Pracownik Owsiaka: „Zawsze był problem czy faktura ma być na „Mrówkę” czy na WOŚP”

Prześlij dalej:

Parę dni przed 23 Finałem WOŚP otrzymałem jeden z kilku maili od ludzi, którzy pracowali, bądź nadal pracują dla Jerzego Owsiaka. Wszystkie dotyczyły faktów, o których piszę od kilku lat, ale jeden był szczególnie treściwy i dotyczył „kuchni” WOŚP. Zdaję sobie sprawę, że niektórzy Czytelnicy, nawet nieprzychylni Owsiakowi, mogą podejść z rezerwą do dzisiejszego tekstu, bo nie tylko zabraknie imienia z nazwiskiem Autora, ale będę zmieniał w treści płeć i inne dane (np. pracowałem, pracuję), aby uniemożliwić identyfikację tej osoby. Po ostatnich i wcześniejszych wyczynach Owsiaka chyba nie muszę tłumaczyć, skąd ta ostrożność i dbałość o bezpieczeństwo ludzi, którzy odważyli się mówić. Widzieliśmy Owsiaka i jego dresiarzy w akcji, wiemy w jaki sposób zaszczuwał i nadal zaszczuwa swoich krytyków. Naturalnie anonimowość nie oznacza niewiarygodności, podstawowe dane pracownika WOŚP są mi znane, a przekazane informacje pokrywają się z moją wiedzą z innych źródeł. Gorąco polecam rozmowę, która pokazuje w jakich realiach funkcjonuje WOŚP, co sobą reprezentuje Jerzy Owsiak i dlaczego każde pytanie o finanse wywołuje w panu prezesie kompromitujące ataki furii. Jednocześnie zapowiadam następne publikacje z cyklu „pracowałem/pracuję dla Owsiaka”. Większość pracowników WOŚP doskonale wie w czym uczestniczy i milczą albo ze strachu albo z innych powodów, których łatwo się domyślić. Tym bardziej jestem wdzięczny ludziom mówiącym DOŚĆ. Zaczęło się tak:

Piotr. Pracowałam/pracuję z Owsiakiem w Fundacji. Wszystko co piszesz jest prawdą. Niestety proceder z firmą żony był od początku. Od kilku lat wiem to, co teraz odsłaniasz. Cieszę się że ktoś wreszcie to nagłośnił. Trzymam kciuki. Oczywiście, że wiem dlaczego nie dostarczył rozliczeń. Bo niestety są tam przelewy i ich wysokość. Wszyscy wiedzieli, że Dorota za dużo wie i dlatego ciągle tam pracuje. Jednak ma braki co do księgowości. Z braku laku wsadzili ją tam jak poprzednia księgowa zaczynała wiązać fakty.

Odpowiedziałem na maila i od razu zwróciłem się z konkretnymi pytaniami, dotyczącymi Fundacji WOŚP, spółek i firm powiązanych oraz samego Jerzego Owsiaka.

Czy możemy porozmawiać o szczegółach? Mam sporo konkretnych pytań.

Oczywiście pytaj. Nie wiem czy będę umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Wszystko szło na „Mrówkę” i program „Kręcioła”. Poszli dalej i stworzyli sobie ZM.

Jak trafiłeś do WOŚP. Ogłoszenie, CV, z polecenia? Czy masz wiedzę jak WOŚP zatrudnia pracowników?

Nie mogę powiedzieć jak trafiłem, bo to informacja, która może mnie zidentyfikować, ale wiem, że większość ludzi trafiała do WOŚP po zwykłej rekrutacji, ogłoszenia, CV itd.

Kto był pierwszą księgową WOŚP i dlaczego Twoim zdaniem już nie pracuje?

Znam te historie z rozmów w biurze, słyszałam, że pierwsza była Pani Jadzia… teraz nie pamiętam nazwiska. Mówiło się, że wyrzucił ją Owsiak, bo czegoś nie zrobiła na czas i jakąś karę musiała płacić Owsiakowa. Potem przyjęli chyba Panią Basię i właśnie Dorotę (Pilarską dopisek red.) Pani Basia nie wytrzymała ciśnienia i uwag Doroty i pożegnali się z nią. Została Dorota jako pupilka.

Strony

66807 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

51 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  Poniżej treść maila, którą WOŚP w panice wysyła do sztabów, w związku z zapytaniem, jaką kwotę sztaby podały w dniu 23 Finału. Oczywiście jest to intepretacja prawa w stylu mecenasa Jacka Zagajewskiego - błazenada i panika w oczach.

