Prześlij dalej:

Nie policzę ile razy się naczytałem „poważnych” komentarzy i napatrzyłem na rozmaite „zabawne” emotikony, gdy pisałem, że polityka to emocje i psychologia. Ależ skąd! Nie znasz się, polityka to racjonalizm i zimna kalkulacja. No i teraz czytam tych ekspertów, jak na „zimno kalkulują”, aż im oddechu brakuje. A wszystko jest stare jak świat i śmieszne tak samo. Odwieczne dylematy, czy myć ręce, czy nogi? Polityka to psychologia, emocje, racjonalizm i zimna kalkulacja razem wzięte. Trzeba to rozumieć i umieć oddzielić narzędzia od wykonawców. Porządek idealny jest następujący. Polityk na chłodno i racjonalnie generuje emocje i wywołuje odpowiedni efekt psychologiczny.

Niestety ciężko przychodzi opanowanie tych podstaw i tak myli się twórca z tworzywem, jak mawiał filozof w kultowej komedii. Tydzień przed wyborami napisałem jak się to wszystko skończy http://kontrowe..., wszyscy wygrają i wszyscy przegrają, bo taka jest specyfika wyborów samorządowych. Właściwie się pomyliłem i wyszło lepiej niż zakładałem, ale jak widać niewielu chciało przyjąć do widomości tę oczywistą oczywistość i żyło w sferze „zaoramy” ich. Sami wyborcy i politycy PiS zrobili sobie straszną krzywdę ustawiając wyniki wyborów na poziomie 45% dla PiS. Czysty absurd, żeby nie powiedzieć dywersja. Wystarczy sięgnąć do historycznych statystyk, aby zmądrzeć. Zakładając, że najnowszy IPSOS bliski prawdy, to tylko raz w historii udało się AWS osiągnąć wynik PiS (33%), a było to równo 20 lat temu. Od tamtego czasu zaledwie raz PO przekroczyło 30%, ale nieznacznie, bo 30,89%. Poza tym wyniki samorządowe były zawsze o jakieś 9 do 12% niższe niż późniejszy wynik zwycięzcy wyborów parlamentarnych: PO 39% w 2011 roku, PiS 37 w 2015 roku.

Takie są wstępne fakty i trudno faktom dyskutować z emocjami na tak wyśrubowanym, niedorzecznym poziomie. Pompowano balonik i to eterem, większość albo wpadła w niczym nieuzasadnioną euforię albo posnęła. Sami wyborcy PiS się nakręcili i sami się zawiedli, jak dzieci, jak dzieci. Zostawmy te bzdurne podniety, oddzielmy tworzywo od twórcy i pogadajmy racjonalnie o konkretach, obalając wszystkie mity. Zacznijmy od największego lamentu i tu punktem odniesienia jest Warszawa, w której nie zdarzyło się nic nieprzewidywalnego. Od 2006 roku kandydatka PO pomimo niebywałej kompromitacji utrzymywała poparcie na poziomie 55%, po drodze wygrała referendum. Lament się podniósł z jednego powodu, bo PiS przegrał w I turze. Jak miał nie przegrać, skoro cały „lemingrad” poszedł głosować tak, jak w II turze? Wszyscy pozostali kandydaci nie przekroczyli poziomu 3 %. W 2014 roku Sasin wszedł do II tury, bo Guział miał 8,54%, Wipler 4,21%, Wierzbicki 4,14%.

Strony

Źródło foto: 
22134 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

33 (liczba komentarzy)

 1. W zasadzie, to nic dodać i nic ująć. Można jedynie apelować do rządu, aby zaczął dogadywać się bezpośrednio z tymi co mają realny wpływ na politykę w Polsce. Może okazać się bowiem, że Budyń jest całkiem zjadliwy, a Zdanowska jest sympatyczną kobietą.

 2. avatar

  Kiedyś w Gdańsku produkowano niezły budyń ale jego producenta sprywatyzowano ... ;-) Zapewne kolesie tego obecnego.

