Prawo obowiązuje wszędzie, sprawiedliwość tylko w cywilizowanych krajach

Prześlij dalej:

Trudno stwierdzić co jest bardziej utopijne, marzenie o tak zwanym cywilizowanym kraju, czy oczekiwanie sprawiedliwości. Obojętnie jaką sobie wybierzemy odpowiedź, poza konkursem, jedno jest pewne. Nasze i tak mało wartościowe życie, nie miałoby żadnego sensu, gdybyśmy nie oczekiwali elementarnego ładu i przyzwoitości. Naiwność, czy utopia – nieważne, bo każdy człowiek, który odstąpi od tych oczekiwań z definicji staje się niewolnikiem. Czasami, a w polskich realiach niemal zawsze, latami trwa oczekiwanie na kawałek przyzwoitości i skrawek normalności. Tym bardziej chce się żyć, gdy takie dobrodziejstwo kawałkami na nas spada. Dziś mogłem się cieszyć dwoma sprawiedliwymi cudami. Pierwszy prezent dostałem od Antoniego Macierewicza, który w komisji sejmowej zrobił pasztet z dotychczasowych władców kłamstwa z PO. Nie mogłem sobie odmówić przyjemności wklejenia tytułowego zdjęcia i to właściwie wystarczyłoby za cały komentarz, ale radość jest tak duża, że chcę ją czerpać pełnymi garściami. Antoni Macierewicz nie mówił co się stało w Smoleńsku, nie snuł żadnych teorii i hipotez, on się skupił na tym, czego nie zrobiono przez ostatnie 5 lat. Do zaniedbań, łagodnie mówiąc, bo raczej należałoby stwierdzić zaprzaństwo i sabotaż, doszły działania upokarzające Polskę. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że rząd Tuska zrobił wszystko, aby główne badania i raporty były autorstwa radzieckiego. Tego jednego faktu nie odrzuci żaden człowiek, kwestionować go może jedynie niewolnik. Naturalną konsekwencją poczynionego ustalenia jest stwierdzenie, że polski rząd w sprawie śmierci najwyższych urzędników własnego kraju, nie tylko złożył kapitulację, ale pozwolił na profanację, czego Polak wybaczyć nie może. Macierewicz przytoczył wystarczająco wiele okoliczności, aby tacy ludzie jak: Tusk, Arabski, Sikorski, Siemoniak, Lasek i wielu innych, zostali na kupie gnoju wywiezieni poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Tak się najpewniej nie stanie, niemniej sam fakt, że w końcu polski minister mówi do polskich zdrajców o polskim interesie jest wielkim cudem, którego jeszcze dwa lata temu oczekiwali naiwni, ci sami, którzy nadal oczekują normalności i sprawiedliwości.

Drugi prezent był jeszcze bardziej nieoczekiwany, bo szybciej spodziewałbym się po peerelowskim składzie sędziowskim uznania morderstwa za działanie w najlepiej pojętym interesie publicznym, niż uchylenia wyroku w sprawie Mariusza Kamińskiego. Sprawa jest powszechnie znana, ale przypomnę, że przez pół roku błazen w todze, niejaki Łączewski, pisał uzasadnienie własnej małości. Prezydent Andrzej Duda skorzystał z prawa łaski, co w mojej ocenie nie było aktem zgodnym z duchem prawa, ale litera prawa i okoliczności tę decyzję w pełni usprawiedliwiają. No i w końcu, 30 marca 2016 roku, o godzinie 14.00, Sąd Okręgowy w Warszawie wydał zaskakujący wyrok. Sprawa nie tylko została umorzona, ale uchylono wyrok poprzedniej instancji, czyli kabotyńskie wypociny Łączewskiego sąd zawiesił na gwoździu za stodołą. W świetle prawa Mariusz Kamiński jest objęty aktem łaski, ale co ważniejsze nie ma żadnego wyroku, a zatem jest niewinny. Cała sytuacja jest dość typowa dla prawa, żeby nie powiedzieć kazuistyki, jednak tym razem to nie prawo wygrało ze sprawiedliwością, ale sprawiedliwość z prawem. Dwa kawałki normalności, dwa kawałki cywilizacji, które dają wytchnienie upokarzanym i poniewieranym Polakom, Mariuszowi Kamieńskiemu i rodzinom ofiar smoleńskich. Dają coś jeszcze i to każdemu Polakowi, który nie uznaje prawa bez sprawiedliwości i demokracji bez służenia własnemu krajowi.

