Nie będzie Oscara za scenariusz, efekty specjalne i główną rolę. Czerska i hollywoodzka diaspora upokorzyła Bolka.

Prześlij dalej:

Poczucie satysfakcji pozbawione małostkowości, winno towarzyszyć każdemu wątpiącemu, czy to wypada się radować z cudzego nieszczęścia. Bolek odpadł w eliminacjach i nie ma cienia powodu, żeby szczerze nie krzyknąć: „Hura!”, a potem równie radośnie puścić mimo uszu wszystkie riposty w stylu „typowo polskie piekło”. Tylko hipokryci lub zaprzyjaźnieni z blagą nie poczują satysfakcji, gdy spektakularnie upada historyczna mistyfikacja, ale też chciałbym nieco uporządkować euforię. Mam wrażenie, że wielu radujących się odebrało porażkę Bolka w Hollywood jako decyzję potwierdzającą upadek mitu Wałęsy. Prawdy jest w tym tylko kawałek, amerykańska diaspora ma w głębokim poważaniu fałszerstwa historyczne, co więcej gustuje w podobnych scenariuszach. Bolek wypadł w baru z zupełnie innego powodu, mianowicie zadarł z pedalskimi fanatykami, którzy nie wybaczają. Codzienne dyskusje Wałęsy z Rydzykiem nie robią na świecie żadnego wrażenia, ale gdy się do Ameryki, przy pomocy miejscowej diaspory, przedostała informacja, że ciotki mają siedzieć za płotem, a nie w parlamencie, los Lecha Bolesława był przesądzony. Trochę głupio o tym pisać, jednak stojąc po stronie prawdy nie da się inaczej podsumować nieszczęścia Wałęsy niż zasługą TVN i potem donosami żydowskich komunistów z Czerskiej. Nie Cenckiewicz, nie Gontarczyk i nie Wyszkowski, ani żaden inny zaciekły przeciwnik Bolesława, tylko i wyłącznie przyjaciele z salonu załatwili jednocześnie Wałęsę i „dobro narodowe” Wajdę. Inna rzecz, że tak denny film nie miał większych szans od początku, ale prawdopodobnie dałoby się uniknąć upokorzenia w postaci porażki w eliminacjach. Niestety typowo żydowska zawiść z Czerskiej i radziecka gorliwość z Wiertniczej położyła na łopaty nadzieje, no nie da się mieć bohatera i obsrać bohatera. Salon chciał upiec na jednym ogniu bieżące potrzeby ideologiczne i przeszłe legendy, w efekcie pierwsze się nie dopiekło, drugie poszło z dymem.
Gowin miał pogodzić sektę z mafią. Jedna głupota goni drugą, bo przecież nie o żadne nowe odkrycia i nowe horyzonty intelektualne chodzi, ale o zwyczajną i nieudaną sztuczkę marketingową.

Pełno paradoksów i ambarasu z Bolesławem, gdzie nie spojrzysz ciężko zachować powagę, niemniej w ogólnym rozrachunku stało się bardzo dobrze, co więcej brudną robotę wzięli na siebie wrogowie normalności. Nieważne z jakich powodów, ważne, że kłamliwa hagiografia agenta dostała odpowiednią notę i teraz cały misterny plan oparty na „wielkim reżyserze i wielkim bohaterze” zaliczył glebę. W ostatniej chwili z kompromitacji wyszedł niejaki „Głowa”, który toczył boje z Wajdą o to by film przybrał jedyna rozsądna formę, czyli komediową opowieść o Franku Dolasie. Głowa wiedział jakie klimaty obowiązują w Hollywood i przygotował sobie miękkie lądowanie, ale cała reszta odreagowuje, aż przykro patrzeć. Główny bohater ramoty przypomniał sobie, że Cenckiewicz napisał książkę nie pozostawiającą cienia złudzeń z jakim Bolkiem mamy do czynienia. Książka miła swój debiut grubo wcześniej niż tragedia hollywoodzka, ale na okoliczność tragedii Wałęsa znalazł emocjonalne wyjście ewakuacyjne i zaczął straszyć autora sądami. Cenckiewiczowi współczuję, sprawa moim zdaniem jest dla Wałęsy przegrana, jednak te wszystkie perypetie sądowe są zabawne raz i drugi, za trzecim człowiek zaczyna sam siebie pytać jak ma na imię. Sądy to jest inny świat, wchodzi się na salę sądową jak do szkolnej klasy w podstawówce, staje do odpowiedzi i czeka na ocenę. Nic miłego, co nie oznacza, że kiedykolwiek i w jakimikolwiek sposób można sobie odpuścić wolność. Obowiązkiem i przyjemnością jest pisanie prawdy, sądy da się przeżyć.

