Reklama

Kubańskie więzienie w G

Kubańskie więzienie w Guantanamo było niezłe, ale hawajski prezydent z Honolulu, Barack Husajn Obama, jest chyba lepszy? Śmieszne? Mnie bardzo rozbawiło. Zabawy językowe można poprowadzić w wielu kierunkach i jak to z językiem bywa, niekoniecznie kierunek musi się odnosić do geografii. Język giętki potrafi wypowiedzieć wszystko, nawet to, czego nie pomyśli, bo nie potrafi głowa. Zupełnie inaczej rzecz się przedstawia, gdy przejść z języka swobodnego do języka logicznego, ale jak się kolejny raz okazało takie przejście jest przejawem histerii. Pozostanę zatem przy swobodnym kłapaniu jęzorem. Żydowskie obozy zagłady albo żydowskie obozy koncentracyjne nie są określeniem, które mijałoby się z prawdą. Prawdziwość tego określenia łatwo udowodnić przyjmując kryterium narodowości ofiar. W jednym z żydowskich obozów koncentracyjnych, który nazywał się Auschwitz ginęli przede wszystkim Żydzi, trudno więc mówić, że ten obóz żydowskim nie był. Żydowskie ofiary, żydowski obóz zagłady, ale też żydowska „załoga” obozu. Trzeba wiedzieć lub pamiętać, że głównymi „pracami” związanymi z eksterminacją Żydów zajmowali się sami Żydzi, a nawet nadzorowali proces ludobójstwa własnego narodu. W żydowskich obozach zagłady istniały takie funkcje jak kapo, czyli obozowa policja wspierająca niemieckich ludobójców, w katowaniu i prześladowaniu Żydów. Ta formacja paramilitarna składała się z Żydów i to żydowscy kapo w sposób znaczący zarządzali żydowskimi obozami zagłady. Podobnie wyglądały relacje w samym procesie zagłady i tutaj muszę się odwołać do drastycznych przykładów z lektury szkolnej: „Medaliony” Zofii Nałkowskiej. Palenie zwłok żydowskich dzieci, kobiet, mężczyzn i całych rodzin, między innymi tym zajmowali się żydowscy więźniowie. Transport zwłok z komór gazowych do krematoriów, czyszczenie pieców, przewożenie ciał do dołów, a nawet oprawę muzyczną przy tych „działaniach” zabezpieczali żydowscy pracownicy „porządkowi”, żydowscy muzycy, żydowscy funkcjonariusze. Opisałem tylko jeden żydowski obóz koncentracyjny, ale takich obozów było wiele: Majdanek, Treblinka, Sobibór i wszystkie były żydowskie, we wszystkich obozach Żydzi realizowali założenia niemieckiej polityki dotyczącej eksterminacji Żydów.

Reklama

Wystarczy, nie mam takiego zacięcia językowego i zamiłowania do lektur szkolnych, jakie ma Sławek Sierakowski, utrzymanek polskich i amerykańskich Żydów o proweniencji komunistycznej. On godzinami i nie za darmo mógłby przeprowadzać egzegezy geograficzne, aby utrzymać dotacje z różnych lewicowych stron świata. Mam za to zacięcie do wyławiania rzeczy oczywistych z oparów ideologicznych, politycznych i biznesowych. Naiwnością nie da się tłumaczyć tego, co kłapnął jęzorem posadzony na wysokim stolcu, pierwszy czarny prezydent diaspory z Honolulu. Ten czarnoskóry żart prezydencki przykrywający „kryzys” ma swoją cenę i trzeba w ratach spłacać nominację, której w żaden inny sposób i żaden czarny by nie uzyskał. Barack Obama jest prostym Murzynem, nauczył się czytać z ekranu i żadne słowo, nie licząc tych wypowiedzianych przy hamburgerach, nie jest słowem hawajskiego Obamy. Podejrzewanie, że w Białym Domu siedzi idiota na idiocie i spisuje wersy z Wikipedii, może mieć tylko ktoś, kto nie ma pojęcia jak funkcjonują imperia. Ten tekst był od początku do końca przemyślany, obliczony na efekt i rozpisany na przewidywalne reakcje. Złożono hołd wybranym bohaterom, którym pierwszy czarny prezydent wręczył najwyższe odznaczenie USA: Madeleine Albright (Żydówka), Szimon Peres (Żyd), Bob Dylan (Żyd). W imieniu Karskiego odznaczenie odbierał polski Żyd, Adam Rotfeld i był JEDYNYM PRZEJĘTYM SYTUACJĄ ŻYDEM. Żaden z wymienionych Żydów, znanych i wpływowych na całym świecie, w tym Szimon Peres, który wychował się w Polsce i doskonale zna realia, nie zareagował, ani podczas „niefortunnego” wystąpienia, ani po nim. Żydzi amerykańscy i izraelscy dostali swoją zemstę za 3 miliony zabitych na przeklętej ziemi, której szczerze nienawidzą. Niemieccy Amerykanie razem z Niemcami właściwymi dawno i kilkakrotnie osłodzili Żydom cierpienia płacąc miliardowe odszkodowania. Dlatego od lat mają Niemcy prezent w postaci „nazistowskich” obozów, na zmianę z polskimi obozami. Żeby było śmiesznie na tych „prestiżowych” amerykańskich uniwersytetach blisko połowa Amerykanów na pytanie: Kto zacz ci naziści? – bez wahania zakreśla Polaków.

Pierwszy czarny prezydent hawajski załatwił sobie głosy dwóch potężnych grup narodowościowych, a kilkumilionową Polonię ma w Afganistanie. Podrygi Tuska, Komorowskiego i Sikorskiego są tą wersją scenariusza, przy której scenarzyści mieli najwięcej ubawu. W USA „gafy” Obamy nikt poza scenarzystami i producentami nie zauważył, bo ta „gafa” już dawno działa na podświadomość, nie na świadomość. Żydzi podświadomie zaznali zemsty, Niemcy rozgrzeszenia, najskuteczniejsze łapówki emocjonalne i pełna wdzięczność dla ofiarodawcy. Polityka kocha się lub nienawidzi właśnie dzięki takim zabiegom, fachowo przygotowanym, zapadającym w pamięć emocjonalną. Nie będzie żadnej adekwatnej reakcji ze strony USA, nie stanie na głowie Biały Dom, Kongres z całym gronem znanych i lubianych będzie milczał, elity USA mają w najgłębszym poważaniu”polskie frustracje”. Amerykańskie media na komendę zamilkły lub przebąkują, izraelskie pokazują sedno sprawy, pisząc o polskim antysemityzmie, kolaboracji i tak dalej. Żadnej wrzawy na podobieństwo polskiej medialnej zadymy w USA, Niemczech tym bardziej w Izraelu nie należy się spodziewać, ponieważ amerykańskie i światowe media wielokrotnie posługiwały się „gafą”. Mało tego Żydzi i Niemcy wydali grube miliony na promocję „nazizmu” i „polskich obozów”. Bóg jedyny wie jakie armaty należałoby wytoczyć, żeby do USA doleciał polski szmerek. O ile nie stanie się cud i republikanie nie zachowają się szaleńczo, przez co rozumiem narażanie się diasporze i niemieckiej emigracji, by połknąć i tak głosującą na republikanów Polonię, to będzie ciąg dalszy scenariusza. Biały Dom wyduka jakieś „macie swoje zasrane przepraszam i spieprzajcie – do następnego razu”.

