Z dokumentów KOD wynika jasno, że Kijowski jest nikim i za niewiele odpowiada!

Prześlij dalej:

Na początku chciałbym zdemontować wszystkie plotki, że jestem fachowcem od fundacji. Nie jestem, po prostu chce mi się od czasu do czasu sięgnąć do dokumentów, co jest zajęciem wybitnie nużącym, ale pozwalającym uzyskać konkretną wiedzę. Aferą wokół Kijowskiego nie zajmowałem się prawie w ogóle, bo miałem swoje sprawy na głowie, ale dziś znalazłem trochę wolnego czasu i dlatego mogę kilka spraw uporządkować. W mediach pojawiają się chaotyczne informacje, wszyscy piszą, że Kijowski coś zachachmęcił, ale nigdzie nie przeczytałem, jak to rzeczywiście wygląda od strony prawnej. Zacznijmy od podstaw.

Komitet Obrony Demokracji jako ukonstytuowany podmiot został wpisany do KRS dopiero 3 marca 2016 roku. W zarządzie KOD zasiedli:

1. PRZEWODNICZĄCY ZARZĄDU MATEUSZ KIJOWSKI
2. JAROSŁAW MARCINIAK SEKRETARZ ZARZĄDU
3. RADOMIR SZUMEŁDA WICEPRZEWODNICZĄCY ZARZĄDU
4. KRZYSZTOF KRÓL CZŁONEK ZARZĄDU
5. PIOTR CHABORA SKARBNIK ZARZĄDU
6. MAGDALENA FILIKS WICEPRZEWODNICZĄCA ZARZĄDU
7. MAŁGORZATA LECH-KRAWCZYK CZŁONEK ZARZĄDU

Ważne zapisy w KRS, które będą konieczne do przeprowadzenia analizy to:

1. DO SKŁADANIA OŚWIADCZEŃ WOLI W IMIENIU STOWARZYSZENIA UPRAWNIONYCH JEST DWÓCH CZŁONKÓW ZARZĄDU DZIAŁAJĄCYCH ŁĄCZNIE, W TYM SEKRETARZ STOWARZYSZENIA.

2. DO ZACIĄGANIA ZOBOWIĄZAŃ FINANSOWYCH UPRAWNIONYCH JEST DWÓCH CZŁONKÓW ZARZĄDU GŁÓWNEGO DZIAŁAJĄCYCH ŁĄCZNIE, W TYM SKARBNIK STOWARZYSZENIA.

3. ZACIĄGNIĘCIE ZOBOWIĄZANIA LUB ROZPORZĄDZENIE PRAWEM O WARTOŚCI PRZEKRACZAJĄCEJ KWOTĘ 10.000 ZŁ WYMAGA UPRZEDNIEJ ZGODY WYRAŻONEJ W UCHWALE PRZEZ ZARZĄD GŁÓWNY.

Z powyższego sposobu reprezentacji wynika jasno, że każda kluczowa decyzja KOD może być podjęta bez przewodniczącego Mateusza Kijowskiego. Natomiast niezbędny jest udział sekretarza stowarzyszenia Jarosława Marciniaka i skarbnika Piotra Chabory. Innymi słowy Kijowski nie mógł zrobić nic poważnego bez udziału tych osób. Co więcej wszystkie istotne decyzje mogły być podejmowane wbrew woli Kijowskiego, wystarczyło, że skarbnik Piotr Chabora dogadał się, z dowolnym członkiem zarządu i razem zaciągali kredyt do 10 tysięcy złotych. Niewiele, ale nikt im nie bronił wziąć 100 kredytów po 10 tys. Dopiero powyżej tej kwoty (jednorazowo) potrzebna była zgoda Zarządu Głównego.

Identycznie sprawy się mają z oświadczeniami woli, tutaj sekretarz Jarosław Marciniak miał do dyspozycji kilku członków zarządu i wystarczyło porozumieć się z jednym, aby wydać dowolne oświadczenie. Nim przejdę do osławionej zbiórki publicznej trzeba jeszcze podać skład komisji rewizyjnej KOD:

1. MAGDALENA OSTROWSKA
2. ELŻBIETA PYTLARZ
3. PAWEŁ WIMMER

Komisja rewizyjna oczywiście odpowiada za nadzorowanie stowarzyszenia, w tym jego działalności finansowej. Jak widać i tutaj nie ma Kijowskiego, ponieważ nie może go być, ale tym samym z KRS wynika, że przewodniczący KOD ma praktycznie zerowy udział w kluczowych decyzjach, co jednocześnie redukuje jego odpowiedzialność do tego samego poziomu. Z dokumentów wynika, że całą "organizację" mogli trzymać za twarz czterej ludzie: Chabora, Marciniak, Wimmer i jeden członek zarządu, na przykład Szumełda. Czy tak faktycznie było nie wiem, ale ta czwórka przynajmniej w teorii mogła niemal wszystko.

