Prześlij dalej:

Mamy na medialnych falach najnowsze słowo hit, brzmi trochę komicznie, trochę medycznie, ale najbardziej to brzmi tajemniczo. Z czystej ludzkiej ciekawości zapłaciłbym nie więcej niż 20 złotych, żeby się dowiedzieć ilu dziennikarzy opozycyjnych i posłów opozycji w poniedziałek po południu wiedziało, co to jest Eurokorpus i z czym to się je. Takiej możliwości weryfikacji nie ma, ale chyba nie będzie wielkim nadużyciem jeśli założę, że stan wiedzy w tym zakresie był bliski zera. Po czym wnoszę? A choćby po tym, że posłanka, która bredzi o masowym porzucaniu pracy przez 500+, nie miała pojęcia o rekordowo niskim bezrobociu (8,2%), z kolei jej partyjny szef Rysiek wyprowadził właśnie Wielką Brytanię ze strefy euro. Stan wiedzy polityków i mediów, to jest poziom gimnazjum, o czym przekonywaliśmy się wielokrotnie.

Skąd zatem nagły szał i zagotowane serwery Wikipedii zawieszone na haśle Eurokorpus? Znów zadziałała stara metoda – zachodnia prasa napisała. Informację o tym, że Polska wycofuje się Eurokorpusu, podała francuska AFP, co samo w sobie nie jest niczym nadzwyczajnym, ale ten kompletnie nieistotny i nieprawdziwy komunikat został zaopatrzony w pieczątkę „Breaking!”. Większość opozycyjnych mediów i opozycjonistów, po angielsku to tylko „ajlawiu” albo „fakju’ potrafi wydukać, to i z zapalonej na czerwono informacji wygrzebali sensację. Sprawdziłem czym jest Eurokorpus, korzystając z podstawowego źródła informacji dziennikarzy, bo szkoda mi czasu na coś więcej. Dziwoląg powstał w 1992 roku i składa się 10 państw, na 27 państw członkowskich UE. W tej 10 jest zapisany pewien podział w iście brukselskim, biurokratycznym, stylu. Wygląda to tak:

Państwa ramowe

Niemcy – od 1992
Francja – od 1992
Belgia – od 1993
Hiszpania – od 1994
Luksemburg – od 1996

Państwa delegujące (obserwatorzy)

Polska – od 2002
Grecja – od 2002
Włochy – od 2009
Turcja – od 2002
Rumunia – od 2016

Cała afera polega na tym, że Polska zrezygnowała z ubiegania się o członkostwo w grupie ramowej, gdzie bryluje militarna potęga Luksemburg i chce pozostać w grupie obserwatorów. Jedna z mądrzejszych decyzji, jaką podjął Macierewicz i aby to zrozumieć, wystarczy popatrzeć na powyższe tabelki. Sztuczny twór zajmuje się niczym, to takie „błękitne hełmy” Europy. Najmniejszej zdolności bojowej, bierne uczestnictwo w „misjach”. Jak czytamy na Wikipedii, zadania Eurokorpusu to:

udział w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju

Strony

20780 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

7 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  a'propos

  dopełnieniem tego cyrku niech będzie zajawka..ktorą widziałem jak marszałek terlecki czochrał się z kamilką pihowicz (tej od wniosków od przerwę)..przy dziennikarzach..wyzywali się od idiotów...nie wiem co sie dalej stało..czy zaprosił ją na kawę do restauracji sejmowej..czy pożegnali się gniewnie jak w kamerach zgasły czerwone diody...

  zadam kretyńskie pytanie..długo tak można?(ja już Ryszarda jako zastępcy lidera oPOzycji...oglądać nie jestem w stanie!!)..z dwojga złego wolałbym przyśpieszone wybory..SERIO!!!

 2. Gdyby ten Eurokorpus miał jakiś sens, to byliby w nim Czesi i Anglicy.

 3. Patrzę na te problemy które ludzie PiSu sobie generują, i mam propozycję - uporządkuję część spraw u Błaszczaka w BORze, w sprawach zagranicznych, u Prezydenta, gdzie tam jeszcze chcecie coś zmienić na  i lepsze, bez etatu, pensji, premii, auta z kierowcą i jazdy na kogutach. Jeśli w PiSie jest ktoś, kto uważa że ciekawie pisałem od 2010 roku, jestem otwarty na propozycje. 

 4. a powinni sprawdzać co to jest

  B'nai B'rith

  i komitet żydów amerykańskich

 5. Pan Macierewicz zawsze ma rację, w przeciwieństwie do pana Prezesa Kaczyńskiego, który z reguły się myli - i co do ludzi (największe mendy wpychał na najwyższe stanowiska, a teraz się natrząsa z Misiewicza z resztą swoich mikrocefali - kto 23.03 słuchał wywiadu K.Skowrońskiego z Radio WNET z panem T.Zyskiem z Zysk & Sp., kandydatem PiS na prezydenta Poznania, ten wie, z jakiego sortu umysłowego Pan Prezes buduje swoją formację) i co do działań - kiedyś chciał zamiast dopłat dla rolników finansować europejskie siły zbrojne
   - mieli byśmy się teraz z pyszna. I pewnie dążyłby do tego, by Polska była tym państwem ramowym dla samego wizerunku, żeby udawadniać, że jest taki europejski.

  Pan Prezydent Duda robi coś dokładnie odwrotnego, niż minister Macierewicz - walczy jak lew, żeby Polska została jakimś niestałym członkiem jakiejś Rady Bezpieczeństwa ONZ - czy ktoś wie, jakie z tego korzyści możemy odnieść? Bo, że za poparcie kandydatury Polski trzeba czymś realnie zapłacić, to to wiem.

  Dzisiejszy felieton red. Michalkiewicza wzbudził we mnie przypuszczenia, kto może szczuć Pana Prezydenta, a nawet samego Pana Prezesa na Pana Ministra - link -> https://youtu.be/eL7OGA8kojk?t=323

 6. A z dnia na dzień można popatrzeć jak się PiS samozaoruje. Pies ich je...ł tylko Polski szkoda...

  Następny niewyuczalny jeszcze nie wie, że nie jest Putin w Moskwie a w krajach demokratycznych bez wyraźnego powodu to się na kogutach nie jeździ? Ale to tylko drobny szczegół - prawie codziennie leci kop w pisowską du...ę na co jest tylko żałosne skomlenie i nieudolna obrona. Za to prezydent kilka dni temu tradycyjnie bił pokłony bo jakieś biuro żydowskich reketerów otwarło sie w Warszawie... Muszę skończyć bo mnie zemdliło...

 7. Niech może te zdemoblizowane trepy, którym postawa MON nie odpowiada, zbiorą się na podbieństwo oddziałów ochotniczych z Hiszpanii AD 36-39, niech zabiorą swe statuetki FSB i jadą bronić 'demokracji' wyznawanej przez pijanych liderów UE.

 8. Strony