Prześlij dalej:

W ogóle nie będę się zajmował typową dla mediów analizą psychologiczną i kto kogo zaorał, kto będzie miał lepsze obrazki w głównych serwisach. Nie wchodzę w to, bo przecież było jasne kim jest Tusk i w takich sztuczkach zawsze czuł się doskonale. Trudno zatem oczekiwać, żeby nie przygotował sobie kilku „dowcipów”, paru figur retorycznych, on nic innego przez siedem lat swoich rządów nie robił, to i na komisji Amber Gold nie mógł zachować się inaczej. Zostawiam te wygłupy dla kolorowych pism, mnie interesuje coś zupełnie innego i zasadniczego.

Jestem w tym, o ironio, szczęśliwym położeniu, że zeznawałem wielokrotnie i wielokrotnie widziałem zeznania w wykonaniu celebrytów, oczywiście szczególnie jeden ma tu swój wiekopomny udział. Jerzy Owsiak przed sądem był cieniem samego siebie, kompletnie zbity z pantałyku, żadnego polotu, żadnego luzu, uczeń nieprzygotowany do odpowiedzi. I takie zachowanie jest wśród gwiazd i gwiazdeczek normą, którą znam również z relacji innych uczestników procesów. Wszyscy też mieli okazję widzieć relacje z sal sądowych, gdzie ten rodzaj zachowania się powtarzał. Co wywołuje podobny stan zagubienia? Zawsze konkret i to w najprostszej postaci. Każdy doświadczony śledczy, prokurator, sędzia, czy pełnomocnik powie, że wszyscy zeznający tracą grunt pod nogami w chwili, gdy słyszą niewygodne pytanie typu: „Wie pan, czy pan nie wie?”.

Takie pytanie usłyszał ode mnie Owsiak: „Czy pan wie, kto pana zatrudnił na stanowisku dyrektora graficznego w firmie „Złoty Melon”. Świadek Owsiak „nie wiedział”. Zapytałem w związku z tym, kto zatrudnia pracowników w spółce „Złoty Melon”. Padła odpowiedź zgodna z prawdą, że to zadanie prezesa spółki. Czyli pana również musiał zatrudnić prezes – dopytuję uprzejmie. No chyba tak – odpowiada Owsiak. A kto jest prezesem „Złotego Melona”? Nie pamiętam – mówi pogubiony Owsiak. Nie pamięta pan, że to pan jest prezesem? – wbijam gwóźdź do trumny. Nie, nie pamiętam – mamrocze położony na łopatki Owsiak. Proszę zwrócić uwagę nie na żałość jaką popisał się Owsiak, ale na prosty konkret. Gdyby przed procesem ktoś powiedział, że Owsiak skompromituje się w taki właśnie sposób, to uznano by go za wariata, ale tak działa przesłuchanie.

Owsiak musiałby się przyznać, że jako prezes spółki „Złoty Melon” sam siebie zatrudnił na stanowisku dyrektora graficznego i sam wyznaczył sobie 13 000 brutto pensji, jak również sam sobie przyznawał premie i podpisywał ze sobą umowy o dzieło. Jaki widzę związek pomiędzy Owsiakiem i Tuskiem? Właśnie taki, jak opisałem, wyszczekany celebryta, przed jakimkolwiek sądem, niechby nawet komisją, kompletnie traci rezon. Owsiak pogubił się przy swoim prezesowaniu i Tusk przepadł tak samo. Tusk usłyszał serię pytań, czy jako premier rządu po konkretnej rozmowie z Belką podjął działania, czy też ich nie podjął. W odpowiedzi usłyszeliśmy serię pokrętnych, pełnych emocji opisów przyrody. Nie dało się przeoczyć tego momentu przesłuchania, w którym Kownacki Tuska złamał prostymi pytaniami. W głowie Kownackiego nie siedzę i nie wiem, na ile on sobie to zaplanował, na ile był to zbieg okoliczności, ale ten fragment przesłuchania powinna sobie wziąć do serca ta część komisji, której na wyjaśnieniu afery zależy. Niestety takich pytań było niewiele, za to sporo dotyczyło obszaru, w którym Tusk porusza się doskonale.