 3. Spostrzeżenia autora oczywiscie sluszne. TV z prostacką propagandą daje tylko paliwo opozycji, mogą krzyczeć: PiS to reżim i brak wolności słowa, zobaczcie na telewizję.

 4. avatar

  Imo, raczej, "która lewa?"

 5. Ambicjonalnie dostaliśmy w dupę. Dobrze, że teraz a nie za rok. Jaki miał przegrać ale w II turze. Zablokowali mi juz   8 konto na Twitterze i ich algorytmy blokują mi założenie innego konta. Jedna uwaga: proponujesz pozytywną kampanię PiS. Skuteczne są, niestety, kampanie negatywne. Trzaskowski wyrasta na lidera. Pamiętam Tuska przed 2007. Sepleniący, bezjajowy gość. Wygrana wyborów do Sejmu zupełnie go wzmocniła i zmieniła. Mam nadzieje, że Warszawa wciągnie Trzaskowskiego w bagno. Trochę sniegu, jeszcze większe korki i powodzenia z kładkami pieszo-rowerowymi. Ostra zima ściągnie go na ziemie.

 6. Zatem receptą MK na sukces jest: jeszcze więcej tego, co nie daje efektów?

  Nieśmiertelna UW ma identyczny pogląd:

  https://wiadomo...

  Do mnie przemawia raczej poniższa diagnoza

  http://www.fron...

  Tvp, po krótkim epizodzie, przestałam oglądać w styczniu (TVn i Polsat porzuciłam w 2011) - po prostu nie lubię, kiedy ktoś traktuje mnie jak idiotkę. Więc w kwestii Kurskiego pełna zgoda.

   

 7. Patrzę na te wyniki wyborów na prezydentów miasteczek oraz miast i widzę to czego nie chciłbym zobaczyć - klęskę PiS-u. Przyznam jednak, że rozumiem tych wyborców. Ja również miałbym spore problemy, by zmusić siebie do oddania własnego głosu na takich właśnie kandydatów. Bywał tutaj kiedyś Dziadek Borowik, niezwykle wrażliwy na stosowny wygląd noszonych przez polityków garnitury. Na tej podstawie potrafił on określić przydatność osoby do sprawowanej funkcji. Coś w tym jest, bo Dziadek nigdy się nie pomylił.

 8. Ktoś wygrał? Ktoś przegrał? NIE! Nic się nie zmieniło, albo zmieniło się nic. Poza paroma nazwiskami w tych samych koteriach. A w Poznaniu może pojawią się wagony tramwajowe z tabliczkami "Nur für Perversen". Ale Ewa Gawor dalej będzie rozwiązywać marsze faszystów w Warszawie.

 9. 1. nowy czeski minister spraw zagranicznych pojechał z pierwszą wizytą do Berlina, potępiając Polskę i Węgry. Ponieważ Czesi zaproponowali Polsce bliską współpracę wojskową, a Błaszczak nawet nie zauważył czeskich głupków, Czesi wybrali Berlin na swojego strategicznego sojusznika, politycznego militarnego i gospodarczego. A za Czechami pójdzie Słowacja.

  2. PiS przyjechał do Wrocławia tylko raz, żeby powiedzieć że Wrocław i Dolny Śląsk ma gdzieś. PiS we Wrocławiu, w mieście Wrocław, dostał połowę foteli do Sejmiku województwa Dolnośląskiego i dostał prawie połowę foteli w radzie miasta, w ramach świetnej kampanii "pocałujta PiS w de". PiS nie prowadził kampanii w dużych miastach, ponieważ bał się rozczarowania czyli przegranej. Czyli PiS wyrżął na twarz w dużych miastach na własną prośbę.

  3. PiS nie ma kandydata na Prezydenta w 2020 roku.

  4. PiS miał wygrać wybory samorządowe obietnicami lepszej przyszłości a na wybory parlamentarne w przyszłym roku miał pojechać na sukcesie z wyborów samorządowych i europarlamentarnych.

