Trzy dobre koła - media Salonu o przegranej Owsiaka w sądzie

Prześlij dalej:

Bloger Matka Kurka opublikował w styczniu 2013 trzy artykuły: "Jerzy Owsiak - król żebraków i łgarzy, złoty melon sekty WOŚP", "Guru Owsiak w 11 lat wyjął 46 Złotych Melonów" oraz "Jerzy Owsiak, król żebraków i łgarzy pracuje na nowy tytuł - hiena cmentarna". Bloger twierdził, że charyzmatyczny Jurek Owsiak szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - rokendrolowej fundacji zajmującej się zbiórkami na rzecz chorych dzieci - czerpie dochody z fundacji, zaś publiczne rozliczenia Fundacji ze zbiórek nie są do końca prawdziwe.

Bloger wskazywał, że pieniądze z fundacji trafiają do Jurka Owsiaka poprzez dwóch podwykonawców fundacji: firmy Mrówka Cała i Złoty Melon. Właścicielami i pracownikami obu jest małżeństwo Owsiaków. Równocześnie Jurek jest prezesem a jego żona główną księgową fundacji WOŚP. Stało to w sprzeczności ze słowami Jurka Owsiaka, że nie pobiera od WOŚP pieniędzy.

Fundacji WOŚP bloger zarzucał niezgodne z prawdą informowanie opinii publicznej: część pieniędzy ze zbiórki miało iść na inne cele niż leczenie dzieci. To również stało w sprzeczności ze słowami Jurka Owsiaka, który twierdził, że fundacja utrzymuje się z procentów od kapitału.

Jurek Owsiak i WOŚP poczuli się takimi twierdzeniami pomówieni i wytoczyli blogerowi proces karny z oskarżenia prywatnego o zniesławienie i zniewagę z art. 212 i 216 kk.

W trakcie procesu sąd przychylił się do wniosku oskarżonego i zażądał od fundacji WOŚP przedstawienia jej dokumentów finansowych. WOŚP spełniła go częściowo przedstawiając wyciągi i faktury, odmówiła jednak okazania ksiąg finansowych fundacji mimo wyraźnego żądania sądu.

W tej sytuacji sąd uniewinnił oskarżonego ze wszystkich zarzutów poza jednym: nazwaniem Jurka Owsiaka "hieną cmentarną" co sąd uznał za zniewagę, jednak odstąpił od wymierzenia kary, ponieważ Jurek Owsiak użył wobec blogera Matka Kurka słów, które sąd również uznał za zniewagę, była więc to zniewaga wzajemna.

Strony

6330 liczba odsłon

Autor artykułu: foros