Zgnilizna instytucjonalna! Bez wycięcia tego raka nic nie pójdzie do przodu

Prześlij dalej:

Zaraz po wyborach napisałem felieton, w którym sprowadziłem entuzjazm na ziemię. PiS nie przejął władzy, PiS jedynie wypełnił warunki, które są koniecznie do przejęcia władzy, ale w suwerennym, demokratycznym państwie. Rząd i parlament w postkomunistycznej rzeczywistości pozwala zaledwie na dwie rzeczy: zmianę symboliki i działania administracyjne. Tych drugich nie lekceważyłbym, ponieważ z uporem maniaka powtarzam, że przy ich pomocy da się posprzątać niejedną patologię. Podam tylko dwa przykłady. Decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o zakazie żebrania przez dzieci na ulicach, Jerzy O. dostaje najboleśniejszy wyrok. I drugi okólnik wydany na poziomie administracji tego samego ministerstwa i w sprawie tego samego oskarżonego. „Przystanek Woodstock” uznać za imprezę masową podwyższonego ryzyka, a co za tym idzie: zakaz sprzedaży alkoholu, teren ogrodzony i monitorowany, zwiększona liczb służb ochrony i informacji. Proste prawda? Banalnie proste i bezwzględnie skuteczne, tak bardzo, że podaruję sobie wyjaśnienie. Niestety nie wszędzie da się zastosować podobne metody, bo gdzie się zaczyna konieczność zmiany ustawy, PiS w obecnym stanie rzeczy praktycznie nie może nic. Jak się okazuje naiwnie sądziłem, że po zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym sędziowie TK, których ustawa dotyczy nie będą mogli orzekać. W PRL nie tylko mogą procedować we własnej sprawie, ale najpierw sami napisali sobie łamiącą konstytucję ustawę, którą przegłosowała PO, potem prezes TK ogłosił w telewizji TVN, że ustawa PiS jest niekonstytucyjna.

Co dalej? Obawiam się, że nic dobrego. Jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna ustawę PO za konstytucyjną, a trudno się spodziewać, żeby napisany przez siebie projekt zakwestionował, to Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda będzie zmuszony do zaprzysiężenia co najmniej 3 sędziów. Piszę, że co najmniej 3, bo na 5 TK w ramach ogłupiania mas może się nie zgodzić, pokazując jaki z niego fajny trybunał. Piękny gest, który nic nie kosztuje, bo absolutnie nic to nie zmieni w układzie sił. Nadal będzie 4 sędziów z nadania PiS i 11 z nadania POPSLSLD. Gdyby nawet PiS mogło wybrać 2 sędziów, co raczej nastąpi, proporcje i tak pozostaną bezlitosne – 6 sędziów z PiS, 9 z PRL. Przypomnę, że o konstytucyjności ustaw decyduje 5 sędziów. Czy muszę pisać kto wyznacza przewodniczącego i skład sędziowski? No dobrze, ale tylko dla formalności to zrobię. Skład i przewodniczącego rzecz jasna ustala Prezes Trybunału Konstytucyjnego, czytaj towarzysz Rzepliński wybrany z ramienia PZPR i później PO. Wiadomo już o co toczy się walka i skąd ten jazgot wieszczący „koniec demokracji”? Ustawa PiS skraca kadencję Prezesa TK i wymienia skład sędziowski, jeszcze nie na większość, ale przy nowym prezesie na skuteczną mniejszość. Gdyby to się PiS udało mogliby autentycznie przejąć władzę w Polsce i jednocześnie pozbawić władzy instytucjonalną zgniliznę.

Strony

42879 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

38 (liczba komentarzy)

 1. (...)Dokuczanie radiem z góry,
  Wymuszanie przez tortury,
  Usypianie extra proszkiem,
  Uduszenie przez pończoszkę,
  Obrzydzanie cynaderką,
  Usuwanie śladów ścierką.

  P.S. A tak poważnie to ten opisany mechanizm pokazuje jak się pięknie okopali. Nie do ruszenia.
  P,S. 1 I jeszcze  jedno. Jak chce się bawić w politykę, to trzeba mieć plan B i C. Na razie widziałem plan A.

