Sprzedam czołgi za paciorki, kupię przyszłą kadencję – wszystko tanio!

Prześlij dalej:

Od czasu do czasu lubię mieć coś podane na tacy, bo od kombinowania kto i co chciał tym razem ukraść, pozamiatać wyciszyć, głowa puchnie. Waszczykowski oczywiście ma rację definiując jedyny powód wizyty nieco ociężałego intelektualnie sekretarza Johna Kerry. Przyjechał pochylić się z troską nad miliardami dolarów, które zostały zapisane w programie wyposażenia polskiej armii i od tego zapisu warto zacząć. Ciekawe, że Amerykanie uwierzyli w jakże ulotne deklaracje naszego rodzimego gawędziarza. Ale czy aby na pewno uwierzyli, może oni po prostu wiedzą, że akurat w kwestii kasy wydanej na zbrojenia Tusk nie kłamie. Skąd wiedzą to się nie będę rozpisywał, żeby nie zostać wyśmianym jak Radek Sikorski i John Kerry na konferencji prasowej. Amerykanie muszą wiedzieć, nie wierzyć, że szykuje się bardzo dobry, nawet jak na amerykańskie realia, interes. Przy takiej kwocie nasz sojusznik ma nie tylko powody, aby się pofatygować do kraju mylonego z Rosją, ale ma obowiązek narażać się na wizytę i spacer po trotuarze obok niedźwiedzi. Taki obowiązek nakłada, na każdego sekretarza USA, amerykański biznes, który oparty jest na czymś zupełnie innym niż „niewidzialna ręka ryku”. W USA wielki biznes robi się bardzo widoczną ręką, która najpierw polityków sponsoruje, a potem od nich wymaga. Zapewnienie ryku zbytu dla jednej z najważniejszych gałęzi amerykańskiego przemysłu, to jest punkt żelazny w programie Demokratów i Republikanów. Łaski Kerry nie zrobił, producenci wojennych zabawek usłyszeli od bezpośrednio zainteresowanych zakupem, jakie armia ma potrzeby i z tą chwilą żaden John, czy inny Ananiasz politykom nie odpuści.

Z Polską zazwyczaj robi się doskonałe interesy, tutaj wystarczy zostawić parę przyjaznych i prestiżowych gestów, a w zamian można otrzymać miliardy dolarów lub/i hektolitry żołnierskiej krwi. Jednak tym razem może się amerykański sekretarz rozczarować, bo znacznie wcześniej potrzeby polskiej armii poznał inny potentat w produkcji broni, który ma do Polski znacznie bliżej. Pewnym wydaje się również, że niepozorny producent broni zamieszkały w okolicach basenu Morza Śródziemnego również ma swoje informacje, swoje nadzieje i przede wszystkim metody. Nie wiem, rozleniwiłem się trochę, podanym na tacy towarem, ale tak sobie myślę, żeby nie wyjść z wprawy, ile przypadku jest w wizycie Komorowskiego, który pofatygował się do Ziemi Świętej. Chyba się trochę będę upierał, że po wielkiej bibie na kredyt, jaką był worek bez dna nazywany Euro 2012, kasa przeznaczona na armię jest celem numer jeden dla zaprzyjaźnionych obozów politycznych funkcjonujących w ramach jednej partii PO. Naturalnie nie mam żadnych wątpliwości, że doradca Kuźniar z doradcą Koziejem potrafiliby sprawnie i dowcipnie wytłumaczyć dlaczego czołgi, okręty i samoloty radzieckie są dla polskiej armii lepszym rozwiązaniem, niż przereklamowany i drogi sprzęt amerykański. Byliby w stanie, nie takie rzeczy dotąd robili, ale to już nie są dobre czasy sprzyjające podobnej brawurze – przyjaciel nie śpi. Komu się uda wizją kilkudziesięciu miliardów dolarów przeznaczanych na bieżące potrzeby nakarmić służby, biznes, bankierów i ochocze media, ten będzie mógł liczyć, a właściwie mieć pewność, że zostanie wskazany jako nowa, długo wyczekiwana w Polsce, odpowiedzialna, siła polityczna.

Strony

16619 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

22 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  Yes.
  Game over.