Strony

Źródło foto: 
14169 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

16 (liczba komentarzy)

 1. Tusk wyraźnie miał ochotę przesłuchiwać komisję sejmową w sprawie Amber Gold.

  Europoseł Krasnodębski widzi korzyści z przystąpienia do programu dotacji UE do produkcji zbrojeniowej, bo jak 3 państwa się zgłoszą, to MOGĄ dostać dotacje.
  Tylko że:

  niedawno Rząd PiS olał Czechy i Słowację w temacie współpracy militarnej, podobnie jak Litwę, więc z kim będziemy współpracować, żeby dostać dotację od Niemiec i Francji?

  Z Niemcami i Francją nie chcemy bo to nasi zaprzysięgli wrogowie, a Fundusz zbrojeniowy powstaje po to, żeby wesprzeć wspólne zbrojenia nowej armii europejskiej, czyli Francji, Niemiec i ich strategicznych sojuszników, czyli Holandii, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Rumunii i Chorwacji.

  Ale jak to powiedział red. Sakiewicz, że szmaciarzami nie będziemy się zadawać. Dobrze zrozumiałem Panie Redaktorze?

  Litwa jeszcze chce stać murem za Polską, ale ich armia przechodzi pod dowództwo Berlina więc to pewnie kwestia czasu..

  Żeby było zabawniej, Amerykanie chcą mieć bazę na terenach, na których PiS jest słabe.

  Na terenach wschodnich, gdzie PiS jest najsilniejsze a którędy może zaatakować Rosja, będziemy mieć dywizję bardzo lekkiej piechoty, takie wojska obrony terytorialnej (które bardzo szanuję i uważam, że już za rok albo dwa będą miały wysoką wartość bojową), bez uzbrojenia i wartości bojowej. Czyli jeśli Rosjanie tam wejdą, to zrobią PiSowi Afganistan i Blitzkrieg.

 2. Słyszałem o tym, wielokrotnie. Na "Kontrowersjach".

 3. Nikt w tej komisji nigdy nie powiedział kto zarobił na piramidzie i gdzie podziały się pieniądze. Reszta to bicie piany.

 4. Po przesłuchaniu zaczął nawalanie na PIS i pieprzył o polexicie .
  Kampania wyborcza do europarlamentu 2019 rozpoczęta ...

 5. Strach przed Polexitem jest jak dotąd najskuteczniejszą bronią PO. Trzeba ją rozbroić rozpoczynając dyskusję o kosztach i korzyściach bycia w UE. Te pierwsze są większe, ale o tym się nie mówi. Niestety dzięki propagandzie z obu stron, Unia jawi się rajem dla naszych obywateli i wyborców.

 6. Opinia Polaków na temat funkcjonalności państwa polskiego oraz możliwości zarobkowania są takie, że duża część traktuje UE jako swoją pierwszą ojczyznę. W tym przypadku dyskusja na temat plusów i minusów będzie czysto akademicka.

  Ewentualnie można ich spytać czy chcą mieszkać w Gdańsku na terytorium Unii Europejskiej, czy zgadzają się żeby formalnie należeć do Polski która jest w Unii Europejskiej. Przypuszczam, ale głowy nie dam, że część mieszkańców Gdańska zagłosowałoby za wolnym miastem Gdańsk pod protektoratem Unii Europejskiej.

 7. Naród to nie tylko My, to także wszystkie Mendy żyjące wokół nas.
  Sekularyzacja, indokrynacja oraz sponsorowana migracja robią już swoje.
  Globalizacja nie przewiduje ustępstw.
  Za chwilę nie będzie już Narodów, ale Mendy pozostaną.

  Niestety, uczestniczymy dzisiaj w farsach jakich są tysiące wokół nas.
  Żyjemy fikcją jakiej nikt nie ma ochoty zakończyć, ale my także kochani... bredzimy.

 8. Wassermann jest doskonałą prawniczką. Jak zadaje pytanie, to tylko takie, na które już zna odpowiedź. Tusk się wił jak piskorz, ale niewiele to pomogło. Prawdopodobnie to przesłuchanie pozbawi go szans na prezydenturę. Dlatego PO zapewne wystawi Trzaskowskiego.

  Podziwiam Wassermann jako prawniczkę, ale w prywatnym życiu nie chciałbym się przed nią tłumaczyć dlaczego wypiłem 3 piwa i wracam tak późno do domu.

 9. A ja chętnie.

 10. A skąd Pan wie co by nastąpiło później? Chociaż w takiej sytuacji to raczej by już nie nastąpiło ;)

 11. Strony