  Sztaby podlegają ustawie o dostepie do informacji publicznej z bardzo prostej przyczny. Po pierwsze ponad 90% z nich to podmioty, które z natury rzeczy objete są ustawą, bo to są po prostu organizacje pozarządowe albo podmioty korzystające ze środków publicznych i smaorządowych. Po wtóre mamy przepis:

  podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym.

  Fundacja WOŚP jako OPP dysponuje środkami publicznymi, sztaby realizują zadania na rzecz WOŚP. Amen. Każdy sztab, który nie udzieli informacji łamie ustawę, a sztaby korzystające ze środków smorządowych łamią prawo podwójnie. "Intepretacja" WOŚP jest tak bzdurna, że pomimo "podkładki" sztaby nadal wysyłają informacje, co więcej przesyłają mi brednie WOŚP. Potórzę publiczne, ze zgromadzonego materiału widać wyraźnie, że kwotę dekalrowaną 36,2 miliona Owsiak wziął z....sufitu.

   

   

  Drodzy Przyjaciele,

   

  Ponownie musimy Was przeprosić za to, że fakt Waszego zaangażowania w 23. Finał WOŚP naraża Was na otrzymywanie maili od człowieka, którego nienawiść do WOŚP nie pozwala mu racjonalnie oceniać swojego postępowania. 

   

  Powołuje się on na przepisy o dostępie do informacji publicznej. Nawet amatorska znajomość ustawy i regulacji o dostępie do informacji publicznej wystarczy, by bez wątpienia stwierdzić, iż sztaby 23. Finału WOŚP nie podlegają pod te unormowania. Nie macie obowiązku odpowiadać na ten i podobne żądania jakichkolwiek informacji, ani teraz ani w przyszłości. Odpowiednią ekspertyzę prawną przesyłamy Wam poniżej. 

   

   

  Uprzejmie informujemy, że żądania udostępnienia informacji przez sztaby przez osobę Piotra Wielguckiego są bezzasadne.

   

              Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że za informacje publiczne należy uznać takie informacje, które zostały wytworzone przez władze publiczne oraz osoby pełniące funkcje publiczne oraz inne podmioty, które wykonują funkcje publiczne lub gospodarują mieniem publicznym (komunalnym bądź Skarbu Państwa), jak również informacje odnoszące się do wspomnianych władz, osób i innych podmiotów, niezależnie od tego, przez kogo zostały wytworzone [por. wyrok NSA z dnia 30 października 2002 r., II SA 181/02; wyrok NSA z dnia 20 października 2002 r., II SA 1956/02 oraz wyrok NSA z dnia 30 października 2002 r., II SA 2036-2037/02 ). Wspomniana wykładnia pojęcia informacji publicznej opiera się przede wszystkim na treści art. 61 Konstytucji RP, wskazującego jako kryterium udostępniania informacji, czy dotyczy ona działalności organów władzy publicznej lub osób pełniących funkcje publiczne ( nie osób publicznych ).

   

   Spośród informacji dotyczących podmiotów innych niż władze publiczne i osoby pełniące funkcje publiczne, a zatem organów samorządu gospodarczego i zawodowego oraz innych osób i jednostek organizacyjnych, charakter informacji publicznej należy przypisać jedynie tym, które odnoszą się do wskazanej w art. 61 Konstytucji RP publicznej sfery ich działalności, a więc wykonywania zadań władzy publicznej i gospodarowania mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa. Żaden ze sztabów tych warunków nie spełnia.

   

  Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1. wspomnianej ustawy, obowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności: organy władzy publicznej, organy samorządów gospodarczych i zawodowych, podmioty reprezentujące zgodnie z odrębnymi przepisami Skarb Państwa, podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne albo osoby prawne samorządu terytorialnego oraz podmioty reprezentujące inne państwowe jednostki organizacyjne albo jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego, podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.

              Żaden ze sztabów nie należy do kategorii podmiotów wskazanych w niniejszym przepisie.

              Brak jest podstaw prawnych do żądania udostępnienia danych w zakresie wskazanym przez Piotra Wielguckiego.

   

              Jak z tego zatem wynika, brak jest również podstaw do egzekwowania jakiejkolwiek odpowiedzialności z tytułu braku udzielenia odpowiedzi.

