Prześlij dalej:

Istnieją takie tematy wrzucane na forum publiczne, o których wszyscy mówią, ale niewielu ma pojęcie, o co w tym chodzi. „Dyskutującym” wystarczą plemienne hasła bojowe i inne okrzyki ideologiczne, czym załatwia się całą sprawę. Dokładnie tak jest w przypadku 30-krotnosci składek ZUS i od razu się przyznam, że do dziś sam nie wiedziałem za bardzo o co tu chodzi. Dotąd byłem przekonany, że to jakiś haracz płacony przez osoby uzyskujące najwyższe dochody, jednak nie było to zbyt mądre strzelanie w ciemno, ponieważ w takim przypadku zniesienie limitu wywołałoby euforię „liberałów” i wszystkich pozostałych zwolenników „niewidzialnej ręki rynku”.

Nadrobiłem braki i teraz wiem, że rzecz się przedstawia dokładnie odwrotnie, limit 30-krotności ZUS jest przywilejem najlepiej zarabiających. Składka ZUS działa tak, że zwykły śmiertelnik, który dostaje na rękę „najniższą średnią krajową”, jak to się zwykło błędnie przez lata mówić, musi odprowadzić ZUS od każdej wypłaty. Oczywiście chodzi o płacę minimalną, ale też o wszystkie płace poniżej średniej krajowej. Inaczej wszystko wygląda, gdy ktoś przekroczy limit 30-krotności płacy średniej.

Limit 30-krotności składek na ZUS w praktyce oznacza, że jeśli osoba pracująca w ciągu roku zarobi więcej niż 30 pensji w kwocie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, nie musi opłacać składek ZUS od całości wynagrodzenia, ale tylko od sumy, która stanowi 30-krotność przeciętnej płacy. W tej chwili górny limit dla składek ZUS to 11 912 zł brutto miesięcznie, czyli 142,9 tys. zł. rocznie i gdy ktoś zarobi powyżej 142,9 tys. zł, płaci składkę ZUS tylko od 142,9 tys. zł, a z reszty jest zwolniony.

Pytanie podstawowe, czy to jest uczciwe? Na pierwszy rzut oka widać, że to typowa sprawiedliwość i rynkowość balcerowiczowska, sprowadzająca się do tego, że biedny płaci od całości, a bogaty od części. Nie ma zatem mowy, by projekt zniesienia limitu był jakąkolwiek represją dla najlepiej zarabiających, jest to zwyczajne zniesienie przywileju, w dodatku mało sprawiedliwego w wymiarze społecznym. W sumie około 370 tysięcy pracowników korzysta z tego przywileju i jak się łatwo domyślić głównie są to tak zwane elitarne zawody: lekarze, prawnicy, dziennikarze, ale też pracownicy korporacji, prezesi, dyrektorzy banków, wyżsi urzędnicy. Bardzo mocne i wpływowe grupy społeczne, potrafiące podnieść rwetes w mediach i w Internecie

, do czego mają prawo, ale już niekoniecznie mają prawo kłamać i to w żywe oczy.

Strony

Źródło foto: 
29631 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

13 (liczba komentarzy)

 1. Autor nie wspomniał natomiast o tym jakie to "organicznie do 30-krotności" -> miało/ma związek ze stawkami podatkowymi 18/32% (tzw Progi),

  tak jak by nie wiedział, ze istnieją w/w progi albo to pominą (chodzi o podatek dochodwy oczywiście)

  ps. nie wspomniano o osławionych informatykach

 2. avatar

  Nie ma związku z progami, bo składki liczone są od wypłaty brutto

 3. avatar

  Argumentem za ograniczeniem pobierania składek powyżej limitu miało być ograniczenie przyszłej emerytury. Składki ZUS to fundusze : emerytalny, rentowy, chorobowy i wypadkowy. Osobno istnieje składka zdrowotna, i osobno fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Obecnie od 2019 to wszystko jest płacone w jednej sumie, na jedno konto płatnika lub właściciela.

  Ponieważ istnieje w ZUS coś co jest zwane solidarnością pokoleń, czyli z moich składek wypłacano emeryturę moim rodzicom, a ja mam wypłacane ze składek płaconych przez moje dzieci, to chodziło o to, żeby emerytury tych najbogatszych nie były za wysokie, bo będzie za trudno je wypłacać. Takie było założenie na początku, oczywiście teraz wszystko już się pokićkało przez rozmaite zmiany w przepisach

   

  Przyszłą emeryturę oblicza się (Bóg raczy wiedzieć jak) tylko od składek emerytalnych i rentowych, tych po przekroczeniu limitu już się nie płaci. Nadal płaci się składki chorobowe, wypadkowe, zdrowotne i obydwa fundusze.

