Prześlij dalej:

Wiedziałem, że będzie śmiesznie, groteskowo i w ogóle zacznie się pożar w burdelu, ale tempo akcji nawet mnie zaskakuje. Prócz tempa wrażenie robi też poziom paniki. Starzy wyjadacze polityczni na pewno pamiętają dyżurny żart na temat „ludowców”. Dziennikarz pyta prezesa PSL kto wygra wybory? Prezes odpowiada, że nie wie, ale z całą pewnością będzie to koalicjant PSL. Cwani spadkobiercy Frontu Jedności Narodowej zawsze potrafili się ustawić z wiatrem i poza stołkami nic ich nie interesowało. Ich techniką było wystawianie się na polityczną licytację, co wymagało dużej cierpliwości i spokoju. Tym razem decyzje zapadły w pełnym chaosie i to jest absolutna nowość w wykonaniu „ludowców”.

Od 1989 roku PSL był partią z kilkuprocentowym poparciem i tylko raz w 1993 roku, po „Nocnej zmianie” uzyskał rekordowy wynik 15,5%. W ostatnich wyborach ekipa Kosiniaka-Kamysza dostała zaledwie 5,13%, co pozwoliło wczołgać się do sejmu. Ułamki procenta zadecydowały, że w ogóle o takiej politycznym bycie jak PSL jeszcze rozmawiamy. No i teraz pytanie podstawowe? Czy notowanie i szanse PSL od 2015 roku, po dwóch kolejnych porażkach, a co najmniej słabszych wynikach wyborczych, zmalały, czy się zwiększyły? Kombinować można na różne sposoby, ale prawda jest jedna. Dziś PSL nie wchodzi do sejmu i co więcej nie przekracza 4% poparcia. Biorąc pod uwagę fakty i okoliczności, jedno Kosiniakowi-Kamyszowi przyznać wypada. Rzeczywiście PSL nie dostałby żadnego mandatu, gdyby nie poszedł do wyborów europejskich w koalicji.

Zdecydowanie się pod tą diagnozą podpisuję, ale to Kosiniak-Kamysz mówił w środę, w sobotę oświadczył, że Koalicji Europejskiej wychodzi, bo ta za bardzo skręca na lewo i szkodzi PSL-owi. Brawurowa zmiana kierunku, ale nie tak bezczelna, jak słowa Millera, który powiedział prosto z mostu, że ma w głębokim poważaniu to, co się stanie z KE, ponieważ on miał jeden cel polityczny – zdobyć mandat i zostać posłem Parlamentu Europejskiego. Nie ma jednak większego znaczenia kto wyżej wszedł na plecach PO, ważne, że cała koalicja wpadła w głęboką depresję i panikę. PSL, który był zawsze „panną” do wzięcia i przy swoim marnym poparciu potrafił ugrać 3 razy więcej, niż był wart, właśnie stracił wdzięk. Cztery lata w opozycji zrobiły swoje, nie ma czym grać, ani o co się targować.

Partia z 6% poparciem, ale niezbędnym do zawarcia koalicji rządzącej, to coś zupełnie innego niż partia z 5% nikomu i do niczego niepotrzebnym wynikiem. Tak wygląda największy problem PSL i jednocześnie Kosiniaka-Kamysza. I kto to pierwszy, zaraz po wyborach, zauważył? Pewnie wszyscy się zgłoszą, ale cichym zwycięzcą jest stary peeselowski cwaniak „Pan Waldek”. Pawlak odsunięty w cień przez Piechocińskiego zwietrzył swoją szansę i wpisał się w postulaty połowy PSL. Pomysł Pawlaka jest bardzo prosty i historyczny, wrócić do sprawdzonej strategii i być zawsze przy władzy, która daje PSL-owi możliwości pozyskania stanowisk i konfitur. Ktoś zauważy, że PiS takiego koalicjanta nie potrzebuje i to z dwóch przyczyn. Po wygranej europejskiej przekonanie jest takie, że jesienią będzie jeszcze lepiej, po drugie podawanie brzytwy tonącemu PSL, gdy PiS po latach walki z PSL przejmuje wieś, wydaje się bardzo dziwne, żeby nie powiedzieć głupie.

Źródło foto: 

Strony

22622 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

6 (liczba komentarzy)

 1. Co za nieszczęście, ZSL nie będzie miał miejsc w sejmie, ale to pikuś (nawet pan Pikuś), Polska jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata https://www.tvp....

  No po prostu tak się nie da żyć. Ja tam rozważam emigrację - no chociaż taką wewnętrzną.

  A jak mi jeszcze Pis obniży podatki mojej firmie, to chyba z rozpaczy zacznę pić, tzn. więcej pić (oczywiście z rozpaczy).

 2. PSL to takie polityczne zombie. Wprawdzie życia w nim nie ma, ale może jeszcze narozrabiać odbierając PiSowi głosy. Dlatego w interesie PiS jest anihilacja tej formacji.

  Będzie to stosunkowo łatwe odkąd Kosiniak-Kamysz wbił się w tęczowe stringi, popychając swą partię w kierunku PSLGBT. PiS ma teraz szansę przejąć cały elektorat tej partii, dlatego ten tęczowy wątek powinien być wałkowany aż do znudzenia.

 3. ZSL nigdy nie miała nawet przeciętnie "lotnych" prezesów, ale K-K jest po prostu zwyczajnie głupi. 

 4. Czy to znaczy że PSLowcy wejdą teraz w sejmikach w koalicję z PiS?

  I ciekawe na jakich warunkach PiS zostanie przyjęty do Polskiej Koalicji? 

 5. Dobre :)))

  No to teraz Jarek ma zagwozdkę, jak tu się wkupić do Polskiej Koalicji... :))) 

 6. "Ciekawe" kogo tekst we Wproscie ma pomoc "zreformowac" : Donka czy raczej Grzesia. 

 7. Strony