Wszyscy poniewierani zobaczyli, że niemożliwe staje się realne. Mam i ja swoje z mozołem realizowane cele, które wbrew ustawionym procesom, medialnym nagonkom i ludzkiej głupocie, realizuję z pełnym przekonaniem. Aby w Polsce zapanowała normalność i sprawiedliwość, Polacy muszą widzieć, jak święte krowy prowadzi się na rzeź. Dopóki wyroków nie usłyszą nietykalni, będziemy więźniami obowiązującej patologii. Słyszałem wiele razy, że porywam się z motyką na słońce, że to się nie ma prawa udać, przecież za takim Jerzym O. stoi wszystko, co najgorsze i jeszcze w dodatku dziećmi się zasłonił. Nie przyjmuję podobnych argumentów do wiadomości. Udało się Macierewiczowi, udało się Kamińskiemu i Cenckiewiczowi, to i mnie się musi udać dołożyć kawałek cywilizacji i sprawiedliwości. Jerzy O. usłyszy wyrok, nie teraz, to później, nie za miesiąc, to za rok, ale usłyszy na pewno. I tak kawałek po kawałku, wyjdziemy z PRL, by zobaczyć wolną, sprawiedliwą, cywilizowaną Polskę.

6
25346 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

28 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  na podobne slowa z ust min.obr.nar. czekałem cale 6 lat!!!
  ..w internecie masa roznych komentarzy co do POtencjalnego pózniejszego losu wczesniejszych wybranców narodu..jeden z twittera mi sie szczegolnie spodobał..cyt z pamieci.."po tym co dzisiaj uslyszeli byli ministrowie i urzednicy panstwowi..wielu z nich..najporzadniejsza rzecza w zyciu jak moga zrobic..to strzelic sobie w łeb!!!

 2. bo na tubie zablokowal mozliwosc komentowania.

  mozesz podeslac linka?

 3. avatar

  aaaaj niestety nie pomne gdzie to bylo dokładnie (twitter) wkazdym razie tak ten komentarz brzmiał..teraz to juz na pewno idzie lawinowo..ludzie zaczynaja sie budzic..atmosferka gestnieje...

 4. Tu znajdziecie, wypowiedź @RychoM pod tekstem:

  Komentarze - "Niezależna"

 5. Kiedy się patrzy na takie porządkowanie świata, odżywa nadzieja, że w końcu dojdziemy do ładu.
  Szkoda, że musiało minąć pół dekady...

 6. Gdyby jeszcze dodac pod czyim przewodnictwem obradowal sad i kto jest owa ona , to wyrok jest naprawde rewolucyjny . Jednak sprawiedliwy bedzie dopiero wtedy , gdy sprawca zamieszania trafi do pierdla , miedzy tych wszystkich , ktorych skazywal - KONIECZNIE !

 7. avatar

  A GW kwiku, kwiku !!!!!
  http://wyborcza...

 8. avatar

  Jeszcze chwila i kwiku kwiku też nie bedzie

 9. Tak sie nazywa w doktrynie ułaskawienie przez Głowę Państwa wprost z art. 139 Konstytucji . Nie należy mylić Prawa Łaski z ułaskawieniem wynikającym z Kodeksu Postępowania Karnego. Są to różne instytucje prawne. Ułaskawień w powojennej Polsce było setki , natomiast ani Rada Państwa ani poprzednicy PADa nie skorzystali z Prawa Łaski, co nie oznacza , ze takiej instytucji nie ma w polskim prawie. Można o niej poczytać w większości podręczników akademickich ,( zwł. prof Sliwowski, prof . Murzynowski, prof. Grzegorczyk, prof.Tylman ) także prof Waltosia , aktywnego działacza Komitetu Poparcia Komorowskiego ! Stanisław Waltoś w swoich popularnych , wielokrotnie wydawanych podręcznikach pisze :" Prezydent może skorzystać z prawa łaski w każdej sprawie o przestępstwo i o wykroczenie , również jeszcze przed prawomocnym skazaniem, mimo ze praktyka nie zna, jak narazie,....." ( " Proces Karny. Zarys systemu. " wydanie czwarte, 1998 ,str.553) Podobnie we wszystkich wydaniach do 2015 . Ale już w najnowszym wydaniu z 2016 stary profesor zaczyna ściemniac i lawirować:))

  Cała ta nagonka na Prezydenta za rzekome łamanie prawa uświadomiła mi potęgę nienawiści do PiS.
  Jesli chodzi o wczorajszy sąd nad sprawą  ułaskawienia panów z CBA to wyrok mnie nie zdziwił : co innego kłamać w mediach a co innego w majestacie prawa, wyrokiem sądowym.

