Oświadczenie Piotra Wielguckiego po prawomocnym wyroku sądu

Prześlij dalej:

Pomijając wszystkie propagandowe przepychanki aktywistów z WOŚP, jak również zaklinanie rzeczywistości spisane w oświadczeniu zarządu fundacji, w ramach własnego oświadczenia proponuję krótki, ale bardzo intensywny kurs prawa. Będzie to lekcja dla ambitnych, ponieważ każdy kursant samodzielnie musi odczytać trzy fragmenty pism procesowych i wyroków sądów, a następnie wyciągnąć wnioski. Zamiast wdawać się w dywagacje, mierzyć, ważyć i naciągać wygraną, tudzież skracać porażkę, zapraszam do lektury dokumentacji, która mówi wszystko i wspomniane wnioski nasuwają się same. Na wypadek, gdyby ktoś był zainteresowany moją opinią, to w kilku zdaniach napiszę, co myślę. Stanąłem przed sądem w procesie karnym z dwóch artykułów 212 i 216 kk, za publikacje zawierające treści dotyczące działalności publicznej i finansowej Jerzego Owsiaka oraz podmiotów, które on i/lub małżonka Lidia Niedźwiedzka Owsiak reprezentowali. Broniłem się sam, bez pełnomocnika i w zasadzie bez jakichkolwiek środków finansowych. Po drugiej stronie procesowej stanęli WOŚP i Jerzy Owsiak uzbrojeni po zęby zapleczem: prawnym, medialnym, finansowym, towarzyskim i politycznym. Jeszcze przed wyrokiem oskarżyciele ogłosili „będziesz miał w dupę”, w trakcie procesu zostałem „rozniesiony” przez mecenasa Zagajewskiego. Zarzucano mi publicznie i prawnie zniesławianie i znieważanie ponadto rozpowszechnienie nieprawdziwych informacji na temat WOŚP i Jerzego Owsiaka, dotyczących malwersacji, kradzieży, wykorzystywania nieletnich, itp.

Po pierwszym wyroku sądu, który uniewinnił mnie ze wszystkich zarzutów, z wyjątkiem zniewagi Jerzego Owsiaka polegającej na użyciu sformułowania „hiena cmentarna”, Jerzy Owsiak, mecenas Zagajewski, rzecznik Dobies i wszyscy zwolennicy WOŚP, krzyczeli, że wyrok jest kuriozalny i niesprawiedliwy, dlatego musi być apelacja, która przyzna rację całej treści aktu oskarżenia. Sąd II instancji wydał wyrok, w którym uznał Piotra Wielguckiego winnym zniewagi Jerzego Owsiaka za użycie określenia „hiena cmentarna” i dołożył jeszcze „króla żebraków”, za co skazany ma zapłacić 5 tysięcy złotych. Ci sami oskarżyciele w sekund 5 ogłosili sukces z powodu wyroku, który różnił się w stosunku do I instancji „królem żebraków” i kwotą 5 tysięcy. Za proces w CAŁOŚCI zapłaciła Fundacja WOŚP, lekko licząc jakieś 20 tysięcy złotych, ale 5 tysięcy grzywny trzeba zapłacić na konto zniewagi Jerzego Owsiaka. Jest to kwintesencja esencji „filantropijnej” działalności tego człowieka, który wielokrotnie kłamał, manipulował i wydoił z WOŚP dziesiątki milionów złotych do prywatnej kieszeni lub na konta firm komercyjnych. Koniec komentarza i zapraszam na kurs. Na początku najistotniejsza, bo dotycząca stawianych zarzutów, treść z prywatnego aktu oskarżenia:

SKARGA W PRZEDMIOCIE DOKONANIA CZYNU

z art 212 k.k. i art. 216 k.k. wraz z wnioskiem o zabezpieczenie i przekazanie do sądu
Działając w imieniu pokrzywdzonej Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w
Warszawie, a także pokrzywdzonego Jerzego Owsiaka, powołując się na udzielone mi pełnomocnictwo, w trybie art 488 § 1 k.p.k., składam pisemną skargę o dokonanie przez:
- Piotra Stanisława Wielguckiego, zam. Biskupin 85A, 59-225 Chojnów;
czynów polegających na tym, że:

Strony

61678 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

66 (liczba komentarzy)

 1. czemu sąd uważał, że  "pracuje na określenie hiena" to równoznaczne z "hiena"?