Podobnie odreagował mistrz i twórca wielkiego działa „Lotna”. Plunął przedwojenny komunista jadem na odległość, aż do Smoleńska doleciało. Lech Kaczyński naciskami zabił samolot, kampanię wrześniową przegraliśmy, bo u władzy nie było PPR – powiedział Andrzej Wajda w odpowiedzi na decyzję jury z Hollywood. Takie to są osobowości, oni doskonale wiedzą, że zdolni są wygrywać tylko i wyłącznie w drukowanych zawodach. Na świecie „jedynego rozpoznawalnego Polaka” ledwie kojarzy statysta z Hollywood, a już o tym co on robił i przez co skakał prócz paru esbeków, którzy wyemigrowali do USA, nie ma pojęcia nikt. Dopada mnie i długo będzie trzymać satysfakcja z powodu nieszczęścia kłamców, bo nieszczęście kłamców oznacza powodzenie prawdy. Pal licho całą tę aksjologię prawdy, ale niesamowity wymiar w postaci faktów i odkrywania tajemnicy jest nie do przecenienia. Bardzo dobrze się stało dla prawdy i przyzwoitości i nieważne przyczyny, ważny jest skutek, który drąży skałę, już nie kroplą, lecz wodospadem. Zabawnie załatwiono Bolka, bo po donosach lokalnego ciemnogrodu mieniącego się postępem cywilizacyjnym, upokorzyła „legendę Solidarności” lewacka diaspora i nie miało to nic wspólnego z ciemną stroną życia Wałęsy. Paradoksalnie Lech Bolesław dostał baty za całkiem mądrą rzecz, którą wypowiedział na antenie TVN i właściwie wypadałoby dokonać małej refleksji wspierającej Wałęsę, gdyby nie fakt, że on sam walnie przyczynił się do paranoi, której padł ofiarą.

14664 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

18 (liczba komentarzy)

 1. Bolec pozwał wydawnictwo Zysk i s-ka. Czytając to co wysmażył:

  "Daje Wam 14 dni do wycofania tych książek paszkwili i publicznego przeproszenia , w przeciwnym razie zabieram się za wymuszenie tego na drodze formalno prawnej i do dodatkowego maksymalnego odszkodowania ."

  chciałoby się napisać klasykiem: jaki powód (wnoszący pozew), taki pozew.
  Jest jeszcze jeden film do nakręcenia: "Bolec, człowiek z totolotka".

 2. avatar

  Tak zgadza się straszy wydawcę, ale zaraz w drugim zdaniu mówi o tym, że po Wyszkowskim wykończy Cenckiewicza. Także diabli wiedzą, kogo on de facto chce pozwać, niemniej póki co sądem straszy wydawcę. Też lubię porządek w faktach, dlatego komentarz potrzebny.

 3. kilku książek demaskujących SB, w tym dwóch o Bolcu. Stąd ta nienawiść.  Swoją drogą ciekawe ile w tym montażu, a ile prawdy?

 4. chyba nawet padły słowa: Centkiewicz pożałujesz :)
  Tak mi się obiło o uszy w jakimś wywiadzie z Cenckiewiczem ...

