Prześlij dalej:

Który to już raz jakieś beztalencia bez nazwisk organizują prowokację z udziałem chrześcijańskich symboli religijnych unurzanych w ideologicznych ekskrementach? Nikt chyba tego nie jest w stanie policzyć, podobnie jak podawania złotych recept na takie zjawiska. Nie reagujmy na to, bo im tylko o to chodzi, tak brzmi jedna z najczęściej powtarzanych i niestety mało rozsądnych propozycji. Identyczne głosy słyszę po „sztuce” w Teatrze Powszechnym i stanowczo się tej szkodliwej naiwności sprzeciwiam. Czym innym jest mimowolne, czy świadome nagłaśnianie szmiry, a czym innym egzekucja prawna, moralna i intelektualna. Nie ma w tym żadnego przypadku, że „artystycznie” jest profanowana nie religia jako taka, ale konkretna religia chrześcijańska. Bezkarnie można na warszawskiej scenie teatralnej za pieniądze publiczne udawać seks oralny z papieżem i ocierać się gołą dupą o krzyż.

Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele i tym się nie chcę w tej chwili zajmować, ale jednym z nich jest chrześcijańskie nastawianie drugiego policzka. Brak reakcji to nic innego jak przyzwolenie i trzeba sobie zadać pytanie na co? Z całą pewnością na łamanie prawa i zasad współżycia społecznego, które pozwalają normalnie funkcjonować. Moich uczuć religijnych chałturnicy nie urazili, ponieważ nie jestem człowiekiem religijnym, ale to nie znaczy, że nie mamy do czynienia z ewidentnym złamaniem kodeksu karnego:

Art. 196

Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zacznijmy od definicji przedmiotu czci religijnej, zazwyczaj wszyscy o tym mówią i niewielu wie o co konkretnie chodzi.

Pod pojęciem przedmiotu czci religijnej należy rozumieć każdy przedmiot, który przez daną wspólnotę religijną uważany jest za przedmiot kultu, godny najwyższego szacunku, poważania i uwielbienia. Bez wątpienia mogą to być takie przedmioty materialne, jak: figura przedstawiająca uosobienie bóstwa lub osobę uznaną za świętą, obraz, przedmiot liturgiczny, szaty rytualne, krzyż, hostia, różaniec, relikwia, szkaplerz, symbol, np. Gwiazda Dawida czy Półksieżyc.

Powyższa definicja to część doktryny prawnej, powtarzana w fachowej literaturze i jako taka jest powszechnie przyjmowana przez sądy. W Teatrze Powszechnym bez cienia wątpliwości doszło do naruszenia art. 196 kodeksu karnego, poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej, którym jest zarówno krzyż, jak i postać św. Jana Pawła II. Nie można zatem nie reagować na prowokację, ponieważ prowokacja przekroczyła granice prawa, co najmniej w jednym artykule kodeksu karnego, a są jeszcze dwa, które trzeba odróżnić i uporządkować.

Art. 256

§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Strony

18664 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

13 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  zobaczymy co zrobią..może w końcu panowie z pis-u przestaną być grzeczni i uprzejmi..bo jak nie..to jakiś teatr może pójść z dymem lub aktorka lub reżyser wyłapie nie tylko z "liścia"...wtedy już będzie inaczej..

  https://www.you...

  marzę by do takich sytuacji zaczęło dochodzić codziennie....

 2. Na razie, PiS otworzyło już dwie koperty, robią wielką reorganizację i wskazują poprzedników.

  Myślę że z tej dyskusji na temat Wrocławia, zamazało się najważniejsze. Biorąc pod uwagę wyniki wyborów prezydenckich i parlamentarnych, największy potencjał dla PiSu jest właśnie na Dolnym Śląsku i Wrocławiu. Serio, wystarczy sprawdzić mapki wyborcze. Problem Dolnego Śląska leży w prowadzonej selekcji lokalnych "elit". Do kompletu niemieckich nagród dla Prezydenta Wrocławia brakuje już tylko, podobno wymyślonego we Wrocławiu, krzyża żelaznego. 

   

 3. avatar

  "dekompozycja" już jest...

 4. Doceniam, że to jest najlepszy rząd od 20 lat, ale ilość błędów... I skala zagrożeń międzynarodowych... wiem że państwo buduje się kilkaset lat, a oni muszą natychmiast.

 5. Gdyby taki, uczciwszy uszy, "artysta" czy "reżyser" zrobił to samo z postacią jakiegokolwiek tańczącego derwisza - byłby to akt islamofobii.

  Gdyby zrobił to z postacią Annasza czy Kajfasza - byłby to akt antysemityzmu.

  A że chodzi o symbole chrześcijańskie - w tym jedynym przypadku - nieodmiennie  nazywa się tę kolejną bluźnierczą tandetę mianem "sztuki".

  ...A zaściankowość
  mając w pogardzie,
  skłania się sztuka
  ku awangardzie...

