Prześlij dalej:

Powiadają ludzie, że prócz wrednego charakteru posiadam jeszcze intuicję. Zgadzam się z jedną i drugą opinią. Korzystając z darów losu i strzępów informacji prognozuję najbliższą przyszłość następująco. Zacznijmy od tego, że Prezydent Andrzej Duda to nie Kaczyński i nie Macierewicz, to zupełnie inny charakter, co ma swoje wady i zalety. Przy całym szacunku dla Prezydenta jedno nie ulega dla mnie wątpliwości, żelaznej psychiki i wytrzymałości Kaczyńskiego nie posiada. Presja pod pałacem i w mediach zdaje się robić swoje, do tego dochodzą polityczne ambicje, w czym nie ma nic nadzwyczajnego, ale z połączenia presji i ambicji robi się bardzo niebezpieczna mieszanka, która może odebrać racjonalizm.

Intuicja nie jest z gumy i trudno mi odgadnąć, czy Prezydent bardziej chce pokazać swoją niezależność i zrzucić łatkę „Adriana”, czy jednak w ostatnich ruchach i wypowiedziach większy udział ma presja. Bez względu na proporcje, fakt pozostaje faktem, że Prezydent nie działa w porozumieniu z Jarosławem Kaczyńskim, ale zaczął uprawiać indywidualną politykę. Daj mu Boże, ma pełne prawo spróbować swoich sił, ale od razu rzucił się na najgłębszą polityczną wodę, co oznacza, że może „popłynąć” w najlepszym razie albo w najgorszym pójść na dno i pociągnąć za sobą cały obóz polityczny. Andrzej Duda od dłuższego czasu miał taki pomysł, aby zmienić swój wizerunek. Kibicowałem mu i nadal kibicuję w tej zmianie i co więcej dostrzegam błędy PiS, które doprowadziły do nieprzyjemnej i szkodliwej sytuacji. Nie mam odpowiedniej wiedzy i nie chcę samą intuicją nikogo krzywdzić, ale powiem wprost.

Dotąd Prezydent Andrzej Duda będzie miał szanse na drugą kadencję, dokąd uda mu się utrzymać poparcie całego elektoratu PiS. Ostatnim nagłym zwrotem już zachwiał wiarę w bardzo emocjonalnym elektoracie PiS, który ma inklinacje do szybkiego przekształcania bohaterów w zdrajców. Nie potrzeba szklanej kuli, aby wiedzieć, że po wypowiedzi rzecznika Prezydenta odnośnie błędów legislacyjnych w ustawie o Sądzie Najwyższym, Prezydent zwyczajnie nie może podpisać ustawy i do tego momentu jeszcze nic się nie dzieje. Prezydent ma cztery drogi do zakwestionowania zapisów ustawy: weto, odesłanie do sejmu celem usunięcia niezgodności, nie podpisać i skierować do TK, podpisać i skierować do TK konkretny zapis. Ostatnia opcja jest całkowicie bezpieczna, druga i trzecia niezła, weto oznacza, że Andrzej Duda wysadza w powietrze swoją II kadencję i co gorsze doprowadza do podziałów w koalicji rządzącej, które najprawdopodobniej skończą się tak, jak w 2007 roku.

Co zrobi Andrzej Duda? Biorąc pod uwagę jego pozycję polityczną, cechy charakteru i przyszłość, widzę to tak. Dwie ustawy o KRS i sądach powszechnych zostaną podpisane i to będzie sygnał do PiS oraz elektoratu PiS, że żadnej „zdrady” nie ma. Trzeciej, o Sadzie Najwyższym, Prezydent nie podpisze, co będzie sygnałem do tak zwanego elektoratu centrum oraz rozmaitych salonów w Polsce i na świecie. Andrzej Duda nie pójdzie na całość, jak poszedłby Kaczyński, czy Macierewicz, ale to wcale nie musi oznaczać politycznej biedy. Jeśli Prezydent wybierze opcję z wykorzystaniem Trybunału Konstytucyjnego lub zwrotem do sejmu, ma szansę pokazać się jako polityk, który wskoczył na głęboką wodę i dopłynął do wyspy „Polityczna ekstraklasa ”.

Strony

28179 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

23 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  MK, jest to logiczne.

  Dziwie sie tylko PAD, ze stawia cala swoja polityczna przyszlosc na tych, ktorzy i tak na niego nie glosowali i nie beda na niego glosowac. A przy pierwszej lepszej okazji bedzie dla nich Adrian z calym przemyslem pogardy. Sam powiedzial, ze zdaje sobie sprawe, ze nie jest prezydentem wszystkich Polakow, powinien wiec trzymac z tymi ktorzy pomogli mu zdobyc prezydenture RP.

   

 2. A oświadczenie Departamentu Stanu USA jest logiczne? Mamy cały ciąg nielogicznych działań (lub i braku) co wskazuje na działalność agentury. A co, jak A.Duda jest podstawionym przez "onych" agentem, który ma doprowadzić do utraty władzy przez PiS w kluczowym momencie? Wracając do tego oświadczenia i rozmowy z Merkel - nie wiemy, w jakiej sytuacji i przez kogo  PAD i Polska zostali postawieni.

