Prześlij dalej:

Powiadają, że kłamstwo ma krótkie nogi, ale to są słowa ludzi, którzy się nigdy z kłamstwem nie ścigali, by na mecie przekazać prawdę. Jedną z najbardziej prostackich form kłamstwa, czy szerzej manipulacji, jest szantaż emocjonalny. Z tym zjawiskiem spotykamy się wielokrotnie i niemal na każdym kroku, od osobistych doświadczeń, kiedy rodzice po rozwodzie szantażują dzieci pytaniami, kogo Michaś kocha bardziej, mamusię, czy tatusia, przez komiczne oferty seksualne, jak mnie kochasz to mi to udowodnij, aż po wciskanie łez poprzez profesjonalnie przygotowane kampanie.

Kłamstwo biega sobie niczym nieobciążone, natomiast prawda musi na plecach taszczyć tonę faktów, dokumentów i rzeczowych argumentów. Puszczanie w obieg kłamstwa daje manipulatorom gigantyczną przewagę, bo dotarcie do prawdy zajmuje znacznie więcej czasu i w tym czasie z jednego kłamstwa rodzą się kolejne. Co roku zewsząd atakują mnie kłamstwa i manipulacje Jerzego Owsiaka oraz jego zwolenników i to, że oni kłamią na wiele sposobów, a przy tym są odporni na wszelką wiedzę, nie jest niczym nadzwyczajnym. Jednak rytualne wypowiedzi i apele w jakimś momencie nabierają cech stricte sekciarskich i to nie jest żadna metafora, tylko klasyczne mechanizmy, jakie obowiązują w sekcie. Czasami jest śmiesznie, ale coraz częściej jest strasznie.

Przeczytałem może tysiąc, może kilka tysięcy komentarzy i powtarzalność argumentów u ludzi, którzy ulegli wpływowi sekty WOŚP, kierowanej przez guru Owsiaka, jest naprawdę zatrważająca. Dość przytoczyć ulubioną mantrę: „Jeśli nie popierasz WOŚP, to podpisz oświadczenie, że nie chcesz, aby sprzęt Owsiaka ratował tobie i twoim dzieciom życia”.

8598d4799debb6f5fb25933c045b16d3.jpg

Powyższe oświadczanie rozprowadzało wiele moralnych autorytetów, na przykład Janina Ochojska i wiele mediów lewicowo-liberalnych, żeby daleko nie szukać, dziś na stronie głównej umieścił to portal Michnika http://wiadomos... Przyznam się do czegoś, szczerze do bólu, z samego dna wątroby, że ta obrzydliwa deklaracja jest moim konikiem, żeby nie powiedzieć obsesją. Od kilku lat usiłuję znaleźć antidotum, kontrargument, ale to kompletnie nie wychodzi. Próba racjonalnego wyjaśnia, że to wypisz wymaluj „gdyby nie PRL nie odbudowanoby Warszawy”, czy inne demaskowanie obrzydliwości moralnej takich zabiegów oraz intelektualnej zapaści autorów, nie przynosi żadnego efektu.

Strony

Źródło foto: 
29044 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

23 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  Ja oraz moje dziecko/dzieci..................................................

  ..............................................................................................

  zamieszkały: ..........................................................................

  Nr pesel ...............................................................................

  oświadczam, że w razie jakiegokolwiek wypadku czy też choroby, żądam udzielania pomocy sprzętem będącym w gestii placówki NFZ (jako płatnik składek).

                                                                               podpis

   

 2.                                                                  OŚWIADCZENIE            

  Ja oraz moja rodzina..................................................

  ..............................................................................................

  zamieszkała: ..........................................................................