  Natomiast ,jeśli chodzi o przewodniczącą składu orzekającego GRAŻYNĘ PUCHALSKĄ to ( o ile jej wybór nie był przypadkowy:)) można domniemywać próbę wpłynięcia na wyrok w tej sprawie. 
  Sędzia Puchalska " wyróżniła " sie bowiem stosowaniem wyjątkowo surowych kar w procesach politycznych w latach 1985-86
  ( zródło: A. Strzembosz , M.Stanowska " Sędziowie warszawscy w czasie próby 1981-1988)
  a ostatnio potraktowała surowym wyrokiem jednego z protestujących przeciw przekrętom wyborczym. 
  Innymi słowy ta sędzia z Dobrą Zmianą ma tyleż wspólnego co sędzia Łączewski:((
  warto zwrócić uwagę na jej wyraz twarzy przy wygłaszaniu uzasadnienia.....

 10. wystąpienia Antoniego o Strasznym Spojrzeniu. Tylko z tego co zaprezentował, już dzis, można sporządzić akt oskarżenia. Pięciodniowa zwłoka, w czasie której oddano śledztwo Rosjanom, wbrew obowiązującemu prawu, to gotowy akt oskarżenia dla Tuska, Klicha i Millera. Ukrywanie przed opinią publiczną faktu, że "polskiej czarnej skrzynki" nie otrzymaliśmy nietkniętej, jak to przez blisko 6 lat wmawiały Polakom rząd i łżemedia, okłamywanie opinii publicznej w sprawie pozyskanych materiałów od innych państw, to wszystko nadaje się do prokuratury. Oczywiście tego jest znacznie więcej, ale nie ma wątpliwości, że Tusk jest już zatopiony. Arabski i Sikorski tak samo.
  Co do wyroku na M. Kamińskiego, to sąd najpierw uchylił wyrok niejakiego Łączewskiego, a to znaczy ni mniej ni więcej, że wyrok musiał mieć wady prawne (przecież nie dopuszczono świadkó wskazanych przez "oskarżonych"), a następnie sprawę umorzono, co z kolei sugeruje, że ułaskawienie przez PAD było zgodne z Konstytucją. 

 11. Wypunktował wszystko tak rzeczowo i bezlitośnie, że człowiek ino oczy przecierał.

  1. Komisja powołana 5 dni po katastrofie.
  2. Wada fabryczna samolotów przyczyną co najmniej dwóch katastrof
  3. Różne wersje odczytów z czarnych skrzynek
  4. Rozmowy ekspertów rosyjskich z T. Arabskim (nawet tłumaczy wyrzucono).
  5. Oszczerstwa wobec pilotów

  Pierze się posypało...

  ...

 12. avatar

 13. avatar

  Były już dwie pierwsze, może nie tyle jaskółki wiosny, co - powiedzmy - chrabąszcze. Pierwszy to zesłanie przez Antoniego smoleńskich "proquratorów" z W-wy na odległe prowicje, drugi to wczorajsze dymisje szefostwa posterunku policji w Poznaniu. Chrabąszcze to, bo ci wszyscy panowie powinni trafić tam, gdzie wysyłali swoich dotychczasowych "podopiecznych". Ale to i tak pierwszy taki przypadek od chyba przedwojnia.

 14. avatar

  za stodołą

  i teraz każdy za tą stodołą będzie mógł tego użyć, tego cymesu.
  Wart tego

 15. Wystąpienie Pana Macierewicza wbijało w fotel. Może te zasępione lica niosą jakąś nadzieję na refleksję z tamtej strony? Bo nadzieja podobno umiera ostatnia.

 16. po raz wtory, bo przy pierwszym odsluchaniu napawalam sie...tonem.
  po raz pierwszy ton powagi, szacunku dla siebie, sluchaczy i panstwa poszedl w eter.
  i ten, tak charakterystyczny ton Mministra Macierewicza, ton ironicznego humoru, na granicy swíetego wku...wu, zwiastujacy, ze zarty sie skonczyly: dotrzemy do prawdy.

