Prześlij dalej:

Tradycji staje się zadość, wszyscy dookoła krzyczą chociaż 99 na 100 nie ma pojęcia o czym krzyczy. PiS zgodnie z moim życzeniem przedstawiło projekt nowelizacji o Sądzie Najwyższym i to jest bardzo dobra informacja. Nie raz i nie dwa darłem się wniebogłosy, aby nie odpuszczać „najwyższej kaście” i Unii, ale krzyczeć to żadna sztuka, znacznie trudniej jest myśleć i zdobywać wiedzę. Postaram się najprościej ze wskazaniem wad i zalet pokazać czego dotyczy nowelizacja i jakie rodzi konsekwencje.

Projekt można sprowadzić do dwóch punktów: ustawa zapewnia ciągłość kadencji sędziowskiej i daje możliwość jej kontynuowania po osiągnięciu 65 lat, czyli wieku emerytalnego. Wcześniej sędzia musiał składać wniosek do Prezydenta RP, teraz składa wyłącznie oświadczenie woli do KRS. Co to oznacza? A to zależy dla kogo i może zacznę od najgorszych informacji dla Polaków i dobrych informacji dla kasty. Wszyscy „emerytowani” sędziowie, a jest ich 22 w tym prezes Gersdorf, będą mogli wrócić do Sądu Najwyższego, ale każdy musi złożyć wyżej wymienione oświadczenie. Kto nie zechce wrócić lub nie złoży oświadczenia przestanie być sędzią. I to koniec złych informacji!
W Sądzie Najwyższym mamy 120 stanowisk i w tej chwili podział jest następujący:

1) Izba Cywilna – 35, w tym 7 nowych
2) Izba Karna – 29, w tym 1 nowy
3) Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych – 20
4) Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych – 20, w tym 19 nowych i 1 nowy do obsadzenia
5) Izba Dyscyplinarna – 16 w tym 10 nowych i 6 nowych do obsadzenia

Powroty dotyczą jedynie: Izby Cywilnej, Izby Karnej i Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Dwie pozostałe: Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izba Dyscyplinarna są w całości niezależne, obsadzone zupełnie nowymi sędziami i to one decydują o losie każdego sędziego, a także o ostatecznym kształcie każdego wyroku. Zatem dwie nowe Izby mają niemal władzę absolutną, bo są poza strefą wpływu Gersdorf i „emerytów”, którzy do Sądu Najwyższego wracają. Jak widać nowelizacja nie wyrządza większych szkód, jest jedynie kwestią ambicjonalną w sporze z TSUE, ale i tutaj mam bardzo dobre informacje.

Przede wszystkim po nowelizacji natychmiast można uruchomić procedurę powoływania nowych sędziów, czego TSUE Polsce zabronił. Ten rozsądny ruch wyprzedzający sprawia też, że Polska nie musi wykonywać nieuchronnego wyroku TSUE, ponieważ po zmianie przepisów z mocy prawa skarga jest bezprzedmiotowa. Mało tego! Nowelizacja znosi siłą rzeczy obecne bandyckie zabezpieczenie TSUE i prawie wszystkie pytania prejudycjalne, jakie zostały do TSUE wysłane. Prostym ruchem uciekamy od formalnego podważenia suwerenności Polski, co jest oczywiście półśrodkiem, ale alternatywą byłoby pełne upokorzenie. Polska zostałby zmuszona do wykonania zabezpieczenia, Timmermans już zapowiedział wniosek o ukaranie Polski za każdy dzień zwłoki, a potem do wykonania wyroku.

