Prześlij dalej:

Istnieją takie dyżurne dyskusje, które zawsze zaczynają się tak samo, przebiegają identycznie i kończą bez zaskoczeń. Jedną z nich jest debata o wyższości wymiaru kary nad jej egzekucją. Jak tylko pojawiło się 25 lat dla wyłudzających VAT, natychmiast zaczęło się klepanie tych samych argumentów i oczywiście na czoło wysunęło się zamęczone na śmierć zdanie. Nie ważny jest wymiar kary, ważne, czy prawo będzie skutecznie egzekwowane. Ów bełkot urósł niemal do sentencji prawnej, coś jak res iudicata, czyli powaga rzeczy osądzonej. Tymczasem wystarczy się chwilę zastanowić, aby dostrzec ewidentny absurd tego typu rozważań. Mamy do czynienia z modelowym dylematem, który odnosi się do mycia kończyn.

Całymi dniami można dyskutować o myciu rąk, kosztem nóg i tak też się toczy w Polsce debata publiczna dotycząca spraw fundamentalnych. Włączmy jednak rozum i zacznijmy od początku. W polskim prawie maksymalny wymiar kary za kradzież to 5 lat, za oszustwo 8 lat. Mówimy o kradzieży i oszustwie porównywalnym z wyłudzeniem VAT, a więc takim bez użycia broni, bez napadu i nawet włamania. Oznacza to tyle, że na przykład pani „adwokat”, która wyłudziła w Warszawie kilkadziesiąt milionów złotych, łapie się na art. 286 k.k. Za to przestępstwo złodziejce maksymalnie grozi 8 lat i co więcej najsurowszy paragraf nie przewiduje kary grzywny. Kara grzywny pojawia się dopiero w paragrafie:

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Prawo wysyła do przestępcy bardzo jasny i zachęcający do złodziejstwa komunikat. Jeśli ukradniesz 30 milionów, maksymalnie dostaniesz 8 lat lub 2 lata i karę grzywny. Dopiero art. 33 k.k, który dotyczy całego kodeksu karnego przewiduje maksyamalnie720 tysięcy grzywny. W tym miejscu możemy zacząć poważną dyskusję o wymiarze kary i egzekucji. Czy wsadzenie złodzieja na 8 lat albo na 2 lata i maksymalnie 720 000 zł grzywny, jest wystarczająco odstraszającą karą? Jest śmiesznie niską karą i to przy pełnej egzekucji, bo cóż to w praktyce oznacza, ano tyle, że każdy kto ma okazję ukraść 30 milionów złotych, odsiedzi góra 8 lat i jest ustawiony na całe życie. Nie ma zatem znaczenia albo ma niewielkie znaczenie jak będzie wyglądała egzekucja prawa, skoro sam przepis prawa przestępca może sobie na swoją korzyść swobodnie skalkulować.

W przypadku wyłudzenia VAT na miliony złotych, jak słusznie zauważył jeden z posłów PiS, nie mówimy o pomyłce na fakturze, czy kradzieży batonika, mówimy o milionach. Nie ma tu też zastosowania inny głupi „argument”, jaki się wałkuje w przypadku kary śmierci, że bandyta działa w emocjach i nie liczy się z zatrzymaniem, zatem kara znów nie ma znaczenia. Do wyłudzenia VAT szybka akcja się nie nadaje, potrzeba chłodnego działania i wykonania szeregu operacji, przez to jest strasznie dużo czasu na myślenie i przeczytanie przepisów prawa. Jedną z głównych przyczyn wyłudzenia VAT-u na setki tysięcy i na miliony złotych, był śmieszny wymiar kary przewidziany w prawie. Fakt, że do tego śmiesznego wymiaru kary dochodziło śmieszne orzecznictwo sądu, w żadnym razie nie znosi, ale dokłada kolejną przyczynę.

Strony

19332 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

30 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  powinno być wprowadzone dożywocie z klauzulą BPA;oraz całkowity przepadek mienia  na skarb państwa..

 2. "(...) odsiedzi góra 8 lat i jest ustawiony na całe życie". No ale może w ramach nawiązki ufundowanej przez współwięźniów uzyskać poszerzenie odbytnicy, gdyby nie chciał się podzielić kaską. 

 3. Do niedawna brak koncesji na handel paliwami ciekłymi było traktowane jak WYKROCZENIE !!!! Nie mówimy o małej stacyjce w byłym PEGEERZE tylko o importerach całych pociągów cystern paliwowych !! 25lat to minimum..
  Jerzy O. przy mafii paliwowej to jak Franek Dolas grający w trzy karty....a Jureczek biedny nie jest.

 4. Te 25 lat ma jeszcze jedną zaletę. Przeterzebi kancelarie "prawne", które doradzają co i jak trzeba zrobić. Pierwsze 2-3 wyroki dla "prawników" i trzeba będzie przestawić się na sprawy rozwodowe lub  o podział majątku.