  4. TSUE przejął kontrolę nad polskim rządem i parlamentem i sędziowe od Gersdorf będą rządzić dożywotnio, bo tak kazał TSUE.

  5. Przyjdzie czas, że Berlin obali rząd PiS.

  6.

 10. Pozwolę się nie zgodzić z Gospodarzem. Procenty głosów się nie liczą, ale efekt wyborów. A efekt jest następujący:

  1. Totalni nie zostali odcięci od źródeł finansowania. Prawdopodobnie nadal będą rządzić w sejmikach wojewódzkich gdyż pozawiązują koalicje. Większość wielkich miast nadal pozostanie w rękach totalnych.

  2. Trzaskowski dzięki zwycięstwu w Warszawie wyrasta na mocnego kandydata na prezydenta kraju. PiS zapewne wystawi Dudę, który nie będzie miał szans ( twardemu elektoratowi będzie wszystko jedno, który z nich obejmie to stanowisko ).

  3. PSL nadal będzie rządzić w wielu gminach, blokując politykę rolną Ardanowskiego.

  4. Rozmiar zwycięstwa nie pozwala PiSowi zamknąć mord zagranicznym eurolewakom.

  W przyszłych wyborach do Sejmu PiS osiągnie podobny wynik, jak 2015 i pat potrwa nadal. Kraju nadal nie będzie dało się zmienić.

 11. Zastanówmy się jeszcze co PiS zrobi z wyrokiem TSUE? Pójdzie na noże? Pytanie jest o tyle istotne, że w przyszłym roku sąd najwyższy wybrany przez TSUE może wywrócić stolik wyborczy. 

 12. Prawdopodobnie PiS zrobi to co potrafi robić najlepiej - podkuli ogon i dwa kroki wstecz. A Ciemnemu Ludowi przy tej okazji ogłosi się kolejny wiekompomny "sukces".

 13. avatar

  @Egon O.

  Jako "twardy elektorat" odpowiem, że NIE JEST MI WSZYSTKO JEDNO. Nie możemy dopuścić (chociaż tylko) do centralnych władz sierotek po Quroniu i Gieremku, bo to będzie już koniec Polski. Inne niebezpieczeństwo, to inwazja "posoborowia" na Kościół Katolicki i to jest drugi (a może i najważnieszy) bastion, którego do upadłego musimy bronić.

 14. Zgadzam się co do całości. Niestety Duda to też sierotka po Geremku.

 15. Ciekawa propozycja? Nie jestem pewny co do strategii podmywania PSL przez PiS. "Chamy" pieniądze wezma od rządu, a i tak zagłosuja na PSL bo tam wielu z nich ma pociotki. Po prostu. "Pokorne ciele..."

 16. Nie tylko "chamy" tak robią, to powszechna postawa. Dlaczego liczenie na przekupienie wyborców rozdawnictwem i związaną z tym wdzięczność przy urnie to kompletny idiotyzm, tak mogą mysleć tylko ludzie kompletnie oderwani od rzeczywistości. Czyli najwyższego szczebla tzw. "politycy".

   

 17. avatar

  Proszę nie ubliżać ludzom na wsi. Oni są po prostu uzależnieni od lokalnych kacyków i po zawodzie, jaki ich spotkał po wyborach z czewca 1989 r. jeszcze się nie pozbierali. I tam jest multum takich, jak i na tym Forum, co im SĄCZĄ PESYMIZM DO USZU.

 18. Co do "wygaszania" wojny z (TS)UE to potrzeba tu dobrej woli obu stron a tymczasem mamy:

  https://www.tvp...

  Obawiam sie że pod kolejnym względem UE przypomina Rosje a mianowicie tym że nie ma z nimi normalnych stosunków: "Albo im służysz albo Cię nienawidzą".

