Czy USA powinny wypłacić Polsce odszkodowania wojenne?

Prześlij dalej:

Od końca II wojny światowej mija 70 lat, jednak nie wszystkie kwestie z nią związane wydają się jasne. Chodzi tutaj m.in. o odszkodowania wojenne. Przypomnijmy, że niedawno Grecja zwróciła się do Niemiec z żadaniami wypłaty 279 mld euro. Nie tak dawno temu Polska musiała płacić odszkodowania za majątek gmin żydowskich przejęty bezprawnie przez nazistów, po nich zaś, przez komunistyczne państwo polskie, na dniach zaś temat winy za ludobójstwo podczas II wojny światowej podjął dyrektor FBI J. B. Comey w wydrukowanym przez Washington Post przemówieniu w muzeum holocaustu.

Przypomnijmy, że wypowiedź Comeya nie jest jedyną wypowiedzią władz USA w tej kwestii, z przecieków w Wikileaks wiadomo, że zobowiązanie wypłaty odszkodowań w wysokości 65 mld $ miał podjąć się, w rozmowach z przedstawicielami władz USA, prezydent Bronisław Komorowski (miałyby one zostać pokryte ze sprzedaży polskich lasów państwowych).

Myślę więc, że warto, by i władze RP zaczęły poważnie myśleć o temacie odszkodowań za II wojnę światową.  Przypomnijmy, że w przypadku Polski nie oskarża się ją, jak rozumiem, o działania bezprawne, sprawstwo holocaustu i ludobójstawa, bezprawne zagarnięcie majątków żydowskich w czasie wojny, lecz o to, że z tych bezprawnie przez Niemców zagarniętych majątków jednak korzystała. 

Na podobnej zasadzie powinniśmy się zwrócić do rządu USA o odszkodowania wojenne jakie USA są winne Polsce za zbrodnie wojenne nazistów, z których część była obywatelami USA, część dla USA pracowała, ale niewątpliwie Stany Zjednoczone skorzystały finansowo i prestiżowo na ludobójstwie obywteli Polski, bez którego nie byłoby tych osiągnięć i zysków.

Oczywiście nikt nie oskarżałby tutaj rządu Stanów Zjednoczonych o przeprowadzenie ludobójstwa i holocaustu, ale korzystanie przez USA z owoców ludobójstwa i holocaustu jest przecież faktem, podobnie jak korzystanie przez państwo polskie z majątków pożydowskich.

Chodziłoby tu na przykład o pracę dla USA nazistowskich naukowców pozyskanych w ramach operaci Paperclip. Przypomnijmy tylko te nazwiska które umieszcza choćby wikipedia.:
Rocketry
Rudi Beichel, Magnus von Braun, Wernher von Braun, Werner Dahm, Konrad Dannenberg, Kurt H. Debus, Walter Dornberger, Ernst R. G. Eckert, Krafft Arnold Ehricke, Otto Hirschler, Hermann H. Kurzweg, Fritz Mueller, Eberhard Rees, Gerhard Reisig, Georg Rickhey, Werner Rosinski, Ludwig Roth, Arthur Rudolph, Ernst Steinhoff, Ernst Stuhlinger, Bernhard Tessmann, and Georg von Tiesenhausen (see List of German rocket scientists in the US).
Aeronautics
Sighard F. Hoerner, Siegfried Knemeyer, Alexander Martin Lippisch, Hans Multhopp, Hans von Ohain, and Kurt Tank
Medicine – biological weapons, chemical weapons, human experimentation, human factors in space medicine
Hans Antmann, Kurt Blome, Erich Traub, Walter Schreiber, and Hubertus Strughold[20]
Electronics
Hans Hollmann, Kurt Lehovec, Johannes Plendl, Heinz Schlicke and Hans K. Ziegler
Intelligence
Otto von Bolschwing and Reinhard Gehlen

Zbyt długo nie trzeba szukać, by znaleźć ciekawe informacje o choćby kilku z nich:

Strony

3634 liczba odsłon

Autor artykułu: foros

1 (liczba komentarzy)

  1. Śliski temat z tymi odszkodowaniami. Kiedy Grecja zażądała ich od Niemców, UE ogłosiła bankructwo Grecji i w Bubndestagu wybrano Grecji nowe władze...

  2. Strony