Prześlij dalej:

Od kilku tygodni krążą po Internecie rewelacje na temat rzekomej bomby jaka ma wybuchnąć we wrześniu. Plotki te sugerują, że Andrzej Duda „otrzyma cios, po którym się nie podniesie”. Przeżyłem takich i jeszcze głupszych sensacji na tyle dużo, że jedynie się uśmiecham pod nosem, ale być może tą bomba jest zmiana retoryki Andrzeja Dudy. Gołym okiem widać i gołym uchem słychać, że prezydent objeżdżając Polskę i wygłaszając swoje lokalna orędzia w zasadzie mówi jak Jarosław Kaczyński. Co więcej po serii ostrych ataków na Sąd Najwyższy, przyszły ataki na Unię Europejską.

Czy mnie to martwi? Absolutnie nie, na takiego prezydenta głosowałem i potem zupełnie innym prezydentem się zawiodłem. Bardziej mnie zastanawia skąd ta nagła zmiana, bo przecież ponad rok pod wpływem „Czerepacha”, Romaszewskich i pozostałych „doradców”, kurs wyglądał zupełnie inaczej. Andrzej Duda przesuwał się do centrum, walczył w otwartej wojnie z PiS i wybijał się na niepodległość. W tym czasie jak mantrę powtarzał wszelkie brednie z katalogu „europejskich wartości” i wręcz przejmował argumentację Michnika, mówiąc o powrocie do PRL, kiedy to prokurator zastępował sądy. Słowem prezydent kreował się na nowoczesnego polityka formatu europejskiego, który z konieczności współpracuje z PiS, ale tak naprawdę czuje się członkiem Unii Wolności. Oddając sprawiedliwość i proporcje, trzeba powiedzieć, że coś tam na tym ugrał, rzeczywiście odciął się od pępowiny PiS i odróżnił politycznie, o co mu chodziło, jednak odbyło się to gigantycznym kosztem, a rachunek zapłacili Polacy.

Dziś trudno poznać prezydenta sprzed roku, całkiem inny, chociaż znany i z tej strony człowiek. Co się porobiło? Powiem prawdę. Nie wiem, nie mam pojęcia, co się porobiło, widzę tylko, bo nie da się nie widzieć, że nastąpiła gwałtowna zmiana kursu. Andrzej Duda ostro atakuje nie tylko sądy i UE, ale w ogóle stare układy peerelowskie, których do niedawna bronił i to w wyjątkowo paskudny sposób, wetując ustawę degradacyjną i to jest bardzo zaskakujący zwrot akcji. Wydawać by się mogło, że właśnie teraz prezydent powinien skorzystać z prawa do milczenia i beznamiętnie wykonywać obowiązki, jakie nałożył na niego ustawodawca, zresztą według projektu ustaw, które sam sporządził. W najgorszym razie wywołany do odpowiedzi mógł zachować się zgodnie z nowym kursem i „łączyć Polaków”, co musi się wiązać z łagodniejszą retoryką niż słyszymy ze strony PiS.

Tak się nie dzieje, Andrzej Duda znów jest wojującym antykomunistą i eurosceptykiem, a takie zwroty w polityce nie biorą się znikąd. Coś lub ktoś zmusiło prezydenta do korekty i to ostrej korekty kursu. Bomba nie bomba, może jakiś szantaż starych układów, nie wiem, ale za to mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że za tymi płomiennymi deklaracjami nie idą choćby średnio odważne czyny. Prezydent wręcz wygraża sędziom i łaje UE, ale jednocześnie przez całe miesiące bawi się w kazuistykę i unika jasnego stwierdzenia, że mandaty sędziów SN wygasły. Dopiero dziś po południu, pod wpływem presji z lewa i prawa wysłał 7 pism do sędziów i stwierdził, że przeszli w stan spoczynku. Przed nim jeszcze wiele podpisów przy powołaniu nowych sędziów nowej izby. W związku z tą asekuracją mamy przedłużoną tragifarsę w sądach i melodramat „prejudycjalny”. Wygląda to tak, jakby Andrzej Duda krzyczał, że się nikogo nie boi i nikomu nie da złamać i jednocześnie bał się podjąć odpowiednie kroki, które korespondowałby z przekazem werbalnym. W rezultacie mamy kolejną łamigłówkę polityczną, z dymisją trzeciego już rzecznika prezydenta w tle.