Strony

30323 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

19 (liczba komentarzy)

 1. Jakie z tego wnioski - moje takie, że w Polsce chyba nie mamy profesjonalnych dziennikarzy (i polityków oraz służb specjalnych też). Bo merytoryczną robotę tzn popartą cyferkami i właściwymi wnioskami - clou sprawy - odwalają blogerzy, a nawet "blogerzy bez bloga" - jak jeden z nośniejszych medialnie tematów jakim było finansowanie fundacyj pań kataryn, Rzeplińskich i Komorowskich oraz mgr Stępnia do których danych dostarczył @antyleft_ - aż "wicepremieru Glińskiemu" kazano "kurturarnie" ugasić pożar "w domu wariatów TVP". Dziś dla odmiany https://twitter... zajmuje się RefugeesWelcomePolska i błaga suto opłacane państwo dziennikarstwo, by podrążyli temat. Zresztą @antyleft_ zajął się też BIP m.st. Warszawy i dalej idzie kasa miasta do fundacji i AMS/Agory - pewnie tylko dzięki temu firma nie padła.

  Sam tekst zaskakująco ciekawie i starannie napisany - zaskakująco, bo czytanie podobnych, kolejnych wpisów dot. spraw związanych z Jerzym O. trochę już męczyło (czego autor był sam świadom, ale sprawy zostawić nie mógł).

 2. avatar

  A teraz sam sobie komenty wystawia...

  http://www.wyko...

 3. Panie Piotrze, czy Pan wie, że został Pan wczoraj przywołany w TVP Info, pochwalony za swoją wieloletnią walkę z "Jurkiem" i pozdrowiony seredcznie przez prowadzących program "W Tyle Wizji", Krzysztofa Feusette i Magdalenę Ogórek? Padło wiele prawdziwych i gorzkich słów na temat WOŚP i Jerzego Owsiaka. Nie sądziłam, że doczekam takich cudów. Powoli, powoli, ale jednak chyba coś się zmienia. 

  Dla zainteresowanych podaję link https://www.you...

   

 4. Tak było, Pan Piotr ma bardzo wartościowego człowieka za sobą. Krzysztof Feusette to również pierwsza liga.

 5. avatar

  Oczywiscie, ze "kucyk" jest nikim, a do tego fakturowym durniem ....ciekawe kim sa ci ktorzy go wylansowali, ....Dukaczewski & ska?

 6. Naprawdę nie mają kim tej rewolucji robić...

  Takiej kadrowej bidy chyba jeszcze nigdy nie było.

  Część tych ludzi - jak mi się wydaje - działała naprawdę w "dobrej wierze", trochę ich żal. Ale cóż... Lekcja cenna, to i cena wysoka.

  Ciekawe, co za siurpryzę szykują na 11. I skoro Petru to zawodnik wagi ciężkiej... to co to będzie za wrestling... czy inne sumo.

 7. No tak. Tylko w państwie prawa są możliwe "legalne oszustwa". Dlatego cały KOD z PO i resztą tak zawzięcie takie państwo budowali. W cywilizacji chrześcijańskiej na czele stoi prawo naturalne, etyka i moralność, zaś prawo stanowione ma pochodzić od tych wartości i nie może być z nimi sprzeczne. Z tą cywilizacją chrześcijańską zgodna jest o dziwo sprawiedliwość ludowa, w której złodziej to każdy kto absurdalnie dużo zarabia nie tworząc nic pożytecznego. Zaś w prawie anglosaskim, zwanym państwem prawa etyka i moralność są bez znaczenia. Nie tworzą norm prawnych, tylko z nich wynikają.

 8. Moze i zgodnie ze statutem ale czy zgodnie z prawem to sie okaze bo sa tacy w szeregach KODu ktorzy mowia ze Kijek wysatawial faktury za uslugi ktorych nie wykonal - konkretni ludzie mowili ze sami to robili za darmo oraz ze drastycznie zawyzal ceny co rowniez byc przedmiotem sledztwa.

 9. "Gdzie można w takim razie wykazać złamanie prawa? Pojawiły się pogłoski i to ze strony członków KOD, że do zbiórki publicznej zostały wciągnięte dotacje. Jeśli tak rzeczywiście jest to nie Kijowski, ale Cyckowski, Chabora i Paweł Wimmer mają prokuratora na karku."

  To nawet lepiej bo w sytuacji kiedy te pogloski pojawily sie na Fb i Twitterze pod imieniem i nazwiskiem swiadka procederu to jest juz bardzo konkretny punkt zaczepienia. Odsylam do wpisu profesor Pawlowicz:

  https://twitter...

 10. No i cala wierchuszke KOD-u mozna pozamiatac przy tej okazji. Dlatego stawiaja na Frasyniuka.

 11. Strony