Prześlij dalej:

Przepraszam bardzo za bezpośredniość, ale gdy słyszę o „wyciszeniu emocji” śmiać mi się chce i nie metaforycznie, ale tak normalnie, jak człowiek się śmieje. Obracamy się w świecie polityki i taki apel to nic innego jak socjotechnika, dość prymitywna, ale zawsze skuteczna. Tabu śmierci jest jednym z najskuteczniejszych kagańców i batów jednocześnie. W ciągu dwóch dni dowiedzieliśmy się, że Adamowicz był fantastycznym politykiem i genialnym prezydentem miasta, co jest nie tylko wielkim kłamstwem, ale właśnie efektem wyżej opisanego mechanizmu.

Najgorzej ma ten pierwszy, który powie głośno, o czym za tydzień będą mówić wszyscy. O podstawach człowieczeństwa się nie dyskutuje i nikt przy zdrowych zmysłach nie powie, że zabicie człowieka to doskonała okazja, żeby sobie ubić jakiś interes. Pochwalanie, czy nawet puszczanie oka z poparciem dla tego typu bestialstwa musi być piętnowane i tutaj kaganiec z batem jak najbardziej się przydają. Istnieje jednak zasadnicza różnica pomiędzy potępianiem zbrodni, a prawem do krytyki polityka i tragiczna śmierć nie zmieni całego życiorysu człowieka. Naturalnym porządkiem rzeczy w kampanii wyborczej jedna strona będzie nakładać knebel i zmuszać do wystawiania laurek zmarłemu Adamowiczowi, druga będzie się przed tym bronić, słusznie zresztą.

W tym miejscu dochodzimy do sedna problemu, którym jest granica dopuszczalnej krytyki oddzielająca wolność słowa od zdziczenia. Dla mnie ta granica przebiega po idealnie prostej linii, jeśli krytyka dotyczy łagodnie mówiąc „nieścisłości” w sprawozdaniach finansowych Adamowicza, to nie ma tu żadnego zdziczenia, mówimy o faktach. Natomiast każde połączenie faktów ze zdziczeniem „Stefan W. to mój bohater”, depcze granicę człowieczeństwa. I wszystko byłoby piękne, proste oraz przejrzyste, gdyby dotyczyło ludzi obdarzonych rozumem i dobrą wolą ale to się w kampaniach politycznych nie zdarza, dlatego scenariusz na najbliższe tygodnie nie stanowi żadnej zagadki.

Taniec na grobie Adamowicza będzie głównym motywem i chociaż te wybory nie mają żadnego znaczenia, PO może w Gdańsku wystawić przysłowiowego konia i wygra zdecydowanie, to bój toczy się o wszystko, nie o Gdańsk. Najmniejsze słowo krytyki pod adresem Adamowicza zostanie podsumowane medialną i polityczną histerią, która zacznie się i skończy na słowach: „tacy właśnie zabili Adamowicza”. Nie będzie żadnego rozróżnienia pomiędzy: Adamowicz był mało transparentnym politykiem, a „Stefan W. to mój bohater”. Cała ta makabreska siłą inercji przeniesie się na ogólnopolskie kampanie wyborcze. Znów przepraszam za brutalność, ale muszę napisać prawdę, że tego paliwa do maja starczy na pewno, czyli do „wyborów europejskich”.

Później może być różnie, dynamika zdarzeń w polskiej polityce nie raz pokazała, że analityk planuje, diabeł karty rozdaje. Z tych przyczyn nie mogę reagować inaczej niż z politowaniem na rytualne zaklęcia odnoszące się do jakości debaty i wyciszenia emocji. Cynizm w czystej postaci, polityczny cep, wygodny i skuteczny w użyciu. Co więcej ta młócka rozniesie się na inne aspekty i postaci życia publicznego. Ostra krytyka pana X lub Y notorycznie będzie podsumowywana „tak zamordowali Adamowicza”. Skąd to wszystko wiem? Wszyscy to wiedzą, tylko nie każdy ma odwagę napisać, w każdym razie nie teraz, bo jak się już „zabawa rozkręci” na dobre, to odwaga gwałtownie stanieje.

Na koniec jeszcze jedno sakramentalne pytanie. Czy to będzie przełom w polskiej polityce? Znów się uśmiałem, takich przełomów przeżyliśmy już tyle, że się wszystko przełamało. Polityczne życie będzie biegło tym samym torem, taka jest natura polityki i nic tego nie zmieni. Przekornie i przewrotnie mogę powiedzieć tyle, że w Polsce i tak jest bardzo wysoki poziom debaty publicznej, przy bardzo niskim poziomie agresji, nieporównywalnym do „demokracji liberalnej”, na przykład we Francji.