 2. avatar

  Ano właśnie, nie zwróciłem na to uwagi. W treści zaskarżonej publikacji dokładne sformułowanie brzmi zupełnie inaczej niż wymienione w wyroku. Rysuje się fajna perspektywa, nawet kilka, ale to jeszcze będzie analizowane prawnie.

 3. trzymaj sie tego..
  skazany zostales za cos czego nie popelniles.

 4. .

 5. oczywiście, wykorzystaj to, bez względu na znaczenie dla sprawy. Po prostu sąd nie powinien popełniać takich podstawowych błędów. 

 6. avatar

  Trzeba poczekać na pełne uzasadnienie i wtedy to się rozkmini...
  Trzeba wiedzieć czy warto ale nie wykluczałbym tego póki co...

 7. avatar

  Jest jedna rzecz, która mnie najbardziej niepokoi. Na spokojnie pokładałem sobie prawnie cały ten wyrok i to jest jedna wielka tratwa ratunkowa rzucona Owsiakowi. Może się mylę, ale zwróć uwagę, że Sąd Okręgowy zmienił kwalifikację czynu z art. 216 kk uznając winę i wymierzając KARĘ. Co to oznacza? Że w cudowny sposób zniknęła orzeczona przez Sąd I instancji ZNIEWAGA WZAJEMNA. Słowem Sąd Okręgowy w Legnicy uznał, że "król żebraków" jest "językiem agresywnym i momentami wulgarnym", natomiast "pierdol się", to... no właśnie co? Jeśli w pisemnym uzasadnieniu nie będzie do tego odniesienia, to wszystko stanie się jasne. SO w Legnicy miał dać po dupie Wielguckiemu, aby zmienił temat sowich rozważań, jednocześnie uratować dupę Owsiakowi, który miał wyrok w zwieszeniu na mocy orzeczenia Sądu I instancji. Z treści wyroku wynika to wprost, nie wiem, co zmieni uzasadnienie.

 8. bardzo sluszna uwaga ktora zdecydowanie lagodzi wydzwiek sformulowania uzytego przez MK i moim zdaniem nie kwalifikuje sie w ogole do skazania bo nie jest tozsame z tym za co otrzymuje kare:

  "pracuje na określenie hiena" to nie jest absolutnie to samo co nazwanie kogos "hiena"!

  Mozna zwrocic sie do jezykoznawcy jesli sedzia ma z tym problem i wyjasnic, czy napisanie, ze np. ktos swoim zachowaniem "pracuje na okreslenie przestepca" czyli stosuje kontrowersyjne metody w zyciu to jest tozsame z nazwaniem kogos "przestepca"?,  czyli stwierdzeniem, ze ktos nim jest.
  W pierwszym przypadku to jest myslowa spekulacja  ktora ma charakter warunkowy, ze takim ktos sie stanie, a nie , ze jest, dopuszcza tylko te ewentualnosc, w drugim to konkretne sformulowanie ocenne i naganne.
  Jesli nie bedziesz sie uczyl to "pracujesz na okreslenie spadochroniarz",
  nie uczyles sie wiec jestes "spadochroniarz".

  widac roznice?

  "tak obchodzisz sie z bronia ze pracujesz na okreslenie  morderca" vs.  nie potrafisz trzymac bezpiecznie broni,  "jestes morderca".

  tylko drugi przypadek kwalifikuje sie do ukarania bo znieslawia, oczernia, ale to nie jest przypadek MK, rozumiemy sie?

  "Krol zebrakow"  wcale nie ma silnego wydzwieku pejoratywnego, raczej ma charakter lekko przesmiewczy, ironiczny 
  takze moim zdaniem nie kwalifikuje sie do ukarania.
  Prosze powiedziec w jaki sposob naraza Owsiaka na zly wizerunek?, czy nie zbiera tak wlasnie pieniadze czyli de facto "zebrze" co roku w  styczniu?, jest to po prostu mniej eleganckie nazwanie rzeczy po imieniu.
  dodatkowo jako dowod, ze MK nie mial zlych intencji w tym sformulowaniu tylko byl to wyraz jego jezyka swiadczy fakt, ze sam na swoim blogu i to w stosunku do siebie uzywa  zwrotu "abonament zebraczy" co oznacza, ze slowo, okreslenie zebraczy, zebrak nie uznaje za takie o znaczeniu nagannym, znieslawiajacym. Czy to logiczne?
   Jesli tak to jak mozna kogos karac za brak przewinienia jesli ten czlowiek  nie mial zlych intencji? ."krol" natomiast ma zawsze konotacje pozytywna laczac nawet ze slowem "zebraczy"

