Nawrócony esbek Piotr Wroński, czyli „smoleńskie pudelki” dla naiwnych

Prześlij dalej:

Nazywam się Piotr Wielgucki i nie jestem byłym esbekiem. Gdybym zaczął jakikolwiek tekst od podobnych słów większość czytających, bardzo słusznie, puknąłby się w głowę. Niestety ta sama większość łapie się na lustrzenie odbicie taniego chwytu. Oto na szpaltach, i nawet ekranach, pojawiała się nowa gwiazda, były esbek Piotr Wroński, który rzekomo przekazał dramatyczne informacje związane z katastrofą smoleńską. A konkretnie to co przekazał były esbek, o czym nie-esbek Piotr Wielgucki i wielu innych nie-esbeków, korzystając z ustaleń „Zespołu Macierewicza”, nie pisało wcześniej? Nie ma jednego słowa w tym dość charakterystycznym i stylizowanym na homilię wywiadzie esbeka Wrońskiego, które poszerzałoby wiedzę na temat Smoleńska. Ten punkt programu w zasadzie rozstrzyga i znosi wszelkie inne dywagacje. Nie wiem jak inni, ale sam mam zbyt wiele zajęć i spraw na głowie, żeby bawić się w psychologa esbeków. Kompletnie mnie nie interesuje, czy Wroński się nawrócił, czy prowokuje, czy zarabia na życie, czy też z nudów na emeryturze bawi się w dawne gierki. O ile w ogóle mam się interesować kimś takim, to tylko z jednego względu. Poproszę o konkret, który podlega weryfikacji, całe reszta to dialogi z „Psów” podlane stylistyką „Detektywa”. Źródło informacji, chociaż szemrane i podejrzane, nie zawsze musi być fałszywe, różne się splatają interesy, potrzeby, a także konflikty resortowe. Jestem skłonny uwierzyć, że pojedynczy esbek albo jakaś frakcja działająca w ramach służb specjalnych jest żywo zainteresowana solidnym przetasowaniem i ścięciem kilku poważnych głów. Jednocześnie ciężko mi uwierzyć, aby esbeckie kazanie mogło do takich rewolucji doprowadzić, dlatego póki co widzę historyjki z kolorowej prasy, przepraszam za wyrażanie, ale to „smoleński pudelek” z wkładką. Zamiast saszetki z szamponem albo próbki z perfumami dostarczył nam wywiad Maraka Pyzy z Piotrem Wrońskim paczkę haczyków wędkarskich.

Kto się na nie złapie? Ufam, że jedynie niewymiarowe kiełbie. W trakcie kluczowej kampanii wyborczej Jarosław Kaczyński w końcu pogonił swoich klakierów i poszedł za zwycięskim ciosem wyprowadzonym przez Andrzeja Dudę. Dziecko wie, że udało się wygrać wybory prezydenckie dzięki wyciszeniu kilku tematów i osób, których wypaczony obraz medialny latami skutecznie odstraszał Polaków. Nagle pojawia się zatroskany esbek i larum gra, bo nikt nie chce podjąć trudnego tematu Smoleńska. Tutaj ciężko mówić o czerwonej lampce, tutaj trzeba mówić o wszystkich syrenach świata, jakie powinny zawyć w głowach ludzi szczerze zainteresowanych wyjaśnieniem tego, co się stało w Smoleńsku. Takie pseudo literackie opowieści z mchu i poparci trafią do wielu, niestety bezpośrednio do wątroby z pominięciem czaszki. Ludzie uwielbiają rozkoszować się atrakcjami i za chwilę pojawią się domorośli piewcy serwujący złote recepty. Koniecznie trzeba wrócić do Smoleńska i pokazać im wszystkim, żeby się pos...i. Od dłuższego czasu trzymam się prostego wskaźnika, jak tylko słyszę, że jakiś pajac w pięciu zdaniach 4 razy odwołuje się do: Boga, Honoru i Ojczyzny, to jestem pewien, że nie oddaje hołdu, ale się podciera świętością. Identyczne kryterium stosuję do świeżo rehabilitowanych detektywów smoleńskich, którzy w najmniej odpowiednim momencie sieją ferment i zagrzewają do bohaterskiej walki.

