Prześlij dalej:

Jestem zbudowany tym, że tysiące albo i miliony Polaków spiera się ze sobą w jaki sposób obchodzić setną rocznicę odzyskania niepodległości. Obserwuję te spory, niestety tylko w wersji wirtualnej, ale i tak moje serce jest przepełnione dumą i czuję się zaszczycony, że jestem częścią tak wyjątkowego narodu. Każde zdanie, każda sekunda i godzina poświęcona przez Polaka na obronę swoich świętych racji to tlen, którym oddycham. Oby Polak nigdy nie zatracił pasji i chęci do toczenia sporów, bo to oznaczałoby koniec Polski.

W powyższym akapicie nie ma cienia sarkazmu i figury retorycznej, treść zgodnie z intencją autora należy czytać dosłownie. Nie zwariowałem, nie prowokuję, wręcz przeciwnie przywołuję do normalności i zaprzestania idiotycznych prowokacji. Chciałbym dostać stówę za każdy tekst, który poświęciłem wałkowanemu nieustannie tematowi: „To takie typowo polskie”. Jakie „typowo polskie”? Ano takie, jak zawsze. O czymkolwiek się w Polsce dyskutuje, a przecież dyskutuje się o wszystkim i non stop, na początku, na końcu i w konkluzji zawsze pojawia się podsumowanie: „Polacy jak zwykle się kłócą i nie potrafią się dogadać”. Gdyby w tym bełkocie był chociaż cień racji, to za dwa tygodnie nie obchodzilibyśmy 100-lecia odzyskania niepodległości i w zasadzie w tym miejscu powinienem postawić kropkę w najkrótszym felietonie, jaki dotąd napisałem.

Pokuszę się jednak o rozwinięcie w najprostszej formie i treści, aby do możliwie szerokiej grupy Polaków dotrzeć. Nie ma na świecie kraju, ani nawet miejsca, w którym ludzie by się ze sobą nie spierali i to o pierdoły, o fundamentach nie wspominając. Skąd się biorą amerykańskie komedie, czeskie filmy i polskie kino moralnego niepokoju? Z tego właśnie, że ludzie ze swej natury są indywidualistami działającymi w ramach mniej lub bardziej naturalnie tworzonych stad. Czy ktoś kiedyś słyszał, aby jakakolwiek krytyk od Kamczatki po Nową Zelandię nie wiedział lepiej od pisarza, co jak należy napisać? Czy ktoś kiedyś słyszał, aby od Pekinu po Nowy York żona nie stawała na głowie w przekonywaniu męża, że różowy papier toaletowy jest odpowiedni do koloru terakoty i w żadnym wypadku nie może być biały? Ludzie się spierają od urodzenia, kiedy pierwszy raz tupią nóżkami i domagają się ulubionej zabawki, bo nie mają ochoty na połykanie tartego jabłuszka.

Spiera się człowiek z człowiekiem, spierają się grupy, choćby kibice klubów, partie polityczne, fani jednej aktorki z fanami drugiego aktora. Ścierają się całe narody wewnętrznie i z innymi narodami. Do dziś nie ma jednej historii II Wojny Światowej i to w tak podstawowej kwestii, jak data wybuchu wojny. Poziom i forma sporu przybiera setki postaci od zwykłych, czasem zabawnych sprzeczek, przez bójki, aż po zrzucanie bomby atomowej, ale tylko w Polsce jest ten „fenomen”, że naturalny porządek rzeczy określany jest mianem najpodlejszej przywary narodowej. O ile samo zjawisko jest do znudzenia powtarzalne i komentarze z gatunku „typowo polskie” pojawiają się przy dyskusjach o dupie Maryni, aż po niepodległość, o tyle przebicie się z prostą informacją, że to jest dla ludzi normalne, graniczy z cudem. Nie wiem, może jestem jakiś inny, może na siłę szukam oryginalności, żeby w internetowych oparach absurdu dokarmić swoje wygłodniałe ego, a może po prostu piszę o banale, który zaprzeczając swojej definicji jest bardzo niepopularny.

Strony

Źródło foto: 
13406 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

16 (liczba komentarzy)

 1. Ja Ją obchodzić zacząłem tak i to bez oglądania się na przeróżnych utytułowanych palantów, którzy zamiast czynów najwięcej mieli do gadania i jedynie potrafiii dzielić włos na czworo. Najpierw kazałem z komitetu organizacyjnego opuścić szeregi wszelkim gadaczom. Później pismami wróciłem się do przeróżnych beneficjentów na prawicy (posłow, senatorów, radnych oraz p. wicepremier aby wraz z mężem uroczystość wsparli finansowo z własnej kieszeni i niektórzy z tych polityków kazali mi się od nich odp.   ć,  i w końcu wyszło bo najhoijniej do tego przyłożycli się przeróżni biedni na emeryturach nie żałując wdowiego grosza.  :-) Tym z gębą pełną patriotycznych frazezów dość ciężko było. 