„Polskie obozy” nie są przyczyną, ale skutkiem, skutkiem firmowanym przez sponsorowanych mydłków, takich jak Sierakowski, który przejmuje pałeczkę od starszych Michników. Są skutkiem przepraszania za Jedwabne, skutkiem łapanek GW na prawdziwych Polaków ozdabianych cudzysłowem, bo prawdziwy Polak istnieć nie ma prawa. Zatrudnianie umoczonych fizyków gimnazjalnych z Gorzowa występujących w roli „doradców” Goldman Sachs. Powoływanie Fundacji Batorego, sponsorowanie fundacji Balcerowicza, banki światowe dla Gronkiewicz i Bieleckiego, nobel dla stalinowskiej apologetyki Szymborskiej, sława dla żydowskiego politruka Baumana. Wszystko to jest założonym i przemyślanym skutkiem, ustawianiem figur na szachownicy, by się zabawić z pionkami. Nie ma na świecie, prócz kilku islamskich krajów, bardziej wygodnego celu niż Polska. Obojętnie jaką obelgę rzucą ideologiczni i finansowi sponsorzy, zawsze trafią na grunt wiernych i wdzięcznych „Polaków”, którzy będą modlić się do geografii, histerii, przewrażliwienia, szkolnych lektur, spoglądania w lustro i „polskiego problemu z antysemityzmem ”. Scenarzyści doskonale wiedzą na czym stoją i kogo mają do dyspozycji. Tusk, Komorowski, Sikorski są w takiej samej sytuacji, w jakiej jest tak zwany drugi obieg informacji. Tusk, Sikorski, Komorowski są niszowymi publicystami, którzy coś tam skrobią dla zorientowanych i czego nigdy nie zacytują główne media, w każdym razie nie wtedy, gdy się demaskuje kłamstwa i podłości grupy trzymającej władzę. Scenarzyści stosują metodę bokserską – przypieprzyć, odpuścić. Administracja pierwszego czarnego prezydenta z Honolulu nawet nie tyle chciała dopieprzyć Polsce, bo to byłaby rakieta ziemia powietrze wystrzelona w stronę muchy, ale złożyła lenno diasporze i puściła oko do niemieckiej emigracji. Pierwszy czarny spłaca ratę i teraz jakiś sekretarz, z trzeciego rzędu, weźmie na siebie cały „ciężar przeprosin”, gdy to Polaczkom nie wystarczy, pójdzie machina w kraju i zagranicą, która nakręci informację o tym, że Polaczki histeryzują, a poza tym niech siedzą grzecznie, gdyż wiadomo, że mają za uszami.

Wszyscy zatrudnieni, sponsorowani, wynoszeni na medialne i polityczne ambony za bezwzględną lojalność, wystąpią w roli znawców tematu i powstrzymają lokalne odruchy dzikich. Oni wytłumaczą jak to jest w szerokim świecie, gdzie nie ma napisów w sraczach, bo nic więcej prócz światowych sraczy nigdy nie widzieli. Hawajski prezydent poświęcił mało znaczącą Polonię, żeby dokarmić swoich opiekunów i wpływowe grupy, doskonale wiedział co robi i był uspakajany, że niewiele będzie go to kosztować. Każdego dnia w Polsce słyszy się zachętę dla scenarzystów, tę dyżurną ideologicznie sponsorowaną sloganowość: „Dopóki będzie w Polsce chociaż jeden napis „Żydzi do gazu”, cały naród powinien się za to wstydzić”. Każdego dnia utrzymanek Sierakowski, czy inny Smolar z Lisem, realizują politykę diaspory, niemieckiego i radzieckiego sąsiada, po czym odbierają wypłaty niekoniecznie materialne. Oni będą darli szaty na zawołanie, szybko przyjmując patriotyczne postawy: „My Polacy powinniśmy skończyć z antysemityzmem, rusofobią, germanofobią”. Zdarza się, że przyzwoity Żyd, Niemiec, Rosjanin zachowa się przyzwoicie, ale ta przyzwoitość nawet jeśli nie jest wpisywaniem się w scenariusz, to jest w scenariuszu zapisana jako spodziewany „obiektywizm”. Przyczyn nie zniesie reakcja na jeden skutek, dopóki w Polsce słowom: Polak, Polska, naród polski nie przywróci się takiej wartości i szacunku z jakim siebie traktują Żydzi, Rosjanie, Niemcy, będzie z Polską można zrobić wszystko i zawsze. Jest charakterystyczne, że taki wypierdek jak Sierakowski, zachowuje błogi spokój i dystans, gdy słyszy, że Polska i Polacy to hołota, natomiast, gdy słyszy, że jego sponsorzy to narodowi fanatycy, wypierdek Sierakowski popada w egzystencjalną histerię.

Tę sztafetę trzeba przerwać i dlatego miernota intelektualna, Sierakowski, pojawiła się w kontekście przyczyn jako egzemplifikacja kadr, ponieważ paliwem odwiecznego procesu są miernoty „polskie”. Miernot na poziomie Sierakowskiego można nabrać na tony, widłami w liceach dla dorosłych. Kadry są szerokie, ale wystarczy tych kandydatów, WE WŁASNYM KRAJU, ustawić na marginesie kraju, tak jak robią to Niemcy, Żydzi, Rosjanie. Dopóki nie zostanie zniesiony paradygmat kariery na szczytach, polegający na gnojeniu Polski i histerycznej obronie narodów niepokalanych, nic zmienić się nie może. Oddzielną tragedią jest fakt, że Jan Karski, który 70 lat temu bezskutecznie przekonywał USA i diasporę, że Niemcy przemysłowo mordują Żydów, stał się tłem dla rozgrywki oczerniającej Polskę za niegdysiejsze brudne interesy: Żydów, USA, Niemiec. To jest normalna „wdzięczność”, zarówno jednych jak i drugich, nie wyłączając trzecich, a dodać trzeba jeszcze kilku. Tylko wisienką na torcie z gówna są ostatnie prowokacje BBC i Obamy, które mają załatwić polityczne priorytety, wybory w USA i polskie rasistowskie nastroje tuż przed Euro 2012. Cel jeden – ośmieszyć, podporządkować, oskubać dziki kraj. W moim najgłębszym przekonaniu, obok standardowych i szerokich działań ostanie akcje mają znany od lat wymiar materialny:

„Więcej niż 3 mln Żydów zginęło w Polsce i Polacy nie będą spadkobiercami polskich Żydów. Nigdy na to nie zezwolimy. Będziemy nękać ich tak długo, dopóki Polska się znów nie pokryje lodem. Jeżeli Polska nie zaspokoi żydowskich żądań, będzie publicznie poniżana i atakowana na forum międzynarodowym.” – Izaak Singer były sekretarz generalny Światowego Kongresu Żydów w latach 2001–2007.

Wcale się nie zdziwię gdy zamiast Obamy za chwilę Tusk, który w końcu powiedział coś z sensem, będzie przepraszał, ze strachu przed reprywatyzacją, „rajtingami”, procentami za obligacje i metką antysemity z ułańską fantazją. Komorowski już wyczuł wiatry, ale on ma przy sobie mocną ekipę z małżonką na czele, która nie jedno Morze Czerwone przeszła suchą stopą.

Reklama

54 KOMENTARZE

 1. Ja natomiast doskonale pamiętam
  Ja natomiast doskonale pamiętam jak dwa amerykańskie samoloty uderzyły w misji samobójczej w WTC ,a trzeci amerykański samolot zaatakował Pentagon.

  To co zrobił wczoraj Murzyn to było wyreżyserowane kurewstwo,nawet się nie zająknął, ćwiczył chyba po nocach godzinami.

 2. Ja natomiast doskonale pamiętam
  Ja natomiast doskonale pamiętam jak dwa amerykańskie samoloty uderzyły w misji samobójczej w WTC ,a trzeci amerykański samolot zaatakował Pentagon.