 5. JO działa w majestacie prawa. Chujowego, ale jednak. On po prostu przepuszcza kaskę przez filtry w postaci spółek, Formalnie to nie jego kasa tylko firm, ale on jest ich wałścicielem/zarządzającym. Co musiało by się wydażyc żeby takie Szadowo Młyn zmieniło właściciela? Taki z niego Corleone jak... Tu chodzi raczej o pokazanie ile z każdej wyżebranej, a pardon, zebranej rączkami małych naiwnych i ufnych dzieci, stówy wydawane jest na sprzęt. No i pozostaje kwestia trybu w jakim ów sprzęt jest kupowany. Ja tam od lat 1% wpłacam na dziecko sąsiada. Jak sąsiad zacznie chlać, to zmienię odbiorcę dotacji.

 6. avatar

    Moze takie uszczelnienie systemu VAT (25 lat), pozwoli na program 1000+ :-).  Jasne, karac i to surowo, bez poblazania,....lepsze od 25 lat by bylo obciecie reki oszyustom, no ale to islam i Sharia prawo, nasi PISowcy zdobyli sie tylko na max 25 lat.

 7. SKOK Wołomin - ile ukradziono z niego miliardów złotych i jakie zapadły wyroki? Coś czytałem o 5 latach dla byłego kpt. WSI Piotra P. I co, za 2,5 roku wyjdzie za dobre sprawowanie?

  IMO sprawiedliwe prawo to takie, które będzie zawierało zapisy dot. zwrotu korzyści finansowch uzyskanych w drodze przestępstwa + jakaś jeszcze dotkliwa kara pozbawienia wolności - czyli nie zwrócisz coś ukradł, nie wyjdziesz z pierdla.

  Przy okazji brakuje mi krytycznego omówienia tematów, które ostatnio mnożą się jak króliki:

  http://presspol... zwłaszcza ostatni screen dot. Kukiz'15

  Sławek Miłow: "Szumełda skaperował większość regionów w którch wprawdzie KOD nie bł budowany a raczej na bieżąco czyszczony z konkurentów ale to ci ludzie dla których Kijowski był tylko naiwnycm narzędziem do zbudowania za pieniądze KOD przybudówki PO na wzór Kukiz 15." screen: http://presspol...

  Czyli Kukiz'15 to przybudówka PO? - Jak to rozumieć i jak weryfikować?

 8. Jak znam życie (te w IIIRP) 25 lat za VAT żaden paliwowy mafioso nigdy nie usłyszy. Trochę jednak ważniejszy od maksymalnego wymiaru kary, jest jej minimalny próg.

  I uwaga druga, uważam ważniejsza. Dlaczego tylko VAT będzie (zobaczymy, czy będzie) podlegał takiej penalizacji? Dlaczego pominięto oszustwa na innych podatkach - PIT, CIT,akcyza, wyprowadzanie dochodów do opodatkowania do rajów podatkowych? Może powszechność innego rodzaju niż VAT oszustw podatkowych jest mniejsza, ale czy aby na pewno jej nie ma? A sprawa jest (chyba) prosta - należy do przygotowywanej ustawy dopisać obok VAT te inne podatki. A działalność na szkodę spółek i instytucji państwowych?

 9. Sypnie taki jakimś ochłapem, rzedu kilkuset tysięcy i mu celę urządzą tak jak miał Siara. A Gity będą ustawiać sie w kolejce do czyszczenia jego butów.

 10. W sumie też uważam, że 25 lat to za duża kara za wyłudzenie VAT. Ja bym dał 24,5 ;-)

 11. do wczorajszego felietonu MK: jeszcze jeden puczyk totalnej opozycji a stracą calkowicie poparcie. Kidawa-Blońska juz się szykowała na męczennicę a tu nic, Prezes (jak dobry ojciec) tylko pogroził palcem niegrzecznym dzieciakom.

  Walka idzie o sądy żeby można było nareszcie karać za mordy i miljardowe kradzieże 

 12. A tu się nie zgodzę. Jak się dowiedzą na ile był przewał, to dadzą mu propozycję nie do odrzucenia. 50% dla naszych ludzi na powietrzu, 25% dla nas, albo żonka i córcia będą miały odwiedziny, a z twojej dupy zrobimy Etnę. Czego nie czyni wymiar sprawiedliwości nadrabia hierarchia w anclu. No chyba, że rzeczony już na powietrzu był ustawiony, wtedy wygrywa Twój punkt wiedzenia.

 13. Jest jeszcze jeden rodzaj oszustwa podatkowego - takiego w białych rękawiczkach. Jest to wyprowadzanie dochodu do opodatkowania w kraju macierzystym. Bodaj taki Orange płaci (kupuje) we France Telekom pomarańczowe logo za grube miliardy i w Polsce już nie ma czego opodatkowywać,a we Francji i owszem. Czy my nie możemy wprowadzić opłat akcyzowaych od tego typu transakcji? ONI korzystają z naszych dóbr powszechnych, jednocześnie nie chcąc  łożyć na nie ani grosza. Nie wiem, czy były robione jakieś wyliczenia, ile kasy tracimy na takim wyprowadzaniu dochodów, ale nie zdziwiłbym się, gdyby w skali kraju były to kwoty porównywalne z oszustwami na VAT.