  Natomiast grozby ze strony Owsiaka w stylu: bedziesz czul "zapach komory w Auschwitz"  naraza wg. mnie autora tych slow na znacznie powazniejszy zarzut - grozby karalnej i kwalifikuje sie do odpowiedzialnosci z  KK. 
  Jak wiadomo z komor w Auschwitz wychodzilo sie tylko martwym.
  MK mogl to odczytac jednoznacznie jako grozba skierowana do jego osoby, ze jak sie nie "zamknie" to  na przyklad jacys nieznani sprawcy przetraca mu kark i na tym sie skonczy, tak jak po pobycie w komorze gazowej: bedzie trupem.
  Dodatkowo ta grozba ze strony Owsiaka ma wydzwiek wyraznie antysemicki a jak sprawa powedruje do Strasburga to Owsiak powinien sie bac bo tam bardzo wyczuloni sa na antysemityzm a juz zupelne zdziwienie wywola fakt, ze uszlo w Polsce to Owsiakowi plazem  - w kraju o ktorym  uwaza sie, ze antysemityzm to wciaz  problem..
  Wizerunkowo wplywnie to fatalnie na Fundacje i bezkarnego jak dotychczas samego Owsiaka. Natomiast MK gora!

  za co MK dostal taka potezna finansowa kare..?, wciaz zastanawiam sie..

  moze za to co Owsiak obiecal? : bedzies zmial w dupe..?

 9. Jeżeli zauważę, że Panowie:
  Przewodniczący: SSO Paweł Pratkowiecki (spr.)
  Sędziowie: SSO Marek Poddębniak
  SSO Andrzej Grochmal
  mają podobne problemy językowe jak prezydent Bronisław Komorowski, to czy dopuszczę się znieważenia, czy zniesławienia? Czy a skądże?
  Oraz jeżeli zauważę, że w/w Panowie pracują na określenie "rozgrzanych sędziów", to co czynię?

 10. jesli ktos pracuje na na cos, na jakies okreslenie to jeszcze nim nie jest wedle slow autora, jak na przyklad na nazwanie  sedziego "rozgrzanym sedzia".
  Mimo to mozna za to skazywac??, zeby "nie podskakiwal".?
  To jest jakas schizofrenia, lapanie czarownic..

  Piotr wyrazil tylko swoje przekonanie jak ocenia czyjes zachowanie ale nie kogos szkaluje. Poza tym o czym chyba zapomnial sedzia a na co zwracal uwage poprzednik: to jest jego pewien jezyk, styl jako znanaego blogera. Przeciez to sa 2 rozne rzeczy.
  Jak mozna kogos skazac na ocene pewnego stanu, postawy czy zachowania ?, przeciez to uderza w wolnosc slowa, wolnosc wlasnych przekonan (!!!)  jako podstawowe prawo chronione w Konstytucji.
  Wrecz mozna potraktowac to orzeczenie jak nalozenie knebla: nie mysl tak wiecej i nie dziel sie tym z innymi, nie wolno ci tak pisac .To jest naprawde chore...

 11. Jest dobrą zasadą, że można żle oceniać zachowanie człowieka, np pracujesz na nazwanie cię hieną, ale nie należy naszej oceny globalizować, czyli utożsamiać z tą oceną całego człowieka. W pierwszym przypadku ocena zachowania musi wywodzić się z określonego kontekstu i powinna być udowodniona. W drugim, gdy jest globalną etykietą, daje psychologicznie
  i moralnie prawo, żeby czuć się obrażonym, a nawet skrzywdzonym. Owsiak zna tę regułę i chyba
  jej przestrzega

 12. Na jakiej podstawie tak sądziś?  ETYKA, i OWSIK, to jak woda, i ogień

 13. "Bić Kurwy i Złodziei"

  A ty to robisz bardzo skutecznie.