  To co zrobił wczoraj Murzyn to było wyreżyserowane kurewstwo,nawet się nie zająknął, ćwiczył chyba po nocach godzinami.

 3. Ja natomiast doskonale pamiętam
  Ja natomiast doskonale pamiętam jak dwa amerykańskie samoloty uderzyły w misji samobójczej w WTC ,a trzeci amerykański samolot zaatakował Pentagon.

  To co zrobił wczoraj Murzyn to było wyreżyserowane kurewstwo,nawet się nie zająknął, ćwiczył chyba po nocach godzinami.

 4. skądże znowu, Sierakowski wykazał klasę światowego polityka
  Posłuchał rad Prezydenta Francji, żeby skorzystac z okazji i stulić pysk. Element własny to wystawienie 4 liter na kopniaki, dwa elementy po których widać klasę. Daleko zajdzie.

  Czy prasa amerykańska domaga się, żeby Obamie było wstyd, czy to specjalność tylko gazety gazety wyborczej? Może zróbmy zrzutkę i przeprośmy Gazetę za wszystko.

 5. skądże znowu, Sierakowski wykazał klasę światowego polityka
  Posłuchał rad Prezydenta Francji, żeby skorzystac z okazji i stulić pysk. Element własny to wystawienie 4 liter na kopniaki, dwa elementy po których widać klasę. Daleko zajdzie.

  Czy prasa amerykańska domaga się, żeby Obamie było wstyd, czy to specjalność tylko gazety gazety wyborczej? Może zróbmy zrzutkę i przeprośmy Gazetę za wszystko.

 6. skądże znowu, Sierakowski wykazał klasę światowego polityka
  Posłuchał rad Prezydenta Francji, żeby skorzystac z okazji i stulić pysk. Element własny to wystawienie 4 liter na kopniaki, dwa elementy po których widać klasę. Daleko zajdzie.

  Czy prasa amerykańska domaga się, żeby Obamie było wstyd, czy to specjalność tylko gazety gazety wyborczej? Może zróbmy zrzutkę i przeprośmy Gazetę za wszystko.

 7. Pomijając ogromne – polskie – ofiary
  udział w amerykańskich wojnach i wszelkie, podobne, zasługi – wystarczyłoby, że amerykańska Polonia, ponad 10 milonów obywateli USA, stanowiłaby jakąś polityczną siłę, mówiła jednym głosem w jakiejkolwiek sprawie. I żaden murzyn, zwłaszcza ten z Białego Domu, nie mógłby sobie wynajdywać kozła ofiarnego, do załatwiania ciemnych, jak on sam, interesów.
  To jest dopiero początek. Nowej ery podziału … win.

  • ciekawe do jakiego wieku Tusk będzie musiał
   podnieść emerytury, żeby spłacić polskie obozy śmierci. Rynek finansowy widział, że Tusk pstryknął i 7 lat dłużej pracujemy i co, parę rac pod sejmem.

   w 1914r. byliśmy pod okupacją 3 mocarstw. Teraz jesteśmy kolonią – robią co chcą i mają na uslugi lokalny rząd z “Policją” i :”Wojskiem”. Ta parę tysiecy żołnierzy to starczy do tłumienia rozruchów, jak w 1970 i 1981.

   • I to jest ta ,,mała różnica”
    bo nie ma czym, a w zasadzie kim – stłumić rozruchów. Wojska w zasadzie nie ma, natomiast policję zobaczysz ,,w akcji” w trakcie Euro – jak buty gubi – ,,profesjonalnie”.
    Chyba, że wzorem tow. Wiesława Gomułki, zawezwą POsiłki z ,,wielkich miast” , złożone z nowych ORMO- wców , tym razem ,,młodych wykształconych” i wyposażonych w gazrurki.

 8. Pomijając ogromne – polskie – ofiary
  udział w amerykańskich wojnach i wszelkie, podobne, zasługi – wystarczyłoby, że amerykańska Polonia, ponad 10 milonów obywateli USA, stanowiłaby jakąś polityczną siłę, mówiła jednym głosem w jakiejkolwiek sprawie. I żaden murzyn, zwłaszcza ten z Białego Domu, nie mógłby sobie wynajdywać kozła ofiarnego, do załatwiania ciemnych, jak on sam, interesów.
  To jest dopiero początek. Nowej ery podziału … win.

  • ciekawe do jakiego wieku Tusk będzie musiał
   podnieść emerytury, żeby spłacić polskie obozy śmierci. Rynek finansowy widział, że Tusk pstryknął i 7 lat dłużej pracujemy i co, parę rac pod sejmem.

   w 1914r. byliśmy pod okupacją 3 mocarstw. Teraz jesteśmy kolonią – robią co chcą i mają na uslugi lokalny rząd z “Policją” i :”Wojskiem”. Ta parę tysiecy żołnierzy to starczy do tłumienia rozruchów, jak w 1970 i 1981.

   • I to jest ta ,,mała różnica”
    bo nie ma czym, a w zasadzie kim – stłumić rozruchów. Wojska w zasadzie nie ma, natomiast policję zobaczysz ,,w akcji” w trakcie Euro – jak buty gubi – ,,profesjonalnie”.
    Chyba, że wzorem tow. Wiesława Gomułki, zawezwą POsiłki z ,,wielkich miast” , złożone z nowych ORMO- wców , tym razem ,,młodych wykształconych” i wyposażonych w gazrurki.

 9. Pomijając ogromne – polskie – ofiary
  udział w amerykańskich wojnach i wszelkie, podobne, zasługi – wystarczyłoby, że amerykańska Polonia, ponad 10 milonów obywateli USA, stanowiłaby jakąś polityczną siłę, mówiła jednym głosem w jakiejkolwiek sprawie. I żaden murzyn, zwłaszcza ten z Białego Domu, nie mógłby sobie wynajdywać kozła ofiarnego, do załatwiania ciemnych, jak on sam, interesów.
  To jest dopiero początek. Nowej ery podziału … win.

  • ciekawe do jakiego wieku Tusk będzie musiał
   podnieść emerytury, żeby spłacić polskie obozy śmierci. Rynek finansowy widział, że Tusk pstryknął i 7 lat dłużej pracujemy i co, parę rac pod sejmem.

   w 1914r. byliśmy pod okupacją 3 mocarstw. Teraz jesteśmy kolonią – robią co chcą i mają na uslugi lokalny rząd z “Policją” i :”Wojskiem”. Ta parę tysiecy żołnierzy to starczy do tłumienia rozruchów, jak w 1970 i 1981.

   • I to jest ta ,,mała różnica”
    bo nie ma czym, a w zasadzie kim – stłumić rozruchów. Wojska w zasadzie nie ma, natomiast policję zobaczysz ,,w akcji” w trakcie Euro – jak buty gubi – ,,profesjonalnie”.
    Chyba, że wzorem tow. Wiesława Gomułki, zawezwą POsiłki z ,,wielkich miast” , złożone z nowych ORMO- wców , tym razem ,,młodych wykształconych” i wyposażonych w gazrurki.

 10. Na onecie już nas przywołują do porządku
  “Polska wiecznie urażona i niepewna siebie”
  “jest oczywiste, że każdy, kto pisze i mówi o “polskich obozach śmierci”, nie ma na myśli polskiej odpowiedzialności, tylko geograficzne położenie”

  /Niejaki Sierakowski (pierwszy raz słyszę to nazwisko).

 11. Na onecie już nas przywołują do porządku
  “Polska wiecznie urażona i niepewna siebie”
  “jest oczywiste, że każdy, kto pisze i mówi o “polskich obozach śmierci”, nie ma na myśli polskiej odpowiedzialności, tylko geograficzne położenie”

  /Niejaki Sierakowski (pierwszy raz słyszę to nazwisko).

