Prześlij dalej:

Powiadają, że kłamstwo ma krótkie nogi, ale to są słowa ludzi, którzy się nigdy z kłamstwem nie ścigali, by na mecie przekazać prawdę. Jedną z najbardziej prostackich form kłamstwa, czy szerzej manipulacji, jest szantaż emocjonalny. Z tym zjawiskiem spotykamy się wielokrotnie i niemal na każdym kroku, od osobistych doświadczeń, kiedy rodzice po rozwodzie szantażują dzieci pytaniami, kogo Michaś kocha bardziej, mamusię, czy tatusia, przez komiczne oferty seksualne, jak mnie kochasz to mi to udowodnij, aż po wciskanie łez poprzez profesjonalnie przygotowane kampanie.

Kłamstwo biega sobie niczym nieobciążone, natomiast prawda musi na plecach taszczyć tonę faktów, dokumentów i rzeczowych argumentów. Puszczanie w obieg kłamstwa daje manipulatorom gigantyczną przewagę, bo dotarcie do prawdy zajmuje znacznie więcej czasu i w tym czasie z jednego kłamstwa rodzą się kolejne. Co roku zewsząd atakują mnie kłamstwa i manipulacje Jerzego Owsiaka oraz jego zwolenników i to, że oni kłamią na wiele sposobów, a przy tym są odporni na wszelką wiedzę, nie jest niczym nadzwyczajnym. Jednak rytualne wypowiedzi i apele w jakimś momencie nabierają cech stricte sekciarskich i to nie jest żadna metafora, tylko klasyczne mechanizmy, jakie obowiązują w sekcie. Czasami jest śmiesznie, ale coraz częściej jest strasznie.

Przeczytałem może tysiąc, może kilka tysięcy komentarzy i powtarzalność argumentów u ludzi, którzy ulegli wpływowi sekty WOŚP, kierowanej przez guru Owsiaka, jest naprawdę zatrważająca. Dość przytoczyć ulubioną mantrę: „Jeśli nie popierasz WOŚP, to podpisz oświadczenie, że nie chcesz, aby sprzęt Owsiaka ratował tobie i twoim dzieciom życia”.

8598d4799debb6f5fb25933c045b16d3.jpg

Powyższe oświadczanie rozprowadzało wiele moralnych autorytetów, na przykład Janina Ochojska i wiele mediów lewicowo-liberalnych, żeby daleko nie szukać, dziś na stronie głównej umieścił to portal Michnika http://wiadomos... Przyznam się do czegoś, szczerze do bólu, z samego dna wątroby, że ta obrzydliwa deklaracja jest moim konikiem, żeby nie powiedzieć obsesją. Od kilku lat usiłuję znaleźć antidotum, kontrargument, ale to kompletnie nie wychodzi. Próba racjonalnego wyjaśnia, że to wypisz wymaluj „gdyby nie PRL nie odbudowanoby Warszawy”, czy inne demaskowanie obrzydliwości moralnej takich zabiegów oraz intelektualnej zapaści autorów, nie przynosi żadnego efektu.

Dopiero w tym roku zrozumiałem dlaczego tak się dzieje, jak również zrozumiałem, jakie to jest proste do zdiagnozowania. Z czym mamy do czynienia? Z klasycznym fanatyzmem, z klasyczną wojną plemienną, podziałem społecznym, tylko linia podziału jest kompletnym absurdem. W Polsce jest zarejestrowanych około 124 tysięcy różnych NGO i wszystko można powiedzieć, ale nie to, że jakakolwiek inna fundacja, czy stowarzyszenie wzbudza tak skrajne emocje i podziały społeczne jak WOŚP. Mało tego, nie mówimy o zwykłych różnicach zdań, mówimy o autentycznej wojnie. Fenomen tego zjawiska polega na tym, że osoby, które na przykład szczerze gardzą TVN, nie toczą bitew o Fundację TVN. Nie spotkałem się z taką krytyką nawet wśród najbardziej prawicowych „oszołomów”. Identycznie rzecz się ma z powszechnymi akcjami internetowymi, kiedy to prawicowy albo lewicowy dziennikarz prosi o wsparcie na rzecz konkretnego dziecka. Może jestem mało uważny, ale też nie dostrzegłem, żeby coś podobnego spotykało się z agresją.

