Prokuratura umorzyła podsłuchiwanie dziennikarzy, a środowisko się wypięło

Prześlij dalej:

Prokuratura ogłosiła właśnie zwyczajową nowinę – nie będzie żadnego śledztwa w sprawie inwigilacji dziennikarzy. Natychmiast zrobiłem sobie szybkie tourne po wszystkich znaczących portalach internetowych i „na chwilę obecną”, jedynie niezlezna.pl odnotowała przykry fakt. Stukam sobie w klawiaturę i w głowę zachodzę, co się stało ze wszystkimi odruchami solidarnościowymi i gdzie się podziały wszystkie klatki? Pamięć ludzka jest zawodna, ale na szczęście istnieją upierdliwcy, którzy pamiętają bardzo dużo. Lis i Olejnik siedzieli za kratkami w ramach happeningu i sprzeciwu wobec sekowania dziennikarzy przez polityków. Tę scenę raczej większość Polaków kojarzy, sprawa była głośna, jak to w przypadku funkcjonariuszy medialnych, ale kto zna szczegóły całej akcji i jej finał? Nie chwaląc się, jedną z takich pamiętliwych bestii jest autor „przedmiotowego” felietonu, a było tak. Na fali ze wszech miar słusznej krytyki rządów Leszka Millera, wpadali w sidła „lewicowi” łapówkarze. W centrali nie szło to tak dobrze, ale lokalnie sukces gonił sukces, dość wspomnieć historię ze Starachowic. Polecieli wówczas towarzysz Sobotka i Jagiełło, tego pierwszego Olek Kwaśniewski na koniec kadencji ułaskawił w pakiecie z bandytą Peterem Foglem. Trudno w to uwierzyć, ale w tamtym czasie na pisaniu o przekrętach można było zrobić błyskotliwą karierę, nie to co teraz, same „oszołomy” i „hejterzy” tworzą spiski o złodziejach na szczytach władzy i celebry. Jednym z takich lokalnych dziennikarzy, który wbił się w nastrój społeczny i dziennikarski był Andrzej Marek, to właśnie w jego obronie protestowały gwiazdy medialne, chociaż wątpię, żeby potrafili po kilkunastu latach powtórzyć jego nazwisko. Marek opisał smutną historię z Polic, chodziło o zatrudnienie niekompetentnego kumpla miejscowej władzy.

Jak zwykle w takich sprawach, osobnik, który winien się wytłumaczyć poszedł do sądu i wygrał z dziennikarzem w procesie karnym z 212 kk. Czy ktoś słyszał od Lisa, Olejnik, Najsztuba, jakąkolwiek reakcję, bodaj sławetne „zapadł prawomocny wyrok, wyroków sądu się nie komentuje”? Nic, zero reakcji i to jest norma. Towarzycho się wypromowało na plecach człowieka, którego od zawsze mieli za nic i zostawili go na 10 lat sam na sam z „wymiarem sprawiedliwości”. Po tym czasie Andrzej Marek, na mocy ugody z Polską, wygrał w Strasburgu i dostał… 1,5 tysiąca euro zadośćuczynienia. Dla porównania powiem, że GW za przeprosiny Jerzego O. zażyczyła sobie 48 tysięcy netto i zgadzają się tylko na wykupienie bilbordu. Wspomniałem o tej zapominanej sprawie Andrzeja Marka, bo to doskonały skrót zgnilizny naszego życia publicznego, który doskonale pasuje do podsłuchiwania dziennikarzy przez rząd i funkcjonariuszy Tuska. Dziecko nie ma wątpliwości, że takie praktyki miały miejsce, ale Lisa z Olejnik w klatce spodziewać się nie należy, ponieważ to nie tacy dziennikarze byli inwigilowani, jakich podsłuchiwać się nie powinno. Prokuratura też umyła ręce i prawdę powiedziawszy chyba miała rację, skoro były Komendant Główny Policji spartolił audyt jak tylko się dało i na koniec sam się zbłaźnił. Inne mechanizmy kontrolne w RPIII, póki co, nie istnieją. Mam na myśli choćby społeczną czujność, która powinna podnosić alarm pod niebiosa, wszak jaka by ta trzecia władza nie była, to zawsze jakiś kij na władzę właściwą.

Strony

28486 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

33 (liczba komentarzy)

 1. będą posłuchiwać na mocy nowej ustawy. Bo na logikę co może się zmienić? Lepszy nadzór i procedury? :D Bądźmy poważni choć przez chwilę. Dlatego postulowałem odebranie wszelkich uprawnień inwigilacyjnych policji. A teraz macie co chcieliście- tych samych zwyrodnialców i psychopatów policyjnych robiących użytek z inwigilacji.

 2. inwiligację (śledzenie) każdego i wszędzie. 
  Każde kliknięcie, komentarz, logowanie, transakcja kartą, rozmowa tel. przejście obok czytnika RFID (nawet nie wiesz gdzie są a masz kartę zbliżeniową lub bluetooth w kom.), pobyt w miejscach publicznych (kamery), i wiele innych, o których (jeszcze) nie wiemy, są rejestrowane w "chmurze". Jak będzie trzeba (podpadniesz), to ...