 12. Na onecie już nas przywołują do porządku
  “Polska wiecznie urażona i niepewna siebie”
  “jest oczywiste, że każdy, kto pisze i mówi o “polskich obozach śmierci”, nie ma na myśli polskiej odpowiedzialności, tylko geograficzne położenie”

  /Niejaki Sierakowski (pierwszy raz słyszę to nazwisko).

 13. I już wiadomo
  I już wiadomo dlaczego Wałęsa nie został zaproszony by odebrać order. Tu w kraju możemy drzeć łachy na Bolku, to nasze prawo, ale na świecie Wałęsa cieszy się ogromnym autorytetem i nawet gdyby nasikał Obamie na mównicę kiedy ten oskarżał Polaków o nazizm, to Murzyn mógłby co najwyżej powiedzieć, że deszcz pada. To nie osobista uraza, ale strach przed nieobliczalnością Wałęsy był przyczyną, która spowodowała, że medal odebrał pokorny Rotfeld. Wszyscy wiemy i oni też tam wiedzą, że Wałęsa jest nieprzewidywalny, ma niewyparzoną gębę i gdyby tylko załapał to doszłoby do skandalu ,a cały misterny plan pod tytułem “Polish death camps” szlag by trafił.

  • Wałęsa nie nadawał się
   Nie sądzę.
   Prawdopodobnie był telefon z Waszyngtonu, że tak ważną nagrodę może odbierać wyłącznie osoba z silnym korzeniem żydowskim, dlatego w przedbiegu odpadła rodzina po Karskim i Wałęsa.
   W sumie dobrze, że wybrali Rotfelda, bo on szybko wyłapał co Obama powiedział.
   Wałęsa nawet by nie słuchał co kto opowiada. Wziąłby medal w ciemno, pokwitował, i do domu.

 14. I już wiadomo
  I już wiadomo dlaczego Wałęsa nie został zaproszony by odebrać order. Tu w kraju możemy drzeć łachy na Bolku, to nasze prawo, ale na świecie Wałęsa cieszy się ogromnym autorytetem i nawet gdyby nasikał Obamie na mównicę kiedy ten oskarżał Polaków o nazizm, to Murzyn mógłby co najwyżej powiedzieć, że deszcz pada. To nie osobista uraza, ale strach przed nieobliczalnością Wałęsy był przyczyną, która spowodowała, że medal odebrał pokorny Rotfeld. Wszyscy wiemy i oni też tam wiedzą, że Wałęsa jest nieprzewidywalny, ma niewyparzoną gębę i gdyby tylko załapał to doszłoby do skandalu ,a cały misterny plan pod tytułem “Polish death camps” szlag by trafił.

  • Wałęsa nie nadawał się
   Nie sądzę.
   Prawdopodobnie był telefon z Waszyngtonu, że tak ważną nagrodę może odbierać wyłącznie osoba z silnym korzeniem żydowskim, dlatego w przedbiegu odpadła rodzina po Karskim i Wałęsa.
   W sumie dobrze, że wybrali Rotfelda, bo on szybko wyłapał co Obama powiedział.
   Wałęsa nawet by nie słuchał co kto opowiada. Wziąłby medal w ciemno, pokwitował, i do domu.

 15. I już wiadomo
  I już wiadomo dlaczego Wałęsa nie został zaproszony by odebrać order. Tu w kraju możemy drzeć łachy na Bolku, to nasze prawo, ale na świecie Wałęsa cieszy się ogromnym autorytetem i nawet gdyby nasikał Obamie na mównicę kiedy ten oskarżał Polaków o nazizm, to Murzyn mógłby co najwyżej powiedzieć, że deszcz pada. To nie osobista uraza, ale strach przed nieobliczalnością Wałęsy był przyczyną, która spowodowała, że medal odebrał pokorny Rotfeld. Wszyscy wiemy i oni też tam wiedzą, że Wałęsa jest nieprzewidywalny, ma niewyparzoną gębę i gdyby tylko załapał to doszłoby do skandalu ,a cały misterny plan pod tytułem “Polish death camps” szlag by trafił.

  • Wałęsa nie nadawał się
   Nie sądzę.
   Prawdopodobnie był telefon z Waszyngtonu, że tak ważną nagrodę może odbierać wyłącznie osoba z silnym korzeniem żydowskim, dlatego w przedbiegu odpadła rodzina po Karskim i Wałęsa.
   W sumie dobrze, że wybrali Rotfelda, bo on szybko wyłapał co Obama powiedział.
   Wałęsa nawet by nie słuchał co kto opowiada. Wziąłby medal w ciemno, pokwitował, i do domu.

 16. Niezmordowana MatkoKurko!
  Witam Autora.
  Ktoś przywlókł Twojego linka do FYM-a i tak sobie o Tobie przypomniałem.
  Nie zawiodłem się. Ty nawet z jakiejś obejmy od baraku potrafisz wyklepać cacko.
  Gdybym chciał, też bym tak potrafił, bo mam wrażenie że jakbyś mi wszystko z ust wyjął.
  Pozdrawiam. Jesteś ciągle Wielki!
  K’chwale… . Jej wrogom i zdrajcom na pohybel!

 17. Niezmordowana MatkoKurko!
  Witam Autora.
  Ktoś przywlókł Twojego linka do FYM-a i tak sobie o Tobie przypomniałem.
  Nie zawiodłem się. Ty nawet z jakiejś obejmy od baraku potrafisz wyklepać cacko.
  Gdybym chciał, też bym tak potrafił, bo mam wrażenie że jakbyś mi wszystko z ust wyjął.
  Pozdrawiam. Jesteś ciągle Wielki!
  K’chwale… . Jej wrogom i zdrajcom na pohybel!

 18. Niezmordowana MatkoKurko!
  Witam Autora.
  Ktoś przywlókł Twojego linka do FYM-a i tak sobie o Tobie przypomniałem.
  Nie zawiodłem się. Ty nawet z jakiejś obejmy od baraku potrafisz wyklepać cacko.
  Gdybym chciał, też bym tak potrafił, bo mam wrażenie że jakbyś mi wszystko z ust wyjął.
  Pozdrawiam. Jesteś ciągle Wielki!
  K’chwale… . Jej wrogom i zdrajcom na pohybel!

