Prześlij dalej:

Zaczęły się moje ulubione zawody, czyli wyścigi na najbardziej sensacyjną, czytaj najdurniejszą interpretację prostych wydarzeń. Zaproszenie Tuska przez Dudę natychmiast stało się ugorem szerokich interpretacji. Z tego, co zauważyłem najmniej 70% interpretujących nie zna faktów. Tak, to prawda, że zwyczajowo Duda zaprosił wszystkich prezydentów i premierów i trudno się tu doszukiwać czegokolwiek, poza wypełnieniem wymogów protokołu. Pierwszy fakt, ale drugi fakt jest taki, że Tusk wystąpił do Dudy z odrębnym żądaniem i zażyczył sobie uroczystego złożenia kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W ramach trzeciego faktu Duda żądanie Tuska spełnił. Czwarty fakt to przyjęcie zaproszenia po raz pierwszy od trzech lat.

Tyle faktów, teraz można przejść do normalnych, nie sensacyjnych interpretacji, a nawet do zwykłych konstatacji. W 2015 i 2016 roku przyjęcie zaproszenia przez Tuska skończyłoby się dla Tuska tragicznie. Zostałby zjedzony przez Rzeplińskiego, Gersdorf, Nowoczesną, GW, TVN i Schetynę też. Trzeba tłumaczyć dlaczego? Na wszelki wypadek dopiszę, że chodzi o „zamachy na konstytucję” i wystarczy prześledzić co się stało ze wspomnianą Gersdorf, gdy przyjęła zaproszenie do Pałacu, aby zrozumieć dlaczego w przypadku Donalda „salony” pieją z zachwytu. Afera z Gersdorf miała miejsce przed pokazaniem ustaw prezydenckich i w czasie, gdy po obu stronach sypały się domysły, czego tak naprawdę chce Duda. Pewności nie miała ani jedna, ani druga strona i obie były pełne podejrzeń o najgorsze. Dziś jesteśmy po publikacji ustaw, 5 spotkaniach Kaczyńskiego z Dudą i trzech wywiadach Dudy, które rozumnym nie pozostawiają złudzeń.

Tusk musiałby być niespełna rozumu, aby w takich warunkach nie przyjść na gotowe i nie wesprzeć podziału w obozie PiS, stając po właściwej stronie. Z tym, że to nie Tusk, rozegrał tę partię, ale Duda, bo bez tego, co w ostatnim czasie wykonał Duda nie byłoby Tuska 11 listopada w Warszawie, ale siedziałby w Brukseli lub Berlinie. Przejdźmy teraz do nerwowych reakcji Czerepacha, który zasypał Twittera komunikatami i jeszcze zorganizował specjalną konferencję de facto poświęconą Tuskowi? Odpowiedź jest prosta. Trwa walka o lidera konstruktywnej opozycji i tak jak Schetyna nerwowo zachowywał się w obecności Petru, tak Duda nie będzie spokojny, gdy przyjeżdża kandydat do zajęcia jego miejsca. Zgadzam się, że Tusk rozegrał Adrianka i Czerepacha jak dzieci, ale to trudne nie było i jest to dopiero wstęp do gry o wszystko.

Zaczął się konkurs na lepszego Tuska i niestety to nieprawda, że Adrianek nie ma szansy na drugą kadencję, ma i to poważne, ale jako kandydat Unii Wolności, nie PiS. Jeśli Duda przyjmie strategię Kwaśniewskiego i będzie robił gesty pod publiczkę, nie szkodząc interesom kast i koterii, to wszystko mu zostanie wybaczone i zapomniane, łącznie z ratowaniem hostii, aborcją i „Żołnierzami Niezłomnymi”. Przykładów jest mnóstwo, że każdy, który stanie po „właściwej” stronie będzie „nowoczesny” i dotyczy to najbardziej obciachowych postaci narodowo-katolickiej „prawicy”: Marcinkiewicz, Giertych, Niesiołowski, Misiek Kamiński itd. Duda ma też tę przewagę nad Tuskiem, że nie jest umoczony we wszystkich ujawnionych aferach PO, zatem na nowego Tuska nadawałby się idealnie i na to pracuje. Trzeba jednak nie znać Tuska, żeby uwierzyć, że on nie powalczy o swoje.

Przyjazd starego Tuska do nowego Tuska to początek rywalizacji o przyszłego kandydata numer jeden „salonów” i tę pierwszą rundę zdecydowanie wygrywa stary Tusk. Do wyborów mamy trzy lata i tylko głupi się podnieca 27:1, a cwany będzie hodował i starego i nowego Tuska, bo obaj się przydadzą. Nie chcę nikogo straszyć, ale idealnym rozwiązaniem dla beneficjentów okrągłego stołu jest wystawienie obu kandydatów, ogłoszenie tego pojedynkiem stulecia i zepchnięcie kandydata PiS do narożnika. W takiej konfiguracji PiS nie mogłoby wystawić 3 Tuska, czyli mamałygę, ale kandydata wyrazistego, który przejdzie do II tury. Trzeba powiedzieć wprost, mamy pierwszy poważny kryzys i niemały problem w obozie PiS.