Źródło foto: 
46113 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

38 (liczba komentarzy)

 1. To prawda, ta mocno udawana histeria, pogo macabre(Pzdr dla Jaśkowiaka i jego pizdznianiaków, oraz Rafała Gronkiewicz-Trzaskowskiego), potrwa jeszcze kilka dni. Nikt nie odWaszczył się powiedzieć" "nie zabijajcie nas".

 2. G. Braun jak zawsze - bez histerii i hipokryzji:

  http://wpolsce....

 3. "Nie zmienia się Kaczorów podczas przeprawy przez rzekę". I dlatego zaśpiewajmy: "Boże chroń Kaczora".

  Braun (jak i wielu innych) musi jeszcze poczekać .

  Zacytowanego przez Panią Mańkę przetrzymałem do ok. 10. minuty - brawo ja!

 4. Warto mieć konie w odwodzie na wypadek wywieszenia przez PIS białej flagi.

 5. Konie to przeżytek Szanowna Pani (patrzaj Pani Giertych). Nie mamy żadnych odwodów. Dopóki PiS (a nie PIS) wywiesza Biało-Czerwoną jestem ZA. A propos Biało-Czerwonej - jakoś nikt, nigdzie nie wspomniał o tym, że "umierający" Jarosław Kaczyński, 11 Listopada, przemaszerował cały Marsz dla Niepodległej, na większości dystansu dzielnie dzierżąc we własnym ręku Biało-Czerwoną.

 6. Ja tam uwielbiam moje wierne 172 konie;) Co do "umierającego" J. Kaczyńskiego, to Pan na szczęście miał rację. 

 7. Proszę Pani, mowa jest o koniach mechanicznych i 400 Nm raczej? Dla mnie bomba, mam to samo ;)

 8. Popatrzyłam w dokument i okazało się, że tych koni jest nawet więcej, bo 172 kW x 1,36 = 233KM. Teraz mnie nie dziwi, że choć już nie młode, to trudno nastarczyć z obrokiem;)

 9. No! A max km/h?

 10. avatar

  Ja chyba kilka minut dłużej ... To wielogodzinne ględzenie jawi się jak jakaś koszmarna mania poczynając od Mariana Kowalskiego gaworzącego z tzw. "pastorem" a kończąc na Stanisławie Krajskim, którego cenię, ale który też gada za długo. 

 11. Cymbalistów mamy wielu... ;)

 12. PS. - pogo macabre jako pierwszy począł Jerzy Owsiak. Chyba w pierwszej minucie po....

 13. Jerzy perfekcyjnie wykorzystal okazje do ewakuacji . Pytanie tylko czy pozostanie w Polsce czy opusci ten "dziki kraj".

 14. avatar

  A gdzie mu będzie lepiej?

 15. avatar

  Pogo wyglądało tak:

  Woodstock 2010 ! Kostrzyn Nad Odrą Pogo Pd Sceną 31.07.2010

 16. Współczuję rodzinie Pana Adamowicza.

  Jedni przyjdą na pogrzeb szukając wspólnoty, a drudzy będą szukać zemsty. Słowa "wspólnota" i "zemsta" są dzisiaj najczęściej wymieniane przez środowiska polityków z obu stron. Podobnie jak MK obawiam się, że zakończy się takim właśnie tańcem pogo.

 17. Żal.

  Są dwa pomysły. Jeden to żeby pod hasłem walki z nienawiścią zmobilizować setki tysięcy w dużych miastach i poprowadzić ich żeby spalili komitety wojewódzkie PiS, a drugi żeby zanurzyć ręcę we krwi Adamowicza i ogłosić że to my jesteśmy celem, wywołać wściekłość i nienawiść. Żadnego się nie uda.

  Informacje są takie jak mówiłem - morderca chciał się zemścić za to że trafił do więzienia i mieć 5 minut sławy. Nie WOŚP, nie polityką nie Owsiak. WOŚP tylko dała okazję żeby wyprowadzić bezbronny cel na muszkę i transmitować zemstę na cały kraj. Bohaterem medialnym był Owsiak, który nie zapewnił bezpieczeństwa na scenie. Za to tego samego dnia kiedy zmarł Adamowicz, odwalił szopkę na cały kraj, że to on był celem. Owsiak nie odchodź! Weź na klatę co policja mówiła od 3lat - że oszczędzasz na bezpieczeństwie ludzi.

