Reklama

Przyszedł taki czas, że sondaże rozkwitają w większej ilości niż krokusy i przebiśniegi. Powtarzalność tego zjawiska dotyczy również prymitywnej gry psychologicznej. Wszyscy wiedzą, że nie jest możliwe, aby w poniedziałek 43% Polaków chciało głosować na PiS i 26% na PO, a w środę 36% na PO i 33% na PiS, ale i tak to działa na psychikę polityków i przede wszystkim wyborców. Emocjami można ludziom tak namieszać w głowach, że zapomną ile to jest 5 + 3, dlatego warto wróci do podstaw matematyki, aby uporządkować sprawy i realne szacunki przed wyborami.

Od lat próbuję wyjaśniać, że wybory samorządowe, europejskie, parlamentarne i prezydenckie, to inne bajki, nie całkiem różne, ale na tyle różne, że nie wolno ich porównywać procentową kalką. Wolno natomiast i trzeba pamiętać o tym, jak wygląda liczebny podział na zwolenników poszczególnych partii. W tym celu wyjdziemy od wyników wyborów parlamentarnych z 2015 roku, co wydaje się zabiegiem najrozsądniejszym, z uwagi na najważniejszy czynnik w wyborach europejskich, którym jest łączna liczba głosów oddanych na dany komitet (partię). Dodatkowo wybory samorządowe potwierdziły, że preferencje elektoratu praktycznie stoją w miejscu z drobnym wskazaniem na wzrost notowań PiS. Pamiętajmy, że mówimy o skrótach matematycznych i szacunkach, nie o konkretnych wynikach i tak przygotowani zaczynamy kartkówkę z zadaniem tekstowym: „Kto wygra wybory, uzasadnij swoją odpowiedź”.

Reklama

W roku 2015 wyniki wyborów do parlamentu wyglądały tak: PiS 5 711 687, PO 3 661 474, SLD 1 147 102, Nowoczesna 1 155 370, PSL 779 875, frekwencja 50,92%. Na początek metodą matematyczną sumujemy wyniki Koalicji Europejskiej, która na pewno nie sprawdzi się w wyborach, ale trzymamy się matematyki i otrzymujemy liczbę: 6 743 821 głosów dla KE. Gołym okiem widać, że jest to o milion głosów więcej niż ma PiS (6 743 821 – 5 711 687 = 1 032 134) i nawet nie trzeba tego liczyć, ale dla niedowiarków w nawiasie podałem dokładne wyliczenie. Taki jest potencjał matematyczny obu formacji, które stoczą najważniejszy bój i na starcie całkiem poważną przewagę ma KE.

Niestety to nie koniec złych informacji dla PiS. 50% frekwencji w wyborach europejskich to abstrakcja, dotąd nigdy nie było więcej niż 25%. Biorąc pod uwagę, że temperatura sporu politycznego jest krytyczna, należy się spodziewać wzrostu frekwencji, tak też się stało w obu turach wyborów samorządowych. Na moją intuicję będzie to około 35%, co gorsze dla PiS, procenty te ze względu na specyfikę wyborczą głównie skupią się w dużych miastach, gdzie jak wiadomo PiS dostaje góra 70% z wyników ogólnopolskich. Mamy zatem 2:0 dla Koalicji Europejskiej, która dysponuje większym o milion potencjałem głosów i w dodatku ma więcej zmobilizowanego elektoratu, przy mobilizacji dużych miast podnoszących frekwencję.

Teraz porównajmy te dane z wyborami europejskimi z 2014 roku, które miały 24% frekwencję, a wyniki wyglądały tak: PO 2 271 215, PiS 2 246 870, SLD 667 319, PSL 480 846. Jakie dysproporcje i proporcje od razu rzucają się w oczy? Frekwencja z wyborów europejskich to niemal idealna połowa z wyborów parlamentarnych 50% do 24%. Porównajmy wyniki poszczególnych partii pod tym kątem, dzieląc przez połowę frekwencji. PiS miał 5 711 687 w parlamentarnych, dzielimy przez dwa i dostajemy 2 855 843, a rzeczywisty wynik w wyborach europejskich to 2 246 870, czyli PiS wypada gorzej w zagranicznej elekcji, rzekłbym nawet, że sporo gorzej, bo traci 608 973 głosów.

Wynik PO z wyborów krajowych 3 661 474, podzielone przez dwa równa się 1 830 737, tymczasem rzeczywisty wyniki w europejskich to 2 271 215, czyli o blisko pół miliona więcej. Przy tym trzeba pamiętać, że PO zjadła Nowoczesną i to da co najmniej 400 tysięcy bonusu z 1 155 370 głosów z 2015 roku. SLD miała 1 147 102 głosów, przez dwa 573 551, prawdziwy wynik 667 319 i podobnie jak PO w europejskich SLD zyskuje. PSL 779 875 głosów, przez dwa 389 938 i tu największa niespodzianka, bo PSL zyskuje w europejskich i z wynikiem 480 846 powiększa swój kapitał o 100 tysięcy.