  Nr pesel ...............................................................................

  oświadczamy, że w razie jakiegokolwiek wypadku czy też choroby:

  NIE ŻYCZYMY SOBIE  UDZIELANIA POMOCY  SPRZĘTEM  BĘDĄCYM OSOBISTĄ WŁASNOŚCIĄ  JERZEGO OWSIAKA

                                                                               podpis

 3. Przy okazji akcji charytatywnej Owsiakowi udało się zbudować wehikuł finansowy, zapewniający utrzymanie rodziny na bardzo wysokim poziomie. To oburza wielu ludzi, w tym gospodarza Forum. Wehikuł ten bazuje na szantażu emocjonalnym i najlepszym środkiem przeciwdziałania jest wyeksponowanie jak rzeczywiście działa ten biznes. W prosty sposób - "x% zebranej składki idzie na utrzymanie Owsiaka i jego biznesów, a reszta jest przekazywana szpitalom". 

  Myślę że w dłuższym terminie dwa trendy będą grać przeciwko Owsiakowi. Pierwszy to rozwój konkurencyjnych organizacji dobroczynnych - te z mniej kontrowersyjnymi kosztami własnymi będą zbierać więcej. Drugi to wpompowanie większych środków do systemu ochrony zdrowia. W połączeniu z bardziej profesjonalnym zarządzaniem szpitalami, spowoduje że spadnie zapotrzebowanie na owsiakowe dary. 

 4. A ja odpowiadam zawsze tak samo: JAk rozumiem w Budzikach fundacji AKogo przebywają tylko te dzieci w śpiączce, których rodzice wczęsniej wpłacali pieniądze na tę Fundację, natomiast do schronisk dla zwierząt Animals przyjmoje tylko te zwierzeta, których właściciele wczęsniej wpłacali pieniądze na prowadzenie Fundacji. To zaskakuje interlokutorów. Na tak postawioną sprawę nie mają odpowiedzi

 5. avatar

  na  twitterze na krakowskim profilu wyborczej mozna wylicytować kolekcję krawatów "szarego człowieka" 

  można upaśc niżej??

  co będą licytować za rok??

   

 6. avatar

  Dzięki  funkcjanoriuszowi filantropii miljony polaków serduszka ma w dupie

 7. Działa tu jeszcze jeden prosty mechanizm. Osoba wpłacająca na WOŚP, jedyny raz w roku za 5 zł uspokaja swoje sumienie i zwalnia od ewentualnych innych datków dla potrzebujących. Każdy czuje się filantropem i tak na prawdę nie interesuje ich dalszy los tych 5 złotych.

 8. Szantaż emocjonalny Owsiaka jest bardzo trudny do zwalczenia z jeszcze jednego powodu. Owsiak jako żołnierzy (zbieraczy datków) używa dzieci - można też powiedzieć, że używa dzieci jako tarcze. W niejednym domu słychać takie rozmowy: D: Mamo/Tato, będę zbierała/zbierał w Wielkiej Orkiestrze na lekarstwa dla chorych dzieci. R: Nie możesz, bo Owsiak to oszust. D: Nie pomożemy chorym dzieciom?

 9. Jeszcze jeden kierunek możliwego szantażu jest następujący: wójt/burmistrz/prezydent (wiadomych proweniencji) wzywają na odprawę do urzędu dyrektorów miejscowych szkół i dają sugestywne sugestie (wymienieni dygnitarze są jednocześnie pracodawcami dyrektorów). Dyrektorzy szkół dają w swoich szkołach sugestywne sugestie swoim podwładnym (będąc jednocześnie ich pracodawcami). Wychowawcy w swoich klasach sugestywnie i emocjonalnie podpowiadają dzieciom, co wypada zrobić dla chorych dzieci.

  W przyszłym roku Juras już nie będzie miał tak lekko. Zmiany we władzach samorządowych mogą być duże. A to oznacza dużo mniejsze bezpośrednie zaangażowanie samorządów. No i przecięcie ścieżek sugestywnych nacisków na dyrektorów szkół też.

 10. avatar

  " Jerzym Urbanem, który z manipulacji, prowokacji i szantaży emocjonalnych zbudował gigantyczną machinę propagandową"

  Trafione, zatopione. Co prawda J.U. ma lepsze IQ :)

 11. Strony