Pałka z trumny, knebel z nieboszczyka, to nie tradycja, to degrengolada

Prześlij dalej:

Sprawa jest bardzo poważna i nie ma nic wspólnego ze wzbudzaniem taniej sensacji, łatwym poklaskiem, ani też transcendencją moralną dla ubogich. Życie i śmierć człowieka to dwie krańcowe wartości i z całą pewnością winno się do nich podchodzić z należytym szacunkiem, bo inne zachowania z wartościami nie licują. Cieszymy się z narodzin dziecka, płaczemy nad trumnami bliskich nam ludzi, bliskich nie tylko w znaczeniu pokrewieństwa. W tym zakresie nie mam ochoty niczego zmieniać, ponieważ nie jestem zainteresowany krzewieniem barbarzyństwa, natomiast muszę zweryfikować swoje dotychczasowe postawy, które wiążą się z wymuszonym szacunkiem dla marnego życia zakończonego wybitną śmiercią. Długi czas poddawałem się obyczajowi, niektórzy twierdzą, że katolickiemu nakazowi religijnemu, ale to nieprawda, nie istnieje obowiązek milczenia nad trumną zmarłego i nie ma obowiązku wygłaszać laudacji. Sentencja de mortuis aut bene aut nihil, do której najczęściej odwołują się cenzorzy śmierci i życia, nie ma nic wspólnego z religią, słowa te wypowiedział niejaki Chilon ze Sparty, poganin i grecki filozof. Dotarłem do źródeł, aby obalić pierwszy fałszywy mit, to nie Jezus Chrystus i nie papież wprowadzili w życie, co do zasady słuszną regułę, na którą powołują się głównie katolicy, ale też niewierzący. Nie wiem w jakich okolicznościach padło to zdanie, ale domyślam się, że miało wyrażać szacunek dla zmarłego, z którym autor głęboko się nie zgadzał, ale w obliczu śmierci wyrozumiale pochylił się nad jego życiem. Dotąd zgoda, jeśli tylko jakiś sąsiad nie oddał mi 50 złotych albo palnął po pijaku parę wyzwisk, czy też nie był wybitnym myślicielem, jednak na co dzień dało się z nim wytrzymać, to rzeczywiście tylko ktoś małostkowy poleci do rodziny zmarłego z całą szczerą prawdą. W podobnych okolicznościach prawda nie jest nikomu potrzebna, zmarły nie usłyszy, rodzina chce widzieć te lepsze strony życia i tylko głosiciel prawdy może się „moralnie” wyżyć.

Strony

33115 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

25 (liczba komentarzy)

 1. Do dziś czekam na wyjaśnienie na upór W. Bartoszewskiego w sprawe braku zgody na "Order Orła Białego" dla Rtm. Pileckiego.
  Co do ukrycia miał Bartoszewski ,skąd ta zimna ,zaciekła zajadłość "profesora" w tej sprawie.?
  Niestety bedziemy mieli teraz  tygodniowy festiwal hipokryzji i zakłamania dotyczący Bartoszewskiego.
  Niewielu się odważy powiedzieć słowo prawdy.
  Medialni pałkarze tylko czekają.

 2. avatar

  dlatego jest taka wscieklosc gdy ktos niedawno zarzadal wolnego dostepu do zw "zbioru zastrzezonego IPN..".nie tylko w przypadku "profesora Bydloszewskiego"..lecz i calej reszty...pomyslec tylko co by sie stalo..jak diametralnie zmienilo by sie nasze zycie publczne gybysmy poznali szczegoly archiwów rodzinnych z czasow okupacji i krotko po niej niektorych swietych swieckich...
  wszystko to co nie napisales piotrze o tym czego pan Bydloszewski nie zrobil..poznalem 4 lata temu..przez przypadek..jak to ludzie w turystycznych miejscach sobie obcy..zaczynaja ze soba rozmawiac..a skąd pan przyjechal..na jak dlugo..??...od slowa do slowa...
  spotkalem czlowieka ktory sluzyl w AK (K-DYW) o/W-wa...opowiedzial mi z 2 reki kim jest;byl profesor Bydloszewski...porazajace..i tak go trzeba nazywac po wszytskie dni az do konca panstwowosci polskiej....

 3. avatar

 4. avatar

 5. Tchórz i asekurant. Jak podczas wojny.

 6. avatar

  dlatego taki byl jego stosunek do rotmistrza pileckiego..POGARDA SIEGAJACA POZA GRÓB!!!TO JUZ jest ponizej wszelkich norm.....powtorze co napisalem kilka wierszy nizej..rotmistrz pilecki musial sie nasluchac o szmalcownikach i denuncjatorach magazynow broni i lokali konspiracyjnych...wiele...wiele nazwisk;pseudonimow;adresow..rotmistrz musiala strsznie glowa rozbolec os tego..znowu powtorze za jednym z kandydatów...NATYCHMIAST OTWORZYC ZASTRZEZONY ZBIOR IPN-U dla wszstkich chetnych..obywalteli;historykow;badaczy przeszlosci swoich rodzin...etc..etc.."poznacie prawde...a ONA was wyzwoli"..alez by to bylo tsunami w naszym zyciu publicznym..czujesz to maxie???

 7. avatar

  ale to "tsunami" byloby jedyna szansa, azeby poznac prawde o tych ktorzy mienia sie byc Polakami, oni tylko patrza jak Polske i Polakow upokorzyc.

  Polecam linki:

  O dialogu z Żydami (całość) ks. prof. Waldemar Chrostowski
   
  Głos dr Ewy Kurek w sprawie prof. Krzysztofa Jasiewicza
   
  Prof.dr hab. Bogusław Wolniewicz o estetyce i przesłaniu filmu "IDA". To, jaka IDA jest każdy widzi, ale po co jest, należy wyraźnie nazwać.

  O próbie konstruowania obrazu rzeczywistości i historii z wyjątków, metodycznie błędnej a etycznie wątpliwej.

  W następnej części o tym, jak naprawdę wyglądała Zagłada i kto ją realizował.

  Bogusław Wolniewicz 51 IDĘ NA IDĘ. Warszawa 8 kwietnia 2015

 8. jaki seans miłości i tradycji był kilka dni po tragicznej śmierci Lecha Kaczyńskiego, ludzi którzy przyszli podziękować za pochowanie Prezydenta w katolickiej katedrze musiały ochraniać kordony policji z pałkami przed spospontanicznie zozorganizowanymi grupami i ich autorytetami moralnymi.

  http://pl.wikiq...

  Bronisław Komorowski, jak w stalingradzie, kilkanaście dni przed wyborami walczy o każdy dom. Dziecka. Nie wiem czym chciał przekonać dzieci że jest dobrym prezydentem i czy dzieci popierają to co robi, ale znów Ogórek i Duda dostaną upomnienie od ministra  z powodu Komorowskiego.

 9. avatar

  nikt na to nie pozwoli, za dużo smrodu tam jest

 10. niech mu...

  jak bedzie bez niego?
  ciszej, bez ulubionego 'ja, ja, ja'

 11. Strony