Oscylator Owsiaka, czyli pytanie do prezesa „Złotego Melona”, kto obraca kasą z puszek?

Prześlij dalej:

Oglądam każdy odcinek videobloga Jerzego Owsiaka, bo to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat kondycji i najnowszych kłamstw pierwszego „filantropa” RPIII. Z drugiej strony jest to olbrzymia męczarnia, proszę mi wierzyć, że przetrwanie kilkunastominutowego bełkotu wykonanego kaleką polszczyzną rodem z Czerniakowa, jest zadaniem dla prawdziwych, nie „romskich macho”. Jednak dzięki temu poświęceniu, na granicy masochizmu, doszedłem do wprawy, która pozwala mi czytać z min i gestów pana prezesa. Jeśli tylko prezes ma wytrzeszczone, szkliste, oczy, jest pewne, że za chwilę skłamie, po drugie powie coś o miłości i „internetowych gamoniach”. Nie inaczej było dziś na blogu prezesa "Złotego Melona", nie polecam i nie podaję linka, żeby nikomu krzywdy nie wyrządzić, ale zrobię małe streszczenie. W jednym zdaniu pan prezes Owsiak był łaskaw nakłamać kilka razy, co znów nie jest żadną sensacją. Najpierw powiedział, że dla WOŚP grało 1800 sztabów, chociaż na stronach organizacji biznesowej widnieje niczym wół na malowanych wrotach 1467 sztabów. Potem zapomniał o innym kłamstwie, że pieniądze z puszek rzekomo „liczy firma” i nakłamał, że teraz kasa jest w skarbcu PEKAO S.A, gdzie będzie liczona do końca lutego. W międzyczasie Owsiak ściągnął z afisza tandetny spektakl pod tytułem: „Liczymy kwotę deklarowaną”. Nigdy wcześniej tak długo WOŚP nie czekała na kwotę deklarowaną i te 36 milionów nie jest żadnym rekordem. W 2011 WOŚP zadeklarowała ponad 37 milionów, a w 2012 40 milionów. Czas napisać kilka zdań prawdy. Jak wiadomo sztaby WOŚP to nic innego, tylko organizacje pozarządowe, głównie hufce harcerskie, ośrodki kultury i tak dalej. Te podmioty za pieniądze samorządów organizują dla Owsiaka zbiórkę publiczną, czyli odwalają całą czarną robotę nie biorąc złotówki. Jedynym sztabem, który wyjmuje kasę z puszki na organizacje Finału WOŚP, jest sztab kierowany przez samego Owsiaka. W tym roku z puszek popłynęło następne 2,5 miliona prosto do "Złotego Melona", organizatora 23 Finału WOŚP.

W praktyce działanie sztabów wygląda tak, że zdecydowana większość już w „finałową” niedzielę ma policzoną kasę, co ciekawe pieniądze liczą zupełni amatorzy, w tym dzieci. Zatem dzieciaki po paru godzinach mają policzone to, co Owsiak na przemian z bankiem i „firmą” liczy przez dwa miesiące. Nie jest żadną tajemnicą, że mój stosunek do pana prezesa najłagodniej mówiąc bywa krytyczny, ale swój rozum to pan prezes ma. Chciałbym wierzyć, że liczenie kasy przez dwa miesiące wynika z tego, że Owsiak po prosu jest niegramotny, jednak po pierwsze to nie Owsiak liczy, on tylko kasuje, po drugie zastanówmy się głośno nad prostą kwestią. Mamy pozbierane w całej Polsce jakieś 40-50 milionów złotych. Sztaby tej klasy pozbywają się najszybciej, jak się da, maksymalnie dwa tygodnie, najczęściej nie dłużej niż tydzień. Gdy się wejdzie na stronę PEKAO S.A pojawi się oferta specjalna dla tak zwanych „bezpiecznych kopert”. Czytamy w niej, że bank przekazaną kopertę księguje następnego dnia. Mało tego, PEKAO S.A dla stałych i dużych klientów ma specjalną ofertę, która polega na natychmiastowym księgowaniu kwoty zadeklarowanej w kopercie i dopiero potem, gdy się pojawią ewentualne nieścisłości, robi się po prostu korektę. Z czym to jest związane? Ano właśnie! Z bardzo oczywistą sprawą.

Strony

21095 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

17 (liczba komentarzy)

 1. Witam Panow.

  Sporzadzilem taki roboczy stenogram z rozprawy MK vs JO i cos nie moge sie doliczyc tych kosztow dokladnie. Mozecie mi powiedziec gdzie jest blad? Wychodzi mi cos duzo (72mln a Kurce 42mln). Sumowanie na koncu.