 18. O co chodzi w obecnych czasach w Polsce, UE i w geopolityce a co może uzewnętrzniać się w różnych wydarzeniach, ktore na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą za wiele albo nic wspólnego.

  Zacznijmy od tego, że po zmianie amerykańskiej administracji w wyniku wyborów w 2016 roku, supermocarstwo jakim jeszcze są USA, rozpoczęło politykę skierowaną na stworzenie nowego porządku światowego, na gruzach porządku nazywanego porzadkiem pozimnowojennym, który zakończył się klęską polityki resetu realizowanej przez poprzednią administrację B.H.Obamy.

  Polityka ta była realizacją projektu globalizacji i budowy Rządu Światowego.

  W czasie polityki resetu zamierzano zbudować drugi po UE etap tego NWO, jakim miał być projekt EURAZJI czyli unia UE i Rosji z jej unią celną(przestrzeń od Pacyfiku po Atlantyk czy od Władywostoku po Lizbonę.

  Klęska polityki resetu z Rosją na tle stosunku Rosji do Syrii(Rosja wsparła rezym Asada, którego USA/Izrael chcieli obalić jako przedostatnia kostka domina "Arabskiej Wiosny", która umożliwiłaby rozpoczęcie przez USA/Izrael + koalicjanci w tym IIIRP, rozpoczęcie ataku na Iran w celu obalenia reżymu ajatollachów i zlikwidowania instalacji nuklearnych Iranu na wzór likwidacji instalacji nuklearnych Iraku w 1981 roku(operacja OPERA) i instalacji nuklearnych Syrii w 2007 roku(operacja ORCHARD).

  Zaangażowanie się militarne Rosji po stronie Asada w 2015 roku, uniemozliwiło realizację tych celów przez USA/Izrael i było powodem zmiany ekipy rzadowej w Polsce w 2015 roku i wysunięcia w wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku D.Trumpa jako kandydata Republikanów w kontrze do H.Clinton, która reprezentowała do tychczasowe elity, za którymi stało "deep state" z projektem realizacji NWO.

  D.Trump rozpoczął realizację polityki od postawienia stop dla globalizacji, stop dla polityki klimatycznej ONZ(wycofał USA z porozumienia paryskiego) i rozpoczął politykę bilateralną z poszczególnymi państwami i grupami państw(UE).

  Taka polityka spowodowała atak na D.Trumpa ze strony "deep state"(Demokraci i część elit Republikanów) a także  ze strony niemieckiej UE, która zauwazyła, że administracja D.Trumpa działa przeciw polityce UE skierowanej na sojusz z Rosją w ramach Eurazji(wsparcie dla projektu Trójmorza, które ma być strefą buforową oddzielajacą Niemcy/niemiecką UE od Rosji).

  Ta polityka D.Trumpa w strategicznym sojuszu z Polską i Izraelem, jest przyczyną wściekłego ataku "totalnej" opozycji na rzad PIS(ZP), będacej ekspozyturą Niemiec/niemieckiej UE.

  "Totalna" opozycja, realizując politykę i interesy Niemiec/niemieckiej UE, próbuje obalić rząd PIS-u, współdziałając z organami UE(Komisja Europejska i TSUE) poprzez próby wywołania zamieszek.

  Pierwsza taką próbą był "ciamajdan" w grudniu 2016 roku(obecność Tuska we Wrocławiu i nawiązywanie do "polskich grudni"), drugą próba wykorzystania Marszu Niepodległości, kiedy to 10 listopada , z okazji Igrzysk Wolności w Łodzi, Tusk nawoływał do pokonania bolszewików a trzecią okazję już wykorzystał, przemawiając na wiecu po śmierci Adamowicza i obiecujac odzyskania Gdańska, Polski i Europy.

  Morderstwo na Adamowiczu moze być próbą wykreaowania przez "totalnych" swoją "smoleńską ofiarę", której wykorzystanie w kampaniach wyborczych ma pomóc w zwyciestwie nad PIS-em.

  Niemcy /niemiecka UE i ich "totalni" w Polsce chcą poprzez obalenie rzadów PIS-u, uniemożliwić realizację polityki D.Trumpa wobec Iranu i Bliskiego Wschodu.