  (Fraszka - jedna z wielu): http://fraszki-ulotki.info/2015/11/akty.html

  „…Podejmowanie gry z religią rzymskokatolicką nie jest ryzykowne, bo nawet jeśli się sięgnie zenitów wulgarności, brutalności, prowokacji, to człowieka nie może spotkać wielka krzywda. Najwyżej ksiądz nie da rozgrzeszenia, dziecka nie ochrzci. Natomiast nikt sobie nie pozwala na szarganie islamu. Nikt nie chce wylądować z nożem w plecach. Kopanie w chrześcijaństwo jest stosunkowo przyjemnym zajęciem i mało niebezpiecznym”. (Piotr Naliwajko, w wywiadzie dla „Art. & Business” (2002, nr 9, 146)

   

   

 6. Jak PIS powróci do "starej" ustawy dotyczącej wycinki drzew ,i nie zgłosi do prokuratury tej popieprzonej "sztuki" to moja cierpliwość będzie (w górnej granicy stanów wysokich).
  Tak kurwa NIE MOŻE BYĆ!!

 7. Może. Jechałem ostatnio w niedzielę droga krajowa 3 w górę mapy. Wzdłuż jest budowana S3 i co kilometr jest wyjazd z budowy ograniczenie do 40. W niedzielę, na tych budowach nie było nawet ptaków, ale cała Polska zwalniała żeby nie było wypadku z autem wyjeżdżających z budowy. Prosta rzecz, a nawet do głowy nikomu nie przyjdzie żeby to załatwić. Czy można oczekiwać czegoś bardziej rozumnego?

  Czy to auto powypadkowe Beata Szydło będzie sprzedawać razem z kogutem?

 8. Kiedyś były "osobowości" - dzisiaj mamy "osobliwości". Były teatry "8-go dnia", "Stu", "Na piętrze", był Kantor, Grotowski i Bereś. W teatrze wszystko już było, no może poza lewacką estetyką, ale jaka jest widownia - taki i teatr.

 9. Zagadzam się we wszystkim oprócz definicji "chrzescijanskie nastawianie drugiego policzka" zdecydowanie blędnia jest rozumiany ten biblijny fragment. 

  W pierwszym wieku naszej ery niebyło do pomyslenia urzywanie lewej ręki jako pracujacej a tym bardzij uderzajacej wiec w biblijnej opowiesci chodzi o człowieka z wyszszej casty uderzajacego poddanego. Oczywiscie leje prawa ręka od lewej do prawej zewnetrzna strona dłoni. Bo Tak karciło sie poddanych. Chrystus mówiac o nadstawieniu drugiego policzka mówi o zwróceniu godności poddanemu. Bo uderzajacy będzie miał tylko dwie możliwości albo uderzy prawa dłonia w prawy policzek a to by stanowiło o zrównaniu klasowym poddanego z uderzjacym . Czego ów nigdy by nie zrobił albo zaniechaniu dalszego bicia I przyznaniu sie tym samym do pomyłki. 

  Nadstawienie drugiego policzka wie nie jest przyzwoleniem do bicia to postawa chrzescijanina walczacego o swoja godność.

  Mark

 10. Dokładnie to chciałem tu napisać. Ale mnie Pan wyręczył. Dziękuję!

 11. No tak, tu nie ma co mędrkować o niereagowaniu na prowokacje, i czekać by aparat prawniczy niechybnie zrobił swoje. Nie zrobi, bo ma poglądy identyczne z twórcami dzieła.

 12. Nauczony wcześniejszymi doświadczeniami z tych kilkunastu miesięcy rządzenia PiS zrobi to co zwykle (i to nie chodzi tylko o jakieś pseudosztuki) - zaskamle jak kopnięty kundel i pojęczą w telewizji i polożą uszy po sobie. A jeśli chodzi o telewizję i sparwę wątłego to widzimy tu taką samą reakcję, chociaż aż się prosi by dowalić na maksa Solorzowi od KRRiT i załatwić pajaca na amen cywilnymi procesami od KAŻDEGO z dziennikarzy TVP. Procesów mogą nie wygrać ale lewacki ekstrement sobie pobiega gdy będzie miał kilkadziesiąt spraw sądowych i wtedy zobaczymy czy wystarczy mu jeszcze energii na poststalinowską wyobraźnię.

   

 13. Wracając do tematu, to już pięćdziesiąt lat temu, w czasach konceptualizmu i performance, było wiadomo, że szokowanie skrajnościami w sztuce ma swoje granice, po przekroczeniu jakich, wyraz artystyczny stanie się socjopatią. Prymitywny psychopata z Bałkanów znalazł gniazdko wśród podobnych sobie i nasrał w Warszawie. W porównaniu z tym co robił kiedyś Bereś wyszła bardzo rzadka kupa. Teraz oczekuję masowej skrobanki na Placu Defilad, z udziałem niezawodnej posłanki Wielgus.

 14. Strony