Zamachy na wolność, czyli jazgot frajerów i paparazzi

Prześlij dalej:

Dwie pozornie różne sprawy połączą dzisiejszy felieton poświęcony wolności. Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński przedstawili w sejmie główne założenia ustawy antyterrorystycznej. Jeśli mam być szczery niespecjalnie mnie ten temat interesuje, ponieważ uważam, że policja i służby powinny mieć szczególnego rodzaju uprawnienia, aby tępić bandytów. Bez takich narzędzi możemy się obudzić w Belgii, Holandii lub innej Francji, gdzie policja boi się odwiedzić arabską dzielnicę, a politycy przepraszają wyznawców islamu za krzywdzące opinie wyrażane na internetowych forach. Z oczywistymi sprawami się nie dyskutuje i dlatego zwyczajowe histerie, które przestrzegają, że policja będzie o drugiej w nocy wjeżdżać do chałupy Kowalskiego po prostu mnie śmieszą. Podobnie zabawne są kwestie związane z inwigilacją. Za najlepszy dowcip uznaję niepokój wyrażony przez właściciela smartfonu przesłany do Internetu, że z chwilą wejścia w życie nowego przepisu skończy się prywatność w sieci. Znany twórca portalu Facebook sumował takich użytkowników Internetu jednym słowem – idioci. Coś takiego jak prywatność we współczesnym świecie nie istnieje, większość codziennych zajęć wiąże się z wychwytywaniem danych. Każdy właściciel telefonu jest inwigilowany, czy tego chce, czy nie. Wszystkie sms-y leżą sobie na serwerach, wszystkie rozmowy telefoniczne są zidentyfikowane, operatorzy wiedzą gdzie jesteśmy w każdej sekundzie, z kim utrzymujemy kontakt, z jaką blondynką zdradzamy żonę i z jakim brunetem męża. Wpisanie dowolnego hasła w popularną wyszukiwarkę kończy się serią reklam kontekstowych, które atakują na wszystkich innych stronach niezwiązanych z majtkami, rowerami, telewizorami.

Spacer po mieście jest zapisany w monitoringu, identycznie jest z zakupami na każdej stacji benzynowej i w większości sklepów. Zresztą, o czym w ogóle mowa, nawet jeśli ktoś zapragnąłby przenieść się do szałasu i żyć jak eremita, to radziecki, izraelski albo amerykański satelita i tak mu pstryknie zdjęcie, gdy będzie robił kupę pod dębem. O prywatności w takim rozumieniu, jakie prezentują frajerzy możemy zapomnieć na zawsze, pozostaje ratować intymność. W związku z powyższymi banałami nie zajmuję się rozsiewaniem populistycznej paniki i nie zajmowałem się tym również za czasów PO. Każdy może sobie sprawdzić, że śmieję się od lat z obrońców prywatności i wolności, którzy walczą z projektami ustaw zmierzających do likwidacji „anonimowości”. Mnie interesuje jedno, mianowicie w jaki sposób będą stosowane obecne i przyszłe przepisy, czy ludzie pójdą siedzieć za „Donald matole”, czy będą się cieszyć pełną wolnością po głupim żarcie „Andrzej Dupa”. Niech sobie wchodzą w życie przepisy o przeszukiwaniu przez 24h, bo niby co to mnie obchodzi, narkotyków nie posiadam, trupa w szafie nie trzymam. Natomiast jeśli policja miałaby nadużywać prawa, to mogą mnie i każdego innego załatwić tu i teraz, o dwunastej w południe na podstawie obwiązujących kodeksów. Tyle wolności jeśli chodzi o prywatność i anonimowość dla frajerów.

Strony

27847 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

13 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  co do projektu ustawy antyterrorystycznej..hmmm...podoba mi się..ciekawi mnie czy przez owe 2 tygodnie przeznaczone na deportacje klienta..smutni panowie (jakowyś) beda mieli 100% mozliwosci..by z nim..troszku...popracowac...
  a troche z boku tematu...alez dzisiaj sławku neumann'u dał czadu na press-spec-konfie...czy dlugo z nim tak jeszcze bedzie??