 19. Tłumaczenie na język globalny
  Cuban prison in Guantanamo [thing] was not bad, but Hawaiian President from Honolulu, Barack Husajn Obama, is probably even better right? Was it funny for you? It do made me laugh. Wordplay can go in many directions and as it often happens with language, the chosen direction not necessarily must refer to geography [in Poland -> Polish]. Flexible language can express every thought precisely, sometimes even that, what head can’t come up with. It can look quite different when we change the lax, normal speaking to strictly logical one what as we latly could have seen again proved to be a manifestation of hysteria. That’s why i will stay with my normal way of speaking. Jewish Extermination Camps, Jewish Death Camps or Jewish Concentration Camps are not terms which are far from the truth. Authenticity of these terms is easy to prove using the criterion of nationality [in modern understanding] of victims. In one of concentration camps called Auschwitz were dying mostly Jews, so it is hard to say that that camp wasn’t Jewish. Jewish victims, Jewish Death Camp but a Jewish "staff" of the camp too. It is important to know or remember that main [donkey] "work" ralated to the extermination of Jews was something Jews themselves were involved in and they even supervised the process of genocide of their own nation. There were such possitions in Jewish Death Camps like kapo (KAmeradenPOlizei) that means camp police supporting German Genociders in butchery and oppression on Jewish prisoners of Auschwitz. This paramilitary formation consisted of Jews and a Jewish kapo significantly managed the Jewish extermination camps. Similarly looked organisation in the process of extermination and here i must refer to a drastic examples from a polish school reading: "Medaliony" (Medallions) of Zofia Nałkowska. Burning corpses of Jewish children, women, men and amilies, among other things was work Jewish prisoners were involved in. Transport of corpses from the gas chambers to the crematoria, cleaning ovens, transporting bodies to the pits, and even the musical setting for these "activities" were performed by the Jewish workers, Jewish "supervisors", Jewish musicians and Jewish officers. I described only one Jewish Death Camp but there was much more of such camps like: Majdanek, Treblinka, Sobibór and all were Jewish, in all of them Jews fulfilled objectives of the German policy of extermination of the Jews. It is enough, i don’t like wordplay and talking about school books as much as Sławek Sierakowski, who is on payroll of Polish, American Jews of communistic provenance. He could for hours but not for free proving geographic exegesis to receive dotations from variety of leftist sides of world. However i have some dash to pick out obvious truths from ideological, political, economical vapor. Naivete can not explain what has said the one seating on a high stool, the first black president of the diaspora from Honolulu. This black presidential joke covering up "crisis" has its price and need to pay off debt, debt for nomination which couldn’t be assured in any other way for him or any other black. Barack Obama is a simple Nigger who learnt reading from a screen and no words, not counting these said in presence of hamburgers, are an own words of Hawaiian Obama. Assamption that in White House is seating an idiot who is copying Wikipedia can have only someone who has no idea how things function in empires. This text was from beginning to the end well thought out, calculated for effect and predictable reactions. The tribute was made to chosen heroes for whom first black president gave with honours the greatest American medals: Madeleine Albright (Jew), Szimon Peres (Jew), Bob Dylan (Jew). In the name of [died 12 years earlier Polish WWII Hero] Jan Karski, his medal was picked up by a Polish Jew Adam Rotfeld and HE WAS THE ONLY ONE JEW WHO [actually] CARED ABOUT WHAT HAPPENED ["polish death camp" situation]. None of listed above, well known and influential in the world, including Szimon Peres, who was rised in Poland and perfectly understand polish reality, reacted at ceremony nor after it. American and Israeli Jews had received their revenge for 3 millions of dead on cursed land, which they honestly hate. German Americans in hand with native Germans long ago and few times sweetened for Jews for suffering paying billions of so-called "compensations". That’s why through the years Germans receives gift in form of "nazi" camps alternately with polish camps. To be more funny on these "prestigious" american universities nearly half Americans on quation: Who are Nazi? – without hesitation answers Polish. First black Hawaiian president has secured votes of two powerful national groups and a Polish few millions minority he has in Afganistan. Jumps of Tusk, Komoriwski, Sikorki are that part of written scenario in which screenwriters had the most laughter. In USA Obama’s "mistake" noone except screenwriters and producers has noticed, because that "mistake" for a long time is influencing subconsciousness, not consciousness. Jews subconsciously took their revange, Germans forgiveness, the most effective emotional bribes and full gratitude for donators [ofiarodawcy = in pl. lang. sucrifices givers]. Politics love or hate exactly thanks to that kind of actions, professionaly prepaired, long remembered in emotional memory. There will be no adequate response from US side, White House won’t "stand on head", Congress with whole bunch of known and popular will be silent, American elites have these "polish frustrations" very deep in as… doesn’t care. American media froze in silence on command or silently mutter, Israeli show the real point writing about Polish antisemitism, collaboration and so on. We shouldn’t expect any adequate noice to one in all Polish media, in USA, nor in Germany or by chance in Israel, because American and global media use that "mistake". What more Jews and Germans spent many millions on "nazism" promotion and "polish camps". God only knows what cannons we would need to bring, to make USa hear our quiet voice. If there miracle won’t happen and republicans won’t go crazy, what i understand as opposing the Diaspora and german emigration, to secure votes of Polish minority which is either way voting for republicans, than it will be next part of scenario. White House will stammer some "have that shitty sorry and GTFO – see you next time". "Polish camps" are not a cause but an effect, effect sponsored by people like Sierakowski, who continue line of older Michnik generation. They are an effect of saying sorry for Jedwabne, effect of GW’s hunting for true Polish decorated with quotation, because true Pole has no right to exist. Employing corrupted physicists from Gimnasiums [less high schools] from Gorzów to play role of Goldman Sachs "consultants". Creating Batory Foundation, sponsoring Balcerowicz Foundation, world banks for Gronkiewicz and Bielecki, noble prices for stalinism apologet Wisława Szymborska, fame for jewish political officer Bauman. All of this is a prepaired and thought out effect of long chess game and also moving insignificant pawns for fun. There are no better targets, except few muslim countries, than Poland. This is irrelevant what insult will be used by ideological an financial sponsors, they will always find fertile soil of faithful and grateful "Poles", who will be pray to geography, histery, hypersensitivity, school readings, looking at a mirror and "polish problem with antisemitism". Screenwriters perfectly know on what ground they stand and who they have under disposal. Tusk, Komorowski, Sikorski are in the same situation, in which is so-called second information flow. Tusk, Komorowski, Sikorski are second-category publicists, who write something for better informed and what no main media will cite, at least not when lies are uncoveredand and meanness of group holding [real] power. Screenwriters are using boxing method – hit hard and let go. Administration of first black president from Honolulu maybe not so much wanted to hit hard Poland as it would be a air missiles shoot at a fly but to submit a fief to the diaspora and please german emigration. First black is slowly paying debts and now some pawn from third line will take "burden of apologies" on his back and if it will be not enough for Poles, big machine in country and abroad will start working, spreading information that silly Poles go histerical when they should stay quiet knowing their place because they aren’t crystal clear too. All employed, sponsored, awarded with media and political mountains for absolute loyalty, are playing roles of topic experts and are stopping local savages natural reactions. They will explain how it is in civilised world, where there are no political grafitti in WC, well even if they never seen anything more than exclusive WC… Hawaiian president sacrificed unimportant polish majority to feed his sponsors and influential lobbies, he knew exactly what he was doing and he was calmed that it won’t cost him a lot. Everyday we hear in Poland an encouragement for screenwriters, that standard ideological sponsored slogans: "As long as there will be at least one sign "Jews to the chambers" all nation should shame on itself. Everyday payed man Sierakowski, or other Smolar with Lis, are fulfilling the diaspora politics, german and soviet neighbour, after it receiving payment but not necessarily materially. They will make noice on command, very fast wearing patriotic skin: "We Polish should end with antisemitism, russophobia, germanophobia". It happens that decent Jew, German, Russian will behave decently but that decency if isn’t the part of the scenario than is other role written down as expected "objectivism". Reasons will not disapper because of one reaction on mistake ans it will not change as long as in Poland words: Polish, Polish nation won’t get back true meaning, true value and respect like respect given by Jews, Russian, Germans to themselves, and to that time Poland will be always a movable a pawn. It is characteristic that such farthole as Sierakowski, stays calm and undisturbed, when he hear that Poland and Polish is a rabble but when he hear that his sponsors are national fanatics, farthole Sierakowski is drowning into existential histery. That run must be stopped and that’s why intellectual bottom, Sierakowski, showed up in context of causes as a exemplification of personnel, because fuel of everlasting process are "polish" pipsqueak. There are masses of pipsqueaks on level of Sierakowski. There is wide range of that personnel but it only takes to put these candidates on margin, in the own country, it is exaclty how Germans, Jews, Russians do it. As long as we won’t get rid of paradigm of career on top, based on throwing shit on Poland and histerical defence of "chosen nations", nothing can change. Other tragedy is fact that Jan Karski, who 70 years ago was unsuccessfully convincing USA and diaspora that Germans are murdering Jews on industrial scale became a background for a game with goal of denigrating Poland for old dirty bussiness of: Jews, USA, Germany. This is a well-known "gratefulness", of both, including third and maybe it would be appropriate to add few more. Only a cherry on top of cake made of shit could be called last provocations of BBC and Obama’s which are fulfillment of political priorities, election in USA and polish "rasist" attitude just before Euro 2012 games. The only goal is – to mock, take on a leash and drain wild country. In my deepest conviction, in addition to the standard and broad actions, all past actions have well known for years the material explanation: "More than 3 millions of Jews died in Poland and Polish won’t be heirs of Polish Jews. We will never agree for it. We will harass them as long as Poland won’t cover itself again with ice. If Poland will not fulfill Jewish demands it will be in publicly degraded and attacked on international forum" – Izaak Singer former General Secretary of World Jewish Congress in years 2001-2007 I won’t be surprised if instead of Obama in the moment Tusk, who in the end said something with sense will be saying sorry himself in fear related to reprivatisation, loosing good "rating", higher cost of bonds and label of antisemite with "ułańska fantazja" [Polish creativity].