Kasta mając do dyspozycji podkładkę z TSUE z Sądu Najwyższego nie wyjdzie. Jakiekolwiek próby siłowego rozwiązania, łącznie z postępowaniami dyscyplinarnymi to szaleństwo, które skończy się „efektem Zdanowskiej”. Robienie z „emerytów” męczenników niczemu nie służy, tym bardziej, że oni są całkowicie bezbronni wobec nowych Izb, które mają pod kontrolą wszystkich sędziów i wszystkie wyroki. Wartością dodaną jest zamknięcie dwóch frontów walki z kastą i z UE, co w jednym i drugim przypadku pochłania większość energii i przynosi same straty. Jeśli się na wszystko patrzy z głową i wiedzą, to widać wyraźnie, że poza kwestią estetyczną, nowelizacja ustawy jest optymalnym rozwiązaniem politycznym i lepszego nie ma.

Źródło foto: 
0
31880 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

35 (liczba komentarzy)

 1. Piotrek, nie każdy.

  Uznanie wyborów leży w rękach I komunistki SN i UE. Ale myślę że PiS się cieszy, że Berlin rozwiązał problem z przejmowaniem SN i już nie mają problemu.

 2. Wszystko byłoby fajnie gdyby nie to, że nikogo nie interesują sądy w Polsce.

  Konflikt ma przyczyny ideologiczne i zakończy się dopiero po definitywnej przegranej jednej ze stron.

 3. PIS daje ciała jedynie piarowsko. Nikogo nie obchodzi prawda, liczy sie wojna medialna.

  Dlatego wszystkie prawicowe portale, a zwłaszcza tytuły papierowe, powinny od jutra mieć okładki z tuskiem, gesdorf i timermansem i podpisem "idą zabrać wam 500+!!!". Chuj z tym, że przynajmniej na razie nie idą, ale jak się okazuje, wygrywa ten, kto narzuca narrację, a nie ten, kto ripostuje, choćby zgodnie z prawdą.  Albo zdjęcia z Trzaskowskim i podpis: "kolejna kamienica oddana mafii prywatyzacyjnej"- a w środku numeru nic na ten temat. Albo np zdjęcie uśmiechniętego Schetyny i podpis- "dlaczego szef PO nie chodzi do dentysty?" itp itp itd.

  Kariera polityczna Kasparowa skończyła się, gdy ktoś (ktoś?) wypuścił na jego konferencji drona o kształcie kutasa. Fruwał ten dron i fruwał, próbowano go strącić- chyba się udało, ale już nikt nigdy Kasparowa za poważnego polityk a nie uważał.

 4. avatar

  :)^:)

 5. avatar

  "Wesele" wypisz, wymaluj

  A, ja myśle, ze panowie
  duza by juz mogli mieć,
  ino oni nie chcom chcieć!”

  I już niedaleko do "

  Miałeś, chamie, złoty róg,
  miałeś, chamie, czapkę z piór:
  czapkę wicher niesie,
  róg huka po lesie,
  ostał ci się ino sznur
  ostał ci się ino sznur”

  Betonowy elektorat się zaczyna kruszyć, jak się zdaje
   

 6. he,he, dokładnie tak to właśnie działa i tak się steruje masami

 7. avatar

  Jeżeli dwie izby załatwiają całość problemu, to po co była ta trwajaca półtorej roku szopka gdzie co rusz PiS odtrąbiał swoje rychłe zwycięstwo?

  PiS jest silny tylko wobec mechanika wymieniającego żarówkę i nowożeńców którzy cośtam dostali od rodziny. Przed silniejszymi nadymają się jak jacyś niezwyciężeni, a jak tamci tupną kilka razy nogą, to PiS wieje z podkulonym ogonem. Ziemkiewicz ma rację, nie oddamy ani guzika, a potem tracimy całe gacie.

  A zgodnie ze schematem procedowania nowelizacji ustawy o IPN, zmiana ustawy o SN gładko przeszła do drugiego czytania. Czekamy na senat i Prezydenta.......

 8. Wręcz przeciwnie.

  Jedynym celem PiS, podobnie jak pułkowników w latach 30 tych, jest stworzenie takiej Islandii. Kraj na końcu świata, gdzie PiS z rodzinami będą opływał w luksusy dożywotnio, a pieniądze będą szły z Berlina, a bezpieczefństwem i rozwożeniem mleka zajmie się US Army. I broń Boże żadnej silnej Polski, bo to nie jest interes.