Cóż zatem decyduje o tym, że WOŚP i Jerzy Owsiak tak głęboko podzielili społeczeństwo, stworzyli dwa plemiona, a podział nastąpił na niedorzecznej linii – popieranie lub nie popieranie jakiejś tam fundacji. Wszystkim złośliwym dopowiem, że WOŚP dzieliła Polaków, zanim o Matce Kurce ktokolwiek usłyszał i sam Owsiak mówił, że „hejt” na WOŚP był od początku, od siebie dodam, że nie wyobrażalny „hejt” na przeciwników WOŚP ma te sam korzenie, ale znacznie większą skalę. WOŚP dzieli Polaków i zawłaszcza „dobroczynność”, bo nie jest fundacją w klasycznym rozumieniu, ale organizacją o podłożu ideologiczno-politycznym, wykorzystującą socjotechniki typowe dla sekt.

Owsiak nie jest Korczakiem XXI wieku, ale Jerzym Urbanem, który z manipulacji, prowokacji i szantaży emocjonalnych zbudował gigantyczną machinę propagandową. Owsiak i WOŚP zrobili z dobroczynności napalm, którym oblewają wrogów i nawet krytyków swojej działalności. I nie da się z tym nic zrobić? Da się, tylko trzeba zastosować odpowiednią receptę, właściwą dla polityki nie filantropii. Obojętnie jakimi niskimi metodami posługuje się polityk Owsiak i partia WOŚP, po prostu się nie wierzy politykom, zwłaszcza takim, którzy do agitacji używają dzieci i chorych.

Źródło foto: 
6
26326 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

23 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  Ja oraz moje dziecko/dzieci..................................................

  ..............................................................................................

  zamieszkały: ..........................................................................

  Nr pesel ...............................................................................

  oświadczam, że w razie jakiegokolwiek wypadku czy też choroby, żądam udzielania pomocy sprzętem będącym w gestii placówki NFZ (jako płatnik składek).

                                                                               podpis

   

 2.                                                                  OŚWIADCZENIE            

  Ja oraz moja rodzina..................................................

  ..............................................................................................

  zamieszkała: ..........................................................................

  Nr pesel ...............................................................................

  oświadczamy, że w razie jakiegokolwiek wypadku czy też choroby:

  NIE ŻYCZYMY SOBIE  UDZIELANIA POMOCY  SPRZĘTEM  BĘDĄCYM OSOBISTĄ WŁASNOŚCIĄ  JERZEGO OWSIAKA

                                                                               podpis

 3. Przy okazji akcji charytatywnej Owsiakowi udało się zbudować wehikuł finansowy, zapewniający utrzymanie rodziny na bardzo wysokim poziomie. To oburza wielu ludzi, w tym gospodarza Forum. Wehikuł ten bazuje na szantażu emocjonalnym i najlepszym środkiem przeciwdziałania jest wyeksponowanie jak rzeczywiście działa ten biznes. W prosty sposób - "x% zebranej składki idzie na utrzymanie Owsiaka i jego biznesów, a reszta jest przekazywana szpitalom". 

  Myślę że w dłuższym terminie dwa trendy będą grać przeciwko Owsiakowi. Pierwszy to rozwój konkurencyjnych organizacji dobroczynnych - te z mniej kontrowersyjnymi kosztami własnymi będą zbierać więcej. Drugi to wpompowanie większych środków do systemu ochrony zdrowia. W połączeniu z bardziej profesjonalnym zarządzaniem szpitalami, spowoduje że spadnie zapotrzebowanie na owsiakowe dary. 

 4. A ja odpowiadam zawsze tak samo: JAk rozumiem w Budzikach fundacji AKogo przebywają tylko te dzieci w śpiączce, których rodzice wczęsniej wpłacali pieniądze na tę Fundację, natomiast do schronisk dla zwierząt Animals przyjmoje tylko te zwierzeta, których właściciele wczęsniej wpłacali pieniądze na prowadzenie Fundacji. To zaskakuje interlokutorów. Na tak postawioną sprawę nie mają odpowiedzi

 5. avatar

  na  twitterze na krakowskim profilu wyborczej mozna wylicytować kolekcję krawatów "szarego człowieka" 

  można upaśc niżej??

  co będą licytować za rok??

   

 6. avatar

  Dzięki  funkcjanoriuszowi filantropii miljony polaków serduszka ma w dupie

 7. Działa tu jeszcze jeden prosty mechanizm. Osoba wpłacająca na WOŚP, jedyny raz w roku za 5 zł uspokaja swoje sumienie i zwalnia od ewentualnych innych datków dla potrzebujących. Każdy czuje się filantropem i tak na prawdę nie interesuje ich dalszy los tych 5 złotych.