 2. avatar

  wystarczy grzecznie poprosić :)

 3. „Bon ton’em” świń od koryta nie odsunie się. Tu trzeba posłużyć się zasadami sztuki wojennej, bo to jest WOJNA. Trzeba więc najpierw rozpracować przeciwnika uruchamiając służby jawne, tajne i...IPN (oczywiście po uprzednim wymianie kierownictwa z nadania PO, SLD i PSL) i dopiero „wynegocjować” z przeciwnikami odpowiadające nam warunki pokoju cały czas uświadamiając im że są nadzy i bezbronni. A poza tym zlustrować ich!

 4. avatar

  co do ostatniego akapitu..to dolaczam prosbe do owych smutnych panow..z checia bym PO-PO-dsluchiwal tego o czym gospodarz pisze..
  a i dzis zajasnial promyk nadzieji..na konfie prasowej premier BSZ zapowiedziala przyspieszenie "prac nad ustawa medialną"...widac to co widac..pan prezes tvp wcale nie mial zamiaru nikogo zawieszac w pracy dziennikarskiej..tylko jakos tak wyszlo..zaloze sie jednak ze pani redaktorowa wroci najpozniej za 2 tygodnie...czy oni w rzadzie naprawde zapomnieli albo stracili rozum do reszty ze na PO-lityce wizerunkowej jak w ciagu ostatnich 8 lub wiecej lat..nie tylko mozna wszystko stracic..ale i rzeczywiscie zostawic polske w RUINACH???ciekawostka obserwacyjna...od samych wyborow..zawsze jak kogos pokazuja w tzw "setkach" przy okazji roznych briefingow i konf..zawsze jako pierwszy wychodzi rysiek o rumunskim nazwisku..swoja droga..czy pana neumanna i jego byłą*najwspanialsza*wroclawska ekscelencje PO-cichu krew nie ZALEWA???przeciez PO ma wiecej PO-słów..chyba ze sie TAK UMÓWILI z ryskiem..tylko kto z kim??jak w PO nie ma lidera.....

 5. to notowania PiS mogą rosnąć.

 6. avatar

  Jest jeszcze jedna furtka. 3 grudnia TK rozpatruje skargę w sprawie ustawy PO, a dopiero 9 grudnia skargę w sprawie PiS. 5 grudnia ustawa PiS wchodzi w życie. Co to oznacza? Miedzy 5, a 9 grudnia PiS musi wybrać 5 sędziów, a Prezydent zezwolić na ich zaprzysiężenie. Wtedy mamy pięknie pozamiatane. Tych sędziów już nikt nie odwoła i co więcej oni mogą zasiadać w TK przed wydaniem wyroku 9 grudnia. Bóg jedyny wie, co z piątką sędziów od PO, ale Prezydent nie ponosi żadnych konsekwencji, jeśli ich nie zaprzysięgnie, nie reguluje tego żaden przepis. Sędzia nie zaprzysiężony nie może orzekać! Także, 5 sędziów "od PiS" będzie wybranymi i zaprzysiężonymi, zdolnymi do orzekania, a tym samym nikt ich nie może kwestionować jako sędziów.

 7. plan B

 8. Skoro to jest wojna, to zawsze podczas szczegółowej kontroli drogowej może okazać się, że np prezes wozi z sobą jakś biały proszek, v-ce prezes może gdzies pojechać i wszystko się zmieni - reszta nie będzie czynic przeszkód ....

 9. Oby!!!

  Chyba kompletnie zwątpię i się poddam, jeśli się nie uda...

 10. Nie ! Na tych stanowiskach nie ma czystych rąk .Jak w filmie "Nietykalni" .....jak załatwiłeś zmianę ławy przysięgłych -powiedziałem sędziemu ,że też jest na liście (łapówkarzy)
  Wycinać bez litości nie pier..lić się bo to nie chodzi (CO LUDZIE POWIEDZĄ) Za cztery lata nikt nie będzie pamiętał  jak to było zrobione ale czy jest ZROBIONE .
  Jest proste rozwiązanie (po FRANCUSKU) STAN WYJĄTKOWY .Będziemy tacy europejscy ,nowocześni dbający o bezpieczeństwo obywateli  .TVP w mundurkach ,o 19:30 TELEWIECZÓR .KOD schodzi do kanałów ,znaczy wraca skąd przyszedł .Delegalizacja lewactwa  itp itd

 11. Strony