W odpowiedzi na matematyczną kartkówkę napisałbym, że PiS nie ma szans na wygraną i dostanie solidny łomot. Łączne głosy KE z powyższej wyliczanki, bierzemy pod uwagę tylko połowę głosów z wyborów parlamentarnych, wyglądają tak: PO 1 830 737 plus 400 000 od Nowoczesnej, SLD 573 551, PSL 480 846 razem 3 285 134. Wynik PiS to bardzo prosta matematyka i jedna liczba 2 246 870. Co widzimy? Powrót magicznego miliona przewagi KE nad PiS i nie ma tu uwzględniania tendencji do wzrostu wyniku europejskiego dla KE i spadku dla PiS. Tyle mówi matematyka, taka na chłopski rozum i jeszcze trzeba do tych wyników dodać po 10%, jeśli frekwencja rzeczywiście będzie na poziomie 35%. Wtedy KE ma 3 613 647 głosów, a PiS 2 471 557.

Polecam te proste działania wszystkim nieodpowiedzialnym optymistom i dywersantom, którzy krzyczą o 45% wygranej PiS w najtrudniejszych dla PiS wyborach, gdzie żaden z głównych parametrów nie jest atutem PiS. Na niekorzyść PiS działa sama specyfika wyborów europejskich, rozkład mobilizacji elektoratu wielkomiejskiego w relacji do reszty, połączenie partyjnych szyldów w jedną KE i równie istotna frekwencja. PiS ma milion głosów do odrobienia i to jest możliwe, ale tylko przy zachowaniu dwóch parametrów. Pierwszy praktycznie zrobi się sam, bo życie to nie zawsze matematyka.

Jak świat światem wspólny szyld zjada poszczególne elektoraty w ramach szyldu i nie ma takiej siły, żeby 2+2 równało się cztery. Lekko licząc stracą na tej operacji pół miliona i drugie tyle odbierze „Wiosna” Biedronia, co daje remis pomiędzy PiS i KE. Zwycięstwo można osiągnąć wyłącznie mobilizacją elektoratu i to bardzo konkretnego elektoratu z miast i wsi, który wybory europejskie olewa od zawsze. Główne zadanie PiS i wszystkich zainteresowanych porażką „najgorszego sortu” zostało jasno zdefiniowane. Jeśli nie będzie mobilizacji elektoratu PiS co najmniej na poziomie 70% z potencjału wyborów parlamentarnych, to KE te wybory wygra.

Reklama

20 KOMENTARZE

 1. Według matkakurkowej

  Według matkakurkowej matematyki PiS może zdobyć 20 miejsc w europarlamencie. Resztę, jak na to wygląda, zdobędzie teczowo-sorosowo-niemiecki patchwork. Chyba trzeba będzie ruszyć tyłki do głosowania, ponieważ zdominowany przez lewactwo europarlament może nas grillować przez kilka kolejnych lat.

  • Im szybciej będzie postępował

   Im szybciej będzie postępował demontaż UE, tym większą karykaturą polityki będzie PE. Rząd Niemiec zdecydował, że Polska nie będzie już dostawać z UE więcej, niż wpłaciła. Rozumiem, że będziemy wpłacać więcej niż dostaniemy?

 2. Według matkakurkowej

  Według matkakurkowej matematyki PiS może zdobyć 20 miejsc w europarlamencie. Resztę, jak na to wygląda, zdobędzie teczowo-sorosowo-niemiecki patchwork. Chyba trzeba będzie ruszyć tyłki do głosowania, ponieważ zdominowany przez lewactwo europarlament może nas grillować przez kilka kolejnych lat.

  • Im szybciej będzie postępował

   Im szybciej będzie postępował demontaż UE, tym większą karykaturą polityki będzie PE. Rząd Niemiec zdecydował, że Polska nie będzie już dostawać z UE więcej, niż wpłaciła. Rozumiem, że będziemy wpłacać więcej niż dostaniemy?

  • Tak było w 2015, wszyscy moi

   Tak było w 2015, wszyscy moi znajomi zaczadzeni duchem unii "wolności" a zniesmaczeni premierowaniem Kopacz popędzili głosować na .Nowośmieszną. Z "wiosną" może być trochę inaczej, jednak ich odchyła rowerowa może część powstrzymać.

  • Tak było w 2015, wszyscy moi

   Tak było w 2015, wszyscy moi znajomi zaczadzeni duchem unii "wolności" a zniesmaczeni premierowaniem Kopacz popędzili głosować na .Nowośmieszną. Z "wiosną" może być trochę inaczej, jednak ich odchyła rowerowa może część powstrzymać.

 3. To chyba błąd w podejściu.

  To chyba błąd w podejściu. Biorąc pod uwagę ostatni wynik wyborów parlamentarnych  M.K nie uwzględnił potencjału złożonej wtedy obietnicy 500+ na 2 dziecko, z czego PIS się wywiązał , i składając teraz obietnicę 500+ na 1 dziecko podbije sobie poparcie.Nawiasem mówiąc mało kto zauważa, że opozycja nie podważa prawdomówności obietnic, bo wie że PIS je spełnia.Nie ma narracji że PISowi się nie uda, że zabraknie pieniędzy, itp.Raz się na tym przejechali.A z drugiej strony jak można wierzyć w ich obietnice skoro z VATEM , wiekiem emerytalnym itp się obnażyli.