  Na 13-14 luty zaplanowano w Warszawie konferencję ministerialną(zaproszono przedstawicieli 70 państw świata)  w sprawie ustanowienia nowego porządku na Bliskim Wschodzie(chodzi o zneutralizowanie Iranu i ustanowienia porządku na BW zwanego "saudyjską inicjatywą", która polegałaby na przejęciu kontroli na BW przez koalicję Izraela i sunnickich państw BW na czele z Arabią Saudyjską.

  Obecnie trwają zabiegi o pozyskanie poparcia tej inicjatywy przez znaczacych graczy takich jak Rosja, Turcja, Chiny i UE.

  Stad stosuje się metody nacisku, szantażu ale takze "marchewki" i "kija".

  Próba wywołania zamieszek i destabilizacji Polski na wzór żółtych kamizelek we Francji, jest celem Niemiec/niemieckiej UE i ich "totalnych" by storpedować plany USA/Izrael  na BW.

   

 19. I tak źle i tak nie dobrze. Co nas obchodzi Bliski Wschód? To nas nie dotyczy. Zostaniemy z niczym. W regionie nasza siła nie na Wirtualnych Wzgórzach Golan. Wszystko to utopia. Kraj bufory będzie zawsze pasem ziemi dla czołgów i wojska. Kierunek przeprawy jest bez znaczenia, ma być efektywna i bezproblemowa. Wojtek tego dopilnował i jego ciała nie szarpią zwierzęta w lesie jak być powinno, ale z honorami na cmentarzu jak pan Bóg przykazał. 

 20. avatar

  totalniacy i resztki z magdalenkowego stołu drą gęby wydzierają się - "to był mord polityczny" owszem, ale nie zauważyli jednak, że JEDYNYM istotnym przeciwnikiem politycznym "obywatela" z 34 kontami i 30 mieszkaniami w Gdańsku była kamaryla PO Tusk czyli synek Wałęs i Schetyn tak ośmieszony przez śp. prezydenta. Zemsta zniszczecie nasuwa się sama. ok. to takie politicalfiction. najgorsze, co wstrząsneło każdym, to jest praktycznie rytualny mord jak w porachunkach gangsterskich i tu na oczach tysięcy. tego nie zrobił zwykły debil bandyta, bandyta ucieka, a ten sobie gadał do mikrofonu. Niemiaszki zacierają rączki może do wyborów będą zamieszki? każdy kodowiec, konstytutek folksdojcz komuch i lewak źle życzy Polsce. Gra się toczy o wydupcenie Polski na mega miliardy, wióry lecą

 21. Mocne, ale czy prawdziwe:

  https://www.fac...

 22. A. Maciarewicz poczynił podobne i inne jeszcze spostrzeżenia, które wg niego wymagają drobiazgowego śledztwa i wyjaśnienia.

  P.S. Czy to prawda, że Pis oddaje Gdańsk młodemu Wałęsie?

 23. PiS nie wystawia własnego kandydata, bo nie chce oddać tej prezydentury właśnie Bolusiowi.

 24. Wybory jednak odbyć się muszą. Pani komisarz musiałaby mieć wiele odwagi, by wystartować po tej egzekucji. Sądzi pan, że germańskie PO zachowa się podobnie? Czy to fair wobec gdańskich wyborców PiS-u?

 25. Tylko od kiedy PiS liczy się ze swoimi wyborcami, którzy przecież "i tak nie mają na kogo innego głosować"...

 26. avatar

  @Shelton, ale co to ma z moim wpisem wspólnego?

  pierwszy raz słyszę o tekście gościa z podanego linka.

  przeczytałem, i to jest zgodne z moim wrażeniem, i każdy mógł to zauważyć,

  że to nie był zwykły bandzior, o czym zresztą napisał wcześniej @MatkaKurka.

  nie mam ambicji by prorokować o swojej racji, wynikającej z prostej analizy faktów.

  (nie mam telewizora!) widziałem w internetach migawki i mam nawet takie przypuszczenie,

  że lekarz/sanitariusz reanimujący na scenie,

  tak się angażował w zgniatanie piersi śp. prezydenta, że sam mogł być przyczyną

  powiększającą obrażenia. to mogła być nawet operacja obcych sił specjalnych. 

  przecież idą wybory a tu ciamajdan Tuska upadł, drugi ciamajdan Tuska upadł. 

  no to trzeba wstrząsnąć, a co wstrząsa - krew.