  3 kanaly telewizji publicznej, czas antenowy:
  - tvp2 - 6h 10min
  - tvr - 45min
  - tv polonia 4h 10min
  Razem 11,5h + teleexpres, wiadomosci, panorama.

  Wg cennika reklam to 9mln  tylko dla programu 2go (+ analiza czasu antenowego przez firme finansow¹, kwota za godzine to 1,7mln, analiza z 2009)
  ale nawet przyjmujac ta kwote to mamy prawie 10mln dla tvp2
  pozostale 16 osrodkow tv regionalnej, 16 regionalnych osrodkow pl radia, tv polonia, wszystkie stacje radiowe od 1go do 4go - lekko szacuja koszta wynosza polowe tego co sam tvp2
  czyli w sumie ok 15mln
  (w tej kalkulacji nie jest uwzgledniona potezne koszty realizacji telewizyjnej - dyrektor Pawlak w 2009 roku mowil ze sa to koszty w granicach 1,6mln)
  czyli przy bardzo ostroznych szacunkach koszty realizacji to 17mln, ale przyjmijmy 15mln zl
  Przy takich nakladach spada atrakcyjnosc medialna wosp - w poprzednim roku ogladalnosc byla rekordowo niska.

  Koszty samorzadow:
  Gdansk - 119tys wydanych na organizaje 22go finalu (poprzedniego)
  Zielona Gora - 27tys
  Generalnie ciezko otrzymac te dane bo samorzady tez olewaja prawo jak sam owsiak (przyklad idzie z gory)
  Kolejny mit o tym ze artysci wystepuja za darmo a organizatorzy nie placili ZAIKSowi
  W ZG jednemu zespolowi zaplacono 12,3k natomiast ZAIKSowi 2k
  Te koszty dotycza duzych miast - wojewodzkich/powiatowych
  Od innych podmiotow brak odpowiedzi ale np na stronie gminy Skrzyszów jest przykladowe rozliczenie koncertu charytatywnego - koszty organizacji techiczniej (bez wyplat dla zespolow) - 12k
  Mozna probowac wyciagnac srednia ale mogloby wyjsc nieuczciwie - przyjmijmy najnizsza kwote dla miasteczka 13-tysiecznego - to jest kwota 12k.
  Od owsiaka wiemy ze w PL odbylo sie ponad 1000 koncertow - zatem mamy 12mln - kosztow organizacyjnych samorzadow. W danych nie ma wydatkow urzedow marszalkowskich, a takie tez byly np Bialegostoku.

  Zabezpieczenie tych koncertow w postaci sluzb mundurowych i sluzby zdrowia. Mozna bazowac na szacunkach wywiedzionych na podstawie dostepnych dokumentow. Dokument podpisany przez podsekretarza stanu w MSW - przykladowy koszt zabezpieczenia imprezy z roku 2011 pt "Marsz niepodleglosci i solidarnosci" o liczebnosci 5k ludzi, trwajacy 2h. Koszt podany przez MSW to 260k zl. Takiej kwoty nie mozna przyjac jako kwote dla kazdego podmiotu ktory organizowal koncert. Mozna przyjac skromne 2k na kazdy koncert. CO daje okragla kwote 2mln.

  Do tego dochodzi zatrudnienie strazy pozarnej, strazy miejskeij, karetek pogotowia - wszystko co jest zwiazane z organizacja imprez masowych. Dorzucamy skromny 1mln.

  Spolki skarbu panstwa
  - darmowe przeloty klasa biznes w LOTcie
  - przeloty odrzutowcami F-16, Iskra
  - podroze morskie okretami podwodnymi
  - 1,5 tony miedzi z KGHM
  - kilkanascie sztabek zlota
  TO wszystko sklada sie na skromna kwote 15mln zlotych

  I ostatnia pozycja czyli wydatki wlasne fundacji.
  W 2012 roku 4mln na koszty administracyjne i 8mln na koszty propagatorskie - czyli razem 12mln

  Laczna kwota to 42mln zl.