 14. Do tych 24,5 lat dorzuciłbym cotygodniowe oglądanie II śniadania mistrzów. To wszak uczta intelektualna zwłaszcza dla recydywy i półgłówków. Kurwa jak marne chujki i pindule łatwo mianują się kastą.

 15. Gdyby to tak działało to byśmy mieli samych uczciwych aniołków czystych jak łza. Tyle,ze nie działa. Ukryć na ile się zrobiło przewał też nie jest trudno, chyba,że jest się takim idiotą jak Plichta. A wyposzczoną recydywę da radę tanio kupić, dla nich luksus to karton fajek. A nawet jeśli faktycznie musiał by taki oddać połowę tego co ukradł to jeśli mówimy o przewale na dziesiątki baniek to i tak w dalszym ciągu mu się to opłaca. Zaostrzenie kar, przepadek mienia - to są jedyne metody, żeby wyplenić tę patologię. I to nie jest wcale jakieś odkrycie, taki Madoff dostał 150 lat, co oznacza, że cela więzienna jest jego przedostatnim adresem zamieszkania na tym świecie. Rodzinie zostawili jakąś tam kasę tylko dlatego że sama gościa zakapowała, poza tym cały majątek został mu odebrany. No i nie bardzo widać naśladowców na horyzoncie.

 16. Jasnym będzie gdy pani adwokat po kradzieży 30-stu baniek będzie musiała je zwrócić plus koszta odsiadki 25 lat pierdla

 17. Czytam w kolejnym komentarzu: bez BPA, dlaczego? Każdy ma prawo do obrony, łącznie z apelacją.

   

 18. Jak jest hajs i kontakt, to nikt nie będzie robił z d. jesieni średniowiecza. Nie zartujmy, kilka lat słup czy inny frajer może to odsiedzieć i ktoś za to zapłaci.

  15 lat albo wiecej? Kto w to wejdzie?

   

 19. avatar

  w usa potrafią kogoś skazac albo na 12krotne dożywocie..albo n.p. na 300..600 lat więzienia..KLAUZULA BPA to nasz wynalazek...

 20. Raczej niemożliwe i bez sensu.

 21. To właśnie dowodzi bezsensu: wielokrotne dożywocie lub kara niewspółmierna do wieku tj.  kilkaset lat.

   

 22. Czyli oszustwa podatkowe są z sensem, a ich ściganie nie?

 23. to chyba żart? Jaką odpowiedzialność procesową ma w ty wypadku "prawnik"?

 24. Po drugiej wojnie mamy żołnierzy wyklętych, po okrągłym stole mamy miliony obywateli wykluczonych. Od ponad roku czekam na rozliczenie "ustrojowych" bandytów i złodziei... takie uczciwe rozliczenie, "skorumpowane" prawo mnie nie interesuje.

 25. Oczywiście nie, ale być może, a nawet na pewno ;- każdy kojarzy eksperta z dawnych czasow, który zostawiał (no przeciez nie tworzył) dziur, które umożliwiały "optymalizację podatku głównie VAT"? Zmieniło się coś?

 26. Nie wiem, czy te dziury w ustawie o VAT "tego" eksperta są aktualne do dziś. Ale wiem, że optymalizacja podatku VAT, a wyłudzanie zwrotu VAT na rympał, to zupełnie dwie różne kategorie. "Ekspert" zresztą nawet dziś ronił krokodyle łzy nad uszczerbkiem VAT z oszustw paliwowych dla budżetu.

 27. Gnębi mnie jednak ta sprawa orzekanych dolnych i górnych widełek kary. Powinno być tak: jeśli podejrzany utrudniał postępowanie lub (nie i!) nie wyskoczył z całej kasy zagarniętej na oszustwie podatkowym to powinny być orzekane górne widły.

  Nie można też zapomnieć o współsprawcach - ktoś te rzekomo wywiezione z kraju paliwo kupował. Oprócz normalnej kodeksowej kary powinien być również zakaz działania w branży w ciągu 10 lat po wyjściu z cela+. W przypadku AmberGold to nie zadziałało, ale to były czasy reżimu Tuska.

 28. A w USA nie pie***la sie! ;)

  Za oszustwa podatkowe do ciupy i bardzo wysokie kary finansowe!

  Pozdrawiam MK, jak zawsze !

 29. (Cichy;)

  BINGO!!!

 30. avatar

  A dlaczego za rąbnięcie iluśtam milionów Skarbowi Państwa dostaje się ćwiarę a za takiej samej bądź i większej kwoty normalsom (np taki Ambergold) tylko ósemkę? Równi i równiejsi?

 31. Strony