  • Zrobiło to na mnie podwójne
   Zrobiło to na mnie podwójne wrażenie. Po pierwsze, że się Komuś chciało, po drugie, że potrafił coś, co jest poza moim zasięgiem. Google taki tekst chętnie wypromuje, pod warunkiem, że pojawi się w wielu miejscach, na wielu forach, niekoniecznie polskich. Tekst zawiera wiele polskich niuansów i to jest pozorna wada, bo Google kocha niuanse.

 20. Tłumaczenie na język globalny
  Cuban prison in Guantanamo [thing] was not bad, but Hawaiian President from Honolulu, Barack Husajn Obama, is probably even better right? Was it funny for you? It do made me laugh. Wordplay can go in many directions and as it often happens with language, the chosen direction not necessarily must refer to geography [in Poland -> Polish]. Flexible language can express every thought precisely, sometimes even that, what head can’t come up with. It can look quite different when we change the lax, normal speaking to strictly logical one what as we latly could have seen again proved to be a manifestation of hysteria. That’s why i will stay with my normal way of speaking. Jewish Extermination Camps, Jewish Death Camps or Jewish Concentration Camps are not terms which are far from the truth. Authenticity of these terms is easy to prove using the criterion of nationality [in modern understanding] of victims. In one of concentration camps called Auschwitz were dying mostly Jews, so it is hard to say that that camp wasn’t Jewish. Jewish victims, Jewish Death Camp but a Jewish "staff" of the camp too. It is important to know or remember that main [donkey] "work" ralated to the extermination of Jews was something Jews themselves were involved in and they even supervised the process of genocide of their own nation. There were such possitions in Jewish Death Camps like kapo (KAmeradenPOlizei) that means camp police supporting German Genociders in butchery and oppression on Jewish prisoners of Auschwitz. This paramilitary formation consisted of Jews and a Jewish kapo significantly managed the Jewish extermination camps. Similarly looked organisation in the process of extermination and here i must refer to a drastic examples from a polish school reading: "Medaliony" (Medallions) of Zofia Nałkowska. Burning corpses of Jewish children, women, men and amilies, among other things was work Jewish prisoners were involved in. Transport of corpses from the gas chambers to the crematoria, cleaning ovens, transporting bodies to the pits, and even the musical setting for these "activities" were performed by the Jewish workers, Jewish "supervisors", Jewish musicians and Jewish officers. I described only one Jewish Death Camp but there was much more of such camps like: Majdanek, Treblinka, Sobibór and all were Jewish, in all of them Jews fulfilled objectives of the German policy of extermination of the Jews. It is enough, i don’t like wordplay and talking about school books as much as Sławek Sierakowski, who is on payroll of Polish, American Jews of communistic provenance. He could for hours but not for free proving geographic exegesis to receive dotations from variety of leftist sides of world. However i have some dash to pick out obvious truths from ideological, political, economical vapor. Naivete can not explain what has said the one seating on a high stool, the first black president of the diaspora from Honolulu. This black presidential joke covering up "crisis" has its price and need to pay off debt, debt for nomination which couldn’t be assured in any other way for him or any other black. Barack Obama is a simple Nigger who learnt reading from a screen and no words, not counting these said in presence of hamburgers, are an own words of Hawaiian Obama. Assamption that in White House is seating an idiot who is copying Wikipedia can have only someone who has no idea how things function in empires. This text was from beginning to the end well thought out, calculated for effect and predictable reactions. The tribute was made to chosen heroes for whom first black president gave with honours the greatest American medals: Madeleine Albright (Jew), Szimon Peres (Jew), Bob Dylan (Jew). In the name of [died 12 years earlier Polish WWII Hero] Jan Karski, his medal was picked up by a Polish Jew Adam Rotfeld and HE WAS THE ONLY ONE JEW WHO [actually] CARED ABOUT WHAT HAPPENED ["polish death camp" situation]. None of listed above, well known and influential in the world, including Szimon Peres, who was rised in Poland and perfectly understand polish reality, reacted at ceremony nor after it. American and Israeli Jews had received their revenge for 3 millions of dead on cursed land, which they honestly hate. German Americans in hand with native Germans long ago and few times sweetened for Jews for suffering paying billions of so-called "compensations". That’s why through the years Germans receives gift in form of "nazi" camps alternately with polish camps. To be more funny on these "prestigious" american universities nearly half Americans on quation: Who are Nazi? – without hesitation answers Polish. First black Hawaiian president has secured votes of two powerful national groups and a Polish few millions minority he has in Afganistan. Jumps of Tusk, Komoriwski, Sikorki are that part of written scenario in which screenwriters had the most laughter. In USA Obama’s "mistake" noone except screenwriters and producers has noticed, because that "mistake" for a long time is influencing subconsciousness, not consciousness. Jews subconsciously took their revange, Germans forgiveness, the most effective emotional bribes and full gratitude for donators [ofiarodawcy = in pl. lang. sucrifices givers]. Politics love or hate exactly thanks to that kind of actions, professionaly prepaired, long remembered in emotional memory. There will be no adequate response from US side, White House won’t "stand on head", Congress with whole bunch of known and popular will be silent, American elites have these "polish frustrations" very deep in as… doesn’t care. American media froze in silence on command or silently mutter, Israeli show the real point writing about Polish antisemitism, collaboration and so on. We shouldn’t expect any adequate noice to one in all Polish media, in USA, nor in Germany or by chance in Israel, because American and global media use that "mistake". What more Jews and Germans spent many millions on "nazism" promotion and "polish camps". God only knows what cannons we would need to bring, to make USa hear our quiet voice. If there miracle won’t happen and republicans won’t go crazy, what i understand as opposing the Diaspora and german emigration, to secure votes of Polish minority which is either way voting for republicans, than it will be next part of scenario. White House will stammer some "have that shitty sorry and GTFO – see you next time". "Polish camps" are not a cause but an effect, effect sponsored by people like Sierakowski, who continue line of older Michnik generation. They are an effect of saying sorry for Jedwabne, effect of GW’s hunting for true Polish decorated with quotation, because true Pole has no right to exist. Employing corrupted physicists from Gimnasiums [less high schools] from Gorzów to play role of Goldman Sachs "consultants". Creating Batory Foundation, sponsoring Balcerowicz Foundation, world banks for Gronkiewicz and Bielecki, noble prices for stalinism apologet Wisława Szymborska, fame for jewish political officer Bauman. All of this is a prepaired and thought out effect of long chess game and also moving insignificant pawns for fun. There are no better targets, except few muslim countries, than Poland. This is irrelevant what insult will be used by ideological an financial sponsors, they will always find fertile soil of faithful and grateful "Poles", who will be pray to geography, histery, hypersensitivity, school readings, looking at a mirror and "polish problem with antisemitism". Screenwriters perfectly know on what ground they stand and who they have under disposal. Tusk, Komorowski, Sikorski are in the same situation, in which is so-called second information flow. Tusk, Komorowski, Sikorski are second-category publicists, who write something for better informed and what no main media will cite, at least not when lies are uncoveredand and meanness of group holding [real] power. Screenwriters are using boxing method – hit hard and let go. Administration of first black president from Honolulu maybe not so much wanted to hit hard Poland as it would be a air missiles shoot at a fly but to submit a fief to the diaspora and please german emigration. First black is slowly paying debts and now some pawn from third line will take "burden of apologies" on his back and if it will be not enough for Poles, big machine in country and abroad will start working, spreading information that silly Poles go histerical when they should stay quiet knowing their place because they aren’t crystal clear too. All employed, sponsored, awarded with media and political mountains for absolute loyalty, are playing roles of topic experts and are stopping local savages natural reactions. They will explain how it is in civilised world, where there are no political grafitti in WC, well even if they never seen anything more than exclusive WC… Hawaiian president sacrificed unimportant polish majority to feed his sponsors and influential lobbies, he knew exactly what he was doing and he was calmed that it won’t cost him a lot. Everyday we hear in Poland an encouragement for screenwriters, that standard ideological sponsored slogans: "As long as there will be at least one sign "Jews to the chambers" all nation should shame on itself. Everyday payed man Sierakowski, or other Smolar with Lis, are fulfilling the diaspora politics, german and soviet neighbour, after it receiving payment but not necessarily materially. They will make noice on command, very fast wearing patriotic skin: "We Polish should end with antisemitism, russophobia, germanophobia". It happens that decent Jew, German, Russian will behave decently but that decency if isn’t the part of the scenario than is other role written down as expected "objectivism". Reasons will not disapper because of one reaction on mistake ans it will not change as long as in Poland words: Polish, Polish nation won’t get back true meaning, true value and respect like respect given by Jews, Russian, Germans to themselves, and to that time Poland will be always a movable a pawn. It is characteristic that such farthole as Sierakowski, stays calm and undisturbed, when he hear that Poland and Polish is a rabble but when he hear that his sponsors are national fanatics, farthole Sierakowski is drowning into existential histery. That run must be stopped and that’s why intellectual bottom, Sierakowski, showed up in context of causes as a exemplification of personnel, because fuel of everlasting process are "polish" pipsqueak. There are masses of pipsqueaks on level of Sierakowski. There is wide range of that personnel but it only takes to put these candidates on margin, in the own country, it is exaclty how Germans, Jews, Russians do it. As long as we won’t get rid of paradigm of career on top, based on throwing shit on Poland and histerical defence of "chosen nations", nothing can change. Other tragedy is fact that Jan Karski, who 70 years ago was unsuccessfully convincing USA and diaspora that Germans are murdering Jews on industrial scale became a background for a game with goal of denigrating Poland for old dirty bussiness of: Jews, USA, Germany. This is a well-known "gratefulness", of both, including third and maybe it would be appropriate to add few more. Only a cherry on top of cake made of shit could be called last provocations of BBC and Obama’s which are fulfillment of political priorities, election in USA and polish "rasist" attitude just before Euro 2012 games. The only goal is – to mock, take on a leash and drain wild country. In my deepest conviction, in addition to the standard and broad actions, all past actions have well known for years the material explanation: "More than 3 millions of Jews died in Poland and Polish won’t be heirs of Polish Jews. We will never agree for it. We will harass them as long as Poland won’t cover itself again with ice. If Poland will not fulfill Jewish demands it will be in publicly degraded and attacked on international forum" – Izaak Singer former General Secretary of World Jewish Congress in years 2001-2007 I won’t be surprised if instead of Obama in the moment Tusk, who in the end said something with sense will be saying sorry himself in fear related to reprivatisation, loosing good "rating", higher cost of bonds and label of antisemite with "ułańska fantazja" [Polish creativity].

