W 92 roku życia zmarła prof. Anna Pawełczyńska

Prześlij dalej:

"Bauman i ja mamy różne doświadczenia młodości. W latach, kiedy on był kształcony do wykonywanych później ról społecznych w Związku Sowieckim, w którym cybernetykę i socjologię określano jako bużuazyjno-imperialistyczne mętniactwo, ja, trzy lata od niego starsza, spędzałam ten czas na obserwacji uczestniczącej Pawiaka, Auschwitz-Birkenau i Flossenburga. Często wydaje mi się, że przy bezdyskusyjnie wybitnym intelekcie Baumana nie jest możliwe, by nie rozumiał i nie widział, że totalitaryzm liberalny przyspiesza procesy społecznej degradacji. Że tylko ludzki niezależny rozum jest zagrożeniem dla dzierżących władzę w zglobalizowanym świecie. Ponieważ oni czynią to anonimowo i planetarnie, tak trudno jest ich kontrolować, o obaleniu nie wspominając. I że przemoc bez użycia siły, polegająca na bombardowaniu ludzi ładunkiem treści ułatwiających rządzenie nimi, była jedną z systematycznie stosowanych i skutecznych metod niegdyś komunizmu, a obecnie liberalizmu."

5232 liczba odsłon
Obrazek użytkownika cmss

Autor artykułu: cmss

2 (liczba komentarzy)

  1. avatar

    Pani Profesor nie była gwiazdą, a mendia piszą tylko o gwiazdach. Gwiazda zazwyczaj to młoda kobieta, albo młody mężczyzna, którzy są śliczni i modni, ale przede wszystkim zaliczają wpadki.
    Czasami do gwiazd się zalicza starych i tu, ciekawostka będzie Bauman.

    Niedawno oglądałam Łucję z Lammermooru z Matropolitan, wystawioną siłami z Europy wschodniej. Netrebko, Beczałą, Kwiecień,  Abrazakov.  O Netrebko gdzieś napomkną z rzadka, o Beczale też. Abrazkowa to chyba nie ma po polsku w Wilipedii Za to mamy Conchitę Wurst, bo to gwiazda.

  2. Wurst raczej nie. Teraz gwiazdą jest jakaś słynna piosenkarka wystepująca na krajowych imprezach sportowych.
    Pewnie wszyscy wiedzą, która. Ja nie kojarzę. Taka doda ale młodsza.