 2. a właściwie to miałem, bo zostałem obdarowany nowym ajfonem, który wymaga karty nanoSIM. Nie chcieli mi jej przyciąć w zwykłym serwisie, to poszedłęm do operatora (T-mobile), a ten mi postawił warunek: owszem wymienią mi, ale muszę przyjść z dowodem i się zwyczajnie u nich zarejestrować. Było to 3 miechy temu, czyli żadnej ustawy jeszcze nie było. Tym się to różni od abonamentu, że po wygadaniu doładowanej kwoty miły głos m oznajmi: "stan twojego konta...."
  Odnośnie nowej ustawy. Otóż w PRL-u była Konstytucja, były kodeksy, prawo działało, z jakim skutkiem, to już dokładnie wiemy. Jeżeli Państwo ma złe zamiary wobec swoich obywateli, to nie musi tego robić przy pomocy specustawy, wystarczy nagiąć przepisy lub interpretować je "po swojemu".
  Knapik to debil, drugi debil to Chajzer, który dochodził dziś czym jest "broń elektromagnetyczna" Ministra Antoniego o Strasznych Oczach. To są ludzie od mokrej roboty, najemnicyI lancknechci Imperium Zła. Kij im w oko.

 3. Otóż nie bardzo.Nie bierzesz pod uwagę całości sytuacji.Ustawa o której mowa może być "uśpiona" tak jak np zdaje się 1066(ingerencja obcych Służb Porządkowych).Jednak obie będą istnieć,i obie mogą zostać odpalone w konkretnych okolicznościach w których znajdzie się Polska.Tyle że wówczas wcale nie koniecznie dla dobra Polaków.
  CO do nadużywania jej przez Służby jestem więcej jak pewien.W końcu dostaną konkurencujny w stosunku do tego na co od dawna się ślinili (Fara5)produkt.

 4. dziekuję bardzo za link do Maxa Kolonko.
  To milczenie na sali - bezcenne.
  Jeszcze wiele wody w Wiśle musi upłynąć, zanim wymieni się to całe towarzystwo...

 5. Dokładnie to samo napisałam.

 6. wiem, teraz przeczytałam.
  Pozdrawiam serdecznie i wszystkich, którzy podobnie myślą.

 7. Prosze nie przesadzac, a raczej prosze nie byc naiwnym! 
  Nie z wszystkim sie zgadzam z tym...Kolonko!
  ...a poza tym mam dobra pamiec!

 8. wywiesil biala flage?

  APEL O ROZEJM?

  Do zdychajacej opozycji?

  Cytat za TVP Info: "Nie bedziemy prowadzili przynajmniej do momentu w ktorym zakonczy sie wizyta Ojca Swietego w Polsce ostrych walk politycznych, nie bedziemy wynosic naszych sporow na zewnatrz, bedziemy dzialali tak jak dziala sie w sytuacji nadzwyczajnej bo mamy dzisiaj rzeczywiscie sytuacje nadzwyczajna(...)".

  Zasnalem na sofie po obiedzie na 3 godziny i widocznie cos mi umknelo?

 9. Niema zamachów terorystycznych bez udziału służb. Skoro tak to zanosi się na wprowadzenie zamordyzmu jakiego świat jeszcze nie widział. Chodzi tylko oto aby przekonać ludzi, że to dla ich dobra i żeby sami tego chcieli. I tu jest rola organizatorskiej roli pracy jak to było za "Trybuny Ludu"

 10. avatar

  Już dawno temu na stronach teoretyków spiskowych o tym było. Wprowadza się chaos, by potem szukać rozwiązań. Skutkiem jest ograniczenie praw tubylców, a nie przybyszów. Przyjezdnych chronią wyprane mózgi i poprawność polityczna. Jestes przeciw? - Nawołujesz do agresji.

 11. Strony