   

  http://www.komb...ści/1397-niepodległa-2018.

  html https://krakow.... .

 2. avatar

  " i niektórzy z tych polityków kazali mi się od nich odp.   ć,"

  Soczyste, nazwiska w sieć (dokumentację zachować) i linki BEZ BŁĘDÓW podać, sugeruję :)

 3. To całe gadanie o kłótliwości Polaków to kontynuacja michnikowskiej pedagogiki wstydu. Dla totalnych by było lepiej, gdyby wszyscy mieli takie samo zadanie jak oni i dlatego każda polemika jest deprecjonowana.

  Mamy się wstydzić tego, jacy jesteśmy, a więc i polskości. Nasze wady narodowe są też z lubością wyciągane przez germańską prasę, tylko po to, by nas nieustannie poniżać. Najlepiej dla nich by mieć jedno zdanie, takie jak ich posłuszny naród.

  Drodzy Polacy, proponuję aby to całe gadanie mieć tam głęboko, gdzie słońce nie sięga. Po prostu bądźmy sobą.

 4. Dosłownie i po to się o tym mówi aby nas ośmieszać chociaż tak samo jest pomiędy innymi narodami. 

 5. Właśnie, korporacja niemiecka założona i prowadzona przez hitlerowca powiela w swoich mediach dla polaków zalecenia stosowane przez prasę hitlerowską z czasów okupacji, jakoś nikogo to specjalnie nie razi.

 6. Mocne.

  Pieniądze norweskiego rządu za to, że polski rząd pozwolił im korzystać z dostępu do rynku UE, są przekazywane na fundacje multimiliardera Sorosa, polski rząd nie ma nic do powiedzenia a nawet nie może zobaczyć dokumentów czemu tak. Czy ktoś z rządu mógłby to wyjaśnić?

 7. avatar

  Tym razem dwie myśli:  1. Jest tylko jedna droga, od krzywd daleka, od sporów: Droga uczciwych ludzi, droga ludzkiego honoru (Ryszard Kiersnowski w wierszu Jedyna prawda, napisanym w 1944 r. we Francji)  2. Jeśli wszyscy myślą tak samo, to ktoś nie myśli wcale (gen. George Patton)

   

 8. 3. Krótkie, bo moje:

  Rodaku Polaku! Nie zasypiaj! PO Budka!

 9. A wracając do (zaległych) poważnych spraw, czyli np. wyborów samorządowych, to mamy następujące wyznanania osób kojarzonych z PiS:

  1. Prof. Andrzeja Nowaka, który był brany pod uwagę do wystawienia w wyborach na prezydenta w 2015r. z poparciem PiS:

  Prof. Nowak: Kaczyński świadomie zrezygnował z walki o wielkie miasta

  Mamy więc potwierdzenie obserwacji np. Knock.out4 nt kampanii we Wrocławiu.

  2. Dr Targalskiego m.in. o np. braku woli kontroli wyborów ze strony PiS

  #TWEETUPREPUBLIKA - dr. JERZY TARGALSKI (CZ.1)

  #TWEETUPREPUBLIKA - DR. JERZY TARGALSKI (CZ.2)

  3. Dokręcanie śruby przedsiębiorcom, komplikowanie i mnożenie przepisów, zamiast ich upraszczania:

  Polska spada w rankingu Doing Business Banku Światowego. Czy to powód do niepokojów? Minister Emilewicz uspokaja

  Serwis Informacyjny + IDŹ POD PRĄD ODPOWIADA 31.10.2018

  PS obserwuję "wyczyny" MK na Twitterze, łączenie "narodowców" z "pastorem" (byty raczej przeciwstawne sobie np. w kwestiach geopolityki czy spraw dot. religii). Takim wzmożeniem, atakami tylko wzbudza brzydkie podejrzenia (co do uczciwości), a raczej nie przekona ludzi, że z tym PiS jest wszystko OK, skoro np. idąc do sklepu, widzi się coraz to nowsze i coraz liczniejsze ciemne twarze. Tylko ci "narodowcy", pastor, czy bardziej zorientowani tweeterianie podają linki do oficjalnych informacji,ze a to "polski" rząd negocjuje z rządem Bangladeszu czy Filipin przyjmowanie "migrantów ekonomicznych", a to podpisuje jakieś deklaracje z Marakeszu czy LBGTQI.

 10. avatar

  " że z tym PiS jest wszystko OK"

  Z tym PiS'em nigdy nie było OK, to część POPiSu, nic więcej. Praktycznie to emanacja starożytnego hasła: "Dajcie Mi władzę a Ja was urządzę" tylko że, po umieszczeniu na Wawelu, pojawił się 'uchwyt' nie do 'oderwania' na jednego takiego 'posła' stąd i ciekawość wielka jak to wszystko dalej się potoczy a i  jak/czym skończy.

  A tak  w ogóle to pozwolę sobie przypomnieć ...

 11. Strony