 2. Paciorki są w reklamówce.

 3. Na razie te miliardy to ciągle gruszki na wierzbie,  bo trzeba skądś je dopiero wziać. Drogi są tylko dwie, a z braku gospodarki własnej, te same co zawsze. Czyli pożyczyć pod zastaw życia i mienia obecnego i przyszłego pokolenia albo dowalić dodatkowe podatki by zebrać forsę już teraz.
  Aha, musi być to połączone z oszczędnościami, trzeba będzie dalej ciać socjal typu: szkoły, emerytury, pensje, kultura, nauka.
  Ostatecznie dla nas najlepiej by było aby cały planowany przewał nie wypalił z powodu zażartej walki o żłób między mundurowymi, a cywilami.

 4. strona Washington Post

 5. avatar

  No i takie jest mniej więcej pojęcie Kerry'ego i Obamy o Polsce jak na tym zdjęciu.
  Więc cieszmy się, że nas odwiedził bo "To że Kerry przyjechał ma bardzo duże znaczenie" :) :)

 6. Wygląda na to, że pomylili nas z Emiratami, no to i tak lepiej, że nie pomylili nas z Mołdawią.
  Swoją drogą nie najlepiej to swiadczy o naszych Polonusach.

 7. tylko dlaczego sikorski jest w reczniku na glowie?

 8. avatar

  Acha, to znaczy, że ten po prawej to Tusk, bo Komorowski w Izraelu, myckę przyodziewa.

 9. avatar

  dzięki  za  danie  powodu  do  śmiechu  na  koniec  dnia  :D I  masz  rację:  lepsze  Emiraty  niż  Mołdawia ;)

 10. zbombardują nas przez pomyłkę?

 11. W końcu mamy tam dojście. Żona Radka pracuje w Washington Post w dziale Foreign Affairs. 
  Coś nie wypalił pomysł  "Do you know Polska?",  tak w ogóle.

 12. ...

 13. Jak ogłszono że Kerry przyjeżdża normalny człowiek ma prawo mieć następujący ciąg myśli:

  Myśl 1: Przyjeżdża więc pewnie czegoś od nas chce

  Myśl 2: No, ale mam nadzieję że po tylu razach jak nas USA wyrolowały, teraz nie damy się już na naciągnąć i wynegocjujemy też jakieś realne korzyści dla Polski

  Myśl 3: Ale zaraz. Amerykanie z pewnością wiedzą jak dokładnie było ze Smoleńskiem, a to oznacza, że zarówno jeden pajac jak i drugi będą przed Kerrym skakać z gałęzi na gałąź i znów nie dość że nie zarobimy to jeszcze do interesu z pewnością dopłacimy....

 14. avatar

  Mam serdeczną prośbę i komunikat techniczny, który ułatwi życie i mnie i ewentualnym komentatorom. Proszę uprzejmie, aby stali bywalcy forów dla dzieci i młodzieży, poszukujący wrażeń komentatorzy Onet, specjaliści od produkowania kont na S24 i zawiedzeni miłośnicy mojej twórczości nie próbowali logować się na Portalu, bo to nie jest miejsce, gdzie wychowuje się młodzież, dostarcza emocji użytkownikom Neostrady, tudzież leczy traumy wywołane poglądami politycznymi mamy. Z góry dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby

 15. Pozytywnie rozpatrzyłam twoją prośbę-nie jestem bywalczynią forów dla dzieci i młodzieży,nie poszukuję wrażeń,nie produkuję się na salon24,nie leczę traumy,ale przyznaję-byłam miłośniczką twojej twórczości-wyrzucona drzwiami nie wchodzę oknem-pozdrawiam

 16. avatar

  Ja wyrzucam tylko raz, a dobrze, co oznacza, że komunikat nie dotyczył Ciebie. Z powodów technicznych wraz z wyrzuconym wylatują wszystkie komentarze i jak się dobrze przyjrzysz i już Ci przejdzie urażona ambicja, to zgodnie z Twoją definicją wyrzuciłem sam siebie. Pojawiają się nowi komentujący i bardzo mnie to cieszy, ale to są kontrowersje.net i tutaj żadnego forumowego bełkotu nie przewiduję. Wraz z usuniętym bełkotem program usuwa odpowiedzi na bełkot i to cała tajemnica, którą stali bywalcy dobrze znają, a nowym Użytkownikom przekazuję.

 17. avatar

  Dobrze wiedzieć jako nowy... Ale człowiek czyta ten bełkot i nadziwić się nie może, że dorośli ludzie takie rzeczy mogą wypisywać...

 18. Już mi przeszło,ale nie dlatego,że ambicja moja zostala urażona bo mnie jest nie tak łatwo urazić,ani obrazić, ale dlatego,że cię lubie czytać choć nie zawsze się z tobą zgadzam.-dobranoc..