Strony

74717 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

28 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  Jak zwykle celnie i rozsadnie. K.Klopotowski ladnie o panu pisze. Pozdrawiam.

 2. avatar

  Kłopotowski był jedynym z II obiegu, który nie przestraszył się "Berka" i nawet nieźle zrecenzował, co prawda nieoficjalnie, ale to i tak wyjątkowa postawa.

 3. scenariusz "gry operacyjnej". Jeśli nie damy się rozchuśtać wrzutkami typu "Piotr Wroński", to będą wrzucali kolejne, ale poparte dowodami (półtwardymi, ćwierćtwardymi - przecież nie twardymi - oni nie są samobójcami), wszystko po to, aby rozchuśtać sytuację, bo w mętnej sytuacji można łatwiej przeprowadzać różne dile (wyborcze - partyjne, przy urnach, w komisjach wyborczych). Na bank sprawa Mariusza Kamińskiego przed wyborami prezydenckimi też miała bujnąć PiS-em, czyli ogólną sytuacją. Prezydent na razie też jest ich - mogą coś odpalić w kierunku stanu wyjątkowego - mają na to półtora miesiąca.

 4. Również uważam , że to prowokacja . Prowokacja obliczona na minimum : odgrzanie tematu z nadzieją, że może nawet ktoś z PiS coś powie . Ten bodziec jest za słaby .
  Żeby zaczęto o sprawie mówić to musiał by być jakiś konkret o dużej wadze .
  Ktoś musiałby się podłożyć , ktoś kogoś wysypać , najlepiej z perspektywą zarzutów
  prokuratorskich i karalności. Słowem to kapiszon .
  Gdzie mu tam do siły rażenia , nawet pamiętnego "nowego" odczytaniem nagrań z kokpitu .
  Podobna akcja, taki sam motyw , również przed wyborami . Mam wrażenie ze dziś nikt nie ma ochoty  umierać za PO .   

 5. wyjaśniającego wielbicielom, że wygrana PiS to Smoleńsk do roku 2027 ... Prezes będzie pociągał za dwa sznurki ...

  W ogóle to czas by Korwin skończył układać pasjansa za marne 50 tyś/miesiąc i rozwalił wreszcie tę Unię.

 6. avatar

  a kto mu wtedy da te marnre 50 tyś/miesiąc. Zresztą marne, nie marne a 50 tys piechotą nie chodzi. 

 7. Jest jakaś granica bezczelności, "oby Unia szczezła", nawet nie dołączył do tych eurosceptyków Le Pen. 

 8. Mnie też irytują szumne zapowiedzi, z których niewiele wynika.W tym wypadku obwiniam dziennikarza, bo co może powiedzieć Wroński.

  Wroński po weryfikacji pracował również w UOP, "na kierunku wschodnim".
  Oglądałam spotkanie z nim w Klubie Ronina z udzialem Piotra Jeglińskiego, Sławomira Cenckiewicza i Piotra Woyciechowskiego (niżej link).
  Jegliński wydał w swoim wydawnictwie Editions Spotkania książkę Wrońskiego "Spisek założycielski. Historia jednego morderstwa". Chodzi o zabójstwo ks. Popiełuszki, ale jest nie tylko o tym, bo nazwisko księdza pojawia się dopiero w połowie książki (jako ks. Józef Gałuszka).  

  Książka jest z kluczem. Narratorem jest kapitan Paweł Grzegorzewski, czyli wyraźnie Grzegorz Piotrowski (jestem dopiero w połowie lektury). Z innymi trudniej. Gen. Maszczyk to niewątpliwie Kiszczak, gen. Siergiej Wanin to chyba gen. Pawłow, rezydent wywiadu KGB w Polsce, z pomniejszymi jest mi trudniej, zresztą, jak wspomniałam, jestem dopiero w połowie lektury, a książka jest dość gruba.
  Ciekawe są różne szczególiki pracy SB itd., Cenckiewicz na spotkaniu uznał je za wiarygodne. Niedługo ma wyjść kolejna jego książka, z kolejnymi chyba ciekawymi tematami.

