Tylko patrzeć jak Jerzy Urban dołączy do Daniela Olbrychskiego i razem siekną Putina

Prześlij dalej:

Miałkość lepszego towarzycha, które jest jak stado brnące w tym samym kierunku najczęściej przejawia się komedią i odrazą jednocześnie. Trwa festiwal pod tytułem, który podstarzały gwiazdor bardziej przywali Putinowi i tak się dziwnie składa, że prym wiodą największe moskiewskie lub peerelowskie matrioszki. Jeden wyskakuje z drugiego, jako pierwszy wyskoczył Michnik niegdysiejszy gość daczy Putina, zaraz zanim Kwaśniewski „po linii Komsomołu”, jak mawiał sam Putin, dalej Cimoszewicz i potem to już poszło przez Olejnik, aż do Maleńczuka. Patrzę sobie na tych ludzi i naprawdę nie wiem, jakie uczucie towarzyszy mi intensywniej. Śmiech, czy odraza? W pierwszym odruchu ubawiłem się do łez wyznaniem Daniela Olbrychskiego i co by nie mówić aktorem jest doskonałym. Człowiek bez odpowiedniego warsztatu nie byłby w stanie odegrać swojej życiowej roli, on rzeczywiście z pełną pasją mówił o nienawiści do Putina. Oczy miał Daniel niczym Azja, rozmach Kmicica i tylko brakowało, żeby wparował do galerii z pałaszem i zaczął siekać swoje portrety w radzieckich mundurach. Koniunktura tym bohaterom ekranu podpowiada rozwiązania i brną do niej na ślepo, bo nigdy ich nie zawiodła. Swego czasu ukułem takie powiedzenie, że gdyby w Polsce miało być ogłoszone islamskie państwo wyznaniowe, to Aleksander Kwaśniewski z Adamem Michnikiem dwa tygodnie wcześniej chodziliby w arafatkach i od świtu bili pokłony w kierunku Mekki. W każdej metaforze jest trochę przesady, ale po analizie karier pupilów koniunktury widać wyraźnie, że przesada się rozmywa w rutynie. Był Olbrychski ulubionym aktorem sekretarzy i to z centralnego komitetu. Zobaczył „Solidarność” i z miejsca zaczął czytać patriotyczne wiersze przed krzyżami w Gdańsku. W stanie wojennym uciekł na zachód robić kasę. Po zadymie wrócił, żeby ogłosić wolność przy okrągłym stole i pewnie do dziś zazdrości roli Szczepkowskiej.

W PRL II Olbrychski zawsze był w salonie i zawsze rzygał na „oszołomów”. Dużo mu nie brakowało, o ile w ogóle mu brakowało do błazna z Biłgoraja, takie robił wywiady oraz happeningi wokół Smoleńska i „kaczyzmu”, a za argument korony wskazywał wariactwo i rusofobię polskich kompleksów. No i masz! Ledwie się Michnik wychylił na Putina, a pan Azja już rusza na Moskala. Pisze Daniel rzewne listy otwarte odżyłowując parę rubli, żeby znów dostać zlecenia z salonu albo chociaż Biedronki. I nie ma tu żadnego zastosowania przysłowie, że „tylko krowa nie zmienia poglądów”. Olbrychski jako przedstawiciel swojego gatunku w od lat ma jeden i ten sam pogląd – ścigaj koniunkturę. Jemu i jemu podobnym jest zupełnie obojętne kogo i dla kogo zagrają, byle utrzymać się na fali i dostać wiatr w żagle. Jeszcze raz głośno zapytam. Śmieszne, czy obrzydliwe? Poczekam na odpowiedź Jerzego Urbana, jeśli on za chwilę rzuci bluzgiem w Putina, nie pozostanie mi nic innego jak się uśmiać do łez z tej obrzydliwości. Z jednej strony strasznie to wszystko bulwersujące, z drugiej ciągle zapominamy, że klasyka literatury do wieków opisuje ludzkie charaktery i w postawie Olbrychskiego, czy pozostałych przedstawicieli gatunku nie ma nic nadzwyczajnego. Były, są i będą Kuklinowscy, Rochy Kowalskie, Azje, Nerony i czasami się przytrafi Prometeusz.

Strony

17451 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

14 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  Potrzebuję pomocy księgowej, dokładnie chodzi mi o osobę, która prowadzi pełną księgowość. Sprawa jest bardzo ważne i pilna, chodzi o dokumenty Złotego Melona, które są w mojej dyspozycji. Proszę o kontakt na: kontrowersje@ko...

 2. Nie ma znaczenia kto chował do wora i za co. Cwel to cwel i cwelem już będzie na wieki wieków...

 3. A pojechał i owszem, w biografii Ireny Krzywickiej można przeczytać jak się tam potrafił obejść z żoną i dzieckiem. Kmicic.
  Urban to najszczersza  ze świń i milczał będzie.

 4. avatar

  putin site:nie.com.pl

 5. ...wielokrotnie cerowana dziewica....

 6. wielokrotnie nicowana. Jest jeszcze pojęcie: dziewica konsystorska.

 7. tu dzisiaj(

 8. A gdzie hrabia Bul-Komoruski się zaszył? Odkąd Majdan sie zaczął rezydent z pod żyrandola dosłownie zniknął.

 9. oni zi ich 'miloscia' tak maja - ciekawy przyklad: 'Konsulowie ich krolewskich mosci' I Andrica... w tamtych, historycznych, warunkach tez byli tylko po 'wlasciwej' stronie

  jelen, to tylko papuga powtarzajaca cudze texty / slowa i... bufon

 10. Czerpał radość życia z widoku powieszonych Ukraińców (jak radzieccy wyzwalali Ukrainę w 44) - sam to opisywał. Chuj będzie chujem, a jak wyniucha interes, to nawet (na moment, a może i na zawsze) będzie narodowo-socjalistycznym brunatnym chujem. Mowa oczywiście o Urbanie. A aktor - jak powyżej, lecz innego używał słownictwa.

 11. Strony