   

   

   

  Wszystkie Wasze zobowiązania są zawarte w regulaminie działania sztabu WOŚP i nikt nie może Wam nic innego narzucić. A już na pewno nie ma prawa straszyć Was jakimikolwiek postępowaniami - to abstrakcja i wyssane z palca brednie, a całość świadczy o tym, iż ludzi, którzy nie akceptują działalności WOŚP baaaaardzo zabolało, iż udało się w tym roku osiągnąć tak doskonały efekt grania. 

   

  Za ten efekt Finału WOŚP - bardzo Wam dziękujemy. 

   

  Polecamy więc nadawcę tych absurdalnych żądań dodać do spamu i potraktować go jak każdego  internetowego hejtera.

   

  Pozdrawiamy!

  Fundacja WOŚP

 2. Buc wykazuje niby na katalog zamknięty, a nie widzi, że jest to tylko część, która
  jest opisywana jako " a w szczególności : ... "  i je wymienia.

  Termin "zadania publiczne" jest pojęciem szerszym od terminu "zadania władzy publicznej". Pojęcia te różnią się przede wszystkim zakresem podmiotowym, bowiem zadania władzy publicznej mogą być realizowane przez organy władzy lub podmioty, którym zadania te zostały powierzone w oparciu o konkretne i wyraźne unormowania ustawowe. Pojęcie "zadanie publiczne", użyte w art. 4 u.d.i.p. zamiast pojęcia "zadanie władzy publicznej" użytego w art. 61 Konstytucji RP, ignoruje element podmiotowy i oznacza, że zadania publiczne mogą być wykonywane przez różne podmioty niebędące organami władzy i bez konieczności przekazywania tych zadań. Tak rozumiane "zadanie publiczne" cechuje powszechność i użyteczność dla ogółu, a także sprzyjanie osiągnięciu celów określonych w Konstytucji lub ustawie. Wykonywanie zadań publicznych zawsze wiąże się z realizacją podstawowych publicznych praw podmiotowych obywateli.

  Wg. mojej wiedzy świadomie wprowadza w błąd ... 

 3. Moze warto by sie pokusic i zrobic cos w rodzaju oswiadczenia czy tez strony "o mnie" ktora w kilku slowach wyjasni, ze ani Piotr ani MK nie sa wrogami WOSP jako idei, nie sa wrogami Owsiaka jako czlowieka niosacego pomagajacego. Pozbawilo by to ich raz na zawsze tej gadki o hejcie do orkiestry, pomocy, dobroczynnosci?

 4. zawsze sekta traci ludzi dopiero po publicznych opisach bylyuch czlonkow sekty
  na razie jest ich malo ale jesli Kurka bedziesz pisal o Owsiaku jak pisales i nie poruszal roznych innych spraw np ze Smolenskiem to ludzie zaczna cie postrzegac jako czlowieka chcacego obalic sekte zerujaca na ludzich i zaczna sie zglaszac , Bedzie dokladnie tak jak z scjentologami. David Miscavige tak samo w oficjalnych zrodlach sie zachowuje a ludzie ze srodka mowia jak jest naprawde. Nasza sekta jest podwojnie grozna bo nie tak jak w USA ktore umie sobie z nimi radzic u nas powiazana jest sekta Owisaka niemal z III RP i to juz jej nadaje status sekty panstwowej w jakims tam sensie. Nieminiej mechanizmy stosowane w obu sa dokladnie takie same. Musimy dac bezpieczenstwo to zaczna sie ludzie ujawniac, co prawna u nas  nie ma jeszcze takich rozbudowanych oraganizacji typu anonymous takze na Tobie stoi ten ciezar. Nie wiem tylko jak to zniesiesz ;)

 5. http://www.nbp....
  Wydaje się, że pazerność Owsiaka musiała wzrosnąć ponieważ zysk z odsetek np od 1998 r zmalał 10-krotnie. A 1991 o ile dobrze pamiętam odsetki wynosiły nawet ok 60%. Wtedy to musiała być jazda.

 6. Witam serdecznie. Dodam ten post po raz drugi tylko wyjątkowo, bo poprzedni dodał mi się w złym miejscu i mógł zaniknąć w natłoku innych. Oto treść:

   Zapytałem na stronie CD-Action co z aukcjami na rzecz WOŚP w świetle kontrowersji z ich księgowaniem. Admin mi odpisał, że aukcje internetowe jak najbardziej są ujmowane w rozliczeniach i żebym sobie to sprawdził na stronie.

  Czy w związku z tym mogę już spać spokojnie i nie martwić się o żadne allegrowe przekręty? 

  Z niecierpliwością oczekuję odpowiedzi i pozdrawiam.

