Na życzenie PO Prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Jarosław Kaczyński

Prześlij dalej:

Chyba wszyscy mają wiadomy odruch na dźwięk, obraz i choćby symbol związany z Trybunałem Konstytucyjnym, ale to wcale nie musiało tak różowo wyglądać i warto zrobić techniczne podsumowanie. W czerwcu Rzepliński z Komorowskim wpadli na pomysł by napisać ustawę, która zapewni polityczne przejęcie Trybunału Konstytucyjnego. PO w osobie posła Kropiwnickiego, którego recenzentem pracy doktorskiej był rzeczony Rzepliński, podjęła właściwe prace. W październiku PO łamiąc prawo, tuż przed końcem kadencji sejmu, wybrała 5 politycznych wyrobników w togach i to był wielki błąd. Bez najmniejszego problemu konstytucyjnego i kontrowersji PO mogła opanować TK i całkowicie odpuścić sobie niekonstytucyjną ustawę, napisaną przez szefa i wiceszefów trybunału. Wystarczyło wybrać 3 sędziów, jak Pan Bóg przekazał i dziś nawet Jarosław Kaczyński niewiele mógłby przez najbliższy rok zrobić. Przy prawidłowym wyborze sędziów na przyjęcie przysięgi od sędziów PO byłby też skazany Andrzej Duda, a odmowa rzeczywiście stanowiłaby delikt konstytucyjny. Istniał wprawdzie cudowny środek, aby i tę trójkę uznać za niebyłą, ale niestety PiS i Prezydent Andrzej Duda przespali temat. Gdyby pierwsze posiedzenie sejmu zostało zwołane w pierwszym możliwym terminie, czyli na przykład 5 listopada, to wszyscy sędziowie wyznaczeni przez PO byliby wybrani przed upływam kadencji poprzedniego sejmu, a zatem ze złamaniem prawa. Sejm zebrał się w późniejszym czasie i w efekcie zrobiło się takie zamieszanie, jakie obserwujemy dziś. Paradoks polega na tym, że to nikt inny tylko PO dała Kaczyńskiemu wszystkie argumenty do przeprowadzenia kontrofensywy.

Na szybko przygotowany zamach PO na trybunał nie pozostawiał wątpliwości, ta akcja była tak czytelna, że nie wymagała dodatkowych wyjaśnień. Zresztą sami posłowie PO mówili otwarcie, że PiS sobie za wiele nie porządzi, ponieważ TK jest „zaprzyjaźniony” z Platformą. PiS się zorientował w czym rzecz i Andrzej Duda prosił uprzejmie, żeby Kopacz z Komorowskim, Rzeplińskim i kolegami nie popełniali czynów niemoralnych. Nie pomogło i tak bezprawnie wybrano 5 sędziów, co dawało PO, bodaj 14 sędziów na 15 możliwych. Chytry traci dwa razy, jednak PO była tak chytra, że straciła wszystko. Wybór 5 sędziów był skutkiem zgniłego kompromisu na linii PO-PSL. Jak zawsze „chłopi” chcieli swoje ugrać i ugrali, dostali jednego sędziego i to była ta kropla, która przelała czarę. Prezes PiS poszedł z ostrą kontrą i w tej chwili, po przegłosowaniu nowej ustawy, bez vacatio legis, co uniemożliwi rozpatrzenie zaskarżenia ustawy, TK jest de facto wydmuszką, nic nie znaczącym gremium starszych panów. Tylko i wyłącznie PO zawdzięczamy uziemienie trybunału. Owszem i bez prezentu od PO, PiS mógłby powtórzyć manewr z nową ustawą i uzyskałby podobny efekt, ale znacznie mniej pewny i najmniej pół roku później, gdy kończą się kadencje kolejnych sędziów.

Strony

47176 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

50 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  niech sie  ten cyrk wreszcie skonczy!!!!!..ale..czy sie skonczy??

 2. Panie Piotrze,
   
  jestem tutaj codziennym gościem i codziennie czekam na Pana nowe wpisy.
  Wiele dzięki Panu zrozumiałam. Pańskie teksty są zawsze celne, doskonale umotywowane i widać ogrom pracy, jaki wkłada Pan w realizowanie swojej misji.
  Załozyłam konto specjalnie, aby móc dodać dzisiaj swój komentarz - własciwie nie do samego tekstu, tylko do komentarzy, które pojawiają się na tej stronie. Taki komentarz do komentarzy. Ponieważ codziennie je przeglądam - przychodzi mi do głowy następujące spostrzeżenie.
  Ja naprawdę dziwię się, że PIS wygrał. A to ze względu na morale panujące wśród jego gorących zwolenników, jakich jak rozumiem jest tu jest wielu.
  Czytając te wszystkie "kiedy wreszcie", "och, znowu to samo" i inne w tym stylu, przychodzi mi na myśl wilk z bajki o trzech świnkach. "Jak chuchnę, i dmuchnę, i domek wam zdmuchnę...". Pomyśleć, że nasi dziadkowie walczyli na wojnie, w powstaniu, w partyzantce, przeżyli okupację. 
  Ludzie, trochę wiary, trochę zimnej krwi, trochę wytrwałości! Nowy rząd potrzebuje wsparcia moralnego, a nie ciągłego popiskiwania w stylu "ojejku, co teraz będzie", "a co my zrobimy, jak oni zrobią to, czy tamto".
  Panie Piotrze, Pan już o tym pisał wielokrotnie, ale to nie skutuje...

