Andrzej Duda Mocny i Jarosław Kaczyński Mądry – polityczny majstersztyk

Prześlij dalej:

Przez większość swojego życia polityką się brzydziłem i jednocześnie nie miałem pojęcia czym tak naprawdę ten zwierz jest. Dopiero po wielu latach bacznej obserwacji zacząłem pojmować, że polityka to nie są prasowe i telewizyjne newsy gazet i te wszystkie bzdury typu: krawacik, koszyczek z rąk, słówko w lewo, słówko w prawo. W Polsce przez ostatnie 25 lat na prawdziwych, krwistych, polityków wyrosło zaledwie kilku, może kilkunastu dawnych działaczy społecznych lub jak kto woli opozycjonistów. Zupełnie inaczej sprawy się przedstawiały w pezetpeerowskim obozie, tutaj polityków nie brakowało i tylko ktoś, kto nie rozumie istoty polityki będzie się pukał w czoło, czytając to zdanie. Kwaśniewski ograł Wałęsę właśnie dlatego, że był politykiem i miał polityczne zaplecze. Niestety bardzo dobrymi politykami byli też Geremek i Mazowiecki, Leszek Miller, a także Pawlak Waldemar, żeby było śmieszniej. O Polityce nie mieli i nadal nie mają pojęcia ani Donald Tusk, ani tym bardziej Ewka Kopacz. Jeśli już kogoś w PO wskazać to… proszę się trzymać krzesła: Komorowskiego, Sikorskiego i Schetynę, kiedyś Bieleckiego, Olechowskiego i Rokitę. Taka właśnie jest polityka, przewrotna i kpiąca z ludzi, którzy patrzą na fasadę i nie widzą, co się dzieje w środku. Wszystko to jednak jest podniecające dla koneserów, przeciętny wyborca nigdy się tak głęboko w politykę nie zapuści, tym bardziej, że żyje w przekonaniu własnej świadomości i dostatecznej wiedzy o polityce. Gdyby zrobić audiotele albo inną Familiadę i zapytać o nazwisko wymień polityka, to gros głosów dostałaby Magda Ogórek, Paweł Kukiz, tudzież inna świeżo opisywana w mediach kompletnie apolityczna postać. I tego się niestety nie zmieni, ale da się zapobiec jałowym wyborom politycznym. Kaczyńskiemu bardzo długo zajęło zrozumienie, że przedstawianiem realnej polityki nie wygra i to był wynik nie tyle braku rozeznania, co walki z wiatrakami.

Strony

33249 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

23 (liczba komentarzy)

 1. O którym nie wspomniałes.
  Zachodnie media, exemplum FAZ nie mogą z nagła napisać, że oto objawił się znikąd "nieodrodny syn zakompleksionego kartofla", bo A.D. jest znany w Brukseli. I politycy z eurokołchozu go znają osobiście i wiedzą, że nie jest żadnym świrem, ani nie jest zakompleksiony.
  Odpada w związku z tym ten element, którym grano wcześniej, że będą się z nas śmiać w Europie.

  Co do polityków, to niewątpliwie politykiem i to z najwyższej półki jest A.Michnik. Tyle tylko, że on uprawia politykę w sposób niejawny.

 2. Stan Borys rozpływał się nad angielszczyzną AD, wyrażając to słwem: correct. Program był powtórką z tygodnia, ale to jest akurat nieważne. Ludzie to widzą, słyszą i o tym mówią.

 3. to słowo klucz. W polityce raczej niespotykane, ale w przypadku Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego kluczowe. Wiem coś o tym, bo lojalność czasem bywa przekleństwem, kiedy ktoś komu ufałeś nagle zmienia front i na światło dzienne wydobywa rzeczy powierzone wyłącznie ze względu na zaufanie. 
  Marcinkiewicz jest tutaj najlepszym przykładem, szkoda czasu na opisywanie jego krzywych ruchów, kto ma wiedzieć ten wie, a kto nie wie to znaczy, że też nie pojmuje czym jest lojalność.

 4. Powiem tylko jedno: On wie dokąd idzie i jeśli uderzy wam sodówa do głowy i za jego plecami zaczniecie robić swoją politykę przeciw Prezesowi, zostaniecie zjedzeni szybciej niż wam się wydaje.

 5. Oj, będzie się działo!

 6. Andrzej Duda wychowanek Lecha Kaczynskiego, nad ktorym po osieroceniu przejal piecze Jaroslaw. Nie ma sie co dziwic, ze duchowy ojciec nie bedzie szkodzil "synowi", maja wspolne cele i idealy. To jest udany tandem.

