MatkaKurka - blog

Stefanie Niesiołowski, ty chamie! Polecamy

paź.
29

Najkrótszy opis upadku obyczajów? Drzewiej człowiek dyscyplinował chama, dziś cham poniewiera człowiekiem. Poważni profesorowie ów proces, który zamierzam szerzej opisać, wbrew oczekiwanej krytyce „nie schodź do tego poziomu”, nazywają „pedagogiką wstydu”. Gombrowicz, ulubiony pisarz snobów, którzy zazwyczaj niczego z gombrowiczowskiego pisania nie rozumieją, nazywał to po porostu „upupianiem” i w żadnym razie nie należy „upupiania” mylić z „przyprawianiem gęby”. Upadek obyczaju ma swój początek i koniec w gombrowiczowskiej pupie i gębie, ale nim narodził się Gombrowicz po świecie przez wiele wieków krążyło dosadne słowo „cham”, którym pogardliwie określano chłopów. Stosunek panów do chłopów najlepiej oddaje taki oto cytat: „Cham powinien słuchać swojego pana, bo po to się urodził!”. Historyczna pogarda wyższych stanów, do stanu najniższego z całą pewnością ma zupełnie inne źródła, niż współczesna etymologia chama.

Kategoria publikacji: 
Posted By MatkaKurka czytaj więcej

Kobieta, która nie była „ustawką” i nie chce zostać "paprykarzem". Wywiad z Małgorzatą Przytulską-Królak

paź.
28

Niekończące się kanonady propagandowe powodują, że można ogłuchnąć, ale też wyrabiają w człowieku odruch machinalnego sprzeciwu. Zasada jest prosta, skoro „Oni” mówią tak, to znaczy, że jest dokładnie odwrotnie. Właściwie nie ma w takiej postawie nic zdrożnego i ostatnią rzeczą, którą chciałbym polecić jest przyjmowanie propagandy do „akceptującej wiadomości”, niemniej warto czasami głębiej się zastanowić nim się wystrzeli machinalną diagnozą. Wczoraj mieliśmy kolejny, szeroko komentowany, występ Ewki premier. Standardowe spotkanie, dzieci w tle, pytania od zaprzyjaźnionych mediów i kwiaty od działaczy udających szczęśliwych obywateli. I nagle ten odwieczny porządek burzy jeden okrzyk z sali: „Smoleńsk pamiętamy! Hańba! Hańba!” Tuż po incydencie, pojawiła się seria komentarzy i nie ukrywam, że podejrzenie o „ustawkę” przemawiało do mnie na tyle poważenie, by brać ten wariant pod uwagę.

Kategoria publikacji: 
Posted By MatkaKurka czytaj więcej

„Szydera” i pusty garnek, czyli skuteczne trzymanie Polaka za pysk

paź.
27

Nie ma żadnej cenzury, nie ma żadnego zamordyzmu, wyznaczane są tylko trendy, a kto niemodny tego z rechotem na dno gara. Pierwszy i największym rechotem częstuje się ludzi, którzy zgodnie z prawdą dającą po oczach mówią o fasadzie normalności, o fasadzie demokracji i kolorowym kneblu zamiast wolności słowa. Nie działa Mysia, do więzienia też nie zamykają i piszę o tym z pozycji człowieka, który akurat mógłby narzekać i histeryzować, po czterech procesach, w tym jednym cywilnym. Dziś sprawy załatwia się inaczej i w zasadzie nikt nikogo do niczego nie zmusza, jedynie wyznacza modne kierunki. Rodzice posiadający dzieci w szkolnym wieku najszybciej wyłowią obowiązujący w Polsce mechanizm awansu i degradacji. Bez telefonu komórkowego i markowego ciucha jesteś w szkole nikim, ciągnie się za Tobą jedna wielka szydera.

Kategoria publikacji: 
Posted By MatkaKurka czytaj więcej

Strony

Subscribe to RSS - MatkaKurka - blog