  "Tak trzymać i nie popuszczać" (inny wybitny Polak na spotkniu z młodzieżą)

  Pozdawiam,

 14. avatar

  To normalne, że się pojawiają trolle od Owsiaka, które "straszą" donosami do prokuratury, w związku z rzekomym namawianiem do wpłacenia za mnie grzywny, czy organizowaniem w tym celu zbiórki publicznej, co jest jeszcze głupsze. W każdym razie proszę komentujących, żeby nie dostarczali pretekstu trollom, bo rzeczywiście nie wolno publicznie namawiać do uiszczenia grzywny w czyimś imieniu, to nie jest przestępstwo, ale wykroczenie. Natomiast dane do przelewów na utrzymanie portalu, które widnieją na stornie od lat, oczywiście nie są żadnym przestępstwem, wszystkie wpłaty "abonamentu" są "przepuszczane" przez kasę, a darowizny PayPal podlegają innym regulacjom. Zapraszam US i prokuraturę o każdej porze dnia i nocy, ja się kwitów jak Owsiak nie boję. Jednocześnie proszę komentujących, by unikali stwierdzeń odnoszących się do kary grzywny, które dostarczają satysfakcji trollom.

 15. Myślę, że np. wzięcie przez MK kredytu w banku i zapłata z tych środków zasądzonej kwoty, z innego rachunku niż "abonamentowy", wykluczyłyby podniesienie skutecznych zarzutów w tej mierze. Spłata zaś kredytu następowałaby odrębnie.
  Jeżeli komentarz jest "nie w temacie" to proszę o usunięcie.

 16. wplacajac na "abonament zebraczy", to bedzie najlepsza forma wsparcia pogladow blogera z ktorymi sie tak wielu utozsamia i popiera. 

 17. Jedyne pozytywne w tych trollach jest to, że chcąc nie chcąc, otwierając tą stronę, podbijają licznik oglądalności... :)
  He, he :)

 18. avatar

  Dokładnie, niech generalnie komentujący będa uprzejmi zaprzestać zapewniać o gotowości wsparcia przy wpłacie grzywny...;)
  Nie dawać trollom pretekstu..

 19. A kogo, byr ozgrzany sąd, by ukarał,za to,ze takiego okreslenia,użył MK.na swoim blogu

 20. Nie można tak tego zostawić. Co ciekawe ten sam Pratkowiecki Paweł, z zawodu sędzia, dla  legnickiego Głomba, myślę, że z większymi niż Pańskie dochodami,  już nie był taki brutalny:

  "...Sąd uznał jednak, że dyrektor teatru jest winny drugiego z zarzucanych czynów. Za wykroczenie uznał bowiem publiczną ekspozycję treści zawartych na instalacjach na cudzym terenie bez zgody jego administratora. Co prawda, stopień społecznej szkodliwości tego czynu sąd uznał za znikomy („a wręcz bliski zera”) i odstąpił od wymierzania jakiejkolwiek kary obwinionemu (straż miejska wnosiła o 300 zł mandatu), ale uznał Jacka Głomba winnym tego wykroczenia..."

  http://fakty.lc...

  Moim zdaniem nic tu nie jest przypadkiem. Włącznie z wyborem składu. System potrzebował nośnej informacji "dowalili temu, co śmiał atakować guru, pięć tysiaków". Nikt z "ciemnego luda" nie wnika w zawiłości prawne. I ta banda o tym wie.

 21. jej wysokosc, czyli, ze bloger zostal rzekomo adekwatnie do swojej winy ukarany za zniewazenie Owsiaka. Taki poszedl sygnal w eter, na Onet bylo to obrzydliwie wczoraj zredagowane. Utyrany Polak po powrocie do domu i spojrzeniu na te informacje taka wiedze mial dla siebie przyswoic..