  Tutaj jest link do tego spotkania z Wrońskim, warto obejrzeć:

  https://www.you...

 9. Nawrócony esbek - zdanie sprzeczne logicznie.

 10. wyjęli bracia Karnowscy. Niby nasi, niby coś tam teges, ale czasem mam wrażenie, że to polityczni idioci. Przypuszczam, że spada im nakład i próbują takimi "sensacjami" nagonić czytelników. Weszła w to również TV Republika. Akurat miałem w tym czasie włączony na nich kanał  i powiem krótko, że tego nie dało się słuchać. 
  Jestem przekonany, że po tym jak zaskoczyło z Dudą, Kaczor nie da sobie narzucić narracji szytej esbeckimi nićmi. Pisałem to wcześniej, do Smoleńska wrócimy, kiedy będzie do tego odpowiedni czas. Antoni o Strasznych Oczach już pucuje swój skórzany płaszcz.

 11. "Przegrać wybory parlamentarne to przegrać Smoleńsk na kolejne cztery lata, ..." ---> trafione w punkt!! Truizmem byłoby powtarzać, że oficjalne śledztwo należy rozpocząć od zera, czym nawet
  w zapowiedziać nie należy się obecnie chwalić. Na jesień W.Sumliński zapowiada ciąg dalszy
  swego ostatniego hitu, tam mogą się pojawić wątki okołosmoleńskie. Byłby to jednak wolny głos
  spoza partii, a Wroński, ... a Wroński niech sobie kombinuje.

 12. Do jesieni czerwoną lampką trzeba się troskliwie opiekować, żeby jej się żarówka nie przepaliła.
  Jeszcze nie ostygła Stonoga z "ziemi nieznanej", a na moherowym terenie pojawia się nawrócony esbek.
  Taka "rewelacja" smoleńska to podpałka, a nie kaganek (wiedzy, niby oświaty). Niestety i niezależnie od zawartości.

 13. jak z rękawa - nazwiska, adresy, kontakty, kto z kim kogo gdzie i kiedy. Przy tym oczywiście status świadka koronnego.

 14. Przecież to jakiś pionek. Pewnie taki współczesny kapitan Czechowicz, as wywiadu, który tak po prawdzie w Wolnej Europie studiował prasę. Pamiętam, że wtedy Polacy nie dali się nabrać i kręcili z niego bekę, sam jeszcze pamiętam parę kawałów.

 15. z taką twarzą?

 16. Aaa, pamiętam liczne wywiady telewizyjne z tym człowiekiem. Chyba za Gomułki. Wytrzeszczone oczy z ogromnymi źrenicami nie reagującymi na światło. Coś brał.

 17. aktualny). SLD dogaduje się z PSL-em, że Wenderlich zostaje marszałkiem do końca kadencji (zgodnie z prawem) a PiS może nawet delikatnie protestować. Wendrlich nie wrzuca pod obrady nowelizacji kodeksu karnego (wczoraj tu sobie popisaliśmy), nie wrzuca pod obrady nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (PO nie wprowadza swoimi machinacjami 5 nowych sędziów), nie ma in vitro i innych badziewi. Co jest w zamian? Beka do kwadratu z PO (już do wyborów) - ci wybitni fachofcy nie są w stanie przeczytać ze zrozumieniem zasad wyboru nowego marszałka. Ale jaja, ale jaja! No i cały czas pojawiają się kolejne taśmy powiedzmy "kelnerów".

 18. "Dotychczasowi właściciele TVN-u pożegnali się z pracownikami, a na imprezę zbiegło się spore grono. „Szefowie Grupy ITI, zarząd Grupy TVN, dyrektorzy poszczególnych działów TVN, czy najważniejsi dziennikarze i tzw. „gwiazdy” - czytamy na portalu wirtualnemedia.pl. Jeden z dziennikarzy stacji pokrótce zrelacjonował na Facebooku to wydarzenie. "Namawiałem nawet p. Mariusza Waltera, żeby założył jakąś telewizję, ale pokazał mi ręką, że ma już po kokardkę. (…) Cóż - zaczyna się nowa przygoda. Nie wiem, czy ze mną, czy beze mnie, bo ja też już mam po kokardkę...” – czytamy we wpisie Jacka Pałasińskiego."