   

 4. avatar

  Emeryturę wyliczają w ten sposób, że po podliczeniu "kapitału początkowego" na ktory mają wpływ ww. składki, dzielą ten kapitał przez ilość prognozowanych miesięcy przeżycia emerytki/emeryta. Stąd niższe emerytury Pań przy takim samym kapitale początkowym.

  Ponieważ składki emerytalne potrącane są przed opodatkowaniem, od emerytury pobiera się podatek i fragment "belkowski" składki zdrowotnej w wysokości 1,25% podstawy podatku po odjęciu kosztów uzyskania przychodu. Pozostała część składki zdrowotnej 7,75% nie obciąża podatnika i odejmowana jest od podatku, od niedawna 17%. 

  P.S. Jedno konto składkowe jest ułatwieniem dla płatnika składek, kwota globalna rozliczana jest na składniki na podstawie deklaracji ZUS, którą płatnik składek ma obowiązek przesłać do ZUS (preferowane deklaracje elektroniczne) do 25 dnia miesiąca po miesiącu wypłaty. Ta sama data dotyczy też wysyłki składek. 

 5. avatar

  Tak. tylko termin 15 dzień miesiąca

  wynagrodzenie można sobie wyliczyc na stronie np. kalkulator wynagrodzeń

  https://kalkulatory.gofin.pl/Kalkulator-wynagrodzen,12.html

  przy 4000 brutto wychodzi

  wynagrodzenie brutto:

  4.000,00 zł

  kwota zmniejszająca podatek:

  przysługuje

  składka emerytalna: (9.76%)

  390,40 zł

  składka rentowa: (1.5%)

  60,00 zł

  składka chorobowa: (2.45%)

  98,00 zł

  składki na ubezpieczenia społeczne:

  548,40 zł

  podstawa wymiaru składki zdrowotnej:

  3.451,60 zł

  składka na ubezpieczenie zdrowotne: (9%)

  310,64 zł

  składka na ubezpieczenie zdrowotne podlegająca odliczeniu: (7.75%)

  267,50 zł

  koszty uzyskania przychodu:

  111,25 zł

  podstawa obliczenia zaliczki:

  3.340,00 zł

  zaliczka na podatek: (18%)

  554,87 zł

  zaliczka do urzędu skarbowego:

  287,00 zł

  wynagrodzenie netto:

  2.853,96 zł

  należy jeszcze pamiętać o składkach wpłacznych przez pracodawcę. To jest także koszt wynafrodzenia

   

 6. w pewnym  stopniu wysokośc emerytury zależy od tego ilu jest pracujących na jedengo emeryta

  czyli od bezrobocia, demografi/imigracji zarobkowej

  a my mamy do czynienia z bardzo negatywnym zjawiskiem: powszechnym zatrudnianiem "bez papierów" ukraińców i innych pracownikach ze wschodu, czyli nie plącących podatku + ZUS

  w budowlance to jest powszechna praktyka, na kazdej budowie jest masa pracownikw ze wschodu

  powszechna praktyka w rolnictwie, ogrodnictwie

  przetwórstwie ? gastronomii?

  " Zatrudniał nielegalnie niemal 90 obcokrajowców. "Pracodawca został ukarany karą grzywny w wysokości 20 tys. zł" -> https://epoznan...

  nawet wczoraj było w Polsacie cyt "ukraińcy którzy mieli podjąć zatrudnienie" -> czytaj wykonywali prace bez umowy

 7. Czy to na pewno przywilej? Można powiedzieć że ograniczenie - w sensie nie zapłacisz składek więcej niż wynikające z limitu 30x, a więc i nie dostaniesz wyższej emerytury. Czy na pewno sensowne byłoby płacenie emerytury np. 100 tys. PLN miesięcznie byłym prezesom? A i niesprawiedliwe może się okazać - bo w obliczu wyższej konieczności wynikającej z demografii to byłyby pierwsze emerytury do przycięcia za lat ileś.

  Pozdrawiam - jeden z tych 300 tys. przyszłych emerytów dotkniętych obecnie limitem.