  (powyzsza kwota wg MK, ponizej moje sumowanie)

  15 + 15 + 12 + 2 + 1 + 15 + 12 = 72mln
  Czas antenowy + realizacja + organizacja koncertow + zabezpieczenie MSW + straz pozarna/karetki + spolki skarbu + koszty wosp

 2. avatar

  im dalej w las..tym wiecej drzew..im dluzej sie temu przyglądam tym nabieram wiekszego przekonania ze jurasek sam tego nie wymyslił...dla takiego podstarzalego cwoka jest to po porostu niewykonalne...tym wiekszy dla pana szacunek..ciagle zadaje sobie to pytanie idac za kazdym kolejnym panskim wpisem..niech to sie wreszcie skonczy...bo to juz mnie powoli przerasta..pozostaje jeszcze jedno..jesli ktoregos dnia Sąd Najwyzszy lub NSA..potwierdzi swoim majestatem ze juras to zwykly cwok i hochsztapler...co bedzie z tymi ktorzy przez lata kiwali na dzieci ze skarbonkami aby podeszly..co bedzie z samymi dziecmi ktore dziecinstwo beda zawsze kojarzyc z owsiakiem i tupaniem na mrozie....mam nadzieje ze kiedys do szadowo mlyn wjadą buldozery i zrownaja ten malpi gaj jak tereny stoczniowe...dziekuje panu po stokroc....

 3. NIe od razu Rzym zbudowano. A Prezes doskonali swój biznes już ćwierć wieku.

 4. Bez wyjaśnienia ze strony banku można tylko zgadywać co się z forsą dzieje. Pieniądz leży gdzieś w workach na terenie banku (chyba) koło węgla i cebuli (chyba), ale formalnie nie leży na koncie, bo nie policzony?
  Jaki jest jego status? Oddany na przechowanie? Ale jakoś wpisany na stan (chyba).
  Może jakieś znaleźne się bankowi należy.

 5. Owsiak rzeczywiście może zebraną kwotą w tym czasie obracać. Tylko w co zainwestować żeby sporo zarobić i zminimalizować ryzyko. Przetrzymanie tych środków przez miesiąc na prywantym rachunku, to chyba trochę za proste.

 6. W sprawozdaniach 2006-2010 ma np pozycję "koszty finansowe" w wielkości kilku mln zł .... :) nietrafione "inwestycje"? :D

 7. W tedy to Owsiak wtopił na funduszach inwestycyjnych. Gdzieś o tym czytałem.

 8. pozycji, które naprowadzą Cię na ryzyko inwestycyjne poprzez zakup
  jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, bądź wprost akcji. Bardziej
  skomplikowane instrumenty można lewarować po krotność, tzn. jest ryzyko - jest fun !
  Kto nie ryzykuje, nie pije szampana, a jak będzie wtopa, to się wrzuci w koszta fundacji.
  Tam jest niezła inżynieria finansowa, o to można być spokojnym.
  Oczywiście jest to niedozwolone, aby fundacja grała w takie klocki, ale pod takim
  parasolem to kto prezesowi zabroni ? :)

 9. Dużo i szybko (oczywiście z b. dużym ryzykiem) można zarobić na rynku walutowym. Może uwiodły go reklamy TMS Brokers w serwisie kontrowersje.net :) Może to Owsiak zachwiał kursem franka? :)

 10. "Jedynym sztabem, który wyjmuje kasę z puszki na organizacje Finału WOŚP, to sztab kierowany przez samego Owsiaka."
  Tu bym się nie załozył. Agresja i "odmowa wiedzy", z jakimi Pan się spotkał kierując listy do sztabów wskazują, że chce Pan pozbawić kieszonkowego nie tylko prezesa ale i pewnie pomnijeszych cappi.

  Czy ustalono procedury i czy nadzoruje się przestrzeganie ew. procedur liczenia zebranych pieniedzy, zwłaszcza w gotówce i w kosztownościach? Czy liczenie jest obligatoryjnie kolektywne, na wszystkich poziomach hierarchii? Czy sporządza się i przechowuje protokoły z liczenia, w tym: czy opisuje się i dokumentuje zebrane dary rzeczowe? To są pytania, na które może pomogą znaleźć odpowiedź uczestnicy tego interesu. Przecież te ca 40 mln, w istotnej cześci pochodzące z darów przedsiębiorstw (często relatywnie hojnych) i darczyńcow zainteresowanych odpisami podatkowymi (a więc znowu przelewy bankowe) to żenująco wręcz mało. Wolna amerykanka może była dobra przez pierwszy rok czy dwa, ale po 20 latach Prezes powinien formalnie i faktycznie zabezpieczyć tez proces zbierania, oczywiście również przed samym sobą, w samej centrali.

 11. Strony