  • Zrobiło to na mnie podwójne
   Zrobiło to na mnie podwójne wrażenie. Po pierwsze, że się Komuś chciało, po drugie, że potrafił coś, co jest poza moim zasięgiem. Google taki tekst chętnie wypromuje, pod warunkiem, że pojawi się w wielu miejscach, na wielu forach, niekoniecznie polskich. Tekst zawiera wiele polskich niuansów i to jest pozorna wada, bo Google kocha niuanse.

 21. Tłumaczenie na język globalny
  Cuban prison in Guantanamo [thing] was not bad, but Hawaiian President from Honolulu, Barack Husajn Obama, is probably even better right? Was it funny for you? It do made me laugh. Wordplay can go in many directions and as it often happens with language, the chosen direction not necessarily must refer to geography [in Poland -> Polish]. Flexible language can express every thought precisely, sometimes even that, what head can’t come up with. It can look quite different when we change the lax, normal speaking to strictly logical one what as we latly could have seen again proved to be a manifestation of hysteria. That’s why i will stay with my normal way of speaking. Jewish Extermination Camps, Jewish Death Camps or Jewish Concentration Camps are not terms which are far from the truth. Authenticity of these terms is easy to prove using the criterion of nationality [in modern understanding] of victims. In one of concentration camps called Auschwitz were dying mostly Jews, so it is hard to say that that camp wasn’t Jewish. Jewish victims, Jewish Death Camp but a Jewish "staff" of the camp too. It is important to know or remember that main [donkey] "work" ralated to the extermination of Jews was something Jews themselves were involved in and they even supervised the process of genocide of their own nation. There were such possitions in Jewish Death Camps like kapo (KAmeradenPOlizei) that means camp police supporting German Genociders in butchery and oppression on Jewish prisoners of Auschwitz. This paramilitary formation consisted of Jews and a Jewish kapo significantly managed the Jewish extermination camps. Similarly looked organisation in the process of extermination and here i must refer to a drastic examples from a polish school reading: "Medaliony" (Medallions) of Zofia Nałkowska. Burning corpses of Jewish children, women, men and amilies, among other things was work Jewish prisoners were involved in. Transport of corpses from the gas chambers to the crematoria, cleaning ovens, transporting bodies to the pits, and even the musical setting for these "activities" were performed by the Jewish workers, Jewish "supervisors", Jewish musicians and Jewish officers. I described only one Jewish Death Camp but there was much more of such camps like: Majdanek, Treblinka, Sobibór and all were Jewish, in all of them Jews fulfilled objectives of the German policy of extermination of the Jews. It is enough, i don’t like wordplay and talking about school books as much as Sławek Sierakowski, who is on payroll of Polish, American Jews of communistic provenance. He could for hours but not for free proving geographic exegesis to receive dotations from variety of leftist sides of world. However i have some dash to pick out obvious truths from ideological, political, economical vapor. Naivete can not explain what has said the one seating on a high stool, the first black president of the diaspora from Honolulu. This black presidential joke covering up "crisis" has its price and need to pay off debt, debt for nomination which couldn’t be assured in any other way for him or any other black. Barack Obama is a simple Nigger who learnt reading from a screen and no words, not counting these said in presence of hamburgers, are an own words of Hawaiian Obama. Assamption that in White House is seating an idiot who is copying Wikipedia can have only someone who has no idea how things function in empires. This text was from beginning to the end well thought out, calculated for effect and predictable reactions. The tribute was made to chosen heroes for whom first black president gave with honours the greatest American medals: Madeleine Albright (Jew), Szimon Peres (Jew), Bob Dylan (Jew). In the name of [died 12 years earlier Polish WWII Hero] Jan Karski, his medal was picked up by a Polish Jew Adam Rotfeld and HE WAS THE ONLY ONE JEW WHO [actually] CARED ABOUT WHAT HAPPENED ["polish death camp" situation]. None of listed above, well known and influential in the world, including Szimon Peres, who was rised in Poland and perfectly understand polish reality, reacted at ceremony nor after it. American and Israeli Jews had received their revenge for 3 millions of dead on cursed land, which they honestly hate. German Americans in hand with native Germans long ago and few times sweetened for Jews for suffering paying billions of so-called "compensations". That’s why through the years Germans receives gift in form of "nazi" camps alternately with polish camps. To be more funny on these "prestigious" american universities nearly half Americans on quation: Who are Nazi? – without hesitation answers Polish. First black Hawaiian president has secured votes of two powerful national groups and a Polish few millions minority he has in Afganistan. Jumps of Tusk, Komoriwski, Sikorki are that part of written scenario in which screenwriters had the most laughter. In USA Obama’s "mistake" noone except screenwriters and producers has noticed, because that "mistake" for a long time is influencing subconsciousness, not consciousness. Jews subconsciously took their revange, Germans forgiveness, the most effective emotional bribes and full gratitude for donators [ofiarodawcy = in pl. lang. sucrifices givers]. Politics love or hate exactly thanks to that kind of actions, professionaly prepaired, long remembered in emotional memory. There will be no adequate response from US side, White House won’t "stand on head", Congress with whole bunch of known and popular will be silent, American elites have these "polish frustrations" very deep in as… doesn’t care. American media froze in silence on command or silently mutter, Israeli show the real point writing about Polish antisemitism, collaboration and so on. We shouldn’t expect any adequate noice to one in all Polish media, in USA, nor in Germany or by chance in Israel, because American and global media use that "mistake". What more Jews and Germans spent many millions on "nazism" promotion and "polish camps". God only knows what cannons we would need to bring, to make USa hear our quiet voice. If there miracle won’t happen and republicans won’t go crazy, what