 8. muszę  zwrócic uwage ze autor używa określenie "przywilej"

   prawdziwe "przywileje" jeśli chodzi o sprawy "ZUSowskie składki" ->  mają osoby prowadzące działalność... i jeśli sie porozmawia z zdroworozsądkowym człowiekiem -przedsiębiorcom- to sam na to wskaże ze on zarabiając rocznie np 120 000, 160 000, czy  wiecej....  płaci śmiesznie niskie składki na Emeryturę  ("mój pracownik zarabia brutto 4800/mies, ja zarabiam średnio 14000zł/mies a pracownik ma wyższą składkę niż ja")

  / zaznaczam ze mnie "sprawa 30-krotności" nie dotyczy/

  ps. PIS Absolutnie niech NIE wprowadza podwyżek akcyzy bo to jest to co ludzi NAJ bardziej wkurwia, "znowu nas doją"

  jak juz muszą to niech wprowadzą ten podatek handlowy od GIGANTÓW rynku handlu, ten o który była walka w UE ( jest jeszcze ten podatek który wymyśliła (wypatrzyła) Emilewicz, na czym ma polegać i czy to dobry pomysł -to- nie wiem)

  JUŻ teraz cena paczki papierosów to są same podatki, to jest po prostu absordalne! absolutne  sie nie zgadzam zeby jeszcze "dokładać", natomiast alkohol jest mi to obojetne no chyba ze faktycznie miał by to byc jakaś drakońska podwyżka, chociaż  z drugiej strony wiele osób twierdzi ze w Polsce są drogie Wina

 9. "30-krotny ZUS. Plan jest taki, PiS wrzuci to do sejmu, "Lewica" bedzie (  ... ) @Jaroslaw_Gowin zostaje jak Himilsbach z angielskim. Tak się robi politykę."

  jest jeszcze taka "opcja": Gowin albo ktos od niego "wynegocjuje"ze bedzie "tylko" 36-kotność, 40-kotność... czy inna "xx--kotność"

 10. Wydaje mi się, że sensowne by było pozostawienie limitu 30-krotności dla składek rentowych i emerytalnych (skoro i tak większych emerytur za jeszcze większe składki się nie dostanie), natomiast dla całej reszty, czyli składek zdrowotnych, chorobowych, FGŚP, etc. limit x30 płacenia składek powinien być zniesiony (czyli te składki płacone powinny być od całych dochodów). A może tak jest w tej chwili? Nie siedzę w tym mocno.

 11. wczoraj w "Prawdzie" [antyFakty], dowiedziałem sie ze zlikwidowanie 30-krotności to jest wyższy podatek/ZUS dla UWAGA UWAGA:  cyt. "trochę lepiej zarabiających"!!!

  a jakie są FAKTY?: otóż takie ze "trochę lepiej zarabiających***" "dotyka" II Próg Podatkowy, a likwidacja 30-krotnośc dotyczy tych zarabiających naprawdę naprawdę konkretne sumy

  ***czyli zarabiających bardzo dobrze, ale skąd warszafka/wierchuszka miała by to wiedzieć

 12. Wprost nie moge uwierzyć, że Matka Kurka spłodziła tak skrajnie nierzetelny felieton. Ani słowa o tym, że wszystkie organizacje związkowe (w tym Solidarność) oraz te zrzeszające pracodawców/przedsiębiorców są przeciw lansowanemu przez PiS rozwiązaniu. W dodatku brak zająknięcia się o najważniejszym, czyli o konsekwencjach w przyszłości. Jeśli najlepiej zarabiający będą płacić niesłychanie wysokie składki, to w przyszłości ZUS zmuszony będzie wypłacać im gigantyczne emerytury. A chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że rok w rok w coraz ciemniejszych barwach ma się kształtować sytuacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, chociażby z racji kwestii demograficznych. Limit 30-krotności wprowadzono wychodząc z założenia, że jeśli ktoś zarabia parę razy więcej niż średnia krajowa, to jest w stanie samemu zadbać o środki finansowe na stare lata, otrzymując i tak świetną emeryturę w porównaniu ze zdecydowaną większośćią społeczeństwa. Czy wg Ciebie Piotrze sprawiedliwsze byłoby wypłacanie obecnym informatykom, menedżerom, lekarzom czasami i po kilkadziesiąt tysięcy zł emerytury, gdyby projekt PiS jednak został przyklepany?

 13. Od dawna nie komentowałem, ale tym razem jestem zmuszony.

  Raz w życiu zdarzyło mi się przez miesiąc nie zapłacić Zus - tak, przez 30-krotność. 

  Ale teza o "sprawiedliwości" zniesienia limitu 30-kretności stawiana przez autora ma tylko wtedy uzasadnienie, gdy wpłacone składki będą miały wprost odzwierciedlenie w kwotach pobieranych emerytur.

  Wierzycie w to? To podam przykład. Nawet, gdy zarabiałeś 20.000 miesięcznie, to po zakończeniu zatrudnienia twój zasiłek chorobowy to 2.500. Da się?

 14. Strony