Prześlij dalej:

Przyznam się, że przez dłuższy czas nie miałem wyrobionego zdania na temat ustawy o IPN. To, że trzeba było ją uchwalić, to sytuacyjna oczywistość; to że deprecjonowali ją Żydzi, to oczywista stronniczość strony uwikłanej w spór, ale to, że skrytykował ją premier Olszewski…hm, to jednak daje do myślenia.

Również zapowiedzi rządu o potrzebie rychłej nowelizacji z jednej strony wyglądały na taktyczny wybieg uspokajający szalejący cmentarny hienizm hien cmentarnych formujących się w watahę, ale z drugiej strony także dawały do myślenia…

I w końcu analizy dra Cenckiewicz i dra Targalskiego. Co można powiedzieć – trafne. Widać, że to fachowcy nie pozwalający zawładnąć się emocjom. Dr Cenckiewicz w zwięzły sposób przedstawił bolączki naszej polityki historycznej oraz wskazał kierunek działań naprawczych, zaś dr Targalski z właściwą sobie przenikliwością i upodobaniem do konkretów, wskazał główną słabość ustawy, czyli wniesioną na chybcika poprawkę penalizującą ukraiński nacjonalizm.

I o ile w oparciu o rozważania ogólne i filozofujące można deliberować miesiącami bez osiągnięcia wiążących konkluzji, to w zderzeniu z konkretem, dyskusja jest krótkim, jednorundowym nokautem.

Polityka zaostrzania stosunków z Ukrainą jest chybiona. Osłabia Polskę w stosunku do Rosji. Po szczegóły odsyłam do audycji dra Targalskiego „Koci tygiel” w TV Republika. Nie znaczy to, że powinniśmy tolerować antypolskie i nazistowskie wybryki pogrobowców UPA. Należy jednak pamiętać, że Ukraińcy nie są monolitem i dopiero biorąc to pod uwagę, powinniśmy próbować dokonywać ocen ogólnych na temat, jaki jest stosunek Ukraińców do Polaków.

Z telewizora i wrażych stronek w Internecie wiemy, że jest bardzo wrogi i niebezpieczny. Z osobistych zaś obserwacji widzimy, że miliony Ukraińców chcą do nas przyjeżdżać, żeby odetchnąć od dusznej, toksycznej sytuacji na Ukrainie, zatruwanej w dużej mierze przez upowców. Uczą się na potęgę języka polskiego, zaczynają czuć się u nas swojsko; panuje atmosfera ostrożnej sympatii z wzajemnością.

Żadne pieniądze nie zapewniłyby takiego sukcesu kulturowego. Na naszych oczach odradzają się, całkiem oddolnie, wspomnienia i sentyment do złotych czasów wielonarodowej Rzeczpospolitej. A że ukraińscy naziści wrzeszczą i szczują? przecież to dzieci i wnuki SS-manów. Widać wyraźnie, że na Ukrainie trwa walka trzeciego pokolenia potomków SS i UPA z trzecim pokoleniem spychanej na margines życia publicznego, większości spokojnej i pokojowo nastawionej części społeczeństwa Ukrainy.

To, iż Ukraińcy identyfikujący się z UPA mówią o sobie „nacjonaliści” to zrozumiałe. W przeciwnym razie musieliby mówić, tak jak było – naziści i SS-mani. Wybielają się po prostu nacjonalizmem. I tutaj kryje się niebezpieczeństwo popierania sformułowań i skrótów myślowych typu „ludobójczy nacjonalizm”.

Skoro bowiem skleimy „ludobójczy” z  „nacjonalizmem”, to jak obronimy polski nacjonalizm? a może już uwierzyliśmy, że polski nacjonalizm, to również coś złego? cóż, braki w kulturze i nauce są widocznie tak duże, że nigdy dosyć powtarzania, że „siekiera” nie jest niczym złym – służy do rąbania drew na opał i rozłupywania łbów najeźdźcom naszej ojczyzny. Czymś złym jest dopiero „siekiera w łapach psychopaty”.

Podobnie jest z „nacjonalizmem”. Miłość do własnego narodu, utożsamianie się ze swoją nacją, to coś dobrego i przyzwoitego. Dopiero toksyczna, chorobliwa „miłość”, połączona z narcyzmem, egoizmem i pogardą dla innych, czyli szowinizm, tworzy złą odmianę nacjonalizmu znaną pod nazwą nazizmu.

Strony

Źródło foto: 
19055 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Jacek Biel

Autor artykułu: Jacek Biel

10 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  "na Ukrainie trwa walka trzeciego pokolenia potomków SS i UPA"

  To kwestia zaufania, mniemam że CzeKa, NKWD i KGB zrobili to co należało i po prostu - statystycznie - nie ma  żadnych  faktycznych potomków, co najwyżej tabuny idiotów. 

 2. avatar

  aż tak dobrze ich nie znam - tutaj w Polsce są bardzo serdeczni - zapraszają, zapewniają że mama się ucieszy jak przyjedziemy, itd. a czy są tożsamościowymi idiotami? nie wiem - zawsze chwiali się pomiędzy Polską a Rosją, jeśli chodzi o mentalność zbiorową (jeśli tak można powiedzieć:-)

 3. avatar

  ", to jak obronimy polski nacjonalizm? "

  Szanowny panie, a co to jest polski nacjonalizm i jak sie objawia?

  widz?

 4. avatar

  Szanowny Panie, polski nacjonalizm to uprzejma konstatacja, że jest się Polakiem połączona z entuzjastyczną akceptacją tego faktu. Długo Pana nie było, jakieś 150 lat przynajmniej, sądząc po dziurze w świadomości.

 5. avatar

  Szanowny Panie

  Bardzo dziękuję za wyjasnienie słowa nacjonalizm, gdyż nie mogłem wyjasnienia znaleźc ani encyklopedii PWN, ani w Wikipedi. Ostatnio słowo nacjonalizm w obiegu medialnym nabrało znaczenia negatywnego , dlatego też wolę słowo patriotyzm. 

  Co do decyzji P. prezydenta to jest to moja ocena zwłaszcza, że nie zawsze logiczne argumenty wygrywają w polityce.

  Pozdrowienia

  widz? 

 6. avatar

  Oczywiście - patriotyzm jest pojęciem z gruntu pozytywnym i godnym propagowania, jednak polska historia bezwzględnie podkreśla wiodącą rolę nacjonalizmu, jako nośnika świadomości narodowej, który pozwolił przetrwać Polakom 123 lata bez własnego państwa.

 7. avatar

  Jeszcze co do ustawy. Nie należy nic zmieniać ! i szkoda że prezydent nie miał na tyle odwagi, żeby podpisać tą ustawę i zamknąć proces ustawodawczy. Może nie jest ona doskonała,ale jest jakimś konkretem na tle poprzedniej polityki.

  widz?

 8. avatar

  https://www.you...

  powyżej link do kliknięcia = dr Targalski cierpliwie wyjaśnia

 9. Jestem Pana wiernym czytelnikiem i obserwatorem od wielu lat Szanowny Gospodarzu, ale teraz się pogubiłem. To dr Cenckiewicz jest w końcu „be”, czy „cacy”? 

 10. avatar

  Matka Kurka twierdzi, że be, ja (a więc nie matka Kurka tylko Jacek Biel) uważami, że jest normalny  :-)

 11. Strony