Reklama


Polacy zamieszkujący rejon Zatoki San Francisco, 26 marca, we Wtorek wieczorem o godz. 7.30 mieli okazję wysłuchania prezentacji prof. dr Wiesława Bieniendy dotyczącej niesławnej i kontrowersyjnej katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.  Jak wiemy doktor Bienienda jest amerykańskim ekspertem w dziedzinie wytrzymałości materiałów i analizy mechanicznej uderzeń na uniwersytecie w Akron w stanie Ohio. 
.
Spotkanie otworzyła żona eksperta, mecenas Maria Szonert-Binienda, dyrektor Instytutu Libra i Fundacji Kresy-Syberia, która rownież reprezetnuje rodziny Smoleńskie. W swoim wystąpieniu omówiła najpierw stan śledztwa katyńskiego, uniki rządu rosyjskiego i swoje wysiłki w tej sprawie przed trybunałem w Strasbourgu. Następnie nawiązała do niejasnych okoliczności w jakich doszło do rozdzielenia wizyt polskich delegacji (premier i prezydent) w Katyniu, przywołując wypowiedzi polskich i rosyjskich przedstawicieli z przed wizyty. Zaprezentowała opłakany stan śledztwa w trzy lata po katastrofie, zwracając uwagę na mataczenia i utrudnienia ze strony rządów Polski i Rosji…
.
 Ten wątek przejął następnie w swojej prezentacji dr Bienienda, prezentując swoją drogę naukową, dorobek i przykłady swojej pracy eksperckiej w  Ameryce i na świecie. Przedstawił też szereg przykładów innych katastrof samolotów Tu-154 i Tu-134 i innych podkreślając, że w żadnym z tych przypadków nie zginęli wszyscy pasażerowie, zwykle część z nich tylko odniosła rany. Dalej w sposób fachowy i komunikatywny przedstawił druzgocącą krytykę założeń i wersji raportu rosyjskiej komisji MAK i reakcji polskiej strony rządowej na oczywiste przekłamania i niedorzeczności w tym raporcie.

Odnosząc się do wersji pancernej brzozy (i jej polskich wyznawców) urywającej rzekomo potężne skrzydło samolotu powiedział: "To skrzydło jest tak zbudowane solidnie, że raczej wyrwie pół kadłuba niż się złamie". Zajął się też dokładną analizą  budowy skrzydła Tu-154 i przedstawił przy pomocy slajdów swoje wyniki badań symulujących uderzenie  skrzydła w tę biedną brzozę.
.
Profesor przywołał też prace i opinie innych swoich kolegów z USA, Australii i innych państw, którzy daremnie próbują zainteresować polską stronę rządową (i prokuraturę) swoimi ekspertyzami, które fachowo pomogłyby w wyjaśnieniu zagadki co takiego działo się z samolotem tuż przed katastrofą.  Zwrócił uwagę na trajektorię samolotu w ostatnich sekundach lotu prawdopodobnie spowodowanej jednym lub kilkoma wybuchami, które rozerwały samolot w powietrzu, stąd rozrzucenie jego szczątków na dużej przestrzeni.
.
Późna godzina  w środku tygodnia nie przeszkodziła jednak ok. 80 Polkom i Polakom na przybycie i wysłuchanie prezentacji prof. W. Bieniendy w polskim ośrodku w Martinez ( a właściwie w samym kościele). Przeważali ludzie młodzi i w wieku średnim, niejednokrotnie przebyli po kilkadziesiąt mil, aby uczestniczyć w spotkaniu.  Z późniejszych fachowych pytań można było wywnioskować, że to pracujący tutaj w Kalifornii polscy inżynierowie. Spotkałem się z opiniami, że część z nich nie miała wcale wyrobionej opinii odnośnie katastrofy smoleńskiej, jednak po prezentacji specjalisty popartej matematycznymi wyliczeniami, przestali mieć wątpliwości.
.
W kuluarach po spotkaniu słyszałem kilkakrotnie: „To jednak, był zamach!”. Po prostu klarowność i uczciwość eksperckiej prezentacji nie pozostawiała miejsca na żadną politykę. Przemówiła matematyka i fizyka. „To jednak był zamach !” 

Zainteresowani mogli już wcześniej poznać ekspertyzy i poglądy prof. Biniendy odnośnie ostatnich sekund lotu prezydenckiego Tu-154, ale prawdziwym ciepłym zaskoczeniem była żona Profesora, mecenas Maria Szonert-Binienda, wojownicza, dynamiczna polska patriotka całkowicie oddana trosce o losy nieukaranej sowieckiej, komunistycznej zbrodni ludobójstwa na elicie polskich oficerów, jeńców wojennych (ok. 22 tysięcy), do których miejsca straceń udawała się polska delegacja z Prezydentem, generalicją i ważnymi osobami życia państwowego III RP, aby dołączyć do skrytobóczo zamordowanych najlepszych synów Polski. Od siebie mogę tylko dodać, że udało mi się kupić od Pani Szonert-Biniendy wydane dwie pozycje książkowe dotyczące Katynia. 
.
– KATYN, State sponsored extermination, edyted by M.B. Szonert, Libra Institute, Inc., Cleveland, Ohio 2012
.
-Case Western Reserve Journal of International Law, Vol. 44, No.3, 2012  (poświęcony Katyniowi)
.
Za zorganizowanie interesującego spotkania wypada podziękować Kongresowi Polonii Amerykańskiej, wydzialu na Płn.Kalifornię, którego prezes  (Edmund Lewandowski) ukończył, podobnie jak prof. Bienienda, Politechnikę Warszawską, następnego wieczoru odbyło się spotkanie prowadzone w języku angielskim z naszymi interesującymi gośćmi w San Francisco.
.
Jacek K. Matysiak

Reklama