 8. Szantaż emocjonalny Owsiaka jest bardzo trudny do zwalczenia z jeszcze jednego powodu. Owsiak jako żołnierzy (zbieraczy datków) używa dzieci - można też powiedzieć, że używa dzieci jako tarcze. W niejednym domu słychać takie rozmowy: D: Mamo/Tato, będę zbierała/zbierał w Wielkiej Orkiestrze na lekarstwa dla chorych dzieci. R: Nie możesz, bo Owsiak to oszust. D: Nie pomożemy chorym dzieciom?

 9. Jeszcze jeden kierunek możliwego szantażu jest następujący: wójt/burmistrz/prezydent (wiadomych proweniencji) wzywają na odprawę do urzędu dyrektorów miejscowych szkół i dają sugestywne sugestie (wymienieni dygnitarze są jednocześnie pracodawcami dyrektorów). Dyrektorzy szkół dają w swoich szkołach sugestywne sugestie swoim podwładnym (będąc jednocześnie ich pracodawcami). Wychowawcy w swoich klasach sugestywnie i emocjonalnie podpowiadają dzieciom, co wypada zrobić dla chorych dzieci.

  W przyszłym roku Juras już nie będzie miał tak lekko. Zmiany we władzach samorządowych mogą być duże. A to oznacza dużo mniejsze bezpośrednie zaangażowanie samorządów. No i przecięcie ścieżek sugestywnych nacisków na dyrektorów szkół też.

 10. avatar

  " Jerzym Urbanem, który z manipulacji, prowokacji i szantaży emocjonalnych zbudował gigantyczną machinę propagandową"

  Trafione, zatopione. Co prawda J.U. ma lepsze IQ :)

 11. ...jeżdżę w niedziele do rodziców.

  Ze skarbonkami wysyła się dzieci. A gdzie najlepiej zbierać? Pod kościołem, rzecz jasna. W zeszłym roku zbiórka pod kościołem chyba słabo wypadła, bo potem dzieci "kolędowały" z owsiakowymi puszkami po wsiach, od domu do domu...

  Ciekawe, jak będzie w tym roku.

 12. Sam Prezydent "jajako" wspiera tego hochsztaplera!

   

  Serdeczne pozdrowienia dla MK i wszystkich - Janusz.

 13. Wystarczającym powodem, potwierdzającym rzeczywiste intencje Owsiaka, "pastora" sekty WOŚP jest to, że przez wiele lat ukradł wieeele milionów dla siebie, wyciągając te miliony z puszek, do których ludzie dawali złotówki na sprzęt dla chorych dzieci.

  To, że wyciągając pieniądze, pochodzące ze zbiórek do puszek, ustanowił dla siebie i swojej żony miesięczną pensję przewyższającą uposażenia premiera i prezydenta RP, mówi aż nadto wiele o jego intencjach.

  Dochodzą do tego przywłaszczone miliony na apartament, inne nieruchomości i ruchomości rodziny Owsiaków. To wszystko jest bezczelnie kradzione z pieniędzy zbieranych do puszek na sprzęt medyczny dla chorych dzieci.

  Czy to jest filantrop ? W życiu !

  To pasożyt, szopenfeldziarz, ordynarny złodziej, który wykreował "pomysł-przemysł" na dostatnie, ba, luksusowe życie rodziny Owsiaków, z pieniędzy zawłaszczanych ze składek, przeznaczanych na niby statutowe cele publiczne.

  Owsiak, "wielebny" pastor sekty kościoła WOŚP.

  Odpowiedzialność karna i materialna wobec złodzieja, pastora polactwa i lewactwa.

 14. Witam gospodarza,

  Tu nie tylko zachodzi szantaż emocjonalny, ale przede wszyskim DYSONANS POZNAWCZY. Polega on na tym, że statystyczny Kowalski, wie, że nie jest aż tak głupi, żeby się dać okraść jakiemuś Owsiakowi. W momencie, gdy dociera do niego inna możliwość - zadaje sobie pytanie: czy jestem idiotą? czy można mi, ot tak wyciągnąc z kieszeni 5 zł... ? Wykluczone. Może komuś innemu, kto jest naiwny, to można. Mnie nie można... Bo nie jestem durniem. A skoro nie jestem, to mam największy dowód - że to nie może być przekręt. To inni opluwają Owsiaka.