 7. avatar

  "polityczni przeciwnicy dysponujacy medialną artyleria i sluzbami zrobią wszystko..aby skłocić".....etc..etc..oxfordzka ekscelencja próbował zablysnąc ostatnio ale wysmiano go permamentnie..owszem...trzeba z nich łacha drzec..zabijac ich smiechem..od teraz..do konca swiata..i 2 dni dluzej..zabijac ich smiechem.na kazdym kroku..szkoda mi czasami ze nie mieszkam w warszafce...marzy mi sie..mijając kogokolwiek z nich...spojrzec tak zimno jak to tylko mozliwe w punkt okolo 2 cm wyzej brwi..i mijając..splunać na chodnik...pragne tylko nadmienic ze wszystko jest teraz tak delikatne jak zaskroniec po wylince...A ZNAJĄC ICH ...oni tylko szukaja miejsca i czasu by móc sie naprawde mocno odwinąć..a ze sie beda probowali odwinąć..to wiecej niz pewne....problem w tym jak to zrobia..

 8. Owszem, są wyspy szczęśliwości, w których istnieją skupiska oczadziałych lemingów, ale są też i dzielnice, które pozostały wierne wartościom. Ta najgorsza mentalna warszafka tak na prawdę lokuje się na obrzeżach i masz rację, jak szłam na głosowanie i patrzyłam na te tępe gęby to miałam ochotę puścić na nich pawia. Aroganccy, zwarci i pewni zwycięstwa, a w poniedziałek te uśmieszki z ich gęb znikły za to ja w doskonaym humorze.   

 9. Niestety niezupelnie sie z Toba zgadzam
  Przy takiej definicji polityki :
  „Polityka to działalność polegająca na przezwyciężaniu sprzeczności interesów i uzgadnianiu zachowań współzależnych grup społecznych i wewnątrz nich za pomocą perswazji, manipulacji, przymusu i przemocy, kontestacji, negocjacji i kompromisów, służąca kształtowaniu i ochronie ładu społecznego korzystnego dla tych grup stosownie do siły ich ekonomicznej pozycji i politycznych wpływów.“
  To na wielkich politykow jeszcze bedziemy musieli poczekac…

  ps gdyby dodac do tego jeszcze powodzenie w realizacji zamierzonych celow, to musielibysmy uznac (co wczesniej sam pisales) ,ze zamiast politykow mamy do czynienia z kukielkami- to niezaprzeczalnie sukcesywnymi politykami sa Ci ,ktorzy (z ukrycia) kukielkami tymi poruszaja…

 10. Nie zgadzam się z tym, że mamy stosować definicję z Wikipedii.
  Za moich czasów obowiązywała definicja państwa według Lenina.
  Państwo jest machiną do utrzymywania panowania jednej klasy nad drugą. I ta definicja z Wikipedii opiera się na takim rozumieniu państwa.

  Należy powrócić do definicji klasycznej, wywodzącej się od Arystotelesa i św. Tomasza z Akwinu:

  polityka = etyka w wymiarze społecznym. W największym skrócie.

 11. z Twojej definicji wynikaloby ,ze skoro POLITYKA= Etyka ,to slowo POLITYK musialoby oznaczac(W największym skrócie) czlowieka prawego,etycznego,uczciwego,moralnego,szlachetnego,przyzwoitego i cnotliwego ;-)

 12. obecni politycy wywodzą się z cywilizacji iluminatów, dlatego przejmują ich cechy. Za kilka lat w Europie, a właściwie jej części będą rządzić politycy wywodzący się z fundamentalistów chrześcijańskich.

 13. Napiłbym się, ale tego litra nie zobaczę, bo lepszego planu nie ma. Z tej strony wszystko zdaje się być poukładane. Ale to III RP i oni walczą o życie (w wielu przypadkach dosłownie). Największe zagrożenie upartuje w Kukizie. Nie w nim osobiście, tylko w tym co się do niego przyklei. O ile z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że PiS wygra wybory, o tyle z mniej więcej taką samą pewnością można przyjąć, że nie będzie w stanie rządzić samodzielnie. I boję się, że ktoś "przygotuje" koalicjanta... 

 14. avatar

  przypomina (mimo wszystkich różnic) inna para polityków. I oby teraz też tak poszło, jak wtedy.
  Mam na Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Kardynała Karola Wojtyłę

 15. avatar

  Ale Pani trafiła nie w 10, tylko w 1000!

 16. avatar

  pokładam nadzieję

 17. bez jasnej deklaracji "delfinów" (szkodników takich jak Ziobro) nie moznna mówić o "odpuszczeniu dowództwa.
  Zamieszać Polakami jest łatwo - przy okazji semickich wybryków pojawią się tacy anty...  jak np. poseł Suski (tu wielu lojalnośc pojmuje inaczej) .