 19. Mnie również ciężo jest znieść co się dzieje dookoła, ale też nachodzą mnie wątpliwości czy koniec jest blisko. Zmieniłem pracę ostatnio i obecnie pracuję z dwoma typami warszawskiego ludku: 1) sfanatyzowane lemingi 2) ludzie, którzy są święcie przekonani, że polityka ich nie dotyczy. Innych nie ma.

  Znaczną część wartości tego portalu (którą oceniam bardzo wysoko) stanowią komentarze pod tekstami. Zdarzają się emocjonalne posty z "brzydkimi wyrazami", ale szczere i poziom intelektualny trzyma poziom.

  Moim skromnym zdaniem wycinanie postów dlatego że są niezgodne z opiniami Autora negatywnie wpłynie na jakość dyskusji - chyba że posty łamią dobre obyczaje, są sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem etc. Te wycięte moim zdaniem takie nie były.

  Mówiąc prosto z mostu: MK masz święte prawo kosić posty pod swoimi tekstami, ale nie ograniczaj dyskusji bo na koniec będziemy się kisić we własnym sosie - a to nie wpływa dobrze na poziom!

  Pozdrawiam, 
  Trurl   

 20. ... a nasz gajowy w izraelu...

  co on tam knuje? co tam zwojuje?

  jesli sknoci (nie da ciala) to bedzie mial 'ciche dni'
  w chalpie

 21. avatar

  Kerry to jest faktycznie idiota. W polityce jest wysoko dzięki przodkom. To nie jest wyłącznie polska przypadłość, że rządzą dynastie, choć feudalizm się podobno skończył i panuje demokracja. Na przykład Ashton, ta paskudna baba na tronie EU, to też dziedziczka, i długo by ich wymieniać. Czasem zdarzy sie jakiś "król z ludu", jak Obama, ale to nie jest w historii nieznane, tacy czasem byli, bo byli potrzebni.
  Kerry jest idiotą w przeciwieństwie do większości tych na górze, która głupów rżnie, ale umysły mają bardzo gibkie.

  W mojej opinii przyjechał do Polski zapytać, jak tam sprawy stoją z łupkowym gazem. Jak wam idzie i dlaczego się tak guzdrzecie? Po wpisaniu "gaz łupkowy" w googlach, pierwszy wyskakuje link sponsorowany Chevron. Chevron to wspólczesna nazwa Standard Oil, a o tym warto poczytać, jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił.

  Dużo złóż zostało odkrytych ostatnio, i gazu i ropy, ale takich wymagających technologii fracking. Towarzystwo zatarło ręce - będzie geszeft, ale kłopotem jest, że pojawia się coraz więcej terytorialnych zakazów frackingu. Ponieważ fracking to jest fucking - wiercą i niweczą wodę na dużych obszarach, jeśli znajdą, to wtłaczają w odwiert "wodę", a tak naprawdę roztwory chemikaliów. Prawo do publicznej informacji domaga się wyjawienia, co to są za chemikalia, ale prawo tajemnicy firmowej jest oczywiście silniejsze i informacji nie ma. W takiej sytuacji bez ryzyka można orzec, że tam jest syf, o którym Mendelejew nawet nie śnił.

  Czy jest na portalu ktoś z terenów, gdzie gaz odkryto? Ja słyszałam w radiu, a rzadko się zdarza słyszeć coś z Polski w radiu publicznym w USA, że mieszkańcy, którym przychodzą na pola i wiercą, nie mają się nawet komu poskarżyć. Sołtys nic nie wie, powiat nic nie wie, gdzieś ludzi odsyłają, gdzie oni nie są w stanie dotrzeć.

  Nie wiem, czy na Węgrzech odkryli gaz łupkowy, ale oni mają nadzieję w Orbanie. Facet miał jaja wypierdolić z hukiem (pardon my French) nie tylko Międzynarodowy Fundusz Walutowy, ale i Monsanto razem z ich wszystkimi wynalazkami roślin GMO. Miałby jaja, żeby i fracking wypierdolić. Z hukiem.

  A w Polsce to będzie tak, jak Gałczyński napisał w "Ojczyźnie":
  grudka twej ziemi w ręku
  świeci nawet po ciemku
  ...

 22. wywożą cysterny z napisem "Mleko". Widziałem zdjęcia na prywatnym telefonie facia, który tam może wejść. Jedna z cystern to się im nawet rozpuściła.
  Sponsor posta- mleko "Łaciate"

 23. Strony