Strony

Źródło foto: 
16000 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

12 (liczba komentarzy)

 1. Może z tego co mówił sen. McCain, że Polskę czeka ogromny atak? Włączenie Węgier do art. 7 oznacza, że Niemcy nas połaczyli w narożniku i będą tłuc.

  Orban był przekonany, że glosując za Tuskiem tak jak chcą Niemcy będzie oszczędzony. A tymczasem przyśpieszył cios w szczękę. Warto było zostawić Polskę samą?

  Tusk przeszedł niezwykła metamorfozę, znaną z XX wieku.

  Kiedyś był polakiem.

  Potem na wikipedii, był narodowości niemieckiej i trochę polskiej.

  Aktualnie na angielskiej wersji wikipedii, jest niemcem i trochę kaszubem, ani kropli polaka. Więc proszę, mówiąc o Tusku podkreślajmy jego narodowość, z której jest dumny.

 2. Duduś jest zrozpaczony, bo okazaało się, że dla lawirantów w polityce zabrakło miejsca, to już nie te czasy. Przed rozmową z Trumpem musi określić się z kim zamierza trzymać - wóz albo przewóz. Wyraźnie widać, że wpadł w popłoch.

 3. W sumie nie wiadomo czym kieruje się Duda jeżeli chodzi o reformy sądowe. Czy jest to wkładanie kija w szprychy, aby utrudniać pracę swojemu byłemu szefowi, bądź czy jest to krecia robota, by uniemożliwić realne wprowadzenie pisowskich reform państwa. To całe sądowe zamieszanie dzieje się specjalnie i nie jest skutkiem bałaganu, czy buntu sędziów. Duda sprytnie steruje całą akcją.

  Co do wystąpienia przeciwko postępowaniu Unii, to zostało ono wygłoszone w małym mieście i do zespołu folklorystycznego. Właściwe miejsce i audytorium, by cała Europa usłyszała.

 4. Usłyszała.

  Czemu rząd Polski nie zażąda od Niemiec pieniędzy na uzbrojenie Wojska Polskiego? Tyle gadania o reparacjach, które może za 10 lat uda się osiągnąć i będą rozłożone na raty. Czemu nie zażądy teraz pieniędzy na odbudowę gospodarki i wojska?

 5. Klasyczna zabawa w dobrego i złego policjanta tylko strony zamieniają się rolami. A że szumne deklaracje rozmijają się z realnymi działaniami to już w przypadku PiSu raczej standard, zwłaszcza po Nocnej Zmianie.

 6. avatar

  Uchwalono Acta2 + atak na Węgry. Pan Prezydent ma problem jak się ustawić do tematów.

 7. Sytuacja Węgier jest nadal zdecydowanie lepsza niż Polski. Wolno im zawierać układy z zagranicą i mogą nawet mieć swoją politykę wewnętrzną.

 8. avatar

  Cokolwiek sądzić o Orbanie, urzędnicza pi#da to On nie jest. Z poprzedniego stwierdzenia nie wynika, że Jego polityka będzie skuteczna. 

  Zobaczymy co te nasze ###### wymyślą :) 

 9. Zlozyl siedem to zlozy tez pozostale. A nastepny sklad PE miejmy nadzieje bedzie juz zupelnie inny. (Abstrahujac od tego, ze pomysl na istnienie PE, ktory dubluje parlamenty krajowe i przenosi politikierstwo na lono Brukselii jest  absolutnie niepotrzebny i szkodliwy dla samej UE )

 10. Czy widzieliscie jak minister Sasin pojezdzil sobie dzisiaj na tej czerwonej kobyle!?

  Tej Q***e az, z napompowanej mordy, botox wyciekl!

   

 11. Widzialem dzisiaj jak minister Sasin pojezdzil sobie na tej czerwonej kobyle - zwana "stokrotka" !

  Tej Q***e ze zlosci az botox wyciekl koncikami ust!

  Wielkie brawa Panie ministerze!

 12. W co gra prezydent? Gra w ch...a z elektoratem który go wybrał. Niestety nabrał taktyki PiS-u do swoich wyborców czyli mówić jedno a robić coś zupełnie innego. I to we mnie, który głosował na PiS i Kaczyńskich od początku, bo prosti mierzi. Nie można jednocześnie jeździć na obchody obławy augustowskiej i futrować d...ę Sznepfowi juniorowi pieniędzmi dzieci i wnuków pomordowanych i wyglądać wiarygodnie przed tymi ludźmi. A to jest kwiatek jeden z wielu...

   

 13. Strony