 19. Totalni własnie okopali się na pozycjach i czekają na odsiecz z zachodu. I to wsparcie otrzymają. Do najbliższych wyborów parlamentarnych desanty najemnych kramków i innych kozlowskich wspieranych przez kodziarstwo wszelkiej maści na tyle obŻydzi "miękkiemu" elektoratowi PiSu życie w Polsce, że zagłosują za zdrajcami, jak w 2010, dla świętego spokoju. Teraz to totalni będą wszczynać bitwy i grzać kotlety. Ulica i zagranica!  Wynik wyborów dał jasny komunikat zagranicy : TO DZIAŁA!

 20. avatar

  I tu niestety jest prawda!!!!.....A w maju w przyszłym roku wybory do europarlamentu,zagięlięło nas lewactwo,nie wspomnę że gersdorf już nawołuje do powrotu komuszych sędziów na stanowiska!!!!

   

 21. Małgorzata Gersdorf, przypomnijmy bo w obecnym zamieszaniu chyba już mało kto zdaje sobie z tego sprawę - "w 2008 otrzymała z rąk Lecha Kaczyńskiego nominację na sędziego Sądu Najwyższego" https://pl.wiki...

  Jakby kolejna persona z całego nieskończonego ciągu słynnych "pomyłek", przez które ciągle buksujemy w miejscu...

   

 22. avatar

  Dla mnie sprawa ma się całkiem inaczej!!!!Nie usunięto pseudo szefa PKW Hermelińskiego,ten zabronił używać kamer w komisjach wyborczych!!!No to lewactwo wraz kodem rozpełzły się po komisjach jak plaga,a tam już wiadome jak poszło dalej,wymiana,bądź zamiana kart itd,itp!!!Już pierwsze informacje dochodzą w mediach że w niektórych dzielnicach frekwencja wyniosła 100%.....a z niektórych oddano więcej głosów niż dostali kart!!!!Lepiej niż za Stalina!!!Oczywiście wszędzie przeważał głos trzaskoskiego!!!!!!

 23. Nie zawadzi przy okazji zauważyć, że usłużnie dostarczono mu odpowiedniego pretekstu przez pośpieszne wprowadzenie RODO. Wnioski może sobie każdy sam już próbować wyciągać.

 24. Nie wiem skąd taka pozytywna ocena dokonań PIS wpływających na niechęć jego elektoratu. Czy autor także tak łaskawie oceni brak jakichkolwiek działań organów państwa wobec Owsiaka i rodzinki? Gdy głosowałem na PIS miałem nadzieję na kontrolę skarbową u Owsiaka i wyjaśnienie wielu oczywistych wątpliwości. Myślę, że autor też. A tak kolejne lata się przedawniają, dokumentacja jest czyszczona, a Owsiak zgarnia kolejne pieniądze z datków i się śmieje. Czy brak tych działań Państwa to jednak nie strach przed radykalnymi, ale słusznymi działaniami i stanie w rozkroku? Podobnie ze Zdanowską – dlaczego nie została od razu zdjęta z prezydenta po prawomocnym wyroku? Albo prawo obowiązuje, albo nie. A teraz, to mogą ją cmoknąć. Przykłady można mnożyć - i obawiam się, że dalsze ustępstwa i tchórzostwo PIS nie da władzy tej partii w nastepnych wyborach.

 25. avatar

  Że Pan i ja wiemy, co to jest Owsiak, to jedno a co wie ogół zachowujący się jak ciemny tłum to drugie. Akcja przeciw temu kabotynowi najprawdopodobniej wywołałaby reakcję jak w Łodzi ze Zdanowską. Przecież (dokładnie nie śledzę) w ostatnich sezonach przy braku wsparcia państwowych mediów przychody tego drobnego kanciarza wcale nie spadły?