 3. W kontrze do wczorajszego wpisu (i optymizmu Gospodarza):

  1. http://wpolityce.pl/polityka/349913-ujawniamy-16-krokow-ktore-maja-sparalizowac-polske-i-odsunac-pis-inzynierowie-zbiorowej-histerii-maja-tajny-plan-wylaczmy-rzad

  2. 3h3 hours ago

  Mam dosyc traktowania mnie przez rzadzacych z poblażliwą życzliwością, która obraża moją inteligencję. To myśmy wam powierzyli Polskę!

  I ogólnie ostatnie wpisy z https://twitter... oraz https://twitter... (Radka, który rozkręcił "Maderę" R.Petru)

  3. Oświadczenie Departamentu Stanu USA (EDIT) http://wpolityce.pl/swiat/349910-departament-stanu-usa-na-swoich-stronach-zachecamy-do-zapewnienia-ze-reforma-sadownictwa-nie-naruszy-konstytucji-ani-miedzynarodowych-zobowiazan

  To ostatnie dowodzi, że nic nie zostało przygotowane, jak trzeba (wyrażałem tu swoje pretensje, ze spotkania z D.Trumpem trwały zbyt krótko, pozostaje też kwestia jego podejścia do W.Putina dla którego miał dosyć dużo czasu), nie zostało zapewnione konieczne (niestety, bo nie mam dość środków i sił by być suwerenni) wsparcie. PiS i J.Kaczyński w kwestiach organizacji czy skoordynowanych działań medialnych jest dnem dna: np. moja rodzina zauważyła, że przed tą reformą powinien był się znaleźć codziennie jakiś rzewny materiał dot. niesprawiedliwości w sądach, o losach ludzi przez nie poszkodowanych w  głównym wydaniu Wiadomości TVP. Zamiast tego, do kiedy oglądałęm, to widziałem rzewne materiały nt. leczenie ciężkich przypadków rzadkich chorób, które tylko rozbudzały nierealne oczekiwania wobecj tzw "służby zdrowia" w jej aktualnym stanie.

  Pan J.Kaczyński i PiS zupełnie zaniedbał budowania aktywnego i zorganizowanego poparcia wielomilionowego społecznego, najlepiej o charakterze paramilitarnym.

  Dzisiejszy program "Młodzież kontra" w którym miał wystąpić Marian Kowalski został najpierw przesunięty na wcześniejszą godzinę (z 20:00 na 18:30), a potem całkowicie odwołany.

  EDIT: http://presspolityka.pl/2017/07/22/astroturfing-czyli-organizuje-majdan-warszawie/

 4. Widzialem briefing Departamentu Stanu i glebokie zaklopotanie Pani Nauert po tym, jak jakis polski korespondent polskiej szczujni zadal jej pytanie na temat stanowiska D.S. ws. reformy sadownictwa w Polsce. Znalezienie notatki na ten temat zajelo jej wiecznosc, co w moim rozumieniu swiadczy o tym, ze  polskie sadownictwo wcale nie jest tam centralnie na tapecie. 

  Poza tym proponuje traktowac to zdziczale, opozycyjne bydlo taka sama olewka jak oni traktowali przez lata wielokrotnie bardziej liczne inicjatywy polskich patriotow. 

  Najwieksze zagrozenie widze w wewnetrznych tarciach w PiS, ale wydaje mi sie, ze wiekszosc tych ludzi wie jakie beda konsekwencje podzialow w takim momencie. Mysle, ze Z. Ziobro jest swietnym przykladem tego, jak polityczne zycie weryfikuje pyche solistow, a jak gre zespolowa. Wariant alternatywny reprezentuje Kazek, ktory aktualnie ciaga sie z Izabelle za wlosy po sadach o jakies alimenty.

   

 5. O takich działaniach jak astroturfing w ostatnim linku cała prawa strona powinna nagłaśniać gdzie tylko się da i tu się niestety kłania się olanie PR przez PiS.

 6. Opozycja już nie odpuści. Światowy establishment da opozycji każde pieniądze i poparcie mafijnego mainstreamu, by ta ostatecznie rozjechała PiS i PAD-zia. Nam pozostanie rozważać dlaczego zdechło skoro tak dobrze żarło. Rozważanie co zrobi teraz Duda, jest może ciekawe, ale nie będzie miało większego znaczenia.

 7. Proponuje popatrzec w jakis punkt na scianie i oddychac gleboko. W dwadziescia sekund "mafijny maintream z poparciem swiatowego establishmentu" bardzo straci na znaczeniu. 

  Pozdrawiam!

 8. Ależ Soros z Junckerem nie wyczerpują pełnej listy macodawców naszej opozycji. Zaangażowany jest formalny establishment i mniej formalne struktury mafijne, co widać każdego dnia na kolorowych paskach telewizorów.

 9. Mhm. I wszyscy oni tylko czekaja, az dobrej zmianie zaczna ze strachu popuszczac zwieracze...

 10. avatar

  Toć tłumaczę, jak dzieciom:

  - SWOBODNY dostęp do broni.
  - JOW
  - Zakaz cenzury internetu w Konstytucji

 11. Strony