Jarosław Kaczyński na wojnę z Dudą pójść nie może, musi zastosować zupełnie inną taktykę. Z jednej strony szeroko się uśmiechać, z drugiej grillować i testować podsuwaniem ustaw, pokazywaniem przyjaźni Dudy z Tuskiem, Gersdorf itd. Elektorat PiS od Dudy już odpłynął, lekko licząc 50%, resztę trzeba będzie przez trzy najbliższe lata budować. Oczywiście to jest polityka i nie da się wykluczyć, że Adrianek ze strachu wróci na właściwą drogę, ale to gdybanie i loteria polityczna. PiS musi przygotować wariant z nowym kandydatem na Prezydenta Rzeczypospolitej, każde inne zachowanie byłoby samobójstwem.

Źródło foto: 
6
19042 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

15 (liczba komentarzy)

 1. Odrodzenia Polski już nie da się zatrzymać.

 2. Coś mi tu nie pasuje, dlaczego Duda zrezygnował z pewnego i ogromnego poparcia z prawej strony i postawił na "salon" w przyszłych wyborach. Ryzyko przegranej jest przecież duże, bo salon z pewnością poprze starego Tuska. Wetując ustawy o KRS i SN robił to ze świadomością utraty dotychczasowego poparcia. Nie jest chyba tak naiwny, że może konkurować z Tuskiem, bez wsparcia PISu
   

 3. środowisko zjednoczonych folksdojczy, zaprzańców, złodzieji, donosicieli i zdrajców jest mocno podzielone:

  część jest za wnukiem dziadka z wehrmachtu, a część jest za adriankiem - dlatego "zjednoczona" opozycja (która i tak do wyborów się nie zjednoczy) wystawi obydwóch w/w kandydatów...   do tego oczywiście dojdą inni i niech się żrą między sobą...

  ps

  najprawdopodobniej adrianek przestraszył się takiego wariantu i stąd jest sygnalizowany (nagły i niespodziewany)  kompromis, ale nawet ewentualne podpisanie ustaw nie przywróci adrianka do obozu dobrej zmiany...  on już nie jest nasz!

   

 4. A może Duda wcale nie chce drugiej kadencji? 

 5. avatar

  Mokro, zimno i w ogóle ujowo. Czy to prawda, że 11.11 czyli jutro Biedronka jest zamknięta?

 6. avatar

  Chodziły słuchy, więc kupiłam wczoraj

 7. Tusk potrzebuje "na gwałt" materiałów propagandowych, by wzmocnić swój wizerunek. Jutrzejsze święto i chwiejna postawa Dudusia stworzyły sprzyjającą okazję. Nie ma znaczenia czy będzie on oklaskiwany, czy wybuczany, każdą z tych reakcji będzie można odpowiednio wykorzystać piarowo.

  Koncepcja "Tusków Dwóch" może okazać się skuteczną i bardzo korzystną dla opozycji.

 8. Wnuk dziadka z Wehrmachtu już próbował wzmacniać swój wizerunek swoją obecnością w Polsce - nawet pielgrzymawal w intencji tego wzmocnienia z dworca centralnego do prokuratury. Po każdej pielgrzymce PiS-owi rosło +3, więc spoko - niech dalej pielgrzymuje. Jedni wiedzą to od zawsze, innym otwierają się powoli oczy komu zawdzęczają życie w nędzy, na bezrobociu, na śmieciówkach albo na kredytach.

  A podziałów opozycji życzę nam wszystkim - najlepiej jak będzie dziesięciu "kanapowych Tusków", a każdy ciągnący w swoją stronę.

 9. Dzisiaj widzialem w tv jak na jakims spotkaniu z Dudusiem, Tusk proponowal, zachecal Dudusia do "przejscia na lepsza, jasna strone mocy"!

  Czyzby Dudus przyjal zaproszenie Tuska czyt: Angeli Merkel!?

 10. W przypadku scenariusza opisanego przez Piotra musi w którymś momencie dojść do karczemnej awantury między PAD-em, a PiS-em. PAD musi zdecydowanie odciąć się od swojego PiS-owskiego pochodzenia (a przy tym musi udawać, że jest prezydentem wszystkich Polaków). PiS chcąc wystawić swojego nowego kandydata na prezydenta musi odciąć się zdecydowanie od swojego byłego kandydata. Kalendrz wyborczy jest niedobry dla PAD-a - nie może tej awantury urządzić przed wyborami parlamentarnymi, bo co będzie z PAD-em jak PiS wygra sejmowe wybory 60% do zera?