  Podobno nowi właściciele spytali czy stacja szanuje kult JPII.

 19. Ciekawe jaką odpowiedź chcą uzyskać nowi  właściciele - nie koniecznie taką, jaką my chcielibyśmy usłyszeć.

 20. Nie twierdzę, że Wroński i jego relacja mają cokolwiek wspólnego z tematem mojego komentarza. Odnoszę się jedynie do haseł, że nawróconym esbekom nie należy wierzyć. To prawda. I trzeba mieć się na baczności wobec ich działań. Ale należy też zauważyć, że prawda o tym co stało się w Smoleńsku nie "zwycięży" (w sensie: nie zostanie powszechnie, społecznie uznana), jeżeli nie będzie w tej sprawie nowego Kuklińskiego. Jak stwierdzał to wielokrotnie sam MK, temat Smoleńska został zgwałcony na wszystkie możliwe sposoby w wymiarze informacyjnym i propagandowym. Ponadto upływ czasu, zaniechania i celowe działania zniszczyły nieodwracalnie wiele dowodów. Wszelkie obiektywne próby wyjaśnienia tej "katastrofy" zawsze będą z tego powodu podważane - "no, niestety, szkoda, że nie mamy tych dowodów, źle się stało, ale skoro tak jest, no to wicie rozumicie, nie możemy rzucać bezpodstawnych oskarżeń, bla, bla bla". Podobnie podnoszony będzie zarzut "zemsty" i "upolityczniania". Jedyna opcja, która może usunąć takie kłody spod nóg ludzi dążących do wyjaśnienia tej sprawy, to świadectwo gościa, który powie: brałem w tym udział, razem z X-em, Y-em i Z-tem i było to tak i tak, uzgodniliśmy to i to w dniu takim i takim, zrealizowaliśmy tak i śmak itd. itp. Bez tego, nawet po przejęciu władzy przez PIS czekają nas kolejne lata gwałcenia tej sprawy, również przez tzw. niezależnych, wśród których roi się od pseudoobiektywnych "agnostyków"...   

 21. W ok. 3 tyg. od tragedii wladze am. przekazały jako "dar dla narodu pol." zdjęcia satelitarne
  z 10.04.2010., ktore najpierw "wcięło" na pół roku w KPRM, a następnie przekazano do NPW, gdzie je zamknięto w sejfie jako tajemnicę państwową. Ktoś za te decyzje odpowiadał, trzeba mu pomóc w powrocie pamięci, czyli zarządzić I-y z wielu aresztów wydobywczch. Dalej - zobrazowania radarowe lotów, nasłuch stacji Echelon w Polsce (nad granicą z Królewcem). Nie bedę dalej rozwijać, bo to obok tematu notki. Sprawa jest do rozwikłania!!

 22. Czytając obszerne fragmenty tego wywiadu esbeka, a dotyczące głównie zachowań służb, nikt nie pyta czy tak rzeczywiście było, tylko co te rewelacje wnoszą do poszukiwania prawdy, a po drugie jak miałoby to wpłynąć na obecną kampnię wyborczą. Według mnie nie wpłynie w ogóle, bo nie ma żadnej wagi, a z drugiej strony PiS już był zaczepiany w tym temacie i odpowiedzi były niezmienne; śledztwo przeprowadzono nierzetelnie i kiedyś do niego trzeba będzie wrócić, natomiast wyborcy oczekują na rozwiązanie ich palących problemów i od nich będziemy zaczynać. Koniec kropka. Czy będą kolejne próby odpalenia  tematu w obecnej kampanii? Z pewnością tak, ale będą to kolejne non-ewenementy wrzucane przez płotki dla ożywienia debaty, albo totalne nagłe trzęsienie ziemi, z nowym zamachem stanu włącznie i wprowadzeniem stanu wojennego. Ta władza jest z każdym dniem co raz mniej stabilna, zwłaszcza po wygranej Dudy, inaczej wszystkie znaczące szczury nie opuszczałyby w takim pośpiechu łajby jak to właśnie ma miejsce. Osobiście w ten czarny scenariusz nie wierzę, tak jak długo nie mogłem uwierzyć w zamach smoleński już po jego zaistnieniu. Przed 10/04 nie wierzył nikt. Choć odbiegnę trochę od tematu notki, to jednak postawię pytanie - czy obecnie interesy wewnętrznych i zewnętrznych zarządców naszego nieszczęśliwego kraju są mniej zagrożone niż przed kwietniem 2010, tym bardziej że dochodzi sprawa rozliczenia za to czego się dopuszczono? Zapowiadana obecność amerykańskiej brygady pancernej w Polsce byłaby jakimś czynnikiem odstraszająco stabilizującym? Przepraszam, to pytania na inną notkę.