  W sprawie Smoleńska, tem mechanizm działa tak samo.

  Trzymam kciuki za Matkę Kurkę w tej walce i pozdrawiam, szperacz.

   

 15. Nie muszę pisać żadnych oświdczeñ typu nie dałem na WOśP, ponieważ dopóki Owsiak i Orkiestra żyje z moich podatków, mam prawo korzystać z urządzeñ pomimo, że nie dałem do puszki. Kiedy natomiast Owsiak zacznie ponosić koszty Orkiestry z własnej kieszeni (teraz 90% kosztów organizacji Orkiestry scedowano na samorządy, czyli podatnika,czyli mnie) , wtedy napiszę stosowne oświadczenie. W tej chwili nie ma takiej potrzeby.

 16. Teraz większość kosztów to samorządy (nasze podatki), ale wcześniej też TVP1 (czyli też nasze podatki). A policja ochrania zbierające dzieci za prywatne pieniądze Jurasa?

 17. Owsiak stał się namiastką świętego, najczęściej dla niewierzących. Przy okazji, poprzez wrzucenie paru groszy do puszki, człowiek poprawia obraz siebie w swoich oczach. Ludzie lubią robić sobie ładne selfie. Tu mogłaby wyjaśnić coś psychologia. Nie mówię, że nie wrzucać, ale przepływy i księgi powinny być dostępne, organizacje czyste. Trzeba pokazywać sprawdzone alternatywy: Caritas, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Solidarni z Afryką itp.

 18. Dokładnie. 

 19. Tego typu oświadczenia są o kant d...py potłuc, bo Ludzie wrzucający do puszek, robią to z intencją, by sprzęt służył POWSZECHNIE i żadnej orkiestrze nic do tego (tym bardziej że się nie dokłada-a wrącz przecwnie, również utrzymuje z darowizn).   Jest to typowa próba zawłaszczenia środków wbrew woli donatorów...

   

  Co do emocji, jakie wzbudza WOśP, to słusznie gdzieś ktoś zauważył, że urosło to wręcz do rozmiarów religii-i dziwnym trafem większość osób stojących murem za Jerzym O., ma nieustanny "problem" do KK.   Ponieważ każdy potrzebuje jakiegoś mistycyzmu (co było widać nawet na przykładzie sojuza, gdzie w miejsce wyrugowanej religi, natychmiast do jej rangi urósł marksizm-leninizm, a stalin stał sią obiektem kultu heroicznego...) to chyba tu znajduje sią odpowiedź. Dla wielu ta hucupa orkiestrowa stała się namiastką religijnej realizacji, więc wyłączając rozsądek, będą jej zapalczywie bronić, bo się z nią fanatycznie utożsamiają...

   

   

 20. W tym roku, by zwiększyć żniwo nie tylko zbierano przed kościołami, ale i w środku. W Brukseli "odciągano"  kasę wychodzących po mszy dziecięcej stojąc o kilka kroków przed koszykiem tacowym. Postęp ;)

 21. Witam

  Jezeli miara prawa skorzystania ze sprzetu, bylaby ilosc wrzuconych pieniedzy do puszki wosp ,to owsik musialby jako pierwszy wypelnic deklaracje o rezygnacji z korzystania z tych urzadzen....nie dosc ze nie wrzucil nic do srodka, to w dodatku mnostwo z niej wielkimi garciami wyciaga...

 22. avatar

  Panie Matka - kontra na "oświadczenie" jest prosta jak sztacheta z płotu. Każda zebrana złotówka kosztuje podatnika (każdego - więc także niewrzucającego) dodatkowo 3 złote (cała medialna obsługa, reklama itd., policja, straż, pogotowie, urzędy miejskie, gminne, wojewódzkie itp. itd - nikt nie robi tego za darmo, pensje i energię oraz sprzęt trzeba zapłacić). Więc niewrzucający mają jak największe prawo korzystać z tego sprzętu - zapłacili zań z podatków i nfz. Ba - ten sprzęt to nie perpetuum mobile - zżera prąd, materiały ekspoloatacyjne, pensje obsługi itd. - za to też niewrzucający płaci z podatków.

 23. Dobroczynność polega na tym, że pomaga się wszystkim potrzebującym, bez względu na to, jaki mają stosunek do pomagającego i czy wcześniej dokarmili go swoimi pieniędzmi. Takie oświadczenia nazywa się szantażem.