 22. Do Strasburga- jak najbardziej ! O ile w  naszym nieszczęśliwym kraju można powiedzieć, że ktoś ukradł, ale nie można nazwać go złodziejem,  to w krajach nieco normalniejszych takie cudackie podejście jest niezrozumiałe. A sędziowie w Strasburgu właśnie z takich krajów pochodzą .
    Warto też napisać do polskiego  Rzecznika Praw Obywatelskich o wniesienie kasacji z takim jak powyżej „lajt motywem” uzasadnienia.
    Co do stawiania Owsiaka przed sądem za zniewagę wzajemną- nie wróżę powodzenia.       Zniewaga wzajemna jest, wedle mojej wiedzy, niekaralna - ze względu na swoją wzajemność. Jest ona tylko reakcją napadniętego na napaść i jedynym jej skutkiem jest możliwość odstąpienia od kary wobec napadającego. Jeśli teraz Owsiak by coś chlapnął na Pana (proszę śledzić), a jest to całkiem prawdopodobne, to już nie będzie zniewaga wzajemna tylko zwykła i w związku z tym- karalna.
  Już  chlapnął !
   Tu ma Pan materiał do wytoczenia  procesu o zniesławienie (art.212) i wniesienia powództwa wzajemnego w procesie cywilnym ( bo się chłopcy i dziewczęta  wyraźnie zagalopowali );         
  http://www.wosp.org.pl/fundacja/aktualnosci/matka_kurka_skazany_oswiadczenie_zarzadu_fundacji_wosp
  „ Proces ten został wytoczony w poczuciu absolutnej niesprawiedliwości i krzywdy, jakie niosły ze sobą przesycone nienawiścią, KŁAMSTWAMI ORAZ BEZPODSTAWNYMI OSKARŻENIAMI publikacje blogera Matki Kurki.”
  „Sąd uznał, że OSZCZERSTWA i obelgi rzucane przez blogera nie mieszczą się w granicach wolności słowa, a w krytyce działalności osób publicznych, nawet za pośrednictwem bloga i internetu, nie można dopuścić się personalnego ataku, SZKALOWANIA, momentami wulgarnego znieważania”
  Z gotową listą oskarżonych;
  Jerzy Owsiak
  Lidia Owsiak
  Piotr Burczyński
  Bohdan Maruszewski

  Życzę wytrwałości

 23. masz racje, warto sledzic dokladnie teraz wypowiedzi Owsiaka. Co do Strasburga, nie sadzisz, ze niemale zdziwienie bedzie kiedy rozpatrujac sprawe okaze sie, ze tylko jedna strone skazano i to na taka wysoka kwocte a druga ktora zastosowala wobec MK grozby karalne : "bedzies zmial w dupe" (czyt. moge cie wprowadzic w tarapaty finansowe, zdrowotne, osobiste etc.),  poczujesz zapach komor w Aschwitz" ( nie wyjdziesz z tego zywy) ,
  - nie ponosi zadnej odpowiedzialnosci..?, na dodatek wyjdzie, ze Owsiak to antysemita a tam na takie sprawy sa wyczuleni. Co tym sadzisz?

 24. W kwestii gróżby karalnej ; może być uznana za przestepstwo tylko jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona  . Nie sądzę żeby w tej sytuacji tak było.

    Oświadczenie fundacji WOSP zawiera pełny materiał dowodowy w sprawie o zniesławienie- kłamstwa o tym co było w publikacjach MK ,kłamstwa o ustaleniach sądu..sprawa wygrana .MK wniesie akt oskarzenia o zniesławienie art (212 kk) i zniewagę (art216 kk) czyli oparty o te same przepisy co oskarżenie Owsiaka. Wynik bedzie dokładnie odwrotny.;Winni zniesławienia , niewinni znieważenia. Oj będzie się działo!!

  Niech Matka sobie udokumentuje to oświadczenie, bo może szybko zniknąć!

 25. pisze:  jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę

  a dlaczego takiej obawy nie miala wzbudzic?, sam Piotr zamieszczal tu relacje osob ktore doswiadczyly jak moga byc potraktowanym chodzby na przystanku Woodstok?, jak wyzwieziono do lasu, grozono?, to malo?
  sa przyklady z przeszlosci, byla o nich mowa na tym blogu, gdyby je zebrac wszystko "do kupy" - lacznie z nagraniem jak osilki wyprowadzaja dziennikarza z konferencji na znak Owsiaka to bedzie to doskonaly material uzasadniajacy obawy MK o swoje zycie i zdrowie z powodu tego, ze Owsiak i jego ludzie pracujacy tam  sa nieobliczalni.
  Prosze przesledzic wpisy MK, byla o tym mowa. Piotr mial swiadomosc tej strony Owsiaka.
  czyli uzasadniona obawa jak najbardziej wchodzi w gre .