 7. mnie od jego wrzasku okazjonalnie widując na telewizorze robiło się niedobrze i zaraz go przełączałam ... a oni go mieli na codzień i nadal kult???
  Toż to naprawdę sektą zajeżdża .... Tekieli by się przydał jak nic ...:)

 8. Toz przeciez sekta to byla zawsze, tylko dopiero teraz niektorzy zaczynaja sie budzic z reka w nocniku. Przerazajace jest to, ze dzieci sa dalej indoktrynowane i ze dalej w te glupoty wierza! To jest problem.

 9. ale nie ma co mrużyć ... choroba jasna ...
  zwłaszcza jak sobie przypomnę jedną znajomą nastolatkę, chodzącą okrągły rok w koszulce wośp, była, a pewnie nadal jest najbardziej chamską i ordynarną dziewuchą jaką widziały moje oczy. Podłą dla rodziny, szkoły, uczniów, nauczycieli ... chyba tylko dla "Jurka" nie. To było patologiczne ... jakby wyzwalało najgorsze instynkty.

 10. avatar

  panie piotrze..
  kiedy bedzie mowa o tych dokumentach w sądzie??planowany jest jakis termin rozprawy gdzie moze pan to ujawnic??

 11. Owsiak:: Musimy uodpornić się na hejt

  by dalej prowadzic swoja trzodke...
  do konca swiata i jeden dzien dluzej ze szczodrze nabitym portfelem..

  http://www.interia.tv/wideo-jurek-owsiak-nie-chce-walczyc-z-hejterami-to-rola-sadu,vId,1630175,vAId,133649,vSort,5,vTime,1

  wynika z tego, ze problemem nie sa nieujawnione faktury Owsiaka co godzi w transparentnosc funkcjonowanai fundacji, ale "hejterzy" o dokumenty pytajacy..

 12. avatar

  dzięks za wstawke..
  krytyka musi byc pozbawiona hejtu i fotomontaży..a polskie sady musza zaczac innaczej rozstrzygac tedgo typu spory....tejn owsiak to jest jednak "inteligentny facet"...soorry..tylko go przytoczylem..

 13. avatar

  I jeszcze ma czelność porównywać pytania o transparentność swoich podejrzanych biznesików do zamachów w Paryżu :/
  Strasznie odleciał w swej manii wielkości...

 14. avatar

 15. a ten "filantrop" sprzedaje nasze!!!
  http://aukcje.w...

  Ps. tam jest pełno takich świeckich rekolekcjantów co gromadzą cały rok fanty a potem potrafią i nawet na kilkadziesiąt tysięcy kasy natłuc ...
  Mało nie zeżarli Allegro jak się chciało z interesu rakiem wycofać ...

 16. avatar

  Jesteś pewna, że swoje i za swoje?

 17. ale obserwowałam większość "rekordzistów" przez kilka lat ... sprawdzałam nazwiska, firmy ... wyglądali na oszalałych na tym punkcie ... 
  forum, forum było ciekawe .... potrafili się pożreć o to że ktoś za mało wyrafinowane rzeczy wystawia ... starą rękawiczkę ...
  'kręcimy, kręcimy dla dzieciaczków" .... kręcili ale dla kogo innego ...
  Ten amok dotknął na Allegro w większości ludzi 40+, tak przynajmniej wyglądało ze zdjęć umieszczonych po jakimś zlocie ...

  Jest nawet akcja ku pamięci jednego zmarłego "rekordzisty" nazywa się Gram z Januszem

  I co ważne, te 2500 sprzedanych to mogłaby być również dobrze złotówka do świnki na komentarz bo tam kwitł kult zdobywania odznak ... raz była tez awantura, że za dużo świnek ... odszedł wtedy taki gigant zbierania "dla dzieciaczków" nie zniósł, ze on "kręci, kręci" a oni go postponują, że świń nie wolno na masy tylko jedna ...
  długo bym mogła o tym jakże ciekawym zbiorowisku ...

 18. czy chcecie czy nie ...
  Był na Allegro taki łoś z mcdonalda na 10 cm, który rokrocznie był wystawiany jako zbieracz po kilkanaście razy w ciągu sezonu wośpowego  (grudzień-luty), czasem licytowali po kilkaset złotych, wpłacali, łoś garnął dla Jurkowej na waciki. Aż pewnego razu, ze dwa lata temu, ktoś łosia wylicytował i imaginujcie sobie, kazał sobie wysłać łamiąc tym samym odwieczną, świecką tradycję przekazywania badziewia do dalszej licytacji.