 3. Czekali wszyscy cierpliwie 8lat (25nawet) i nie ma się co dziwić Bo teraz jest  jak w dowcipie gdy wódz indian walił tomahawkierm w czajnik z gwizdkiem krzycząc ZAJE...AĆ PUKI MAŁE.Wcześniej  potrąciła go LOKOMOTYWA !!!Część komentatorów (ja czasem też) uważa ,że trzeba te KODy TK ,TW ,zaje... żeby nie wyrastały dalej.

 4. jak ktoś pięknie zauważył, dwóch sędziów PO to było drobne nieporozumienie, dajcie już spokój. Trzech sędziów PiS to faszyzm, złamanie konstytucji pucz hitlerowski. Cała Europa i wszyscy prawnicy, których wcześniej nie było jak PO brała sobie cała państwo ...

  Patrzyłem jak to się toczyło i wydaje mi się, że Kaczyński na początku chciał tylko przypilnować dwóch sędziów dla siebie, po sprawiedliwości. Ale środowisko Michnika chciało mu przy TK zrobić staligrad i odwrócić losy wojny i gonić faszystów aż do Berlina. Kaczyński nie mógł się wycofać i musiać podjąc walkę o wszystko, inaczej mógł przegrać wszystko. Nawet domyślam się kto ze środowisko Michnika wymyślił żeby rzucić wszystkie posiadane resztki sił prosto pod rozpędzone Tygrysy Kaczyńskiego....

 5. Nowy rząd nie tylko potrzebuje wsparcia moralnego ale niemal  takiego towarzystwa Jehowego - przekonywania , dyskutowania ale bez zacietrzewienia i epitetów , fakty misu fakty

 6. Jedziemy po bandzie i to bez trzymanki. Ale gra idzie o wszystko , o nasze dzieci , o przyszłe pokolenia o Polskę Katolicką i o prawdę z przeszłości. Niech Bóg ma ich w swojej opiece a w razie potrzeby staniemy ramię w ramię a kółko ochrony odchodów nogami się nakryje. Budka gadał coś dzisiaj o tym że Trybunał nie będzie miał innego wyjścia jak zabezpieczyć postępowanie przez zakaz publikacji ustawy do czasu jej rozpoznania. I to jeszcze w Wigilię ! Oj, będzie się działo. Ale, Alleluja i do przodu Mości Panowie !

 7. Komentarz i grafika znalezione w sieci: ---- cytuję ----

  Oto swego rodzaju paradoks Ludzie nie wyszli na ulicę gdy POPSL zmieniał wiek emerytalny zmuszając ludzi do pracy prawie do śmierci. Ludzie nie protestowali gdy POPSL ukradło ich oszczędności z OFE. Ludzie nie protestowali gdy POPSL zamiatało dziesiątki afer pod dywan nie rozliczone 42 afery w tym skok na kredyty we frankach na które banki nie miały pokrycia. Ludzie nie protestowali gdy na taśmach słyszeli jak politycy PO sprzedają ojczyznę rozdzierając jej strzępki między siebie. Ludzie nie protestowali gdy w ciągu 8 lat rządów PO wymieniła ponad 10 sędziów w TK zapewniając sobie ciągłość władzy... Ludzie nie protestowali gdy wychodziły związki mediów z władzą patrz kontrakty i rządowe zamówienia za grube miliony dla Agory Ludzie nie protestowali gdy w myśl prawa PO często wyrzucano ludzi z domów ich siedzib lub mieszkań na bruk. Ludzie nie protestowali gdy z powodu biedy odbierano dzieci rodzicom i oddawano do adopcji... Ludzie nie protestowali gdy projekty publiczne trafiały w sejmie zdominowanym przez PO do kosza...

  Za to dziś słyszymy ludzi którzy mówią Cytat - JA PROTESTUJE bo w tvn24 mówili że jest źle i że Kaczyński robi zamach stanu!!!

  albo ze Nowoczesna płaci 40 zł za udział w ... Przykład film nadany właśnie w kłamliwej TVN który nie wycieli przez nieuwagę

  Dziś za to w jednym szeregu z komunistami ramie w ramię z panią Kazimierą Sztuką panem Petru panem Giertychem całą SLD PSL PO protestowali ludzie którym władza albo wyprała do cna rozumy i zdrowe poczucie uczciwości i rozsądku albo ci którzy tej że władzy coś zawdzięczają Nasuwa się pytanie co ? Kolejki w służbie zdrowia umowy śmieciowe pracę do 70 lat !!! A może to TK i jego PRLowscy sędziowie byli i są tak ważni!!!

