a nagród nie tylko można, ale trzeba bronić. Słowa o „pokazywaniu pazurków” natychmiast zaliczyły inną klasykę, od dziś po mediach najgorszego sortu i takiej samej opozycji, krążą jako „seksizm” i „dzielenie Polaków”. Nic innego tylko klasyczne „Kaczyńskie powiedział”, ale ten watek zostawiam satyrykom, ponieważ dużo ważniejsze jest wsparcie dla Beaty Szydło. Kaczyński uwielbia ten manewr, wbija klin między dwie partyjne frakcje i liczy żołnierzy. Dokładnie to samo zrobił w przypadku Beaty Szydło i Mateusza Morawieckeigo, ale z całej akcji dowiadujemy się czegoś więcej.

Niech mi będzie wolno uznać alergię Kaczyńskiego, za takie sobie usprawiedliwienie, tym bardziej, że tego dnia w sejmie zabrakło także Morawieckiego. Obaj Panowie byli w wyjątkowo krępującej sytuacji, Kaczyński w przeszłości wiele razy mówił o władzy, której nie sprawuje się dla pieniędzy. Jest więcej niż pewne, że na sali sejmowej i poza nią, cała uwaga skupiłaby się na Kaczyńskim, słowa Szydło byłby tylko pretekstem do frontalnego ataku. Morawiecki też nie czułby się komfortowo po swojej deklaracji, że z nagrodami rząd zrywa, zwłaszcza, że przemówienie jego poprzedniczki wywołało spontaniczny i szczery aplauz w partyjnych szeregach. Prezes PiS i jego najnowsze odkrycie kadrowe uniknęli dyskomfortu, ale sam Kaczyński nie mógł dłużej unikać odpowiedzi na kluczowe pytania. Odpowiedzi w końcu padły i wszystkie są ukłonem w stronę twardego elektoratu, wszystkie wzmacniają prawą nogę w PiS.

Strony

Źródło foto: 
14002 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

9 (liczba komentarzy)

 1. Szydło sie sprawdziła po wielokroć, natomiast Morawiecki jeszcze nie

  Morawiecki jest łatwo odwoływalny więc stawiajac na nie do końca przetestowanego MM - PJK asekuruje się BS na której mógł i może zawsze polegać...

   

 2. avatar

  No, czy tak łatwo? Dudescu zadeklarował, że to jego premier a on ma w łapach weto i może blokować istotne reformy Państwa.

 3. Jeden Kaczyński miał odwage przeprosić elektorat PiS za ograniczenie suwerenności. Reszta opowiada, że USA i Izrael i Berlin bardzo naciskają na wprowadzenie zmian, które są nieistotne.

  A ja wciąż nie wiem, co Polska dostanie za taniec z Berlinem. I obawiam się, że PiS też tego nie wie, bo nic nie przygotował.

 4. avatar

  No cóż, PiS coraz bardziej zmienia się w PIC

 5. avatar

  A tutejsze forum w recenzentów z Muppet Show.

 6. avatar

  też tak to odbieram,chociaż nie wiem czy jeszcze ktoś pamięta Mapetów

  widz?

 7. avatar

  Ten saksofon na końcu programu był nieziemski.

 8. Kaczyński, twoje bajki i opowieści już nie wystarczą. "Po czynach ich poznacie" - a na razie wszelkie czyny wskazują że sprzedałeś Polskę żydowstwu. Co ci za to się należy to nie wpowiem ze względu na Wielki Tydzień.

 9. avatar

  Nie mogę nigdzie znaleźć tego obrazka Mleczki: nosorożec "używający" żyrafy i podpis: OBYWATELU! NIE PIEPRZ BEZ  SENSU!

  Jednak mam!

 10. Strony