  MK pisze o lojalności  .
  Kogo na nią stać z dzisiejszego aparatu PiS ?
  Idzie nowe - nowi ludzie :)
  Przeoranie Polski należy zacząć od  własnych szeregów -
  Nie można pozwolić na powroty synów marnotrawnych - to zły przykład .
  Trzeba - budowac szeroki front oparty na ideach (nie ikonach)

 18. Podoba mi się pana wyczucie odnośnie zjawisk politycznych ,które obecnie zachodzą na poskiej scenie politycznej.ważne jest aby jak najwięcej ludzi dostrzegało te zmiany.ogromnym nośnikiem są media społecznościowe.dopiero wybór prezydenta 2015 pokazało jak PiS umiało ten nośnik wykorzystać w kampani prezydenckiej.jest jeszcze sporo do nadrobienia ze strony PiS-u ,chodzi mi o J.Kaczyńskiego .uważam że ma tak zoraną PR -em negatywnym twarz  jako osoba publiczna ,ze nie jest dobrym pomysłem wystawianie go na premiera .na samo słowo Kaczyński ludzie reagują jak na alergen.czy zawsze właściwie pozostawiam każdemu do jego prywatnej oceny.zastanawia mnie jeszcze  1-no :zajadliwość z jaką zwalczają Jaro i Partie PiS byli jej członkowie,zwłaszcza ci ,którzy zmienili barwy polityczne.

 19. Jest jeszcze możliwa inna opcja, która dodatkowo wykorzysta przekornie ewentualne kliny wbijane między Jarka a Dude. Udawać ze któryś z nich zadziałał i wyprowadzić z PiS siebie (jk) wraz z nazwijmy ich tradycjonalistami jak Macierewicz czy Dera do pisbis żeby tam trzymać elektorat tradycyjny a pozostałością (Duda, Gowin, szydlo) zagospodarować centrum i ludzi których od PiS odstrasza np stosunek do niektórych spraw. Siła rzeczy media typu tvn będą musiały wartościować wiec Pisbis będzie zbierał ataki ale elektorat w nim jest na to nieczuly, a nowa formacja będzie miała otwartą drogę do powiększenia bazy elektoratu. Divide et impera

 20. TAK! To jest właśnie klucz do zdobycia władzy w Polsce przez PiS.

  scenariuszem idealnym, ale w kategoriach science fiction jest wytłumaczenie Kukizowi, o co biega i wciągniecie go do już w miarę zorganizowanego PiSu bis z młodymi twarzami i mniej prawicowymi poglądami na różne słowa klucze (aborcja, homoseksualizm itd.). Niech ten nieszczęsny Kukiz nawet będzie przedstawiany na każdym kroku jako "pan wicepremier"

  PiS nie zdobędzie władzy samo, a jak Kukiz nie zostanie zagospadarowany (oficjalnie lub nie) przez Jaro, to zostanie zagospodarowany przez kogoś innego.

 21. ... do wyborów jest 5 miesięcy, a potem ewentualnie można to rozważać. Teraz trzeba wygrać w tej formule jaka jest, ale i tak kombinowanie później w takim kierunku może dać nieobliczalne skutki, niekoniecznie dobre. 

 22. w sumie wynika z niego, nawiązując do tezy gospodarza blogu kontrowersje, że w 25-leciu było tak naprawdę dwóch kluczowych polityków - Kaczyński i Michnik. I teraz Michnik jest już na najlepszej drodze do przegrania tej wojny 25-letniej. Oby ją przegrał już w tym roku.
  http://wpolityc...

 23. ... ciekawe na ile może to być skuteczną amunicją polityczną by w sytuacjach praktycznych, w studiach telewizyjnych, hamować co bardziej haniebne zachowania dziennikarzy - bo jednak przy rozmowie trzech osób w studio (z dziennikarzem włącznie) można u takiego Morozowskiego, Olejnik, Marciniaka, Kraśki, Tadli odnieść wrażenie, że dwóch polityków PO dyskutuje z jednym politykiem PIS. Tak zapytuję ..., pewnie naiwnie .... czy to już ewidentne odsłonięcie jakie miało miejsce w kampanii, i nazwanie tego po imieniu (i to już po raz kolejny) szczególnie mocno przez polityka przecież nie z PIS, coś da, i coś jakoś może zmienić w zachowaniu tych ludzi. I czy w istocie ma to jakieś znaczenie; wielu twierdzi, że to internet wygrał z tradycyjnymi mediami, a także, że to co działo się w tychże mediach otworzyło ludziom wielu oczy, i tym bardziej skłaniało do głosowania, a nawet innego wysiłku obywatelskiego, na przekór tej nachalnej propagandzie...

 24. Strony