 9. Anna Sobolewska nie była zmuszana do "pozowania" w czasie urodzin hitlera. Ona po prostu dobrze się bawiła na tych urodzinach. Heil TVNazi. Telewizja wcieleniowa. A w kogo wy chcecie się wcielić, głosujcie?

  Prezes PiS spotkał się z ministrem Kamińskim w sprawie wyboru jego na syna na Miss Polonia. "wierzę ministrowi Kamińskiemu, że NIKT nie wpływał na ten wybór. Po prostu jego syn był najlepszą kandydatką, wybraną spośród tysięcy".

 10. A tak nawiasem mówiąc, zauważcie jak w ostatnich dniach/tygodniach wszystko wybuchło lub się spiętrzyło: kulminuje spór z TSUE; Czarnecki ujawnił nagrania detonując KNF; wyciągneli awans syna Kamińskiego; żydzi zaczęli kwękać na Glińskiego- niby to nikt wielki, ale jednak wicepremier. MOże jeszcze coś pominąłem, ale razem do kupy daje to ciekawy obraz zmagania się z Polską. Czemu nikt nie porusza prawdziwych problemów?? Wszak ważniejsza jest recesja i wzrost bezrobocia, czyż nie? Gospodarka głupcy!! Ale, ale.. Nie ma recesji? Nie ma bezrobocia?? Aha, no tak... 

   

 11. Mam odczucie, że zapowiada się mroźna i gorąca zima. Spiętrzenie ataków na rząd widać gołym okiem, no i tu i ówdzie słychać o "oddolnych" i "pozapartyjnych" (bo na Kodziarstwo już nikt nie przychodził) próbach wzniecania zamętu w różnych grupach zawodowych, oczywiście tych najliczniejszych - pielęgniarki, nauczyciele, itp.

 12. Jest jeszcze jedna zła informacja - totalni dostaną wiatru w żagle. A do TSUE można posyłać skargi nie tylko na ustawę o SN. Jest jednak przy tym promyk nadziei, że "wiatr w żagle" zamieni się w kompletną flautę po wyborach do europarlamentu - trzeba poczekać na wyniki tych wyborów w Polsce, i na wyniki tych wyborów poza granicami Polski, a tam zapowiada się, że na prawdę sporo może się zmienić.

 13. Znów podaję proste recepty na sukces- tak 2-3 miesiące przed eurowyborami, wzniecić histerię pod tytułem "Czy europarlament zakaże Polsce 500+?" I napierdalać w mediach, że nie, bo my- kandydaci PIS- nie damy europarlamentowi odebrać naszego 500+. Czy uważacie, że ktoś skuma, że histeria jest bezprzedmiotowa?

 14. Część skuma. Lepiej wszcząć histerię pod przekazem: Oni chcą polexitu, a w tle Thun, Lewandowski i kto tam się jeszcze nawinie pod rękę.

 15. Na początek można było zacząć od przedstawienia stacji TVN jako zatrudniającej i wspierającej nazistów - banalnie prosta sprawa bo przecież są nawet odpowiednie zdjęcia i sami się wystawili. Ale jak widać nawet i to przekracza możliwości pisowskich "geniuszy" więc co tu mówić o poważniejszych sprawach...

 16. Zamiast płacić odszkodowanie Czrnieckiemu należy wypłacić takowe byłemu właścicielowoe Onetu, piekarzowi którego zrujnował US, a panie od żarówej z Bartoszyc...ć

 17. No to czekamy.

  https://www.you...