  Wybuchł SKANDAL!!! Łoś nie będzie grał dalej "dla dzieciaczków", szczęśliwy nabywca "morduje dzieciaczki" no i starców też morduje. Uparł się, łosia dostał, został wyklęty za czyn niegodny, ale na szczęście ktoś bohatersko podrzucił kolejną maskotkę aby tradycja budowana z takim mozołem nie zaginęła. 

 19. Panie Piotrze, dzięki Panu dowiedziałam się czym jest manipulacja faktami. Podał Pan teraz mocne konkrety, które obnażają działalność pana owsika. Jednocześnie jako osoba wrażliwa boję się o Pana życie. 

 20. jak pieniadze, lubia cisze.  Im glosniej jest o tym blogu, tym dalej od blogera beda sie trzymac wszelkie 'zle przypadki losu' zeby nie przyciaganc uwagi opinii publicznej.. 
  Jak widac popularnosc bloga jest wysoka i wykazuje tendencje wzrostowa. Tak trzymac.
  Na pewno popularyzacji bloga sluzy cytowanie i zamieszczenie linkow na innych portalach. Trzeba wiec to robic!
  W ostatecznosci mozna tez zamiejscic na youtube lub wprost tu: "deklaracje woli zycia"  ktora odrzuci wszelkie zle przypadki tak losu jak i slabostki wlasnego charakteru jako zupelnie nietypowe dla tego przypadku i wyluczajace je. Wszyscy czytelnicy bloga beda tez swiadkami.

 21. Jerzego Owsiaka Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
  Poniżej zamieszczam opinię do doktoratu słynnej polskiej etyczki. Przeczytaj i potnij się ze wstydu:
  http://www.lide...

 22. Przechowalnia dla starych uboli o zniszczonych nerkach - miejsce w sam raz dla "Jurka". Tam nawet kierownikiem katedry socjologii zrobili coś, co nazywa się Majcherek, Janusz.

 23. W liceum na polskim zasłużyłaby pewnie na 4.
  Nie odnoszę się nawet do zachwytów nad "przejrzystością i wysokimi moralnymi stanardami" :)

 24. widać w działaniu Owsiaka sprawdzone wzory. Syndrom oblężonej twierdzy, hejterzy czychający na zbłąkane duszyczki, i on Guru, Prorok i żyjące wcielenie Kriszny, który żyje samą dobrocią świadczoną wszystkim i zawsze.
  Guru nie ma głowy do przyziemnych spraw, jak faktury, czy co na MC, a co na WOŚP, on jest ponad to, on lewituje i czyni cuda, jak choćby cudowne rozmnożenie słoików.

 25. Oj MK narobiłeś. Teraz jerzy wsiak  (z szacunkiem dla Jerzych) będzie miał nieprzespaną noc i będzie się bił z myślami "kto mnie tak urządził?" i szukał winowajcy. Mam wrażenie, że jeszcze nie wszystko opublikowałeś, a tłustsze kąski zostawiłeś na później, tj na czas po apelacji. 


  Piotrze! 
  Blog jest zgłoszony jako całość. Aby na niego można było głosować należy umieścić na głównej stronie ww baner wraz z odnośnikiem tak aby był aktywny oraz właściciel bloga musi potwierdzić/wyrazić zgodę. Link można zgłosić do 12 godzin. Potem traci ważność i trzeba ponownie rejetrować blog.
  Proponuję wytypować jeden lub dwa najlepsze artykuły i również je zgłosić.

 26. avatar

  Doceniam dobre chęci, ale to się nazywa niedźwiedzia przysługa. Proszę nie robić takich rzeczy. Nie wolno zgłaszać całej strony, ani pojedynczych tekstów. To musi być konkretny blog. Każdy kto prowadzi blog na kontrowersje.net może się zgłosić, ale pod żadnym pozorem nie należy zgłaszać adresu kontrowersje.net. Zgłoszę swojego bloga w odpowiednim czasie.

 27. avatar

  Miałbyś szansę tam wygrać jednak zapewne w trakcie głosowania system informatyczny musiałby paść, zaczęto by liczyć głosy raz jeszcze, część by przepadła i tak wygrałby blog dajmy na to Azraela...;)

 28. avatar

  Wygrać? Durczok będzie wybierał zwycięzców. Tam się nie da wygrać, ale da się pokazać głosami, że resztę zostawiamy w tyle i o to jak zwykle powalczymy.

 29. avatar

  Toteż i o tym piszę...;)

 30. Twój ulubieniec jest jednym ze sposorów. 

 31. Strony