i understand as opposing the Diaspora and german emigration, to secure votes of Polish minority which is either way voting for republicans, than it will be next part of scenario. White House will stammer some "have that shitty sorry and GTFO – see you next time". "Polish camps" are not a cause but an effect, effect sponsored by people like Sierakowski, who continue line of older Michnik generation. They are an effect of saying sorry for Jedwabne, effect of GW’s hunting for true Polish decorated with quotation, because true Pole has no right to exist. Employing corrupted physicists from Gimnasiums [less high schools] from Gorzów to play role of Goldman Sachs "consultants". Creating Batory Foundation, sponsoring Balcerowicz Foundation, world banks for Gronkiewicz and Bielecki, noble prices for stalinism apologet Wisława Szymborska, fame for jewish political officer Bauman. All of this is a prepaired and thought out effect of long chess game and also moving insignificant pawns for fun. There are no better targets, except few muslim countries, than Poland. This is irrelevant what insult will be used by ideological an financial sponsors, they will always find fertile soil of faithful and grateful "Poles", who will be pray to geography, histery, hypersensitivity, school readings, looking at a mirror and "polish problem with antisemitism". Screenwriters perfectly know on what ground they stand and who they have under disposal. Tusk, Komorowski, Sikorski are in the same situation, in which is so-called second information flow. Tusk, Komorowski, Sikorski are second-category publicists, who write something for better informed and what no main media will cite, at least not when lies are uncoveredand and meanness of group holding [real] power. Screenwriters are using boxing method – hit hard and let go. Administration of first black president from Honolulu maybe not so much wanted to hit hard Poland as it would be a air missiles shoot at a fly but to submit a fief to the diaspora and please german emigration. First black is slowly paying debts and now some pawn from third line will take "burden of apologies" on his back and if it will be not enough for Poles, big machine in country and abroad will start working, spreading information that silly Poles go histerical when they should stay quiet knowing their place because they aren’t crystal clear too. All employed, sponsored, awarded with media and political mountains for absolute loyalty, are playing roles of topic experts and are stopping local savages natural reactions. They will explain how it is in civilised world, where there are no political grafitti in WC, well even if they never seen anything more than exclusive WC… Hawaiian president sacrificed unimportant polish majority to feed his sponsors and influential lobbies, he knew exactly what he was doing and he was calmed that it won’t cost him a lot. Everyday we hear in Poland an encouragement for screenwriters, that standard ideological sponsored slogans: "As long as there will be at least one sign "Jews to the chambers" all nation should shame on itself. Everyday payed man Sierakowski, or other Smolar with Lis, are fulfilling the diaspora politics, german and soviet neighbour, after it receiving payment but not necessarily materially. They will make noice on command, very fast wearing patriotic skin: "We Polish should end with antisemitism, russophobia, germanophobia". It happens that decent Jew, German, Russian will behave decently but that decency if isn’t the part of the scenario than is other role written down as expected "objectivism". Reasons will not disapper because of one reaction on mistake ans it will not change as long as in Poland words: Polish, Polish nation won’t get back true meaning, true value and respect like respect given by Jews, Russian, Germans to themselves, and to that time Poland will be always a movable a pawn. It is characteristic that such farthole as Sierakowski, stays calm and undisturbed, when he hear that Poland and Polish is a rabble but when he hear that his sponsors are national fanatics, farthole Sierakowski is drowning into existential histery. That run must be stopped and that’s why intellectual bottom, Sierakowski, showed up in context of causes as a exemplification of personnel, because fuel of everlasting process are "polish" pipsqueak. There are masses of pipsqueaks on level of Sierakowski. There is wide range of that personnel but it only takes to put these candidates on margin, in the own country, it is exaclty how Germans, Jews, Russians do it. As long as we won’t get rid of paradigm of career on top, based on throwing shit on Poland and histerical defence of "chosen nations", nothing can change. Other tragedy is fact that Jan Karski, who 70 years ago was unsuccessfully convincing USA and diaspora that Germans are murdering Jews on industrial scale became a background for a game with goal of denigrating Poland for old dirty bussiness of: Jews, USA, Germany. This is a well-known "gratefulness", of both, including third and maybe it would be appropriate to add few more. Only a cherry on top of cake made of shit could be called last provocations of BBC and Obama’s which are fulfillment of political priorities, election in USA and polish "rasist" attitude just before Euro 2012 games. The only goal is – to mock, take on a leash and drain wild country. In my deepest conviction, in addition to the standard and broad actions, all past actions have well known for years the material explanation: "More than 3 millions of Jews died in Poland and Polish won’t be heirs of Polish Jews. We will never agree for it. We will harass them as long as Poland won’t cover itself again with ice. If Poland will not fulfill Jewish demands it will be in publicly degraded and attacked on international forum" – Izaak Singer former General Secretary of World Jewish Congress in years 2001-2007 I won’t be surprised if instead of Obama in the moment Tusk, who in the end said something with sense will be saying sorry himself in fear related to reprivatisation, loosing good "rating", higher cost of bonds and label of antisemite with "ułańska fantazja" [Polish creativity].

  • Zrobiło to na mnie podwójne
   Zrobiło to na mnie podwójne wrażenie. Po pierwsze, że się Komuś chciało, po drugie, że potrafił coś, co jest poza moim zasięgiem. Google taki tekst chętnie wypromuje, pod warunkiem, że pojawi się w wielu miejscach, na wielu forach, niekoniecznie polskich. Tekst zawiera wiele polskich niuansów i to jest pozorna wada, bo Google kocha niuanse.