 18. Panie Piotrze, merytorycznie Pan ma rację. Ale tu nie chodzi o meritum. Tą nowelizacją ustawy urwano jaja reformie sądów. Przynajmniej wizerunkowo. Mogę się zgodzić, że merytorycznie Kaczyński ma rację. Ale pod warunkiem, że  UE naprawdę chodzi o jakieś zasady. A moim zdaniem nie chodzi. Wizerunkowo dla PiS to jest katastrofa. PiS może trwale stracić najwierniejszą część elektoratu. Czemu znowu nikt z PiS nawet nie próbuje ludziom wytłumaczyć dlaczego robią tak, jak robią. W końcu przecież nie wszyscy czytają blog Piotra Wielguckiego. A wrażenie klęski i podkulenia ogona jest jednak dośc powszechne. Poza tym w ten sposób PiS uwiarygodnił bezczelność TSUE, której brak podstaw prawnych jej działań wielokrotnie udawadniano. A to już jest duży błąd strategiczny. Co PiS zrobi, jesli na miesiąc przed wyborami do UE TSUE wyda podobne orzeczenie np, w sprawie przywrócenia emerytur ubeckich?

  Przypomnę jeszcze raz, co pisałem wielokrotnie, że historyczną odpowiedzialność OSOBISTĄ ponosi za to wszystko prezydent Duda. Jego głupie weto z 2017 roku było początkiem tych wszystkich problemów. Tego Dudzie NIGDY nie mozna zapomnieć ani wybaczyć.

 19. Dajmy spokój Dudzie, sam się przecież nie wybrał tylko ktoś go wystawił i całym swoim autorytetem poparł. Wyłącznie dzięki temu ludzie głosowali na człowieka, o którym prawie nikt nigdy przedtem nie słyszał. To tam leży źródło problemów, ile razy można się nabierać na bajki o coraz to kolejnych "pomyłkach".

  Duda to właściwy człowiek na właściwym miejscu i robi dokładnie to czego po nim oczekiwano - całkiem zresztą niedawno Prezes potwierdził, że to kandydat PiSu na kolejną kadencję.

  Na przeciwnym biegunie jest Beata Szydło - spodziewano się po niej, że publicznie na oczach wszystkich skompromituje całą "opcję patriotyczną" i "polski ciemnogród", ale zaczęło wychodzić dokładnie odwrotnie. Więc została wykopana bez mrugnięcia okiem i bez żadnych ceregieli.

 20. Może usłyszę "wypad pajacem", czy coś w tym rodzaju, ale absolutnie nie zgadzam się z dzisiejszą opinią Gospodarza. To jest kolejna kompromitacja PISu,ubliżająca wyborcom. Polityka na kolanach przynosi, jak widać same korzyści, ale tylko timermansom i totalnym.Dokładnie, jak z moim psem kaukazem - jest idealny do współpracy, ale tylko na jego zasadach.Może za wcześnie o tym mówić, ale wygląda na to,że mamy do czynienia z okrągłym stołem II. "Rangerowi dzięki za film, tego nie zobaczymy u won kurskiego.

   

 21. Ja tu wprawdzie gospodarzem się nie czuję, ale umiem rozróżnić dwie rzeczy: zmiana ustroju sądu najwyższego, która się dokonała i już- czyż nie??? natomiast ruch personalny- w którym PIS i jego zwolennicy się lubują-a polegający na wypierdoleniu satruchów z roboty- nie udał  się. Tutaj hazard był 50/50- nie można było przewidzieć 2 rzeczy- że zamiesza Duda i że totalni będą mieli aż tak silne wsparcie EU/TSUE. Warto było spróbować. Ale, jak mówi jedno z najcelniejszych przysłów polskich: "dłużej klasztora niźli przeora" - i Gersdorfowej się ta kadencja zakończy. Wszak i Rzepliński odszedł dopiero na koniec kadencji, a dziś nikt już prawie nie pamięta. Ja tylko mam nadzieję, że ten krok w tył realnie pomoże w rzeczy ważniejszej niż personalia sędziów- że nie wydymają nas do imentu przy budżecie UE.