  Jeszcze jedno Piotrze. Przeszperałem wszystkie kąty internetowe, niewiele znalazłem opinii w temacie, za to kilku odsyła do Twojej notki. Powinszowania!

 23. Po prostu jeszcze jedno "świadectwo" człowieka ze środka, że sprawa śmierdzi. Argument do wykorzystania w bieżącej i przyszłej dyskusji.

  Swoją drogą ciekawi mnie lista dziennikarzy, którzy nie wykazali zainteresowania rewelacjami Wrońskiego. Chciałbym skonfrontować z tym ich "smoleński dorobek".

 24. Szyta grubymi nićmi podpucha żeby sprowokować Kaczyńskiego (co prawda tyle razy wytrzymał ale może teraz się uda? ...). Ale 5 lat czekania a teraz wszystko w pi...u na parę miesięcy przed celem? To trzeba mieć intelekt i ego a'la Radzio S. żeby dać się tak podpuścic.
  A dziś jeszcze nowoczesna gancio-eutanazyjna-homo-multikulti Holandia dobiła POkraczną narrację o Smoleńsku domagając się międzynarodowego trybunału sprawie zestrzelonego samolotu! No jak tak można! Zaćpani Holendrzy potrafią o swoje zabiegać a fajnopolacy spod sztandaru ośmiorniczek , w myśl zapewnień "elity" mlaskającej u Sowy z winem cieknącym po rechotliwym ryju, "szanowani" na arenie międzynarodowej że nie ma takiej możliwośći prawnej!!!

 25. Podobno u "antysystemowca" Kukiza na liście do sejmu ma być Henia Bochniarz!!!
  Brakuje jeszcze Nowaka, Misiaka, Balcerowicza, bo Jan Krzysztof "pierwszy milion cieba, bo jeszcze wtedy mial problemy z polską dykcją, ukraść" jest chyba za mało antysystemowy?

 26. Nie wiem, czy Wroński szczerze się nawrócił, czy nie. Chcę wierzyć, że szczerze, zwłaszcza że to nie jest resortowe dziecko, tylko chłopak z Powiśla.

  W kontekście tego, co mówił w Klubie Ronina - tzn. że publikując książkę mocno podpadł swoim byłym towarzyszom, czemu podobno już dawali wyraz - sądzę, że próby zdyskredytowania go, jego wiarygodności, mogą być skutecznie inspirowane przez tamto środowisko jako rodzaj zemsty. Nie można tego nie brać pod uwagę. Takie sytuacje już bywały.

  W Klubie Ronina wydał mi się dość wiarygodny. Tam - w odróżnieniu od krótkiego wywiadu, albo nawet dłuższego, tyle że na papierze - słychać głos, timbre głosu, widać mowę ciała itd.
  Ale ja nie jestem fachowcem od tych spraw.

 27. Panie Piotrze. Bardzo lubię czytać pańskie teksty. Ale niestety w moim odczuciu zaczyna Panu brakować pokory. Nie chodzi mi tutaj o ten konkretny tekst ale również kilka innych. Na przykład tutaj trzeba spojrzeć z innej strony. Dlaczego Pan Wroński był cacy jak prawcował dla AW a teraz jak mówi coś nie po myśli to jest dla tej watachy z PO be? Nie ważne chyba kto ważne że wciąż się mówi i może ktoś zrobi prawdziwe śledztwo w tej sprawie? 

  Pozdrawiam

 28. Strony