  Polskę atakują żydzi i niemiaszki na zmianę, fajna zgrana ostatnio parka.

  totalna konstytutka POKODmuny chce powrotu do władzy tych, którzy ułatwiali 

  rabunek Polski przez nowojorskich górali z Golan i szwabów. Czemu Pan Jaki

  przerżnął wybory? przecież w mafii prywatyzacyjnej brali udział żydzi,

  (mąż żydówki Walc się przejął i oddał parę zł za przekręt na kamienicy)

  a nie byłoby tego syfilisu gdyby nie banda łapowników i złodziei w togach.

  i co jest śmieszne,

  w wielu dokumentach zasłaniane są TYLKO żydowskie nazwiska 140 letnich młodzieńców,

  polskobrzmiące juz nie....

 27. Stąd też moje zdziwienie tą histerią z "naszej" strony.

 28. avatar

  histeria.......... jesteś wobec niej bezbronny,

  jeśli wiesz o co chodzi i jak reagować, i potrafisz(?!)

  musisz histreryka no niestety walnąć mocno z liścia w twarz.pomaga otrzeźwieć i dojść do porozumienia.

  histeria bierze się stąd, że niewinny nie ma jak się bronić, gdy atakuje wyszkolony poseł POKOd.

  z góry wiadomo, po milionowej dyfamacji Polski w wykonaniu GWna, jakiejś tam żydówki ze WSI pod Poznaniem

  i POdobnych mu jewropalamętażystuuf  aaaa, a "co powie zagranica"

  Ebile żrące kałimałże napisze - reżim Kaczystowski zabił.

  gdy tymczasem mogły byc to gangsterskie porachunki wśród piłkarzy milionworów Tusk, Schetyna.

  Zapewne zbierajćy liście i śmmiecie w swojej WSI Chomonto Sikorski , wie  więcej.

  skoro wie, że na molo sopockim NIejaki  Putin agent gru w Lipsku gdzie opracował agentke Makrele,

   rzkomo proponował TW Oskarowi z niemieckiej BND podział  rozbiór ukraińskiej

  krainy.

  odbiegłem od tematu i budzika. jutro piękna zima.

  Przy okazji mam smutną wiadomośc dla GWnWajraka i innych mikrocefali zielonych

  i alertowców od smogu, po niemieckich pninindzach.

  We WSI Warszawa najgorsze powietrze ALARM! SMOOOG ante potras

  no to idę zawalczyć wręcz ze smokiem, i co widzę.

  POdczas najhisteryczniejszej zohydzjacej akcji lewakich debilizielonych,

  pobiegłem usunąć szkoldliwy śmieg z samochodu i chodnika w Warszaiwe.

  Żyję prawie sto lat i tak czystego śniegu w Warszawie nie widziałem 20 lat!

  Zwykle było tak, spadł biały wieczorem, rano był czarny jak d.. białego inaczej.

  dziękuję za uwagę

 29. Ale tutaj rozchodzi się o histerię wyprzedzającą (czyli udawaną). Prezydent Duda zrobił to, co mu "zalecono". Brawo Kaczor!

 30. "Polskę atakują żydzi i niemiaszki na zmianę, fajna zgrana ostatnio parka."

  Ładnie, że ktoś to wreszcie zauważył. Ale jak się powiedziało A to wypada powiedzieć i B - zaraz nasuwa się bowiem pytanie jak głęboko sięga ta współpraca i jakie stawia sobie wobec Polski ostateczne cele. I jeszcze jedno, bardzo niewygodne, o odgrywaną rolę w tym wszystkim filosemickiego PiSu.

  A tu być może mamy część odpowiedzi:

  "Jarosław Kaczyński: PiS nie wystawi własnego kandydata w wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska."

  To chyba absolutnie pierwszy tak otwartym tekstem podany publicznie komunikat, że stronnictwo żydowskie przyznaje prawa do Gdańska folksdojczom. Następny w kolejce jest pewnie Szczecin, Wrocław, a może i Górny Śląsk. Już przy ostatnich wyborach było widać, że mimo formalnego wystawienia kandydatów PiS nawet nie próbuje tam prowadzić swojej kampanii. Klocki może właśnie zaczynają się powoli układać, a cudowne wycofanie z Polski przez Niemców Tuska otwierające PiSowi drogę do władzy wygląda w tym świetle już jakby znacznie mniej tajemniczo. I roztoczony przez PiS parasol ochronny nad niemiecką agenturą także.

 31. Strony