Prześlij dalej:

Dostałem zadanie domowe od profesora polskiej polityki i ruchów społecznych, nazwiska z różnych względów nie ujawnię, ale za to podam temat: „Czy może Pan KRÓTKO opisać, na pół strony, nasz współczesny polski mit założycielski”. Nie lubię zleceń, a tutaj dodatkowo mamy szkolny kaliber i człowiek natychmiast czuje się jak uczeń. Pewnie to wstyd, ale przyznam się, że chodziłem trzy dni z tematem, przejrzałem strony internetowe, nie wyłączając tych ze ściągami i nic oryginalnego nie wymyśliłem. W nocy z piątku na sobotę doznałem olśnienia i zrozumiałem, że po prostu nic nowego się nie da i przede wszystkim nie wolno wymyślać.

Co jest naszym mitem założycielskim? Wszystko to, czego od pokoleń uczyliśmy się w domu, szkole i w kościele, co zawsze było święte i nietykalne, a po 1945 roku zostało zbrukane. Jeśli chcesz zabić naród, odbierz i zanurz w gnoju całą jego historię, całą legendę. Tak dokładnie z Polską uczyniła komuna przyniesiona na walonkach. Nie potrzeba nam żadnych nowych mitów, potrzeba nam przywrócenia szacunku dla naszej unikalnej historii, naszych unikalnych postaw i naszej unikalnej polskiej duszy. Wszystko znajdziemy w szkole i na stronach sciaga.pl i to jeszcze jeden składnik szyderstwa, którym się Polaków odsuwa od korzeni. Nic nadzwyczajnego, takie szkolne formułki, nuda, opisy przyrody, nikt poważnie tego nie będzie traktował, to stare baśnie, które chleba nie posmarują i fabryki nie zbudują. Musimy z tym zerwać, musimy to wyśmiać i żyć przyszłością. A co takiego zostało zerwane i wyśmiane? Wszystko, co o nas stanowi!

1. Polska przedmurzem chrześcijaństwa – nasz wielki wkład w dziedzictwo europejskie zamieniono w „katolicki ciemnogród”.

2. Za wolność naszą i waszą – chwałę od Grunwaldu, przez Wiedeń i „Bitwę Warszawską”, aż po Monte Casino, obrócono w „polskie kompleksy”, „machanie szabelką” , „ułańską fantazję”.

3. Tradycja powstańcza i niepodległościowa – heroizm, walka o wolność i godność, ułani, husaria, lotnicy, Kościuszko, rozbiory, Piłsudski, Armia Krajowa, Żołnierze Wyklęci, opozycja antykomunistyczna, wszystko zbrukano „bezsensowną rzezią” i „styropianem”.

4. Polska rajem wolności i demokracji – od wieków byliśmy oazą tolerancji dla innych narodów i kultur, przyjmowaliśmy tych, którzy zostali wypędzeni z innych krajów, napisaliśmy drugą na świecie konstytucję, teraz jesteśmy „antysemickim barakiem ksenofobii”.

5. Polska ofiarą nie agresorem – w Polsce nigdy nie było masowych czystek etnicznych, religijnych, inkwizycji, nie braliśmy udziału w kolonizacji, sprzeciwiliśmy się samotnie dwóm największym zbrodniczym ideologiom, niemieckiemu nacjonalizmowi i komunistycznej nawałnicy. Dziś jesteśmy "winni" wymordowania Żydów, Ukraińców i wypędzenia Niemców.

6. Polska wierna i zdradzona – Polska zawsze była wierna i zawsze była zdradzana, za Wiedeń odpłacono nam rozbiorami, za powstrzymanie bolszewizmu i walkę na wszystkich frontach II WŚ, sprzedano nas w Jałcie, za „Solidarność” dostaliśmy mleko w proszku i „prywatyzację”, no i znów nie wolno o tym mówić, bo „polskie kompleksy”.

7. Polski romantyzm i geniusz – postawa wyjęta z serca i rozumu, wizja budowy państwa idealnego, opartego na prawdzie, sprawiedliwości, rodzinie, wspólnocie pokoleń, Kopernik, Mickiewicz, Szopen, Reymont, Jan Paweł II, wartości do ostatniego skrawka zbrukane „kalekim romantyzmem”, „bogoojczyźnianą bajką”, „zaściankową kulturą i nauką”.