  Niedługo wszczepione czipy 
  Przydzie przywyknąć, a najlepszy sposób to być uczciwym aż do bólu.

 3. smarfon lub smartwatch na razie w zupelnosci wystarczy.

 4. ...to obecnie standard w osobistej inwigilacji i szpiegostwie przemysłowym - własny serwer trochę to utrudnia... tzn., że nie podajesz na tacy informacji o sobie, swoich znajomych, firmie itp. :o

 5. laptopa/tablet ktory nie mialby malego dysku sdd i dodatkowo iles tam set giga w chmurze. Ba oprogramowanie jest w chmurze a twoj komp to tylko terminal. Takie czasy.

 6. avatar

  wojsko już "rozwiązaliśmy".
  Chłopcy z ZK mają pracować, może im zlecić pilnowanie porządku.
  Na tym się znają na podsłuchiwaniu nie.
  Wszyscy będą bezpieczni, "pitpita"
  .

 7. To weź mi wytłumacz jak to jest, że zgłaszasz zagioniony telefon i na komendzie odpowiedź: nie da się namierzyć.
  Jak to jest, że dilerzy handlują pod komendą i nikt ich nie zwija? Bo robią jako źródło informacji mając niejako przyzwolenie na swój biznes.
  Jak to jest, że kamera na kamerze, billingi dostępne a nie umieją złapać tego i owego? Bo informator przestępcy sprzedaje informacje z komendy za twardy hajs.
  Czy Ty myślisz, że policjant mając do wyboru ryzykować życiem za 2k nie sprzeda informacji mafii?
  Może i jestem prawie połowę młodszy, ale zbyt dużo wiem tego i owego, aby wierzyć w przestrzegające prawa gliny. Po prostu w tym systemie młody, z zapałem prędzej pożegna się ze swoimi ideałami niż będzie strugał nieskazitelnego. Reasumując najpierw poprawić system, a później się zastanawiać czy policja się nadaje na dodatkowe uprawnienia. W bieżącej patologii to tylko ją pogłębi.

 8. avatar

  Ja tylko napisałem, że policja jest potrzebna i potrzebnę są jej narzędzia. A jacy policjanci mają te narzedzia trzymać to sprawa Ministra SW.
  Trzeba mieć nadzieję, że PiS zrobi to dobrze, my wpływu na to nie mamy.
  A może to Maj ma rację? W tej chwili właśnie cały system jest rozchwiany , wymiar, policja, wojsko i zakapiory spod znaku służb specjalnych i próbuje wszystko rozwalić.
  A kto ma dobrą wolę z tej "elyty" Bóg raczy wiedzieć.

 9. avatar

  bo tez to jest specyficzne "sledztwo"..specyficznej grupy "zawodowej"...jak to zacwierkał "trotyl" w nastepnym sledztwie bedzie sie dzialo ze "hohoho"...specyficzne jest tak ze to ze do niedawna "pro-rządowi" dziennikarze..albo zostali zwolnieni z roznego rodzaju domów medialnych..albo sie "sami" zwolnili w imie tzw "solidarnosci" zawodowej..i jak na dzien dzisiejszy obserwuję masową "emigracje wewnętrzną"...i chyba juz tak zostanie....
  paradoksem jest to ze w tym srodowisku zadnej solidarnosci zawodowej nigdy tak naprawde nie bylo!!!!..gdzie dzis sa ci dziennikarze ktorzy odpowiednio relacjonowali wszystko to co dzialo sie za czasów 8 letniej kadencji KIEROWNIKA..ktos pamieta jak biegaly panie z mikrofonem za tuskiem po sejmowych korytarzach do tego stopnia w ekstazie ze niemal bylo widac mokre plamy na marmurowych posadzkach w gmachu sejmu i kancelarii prezesa rady ministrów??..teraz juz sie wszystko skonczylo..juz nic nie bedzie takie samo...choc ja mam kilka slajdów w glowie ktorych nie zapomne..
  moze ktos kiedys spyta red żakowskiego kto tak naprawde zaprosił "niemiecka mlodziez" na 11.11.2011..??ktos moze kiedys zapyta te wszystkie panie i panów o tych 4 podejsciach do lądowania..ktos zapyta o slynne juz press-konfy KIEROWNIKA jak premierem "był"..stefan jest naszym bohaterem...slynna juz setka jego oxfordzkiej ekscelencji o tym ze lider PIS-u winien łykac proszki uspokajajace...dlaczego nikt wtedy nie spytal o "budowanie autostrad i stadionów..dlaczego nikt wtedy nie spytał o AMBER GOLD??.przyklady rzetelnosci mozna mnozyc bez konca.etc..etc..szkoda klawiatury....

 10. ...objawy postępującej amnezji selektywnej?
  https://www.you...

 11. Strony