 5. Myślę że wielka zasługa w tym pana Cenckiewicza i pana Wyszkowskiego w obalaniu mitu. Taka mała kropla a drąży skałę. Nie umniejszam też wkładu pana Wielguckiego w tym działaniu, w obalaniu mitu owsiaka. Pomalutku, ale cały czas do przodu. Gratuluję odwagi i wiary wyżej wymienionych panów we wkład w tym dziele. 

 6. Po wypowiedzi Walęsy w TVN na temat homeseksualistow od razu wiedzialem ,że najwieksze kłopoty bedzie mial Wajda aby sprzedać dzieło Nie pomogło odwlekanie premiery aby sprawa ucichla.Środowisko w tym przypadku nie pobłąża.
   Mimo bzdeta jaki zrobil Wajda (Katyń dało sie oglądac 15 minut ) moze dałoby sie uprosic aby dostal nominacje do nagrody.O to nie było trudno.Zjechałoby towarzystwo do Hollywood i odegrana byłoby szopka chociaż finał raczej byłby niekorzystny.To wszystko omineło tych łajdaków i podzielam satysfakcję.
    Wałęsa na tej wypowiedzi dostal mocno po kieszeni i nie zaprosi go juz nawet jakis mało znana uczelnia aby nie narazić się wielbicielom równosci seksualnych.Wałesa tu zostal za Oceanem na zawsze spalony.

 7. się z tego, że producent gniota musiał zwrócić 3 nowe bańki windykatorowi Amber Gold. "Czujecie tą innowacyjność?".

 8. Zawody o Puchar Oskara składają się z dwóch imprez. Prawdziwa jest ta w której startują filmy anglosaskie, gdzie wygrywa ten który ma najwieksze szanse na sukces kasowy w USA. Nagroda jest po prostu zaplanowaną czescią promocji. 
  Cześć dodatkowa, to paraolimpiada dla krajow upośledzonych, i tam o nagrodzie decyduje polityka i wpisanie się autorów w jakieś aktualnie w danym roku słuszne mody.
  Trafiają się czasem wyjątki albo szczęśliwe połączenie talentu z politycznym wyczuciem i wówczas nagrodę w tej paraolimpiadzie dostaje film rzeczywiście dobry, choć nudny.
  Film Wajdy jest wprawdzie nudny, ale ani nie trafia w modne trendy (bo kogo dziś na świecie obchodzi jakaś Solidarnosć), ani nie jest dobry.
  Jest wręcz obciachowy i typowo "polski".
  Filmy "polskie" kręci się od dosyć dawna, gdzieś od końca Gierka. Różnią się od filmów "amerykańskich" tym, że są chaotycznym zbiorem wrzaskliwych scenek bez logicznego związku i sensu.

 9. na pedalską minę. Niech żrą tę żabę.
  Lubicie Kałużyńskiego? "Szczytowy przejaw socrealistycznrgo schematyzmu na opak"- to o "Człowieku z żelaza"
  Miałby teraz facet używanie. 
  A może zdychałby z głodu, ten ocalały z XX wieku.

 10. oszCzerskiej nie mogła puścic płazem. Raptem to kilka tygodni temu Bolec chciał nas przyłączyć do Rzeszy.

 11. Proszę o podanie linku do wypocin Wajdy cyt: "Lech Kaczyński naciskami zabił samolot, kampanię wrześniową przegraliśmy, bo u władzy nie było PPR – powiedział Andrzej Wajda w odpowiedzi na decyzję jury z Hollywood"

 12. avatar

  Tu nie ma linków tu jest cały wywiad dla GW, w którym pan reżyser produkuje realnie socjalistyczne manifesty, ja tylko ośmieliłem się potraktować pierdoły sarkazmem.

 13. doskonale!

 14. avatar

  Nie.

 15. A nie gniot Wajdy.

 16. avatar

  Tkwiący potencjał deprecjonowany, gdy "niewłaściwie" umiejscowiony.

 17. avatar

  najważniejsze, że coraz więcej nicków przewija się przez forum.
  I to jest Oskar dla MK.

 18. niż skromnego Bloger Roku. Chodzi mi oczywiście o sytuację teraźniejszą. Może licznik odwiedzin?