 17. jakże udatnie dobranym do dzisiejszego felietonu (pod tym względem MK naprawdę nie ma sobie równych), mówi sama za siebie. To było w sumie okrucieństwo, Antoni sieje wszak postrach nawet milczeniem, więc frontalnym atakiem werbalnym musiał był przyprawić jednego z drugim o palpitację serca. Eheu, biedacy, jakże mi ich kompletnie nie szkoda.

  Nagranie z posiedzenia tej komisji należałoby powtarzać w publicznej telewizji codziennie, w godzinach największej oglądalności, aż do zakutych, czy, jak to się dzisiaj nazywa, zakodowanych łbów nie dotrze, jakiej zbrodni na Polsce dokonali w ramach bratniej współprodukcji Donek, jego tzw. rząd oraz last but not least Rosjanie. Tyle.
   

 18. O ile pamiętam tam chodziło o to, że Kamiński kazał wyprodukować fałszywe papiery w celu sprowokowania łapownika, zaś przepisy pozwalają tajniakom tylko na używanie fałszywych dowodów tożsamości, zaś wystawianie innych fałszywych dokumentów jest zakazane.
  W kraju gdzie obowiązuje prawo anglosaskie zgodne z duchem prawnym talmudu poszedłby więc siedzieć, bo takie prawo nie zna pojęcia etyki tworzącej prawo. Tam etyka i sprawiedliwość są mało istotne i wtórne wobec prawa. Nieetyczne jest to co łamie prawo, jeśli nie łamie, czyli gdy np bank oszukuje legalnie to wszystko jest o kej, zaś bandyta może wyjść na wolność bo policjant miał krzywo zapiętą koszulę podczas aresztowania, czyli złamał prawo które jest świętą najwyższą wartością.
  U nas na razie jest inaczej. Uważa się że etyka, pojęcie dobra i zła tworzą dopiero podstawy do stosowania i wymyślania prawa.
  Czyli całkiem odwrotnie niż u anglosasów.

 19. Czy prawo USA zezwala na tortury więźniów?

 20. Nie zezwala, ale ponieważ jest duchowo talmudyczne zostawia chytre drogi do jego obejścia zachowujące zgodność z literą prawa. Nie wolno żydowi palić w piecu w szabas, ale może wynająć goja do roboty. Czyli prawa nie łamie i prace domowe są wykonywane.
  Można więc wysłać na tortury do innego kraju nie łamiąc swego świętego prawa zakazującego tortur w USA.
  Gdyby prawo USA było oparte o etykę chrześcijańską odróżniającą dobro od zła, nie byłoby to możliwe.

 21. Sprawa O J Simpsona, czy jakoś podobnie. W procesie karnym uniewinniony, bo ława przysięgłych była "uprzedzona". W procesie cywilnym puszczony w samych skarpetkach. Ot prawo...

 22. avatar

  "Korzystając ze znakomitej erudycji i najściślejszej logiki, ten wybitny harwardzki teoretyk prawa wykazał, że konstytucja USA nie zakazuje tortur."

  A. Dershowitz +tortury -> Google

 23. avatar

  http://BOŚ Bank przekazał do KNF program naprawczy

  Następny złodziejski bank unikający płacenia podatków przekazał do KNF Program naprawczy.
  Wymiksujmy się z tych banków.
  W reklamach te banki są bardzo wiarygodne natomiast okazuje się, że po cichu składają programy naprawcze, czyli ŹLE GOSPODARUJĄ NASZYMI PIENIĘDZMI.
  Powinno się nagłaśnieć w mediach które banki są nierzetelne i składaję te programy. 
  Polacy powinni zrezygnować z usług takich banków-przekrętów.

 24. ale coś jest na rzeczy. Kerry w Moskwie z walizką, US brygada pancerna na Litwie.
  Może 10.04.2016 coś się wyjaśni.

 25. Widocznie Litwa knuła jakieś Prusy Wschodnie zorganizować z Niemcami, stąd potrzeba obrony tamtejszej demokracji.

 26. nudy

 27. avatar

  .

 28. Damnatio memoriae, infamia, banicja - och jakże przemyślni byli nasi przodkowie. Potrzebujemy tego dziś jak nigdy wcześniej.

  Ja osobiście czekam na wyczyszczenie Powązek z sowieckich kanalii (czekają na nich towarzysze broni na pięknym cmentarzu radzieckich sołdatów), dekomunizację ulic oraz wydalenie z grona kawalerów orderów takich jak Virtuti Militarii wszystkich bolszewickich swołoczy pokroju Maksymiliana Sznepfa/Schnepfa.