  No to ten zamach stanu wyglądał tak że PO w czerwcu po przegranej Komorowskiego powołało dodatkowo 5 swoich do TK zapewniając sobie 14 z 15 swoich w trybunale przy udziale pana przewodniczącego oraz 3 innych sędziów TK PO pisała ustawę Wówczas jedynie PIS protestował Trybunał milczał tak jak i reszta społeczeństwa. Ale w imię komunistycznej konstytucji jest to norma że pluralizm to tak aby nasze było zawsze na wierzchu... Cel tego był prosty doprowadzić do wcześniejszych wyborów przy wsparciu opłacanych z zewnątrz mediów i wpływów którym wolna i niepodległa Polska nie leży w ich planach... Nawet jeśli by uznać że PIS wprowadził 5 swoich sędziów do TK to i tak PO ma i będzie w myśl prawa jakie sami stworzyli większość w TK na lata całe No ale o tym w TVN24 ani w wyborczej nie mówią...

  Najgorsze jest to że ludzie którzy bronią tej tzw. demokracji i konstytucji którą pisali komuniści gdzie człowiek Polak i obywatel jest mniej warty niż śmieć jest to że ludzie nie znają historii własnej ojczyzny!!! Media opłacane przez zachodnich magnatów robią wam wodę z mózgów tak samo jak kiedyś ruska propaganda... Zmienili się panowie którym się służy A Polska miała być wolna!!! Czy jest? Każdy kto jest obywatelem i chciał załatwić choćby jakąś sprawę wie że To państwo władzy i biurokracji państwo układów i pleców państwo przekupnych sędziów i łapówek i wy to nazywacie demokracją i państwem prawa?

  W Magdalence komuchy razem z Wałęsą i innymi przepijali razem z mordercami narodu nad grobami pomordowanych później zasiadali z nimi wraz w jednym rządzie a dla was to jest demokracja? Ludzie w grobach się przewracają ale ci którzy naprawdę walczyli o wolną i niepodległą Polskę !!!!
  Rozpaczacie nad tym że PIS powołał 5 sędziów w miejsce gdzie Mafia POPSLSLD powołała razem 14 sędziów TK To jest pluralizm w wykonaniu PO Obecnie TK ma ponad 10 sędziów z wybory PO w ciągu 8 lat złodziejskich rządów 42 afery nie rozliczone i zamiecione pod dywan nie wzruszały was obrońców demokracji!!! Handlowanie po knajpach Polską i tworzenie układów które można było wysłuchać na taśmach to was nie ruszyło!!!! Co dziennie dzieją się rzeczy za które każda władza przez 25 lat powinna się wstydzić!!! Ludzie są pozbawiani mieszkań wywalani na bruk jak śmieci Dzieci po śmierci matki żyją w ruderze a pani Kopacz udziela schronienia tysiącom islamistów To jest ta wasza demokracja i sprawiedliwość dla tych co blisko koryta dla tych którzy nauczyli się pływać w tym szambie!!!

  W referendum konstytucyjnym za obecną konstytucją głosowało 52,71% głosów. Frekwencja w referendum wyniosła 42,86%. Niektórzy piszą tu i uważają że to naród wybrał konstytucję To naprawdę łatwo obliczyć ilu Polaków wybrało obecny ustrój państwa i łatwo stwierdzić jak została zmanipulowana opinia społeczna w tej kwestii !!! Założono więc bezpiecznik aby nikt w referendum nie mógł dokonać zmiany konstytucji poza tym dziś referendum aby było wiążące musi być 50 procentowa frekwencja Ta w której połowa poparła Komunistyczną konstytucję miała zaledwie 42,86% TO SĄ FAKTY !!! o Których w TVN nie mówią ani nie piszą w wyborczej PO też nie trąbi o tym na demonstracji ani pan Petru Bo prawda zawsze była w Polsce nie wygodna!!!

  ---- koniec cytatu ----

   
  Zdjęcie użytkownika PodziemnaTV.

 8. całkowita prawda bo :

  • nie mamy demokracji a medio krację

  Nie bez kozery największe oglądalności mają jacyś rolicy szukajacy żony i inne tego typu produkcje . Co można sądzić o takich ludziach emocjonujących się takimi programami? Sęk w tym że władza obecna nie ma za dobrej osłony medialnej a nasze społeczeństwo jest społeczeństwem aspirującym i bardzo łatwo identyfikuje się z tymi do których aspiruje - bogatych lub popularnych bądz niby inteligentnych . Takia postawa wyłacza myślenie o wyborach - czy to jest dobre dla mnie ? co o tym rzeczywiście myślę . Jeśli mam od 20 lat ( nie ja ) plakat na scianie z Olbrychskim to co on powie wyłacza mi myślenie o sprawie i przejmuję jego sądy . Na tym to polega i to jest tragedia. Dlatego tak jak pisałem w odpowiedzi do Pani Anny - trzeba cierpliwie przekonywac i być na każdej manifestacji pro- rządowej  i na każdej manifestacji anty-rzadowej  etc etc

 9. Brawo!!!!!!!! Piekny komentarz!!!!!!!!! Dokladnie o to wlasnie chodzi!!!!!!!!! Podpisuje sie obiema rekami!!!!!

 10. Chodzi mi o komentarz do "dla malo inteligentnych"

 11. Strony