  • Odpowiedzą Ci bezczelnie, bo

   Odpowiedzą Ci bezczelnie, bo inaczej nie umiom, że w "kryzysie rządzili". Powtarzają to, co ich protoplaści; bolszewicy i zwykli zdrajcy Polski i Polaków zawsze głosili od 1944 roku. Tak naprawdę POPSL szabrowała Polaków po całości, nieprzytomnie i do granic. Szaber ten umożliwiali i mieli tłuste łupy z tego szabru, bo tu nikt głupi nie jest. Mało im było, szarańczy zawszałej, to jeszcze ograbili Polaków z OFE. Oni są trzecim pokoleniem stalinowskich najeźdców. Spolszczonych w latach 50-tych; Żydów, Ukraińców, Białorusinów, a także samych Niemców, bo i tacy, po "spolszczeniu", pozostali na ziemiach odzyskanych. Zwykłych zdrajców, Polaków-kolaborantów z bolszewickim terrorem też nie brakowało. To jest kolejne pokolenie czerwonych dynastii. Z Polską łączy ich jedynie obywatelstwo. Antypolonizm to ich natura. Zatarcie polskiej historii, tradycji i wiary to ich oręż. Są opłacani przez Niemcy oraz Sorosa & co, to pewne. To płatni zdrajcy i targowica, bo inaczej tego nazwać nie sposób.

   Obawiam się, obym się mylił, ale z nimi bez rozwiązania siłowego się nie obejdzie. Ja w ich "rzeczywistości" żyć nie chcę, a wiem, że mnie podobnych jest więcej niż parę milionów + rodziny, a to wystarczy.

    

  • Nikt wam nie da tyle, ile ja

   Nikt wam nie da tyle, ile ja wam obiecam – Schetyna chyba wszystkich przebił obietnicami. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bo licytacja na obietnice była zawsze. Z tego wyłamał się PiS. Jak rzekła była Pitera Julia, „problem polega na tym, że te koszmarne (swoje) obietnice PiS realizuje”.

   No, doprawdy, jak tak można.

 4. To chyba błąd w podejściu.

  To chyba błąd w podejściu. Biorąc pod uwagę ostatni wynik wyborów parlamentarnych  M.K nie uwzględnił potencjału złożonej wtedy obietnicy 500+ na 2 dziecko, z czego PIS się wywiązał , i składając teraz obietnicę 500+ na 1 dziecko podbije sobie poparcie.Nawiasem mówiąc mało kto zauważa, że opozycja nie podważa prawdomówności obietnic, bo wie że PIS je spełnia.Nie ma narracji że PISowi się nie uda, że zabraknie pieniędzy, itp.Raz się na tym przejechali.A z drugiej strony jak można wierzyć w ich obietnice skoro z VATEM , wiekiem emerytalnym itp się obnażyli.

  • Odpowiedzą Ci bezczelnie, bo

   Odpowiedzą Ci bezczelnie, bo inaczej nie umiom, że w "kryzysie rządzili". Powtarzają to, co ich protoplaści; bolszewicy i zwykli zdrajcy Polski i Polaków zawsze głosili od 1944 roku. Tak naprawdę POPSL szabrowała Polaków po całości, nieprzytomnie i do granic. Szaber ten umożliwiali i mieli tłuste łupy z tego szabru, bo tu nikt głupi nie jest. Mało im było, szarańczy zawszałej, to jeszcze ograbili Polaków z OFE. Oni są trzecim pokoleniem stalinowskich najeźdców. Spolszczonych w latach 50-tych; Żydów, Ukraińców, Białorusinów, a także samych Niemców, bo i tacy, po "spolszczeniu", pozostali na ziemiach odzyskanych. Zwykłych zdrajców, Polaków-kolaborantów z bolszewickim terrorem też nie brakowało. To jest kolejne pokolenie czerwonych dynastii. Z Polską łączy ich jedynie obywatelstwo. Antypolonizm to ich natura. Zatarcie polskiej historii, tradycji i wiary to ich oręż. Są opłacani przez Niemcy oraz Sorosa & co, to pewne. To płatni zdrajcy i targowica, bo inaczej tego nazwać nie sposób.

   Obawiam się, obym się mylił, ale z nimi bez rozwiązania siłowego się nie obejdzie. Ja w ich "rzeczywistości" żyć nie chcę, a wiem, że mnie podobnych jest więcej niż parę milionów + rodziny, a to wystarczy.

    

  • Nikt wam nie da tyle, ile ja

   Nikt wam nie da tyle, ile ja wam obiecam – Schetyna chyba wszystkich przebił obietnicami. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bo licytacja na obietnice była zawsze. Z tego wyłamał się PiS. Jak rzekła była Pitera Julia, „problem polega na tym, że te koszmarne (swoje) obietnice PiS realizuje”.

   No, doprawdy, jak tak można.