 26. Na Matrixa trzeba pigułki. To duża klęska PIS .Nawet w sejmikach przy większości może nie rządzić(koalicja SLD-PO-PSL). Tylko dwa regiony PIS ma większość bezwzględną.Większe miasta a nawet średnie wybory- prezydenta miasta pominę milczeniem. Przyczyny klęski TVP = TVN PROPAGANDA sukcesu. Pokazywali Warszawę Jakiego i Trzaskowskiego punktując jednostronnie ostatniego . Reszta Polski jakby nie istniała.Zdanowska dzięki idiotycznym posunięciom PIS i nagonce TVP stała się męczennicą wyborów demokratycznych,naród kocha męczenników. Patryk Jaki nagle puszcza oko do tęczowych kocha Guziała i jest tęczowo. Próbują zagospodarować elektorat, który nigdy na nich nie zagłosuje. .Brudziński w Lublinie (PRZED SAMYMI WYBORAMI !!!) pałuje środowiska Katolickie obnosząc się tym w internecie a wszyscy pamiętają jak traktowano zadymiarzy z KOD. Czyli tu się modlimy, chodzimy do TV Trwam machamy flagą a z drugiej strony puszczamy oczko do LBGT. Jak to nazwać: samo zaoranie, strzał w stopę???? Skutek był do przewidzenia, środowiska konserwatywno katolickie jakieś 10-15%, z którymi nie po drodze z RN,Korwinem  itp zostali w domu (nie zagłosują na tęczowy PIS)Dodajmy nie jasną politykę emigracyjną niby nie sprowadzamy a z Filpin Indii ,Pakistanu sprowadzany dwu głos w samym PIS. No i słynne wstawanie z kolan na twarz przed każdym. Ta propaganda sukcesu błędy PIS przy pomocy zachodnich mediów i instytucji zmobilizowały elektorat lewicowo liberalny i mamy co mamy. Skutek większy bunt przy reformach sądów ,możliwe sabotowanie przez uchylanie sądowe prac komisji Jakiego. Czyli będzie większe piekło.

 27. Dodam jeszcze, że dużo młodych ludzi działaczy, którzy przyczynili się do zwycięstwa w 2015 zniechęciło się do PIS . Stwierdzili, że struktura partii jak w PSL,PO, SLD. Starzy wyżeracze, układy,przywożenie kandydatów w walizce. A ty zbieraj podpisy roznoś ulotki, zbieraj cięgi od ludzi na ulicy. Może zostaniesz poklepany i dostaniesz ostatnie miejsce na liście. Oczywiście to choroba wszystkich partii dużych, ale oni szukali czegoś innego. Dużo młodych ideowych aktywnych działaczy odeszło. Mimo że niby PIS cieszy się popularnością wśród młodych, ale nie aktywnych politycznie.

 28. Adrian ma rację. Cały świat się zmienia, a PiS trwa w maraźmie lat minionych.

  /edit/   Dodam jeszcze, że nie rozumiem dlaczego Morawiecki zaczął ostatnio przemawiać prostackim językiem, czym olał wykształcony elektorat i posiał zwątpienie w tym żelaznym.

 29. Dodam że europa skręca w prawo a PIS w lewo. Na forach PO cieszono się że PIS  zmuszony był udawadniać jak kocha Unię jaki jest europejski.Że to był Schetyny dobry ruch z tym wyprowadzaniem przez PIS Polski z unii.Przez te umizgi do UE udawadnianie europejskosci PIS straci 5-10% twardego elektoratu anty unijnego ,katolicko -konserwatywnego Śmieli się i mieli rację.

 30. Chyba przegramy jak zawsze. Niewiele się zmieniło i już nic się prawdopodobnie nie zmieni. Okazało się, że politycy PiS są do dupy i wcale nie jest pocieszające to, że ci z opozycji są jeszcze gorsi. Odnoszę wrażenie, że robią z nas głupa. Unią Europejską rządzi komunistyczna Mafia, podobnie jest w Polsce, co udowodniły ostatnie wybory, a nasz rząd i Rada Europejska udają, że tego nie widzą

 31. Strony