Reklama

Chciałbym się troszkę oderwać od polityki i poruszyć inny temat. Oglądałem wczoraj mecz w ręczną z Niemcami i w trakcie meczu naszły mnie dwie refleksje.

Chciałbym się troszkę oderwać od polityki i poruszyć inny temat. Oglądałem wczoraj mecz w ręczną z Niemcami i w trakcie meczu naszły mnie dwie refleksje. Pierwsza to taka, że narzekamy na Niemców, szydzimy z nich, ale wiele powinniśmy się od nich uczyć. Przede wszystkim konsekwencji w działaniu i uporu w dążeniu do celu. To było widać na boisku, po naszej stronie szabelka, nonszalancja i kompletna nieudolność połączona z rezygnacją, po ich stronie konsekwencja w działaniu, step by step. To było lustrzane odbicie naszego postępowania w innych dziedzinach, choćby w polityce. Tu też puste słowa, zapewnienia, pohukiwania, a zero pragmatyzmu i konsekwencji w działaniu. Nie chce gloryfikować Niemców, ale tego powinniśmy się od nich uczyć. Przypomina mi to troszkę dyskusję, która jakiś czas temu odbyła się na tym forum. Tematem byli Żydzi w kontekście ?światowego kryzysu?. Posypały się na nich gromy. Ja tylko zapytam, a jaką realną siłę wypracowała w Ameryce Polonia, przecież całkiem spora. Gdzie jest widoczna i co znaczy? Czy to znowu wina Żydów ? Druga refleksja, to taka, że zupełnie nie mamy mentalności zwycięzców. Bohatersko polec, wykrwawić się, postawić kopę pomników i miesiąc obchodów rocznicowych. W tym jesteśmy dobrzy. I jeszcze obnosić się w chwale męczennika?.
Mimo to nadal kibicuję naszym i jestem przekonany, ze wraz ze zmianą pokoleń, zmieni się nasza mentalność. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów 🙂

Reklama

6 KOMENTARZE