Prześlij dalej:

Prócz "sondażu" zamówionego przez TVN pod potrzeby TVN, wszystkie pozostałe pokazują, że PiS nie traci poparcia, w przeciwieństwie do POKO. I znów zdziwienie, chociaż mądrzy ludzie pisali, jak to się skończy. Trafna diagnoza polityczna wymaga od diagnosty odporności psychicznej i to cała tajemnica niekończącej się serii błędów, jakie popełniają podatni na presję. Od kilku lat widzę tę samą sekwencję zdarzeń i opinii. Pojawia się jakaś „wielka afera”, odpowiednie ośrodki propagandowe zaczynają wytaczać działa i oddają pierwsze salwy. Potem do akcji wkraczają bataliony propagandowe, w mediach i Internecie pojawiają się wszelkiej maści eksperci, autorytety i w końcu zwykłe trolle od Brejzy. Przede wszystkim powstaje presja, dopiero później narracja, która zawsze, ale to zawsze jest całkowicie oderwana od rzeczywistości.

Według tej powtarzalnej procedury tworzy się atmosfera znana z bajki „Nowe szaty króla”. Gdy wpływowi ludzie krzyczą, że coś jest piękne lub złe, to „prości ludzie” ulegają „elitarnej” sugestii. Jeśli występuje dodatkowa presja w postaci „świętych krów” albo „świętych tematów”, to zawsze usłyszymy, że król jest pięknie ubrany, a kto powie coś przeciwnego, ten zostanie wariatem. W codziennym politycznym i medialnym znoju jest jak w bajce, lud ma topornie podaną wykładnię dobra, zła, afery, braku afery, itd. Proszę zwrócić uwagę, że każda medialna socjotechnika zaczyna się nie od podania faktów, ale nośnego szyldu: „Misiewicze”, „świnia +”, „farma trolli”, „sędziowie dublerzy” i nawet „osoby LGBT”, choć takie osoby z definicji istnieć nie mogą.

Szyldy są przyjmowane przez tych, którzy tworzą propagandę i jej kibicują, ale bardzo często tymi samymi sloganami posługują się atakowani propagandą. Dzięki przewadze uzyskanej na starcie można zbudować wrażenie, że narzucona „narracja” jest precyzyjnym opisem rzeczywistości. Przekaz dodatkowo wzmacnia się „moralnymi aksjomatami”, na przykład takimi: „to jest nie do obrony”, „w każdym cywilizowanym kraju rząd podałby się do dymisji”, „mamy do czynienia nie z atakiem na sędziów, ale na nas wszystkich, zwykłych obywateli”. Lawina nabiera tempa i w przestrzeni publicznej nie bardzo jest miejsce, aby się przed nią schować, dlatego udaje się wywołać panikę, szok, w najlepszym razie dezorientację.

Strony

Źródło foto: 
24488 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

4 (liczba komentarzy)

  1. Te liczne nękania aferkami pokazują że może już nadszedł dla PiSu czas by wreszcie dobrać się do TVN. Na razie to medium jest nietykalne, gdyż znajduje się pod osłoną pani Mosbacher. Mogą w tym celu wykorzystać wizytę Trumpa, by mu uświadomić że jego najlepszy europejski sojusznik ma też takie swoje CNN, które go niszczy, co w końcu może doprowadzić do przegranej PiS i co za tym idzie końca dobrych stosunków Polski z USA. Co gorsze ta telewizja jest zaciekle chroniona przez jego własną urzędniczkę. Ciekawy jestem czy USA w końcu zdejmą ten parasol i zrobią coś dla swojego sojusznika.

  2. Właścicielem mediów Lisa został amerykański miliarder - faszysta. Jeśli mogę podpowiedzieć, zostaje Trybuna i Playboy.

  3. Wyborcza będzie musiała go przytulić. Kto wie czy nie zwolnią za to np. Czuchnowskiego, by nie powiększać kosztów.

  4. Pani Profesor Pawłowicz ma klasę, bo powiedziała sędziom dla których suwerenność Polski znaczy mniej niż ich fuchy, że nie ma dla nich miejsca w Sądzie.

    To, czy listę dostała wPolityce, co chyba było publicznie dostępne, czy kupiła w kiosku czy kserowała ją jakaś asystenta PiS, jest trzeciorzędne i niestotne. Przynajmniej ja nie widzę tu nic ważnego.

  5. Strony