  Tusk jako kandydat na prezydenta to myśl genialna, ale chyba tylko dla autorów tej myśli. W sumie widać jakąś armatę dla totalnie durnej opozycji, ale malowaną na chmurach.

 11. Duda jak Doda?

   

 12. Mam 3 kandydatów PIS do wyboru  -  przy których tchórz Tusk nawet nie wystartuje, wiedząc że nie ma z nimi żadnych szans. Na niekorzyść Tuska działają też 3 czynniki - 

  1)TVP w rękach PIS i brak pełnej osłony medialnej bez której Tusk był/ jest tylko gnojkiem w spodenkach  i szubrawcem- kierownikiem mafii wolksdojczów,     2)reparacje wobec Niemiec i skowyt powczyków, że nie wolno się tym zajmować i  3) emigrnci -  za 3 lata żaden z tych niekorzystnych czynników dla Tuska nagle nie zniknie - dlatego PO ma dzisiaj te 20%  a może i mniej.

   Tusk z pewnością nie może liczyć na wiecej niż powiedzmy 26-27% więc dlatego nawet  się nie odważy startować. Te cyrkowe obecnie popisy żenady to próba wysondowania elektoratu

  I kandydaci:

  Małgorzata Wasserman - medialnie wygra z Tuskiem, ładna, inteligentana dziewczyna - młoda kobieta to się liczy przy wyborach prezydenckich, osobowość, sposób bycia, kultura osobista.    - Tusk przy niej jest parszywym podstarzałym już dziadem klęczącym przed Niemką, a jest szansa, że Małgośka ;) go jeszcze rozgromi na komisji AG i będzie miał zarzuty prokuratorskie. Mam jednak  pewne wątpliwości, nieduże ale mam czy nie jest zbyt młoda i czy czasem nie wywinie czegoś jak no ten   Adrian.... - więc trzeba sprawdzić czy na 100% można pani Małgorzacie ufać

  Jan Maria Jackwski - osobowość, wygląd, spokój, bardzo wysoka kultura osobista i tutaj wiarygodność 100% że nie zawiedzie. Idealny kandydat

  I Beata Szydło - osiągnięcia, wiarygodność 100%, jeżeli PIS ją wystawi to prawdopodobnie wygra. Moim zdaniem lepiej jak będzie dalej premierem...  brakuje Jej spokoju ducha i łopozycja potrafi Ją wyprowdzić z równowagi to na minus.

   

  A pan Andrzej może się okazać, że za dwa lata nie będzia miało już żadnego znaczenia czy będzie kandydował czy nie. Oczywiście PIS i Kaczyński już na niego nie postawią 

  Jest też szansa, że PIS powalczy o większość konstytucyjną: rozwalą  KUKIZOWO od środka - wyłapią co wartosciowszych - w końcu to się rozpoczeło a reszta się rozleci  i nie przekroczy 5%. Jest na to szansa. 

  Nowośmieszna zmierza do progu wyborczego, już za rok po wyborach samorządowych się okaże czy  mają szansę na wejście do sejmu za 2 lata. Moim zdaniem nie.

  SLD komuchy -  też moim zdaniem nie wejdą, sondażownie ciągną ich za kudły. Komunizm radzicki się skończył i nie wróci.

  ZSL - mafia wsiowa niestety chyba znowu wejdzie, sprężą się i te 5% wyciągnie....

 13. Duduś powinien być nadal kandydatem nr 1 dla PiS-u na drugą, prezydencką kadencję. Taka decyzja ograniczy straty wyborcze. Jeśli jest porozumienie w sprawie sądownictwa, a podobno jest, to teraz już z górki. To, jaki jest Duduś,  każdy już wie.

 14. Nie ma żadnego porozumienia. Duduś będzie plótł, że to przez PIS a jednocześnie trzymał z kastą sedziowską i na nic nie pozwoli..... 

  - żadnych reform (a w szczególności w sądownictwie) do wyborów  już nie będzie

  PIS powoli powinien się odcinać od "Dudusia"  przygotowywać się do wyborów samorządowych, parlamentarnych i szukać  dobrego kandydata na prezydenta 

 15. Wszystko pięknie , przejrzyście , logiczni ale za cholery nie potrafię zrozumieć motywów AD do tak bez sensownych działań . Przecież przy niedawnym poparciu , idąc razem z PIS , drógą kadencje miał w kieszeni . Sprzedał się ? Nie sądzę ,  druga strona nie ma nic specjalnego do zaoferowania . Szantaż ? Najbardziej prawdopodobne , ale to by znaczyło że Adrianek jest bardzo mocno w coś "umoczony" . Jedyne miejsce gdzie byłby w stanie tak bardzo mocno się "umoczyć" to był kancelaria PLK .