Strony

Źródło foto: 
17918 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

18 (liczba komentarzy)

 1. Bóg zapłać za ten felieton!

 2. Tak, Bóg Honor i Ojczyzna. Piękny felieton. Ja dodam tylko moją refleksję, która mi chodzi po głowie od paru dni: W Wilnie na Rosie, przy Grobie Matki Marszałka J. Piłsudskiego (i Serca Marszałka), są trzy zwykłe groby (z lastriko), w których pochowani są, na Wiecznej Warcie, trzej polscy żołnierze: kpr. Wincenty Salawiński, szer. Piotr Stacirowicz oraz szer. Wacław Sawicki. Zginęli, w walce broniąc Polskiego Honoru, od kul Armii Czerwonej wkraczającej do Wilna 18 września 1939. Byli to ochotnicy. Wartownik nie może zejść (opuścić) z posterunku (nie może też złożyć broni) dopóki nie zostanie zmieniony przez dowódcę Warty. Oni tam nadal stoją na Warcie, już ponad 79 lat, broniąc Polskiego Honoru.
  Niektórzy powiedzą: duraki. Inii powiedzą: to nie miało sensu. Jeszcze inni, że mogli uciec i ratować swoje życie.
  Dla nas Polaków, to Wielcy Bohaterowie i przykład poświęcenia dla Ojczyzny

 3. Czy są to groby, którymi ktoś się opiekuje? (Twoja ocena wizualna). Czy może Ojczyzna (czyli my) powinna tym Żołnierzom zmienić miejsce ich ostatniej warty na godniejsze - granitowe i z odpowiednimi napisami?

 4. myślę że chodzi o ludzi którzy zapalą świeczkę i opowiedzą... tak są jeszcze tacy na Litwie. Uczmy się od nich.

  Utworzenie wspólnej dywizji Polsko-Litewskiej.

 5. avatar

  Hej

   "Dziś jesteśmy winni wymordowania Żydów, Ukraińców i wypędzenia Niemców."
  proponuję:  Dziś oskarża się nas o wymordowania Żydów, Ukraińców i wypędzenie Niemców

  widz?

 6. avatar

  "Smacznyś, słaby i w lesie!"

 7. Dzisiejszy felieton Piotra powinno się powielić (może być ręczna kaligrafia na wołowych skórach) i poprzybijać na drzwiach Sejmu, Senatu i ministerstw.

 8. ...moim zdaniem powinien trafić do szkolnych czytanek.

 9. Też, jak najbardziej, oczywiście.

 10. I do preambuły konstytucji!

 11. avatar

  Super! Przypomniane we właściwym czasie i we właściwych okolicznościach.  

 12.  Bravo Bravissimo!

  Najlepszym dowodem na Jakosc Kultury Polskiej jest sam Autor: ateista, ktory wie, ze zyje w najwspanialszym bo katolickim kraju. Tak bylo ongis w naszej Rzeczpospolitej: Katoliki, i Heretyki, i Agnostyki obok siebie...dopoki syjonistyczno-komuszy bucior nie splamil naszej ziemi.

  to napisalam ja-katoliczka.

 13. Kurka - ja Cię uwielbiam!

  wspaniały tekst - jak zawsze kwintesencja prawdy, życiowej mądrości i żelaznej logiki

  Kurka na Naczelnika

 14. Obawiam się, że posada naczelnika jest ju zajęta. Taka propzycja może wzbudzić słuszny gniew Jarosława.

 15. avatar

  Hej

  Wszyscy na poważnie, a przecież tririus robi sobie jaja z nas, z siebie , z historii, inteligentnie i na wesoło , zabawnie i przekornie..Inaczej to widzi, ale fajnie, bo zmusza do myslenia.

  widz?

 16. A kury już sikać wyprowadził? A dla robienia jaj niech się zgłosi do "Pożaru w burdelu".

 17. :Podobny w tym miesiącu kury wyprowadza wrednick, więc nie da rady...

 18. Tyle pięknych tez o Polsce i wszystkie w czasie przeszłym. Coś jest na rzeczy.

 19. Strony