 26. Mnie informacje o "anonimowych" listach, w których potrzebujący zwracali sie o pomoc dały lekuchno do myślenia i czasami miałam obawy, czy ktoś tam nie zawita na wieś zabitą dechami w celu zrobienia kuku.
  Już nie wspomnę,  że ktoś wyrzucając oryginały dał do zrozumienia, co mysli o pomocy najbardziej potrzebującym...

 27. No i masz NAGRODĘ od samego prezesa i spółki.

  http://www.wosp...

  Powyższe oświadczenie daje Ci uzasadniony powód do wytoczenia sprawy ! :)
  Teraz Juras stanie po drugiej stronie i może tym razem będzie zmuszony do
  udowodnienia swojej "niewinności".  Paliwo jest - można odpalać rakietę !!!  :)

  Art. ten sam, ale z wnioskiem o odpowiednią karę.

 28. Proces WYGRANY, to oczywiste dla każdego trzeźwo i logicznie myślącego,
  choć machina manipuluje wyrokiem i lemingami jak tylko umie. Sąd dorzucił
  5000 jedynie za nieodpowiednie zwroty, choć "pracuje na" nie jest tożsame z "jest".

  Można ew. wnieść o kasację do części wyroku, ot tak dla satysfakcji. Są pewne
  ograniczenia - musiałbyś się z tym zapoznać dokładnie. Od dostarczenia uzasadnienia
  jest 30 dni, musi to pisać Pełnomocnik. Podstawy, myślę, że są .

  No, ale w meritum sprawy praktycznie jesteśmy w punkcie wyjścia. Uświadomienie
  społeczeństwu tematu i lekkie rozmycie makijażu na twarzy guru to dużo, ale do
  osiągnięcia celu, czyli obnażenia wszystkich machinacji i faktu dojenia z twardymi
  dowodami, to trochę daleko. Jak uruchomić machinę kontrolno-skarbową, jak uwalić
  ten proceder i pokazać, że władca marionetek jest nagi ? Tutaj można bić pianę, ale
  do solidnej pracy powinny zostać zaprzęgnięte urzędy do tego przeznaczone, to na
  nich należy skupić nacisk, aby przeprowadziły gruntowne kontrole - Tobie kwitów nikt
  nie pokaże, niestety. Transparentość to tylko hasło na transparenty - bulteriery nie
  pozwalają się zbliżyć, będą bronić dostępu a może i ugryzą. Takie są realia - niestety.

  Nie wiem gdzie jest słoik, dawno już sugerowano, że tutaj: http://e-tabasc... ,
  ale na to potrzeba mocnych kwitów - na poszlakach nikt tego nie ruszy. Może w innym
  klimacie, ale teraz to wszystko łatwo zamieść pod dywan. Samo "podejrzenie o popełnieniu
  przestępstwa" działania na szkodę Fundacji i wyprowadzania kasy poprzez zlecanie drogich
  i lukratywnych usług może nie wystarczyć. Tu wyprowadza się kasę w białych rękawiczkach,
  przemyślnie i ostrożnie - aby to rozkminić trzeba się trochę nagłowić.

 29. owszem, ale zrobilo cos wiecej: uswiadomilo niemala czesc spoleczenstwa kim jest Owsiak i jaka jest ta Fundacja. Ta wiedza jest bezcenna a Piotr ma zasadniczy wklad w udostepnieniu jej spoleczenstwu.
  Fakt, ze Owsiak podczas procesu nie zastosowal sie do wniosku sadu o udostepnienie faktur z Fundacji podzialalo na bardzo wielu ludzi otrzezwiajaco: nie chce pokazac co wiec tam chce ukryc..?
  Czytam wpisy pod newsami na znanych portalach, kiedys jak ktos napisal cos krytycznego o Fundacji czy Owsiaku to spotykal sie z tuzinem wpisow krytycznych o sobie. Teraz role sie odwrocily, tyle osob komentuje w sposob krytyczny kogos kto broni Owsiaka.
  Zmiana jest powazna ale masz racje: przelomu wciaz nie ma.

 30. Sędzina w warszawie skazała kogoś, nie pamiętam kogo, na podstawie artykułu o rażącym naruszeniu zasad współżycia społecznego.
  Chodziło oczywiście o A.Michnika i jakiś artykuł w prasie krytykujący go za coś tam.
  Nie pamiętam, czy to była I instancja, czy II.

  Wszystko przed Tobą.

 31. Strony