   

 22. Lokata Beztroska 3,9%-bardzo dobra oferta. Środki do 100tys euro objęte GWARANCJĄ BFG. Taka prawda.

 23. avatar

  I co z tego, że jest ta ustawa --- krok do tyłu i dwa do przodu. Pani profesor Elżbieta Chojna-Duch wbiła dziś osinowy kołek blaćformie z jej sztukmistrzem z Londynu, kolekcjonerem zegarków i chyżym rój'em na czele. TYLKO TRZEBA TO PROPAGANDOWO WYKORZYSTAĆ. 

 24. Demokracja w obecnej formie jest do dupy! Nie polska demokracja, tylko w ogóle demokracja. Jeśli ja i podobnie jak ja myślący wyborcy nie mogę odwołać w referendum lokalnym/ziemskim/powiatowym posła, który nie głosuje jak bym chciał (podkreślam, że w referendum ziemskim, a nie bo widzi mi się), to znaczy, że mamy do czynienia z demokracją socjalistyczną. Zaś między demokracją, a demokracją socjalistyczną jest taka różnica, jak między krzesłem, a krzesłem elektrycznym (nie cierpię Korwina, ale ten bon mot jest super). Same zasady referendów to już nie socjalizm, a komunizm do sześcianu - progi i zasada, że ci co nie głosują (nie idą na referednum) są przeciw odwołaniu (zwykle takich leniuszków jest ok. 85%). Dlaczego nie obowiązuje prosta zasada większościowa - wygrywa/przegrywa ten, który ma więcej/mniej głosów. Ale nie głosującym leniuchom jest obojętne, więc nie wlicza się ich do niczego - ani za, ani przeciw.

 25. Ten kij ma niestety dwa końce - od trzech lat mielibyśmy nieustający festiwal odwoływania posłów i referendów.

  Aby coś takiego miało szansę zadziałać w praktyce to najpierw trzeba usunąć obcą agenturę i totalną targowicę całkowicie poza nawias życia publicznego. A do tego nikt się jakoś dziwnie nie kwapi.

   

 26. W 1998 r. TK, pod przewodnictwem Safjana /obecnie w TSUE/, śmiertelnego wroga PIS, orzekł w PEŁNYM SKŁADZIE, że kształtowanie wieku emerytalnego śędziów SN, w drodze ustawy o SN jest zgodne z Konstytucją.  Mówiąc krótko, TK zapisał to w Konstytucji.

  Funkcja, tak , to jedynie funkcja I prezes SN, przysługuje sędziemu SN, który posiada czynną zdolność orzekania. 6-letnia kadencja I prezesa SN nie jest nieprzerywalna, bo przerwać ją może; zgon, utrata władz umysłowych, zbrodnia i UTRATA ZDOLNOŚCI CZYNNEGO ORZEKANIA. Jak można być I prezesem SN, jeżeli prawo czynnego orzekania utraciło się w wyniku osiągnięcia wieku emerytalnego ???

  Wszystko, ale to WSZYSTKO miał PIS po swojej stronie. Orzecznictwo TK, Traktat z Lizbony wraz z Protokołem Brytyjskim /nr 30 i nie podpisanie KARTY PRAW PODSTAWOWYCH przez śp. Lecha Kaczyńskiego/, które ratyfikowały wszystkie państwa członkowskie. Całe prawo pisane, traktaty, orzecznictwo TK, słowem wszystko.

  Co zrobili ? Kurwa, do tej pory nie mogę w to uwierzyć, JACY TO SĄ PIERDOLENI TCHÓRZE !!!. Woleli nasrać na własny elektorat, ZDRADZAJĄC GO, byle się nie narazić skończonym kurwom brukselskim.

  Srać na was, skończeni tchórze. SRAĆ. Od 2001 r. głosowałem na PIS, ale nastąpił kres ! NIGDY nie zagłosuję już w ŻADNYCH wyborach na NIKOGO. NIGDY.

  A Wam, Kochani, polecam śledzić sondaże... 

   

 27. Oj tam, oj tam. Nic się nie stało, a jeśli się nie podoba to "wypad pajacem" - vide dzisiejsza żenująca scenka sejmowa pt. "J. Kaczyński grozi palcem posłance A. Siarkowskiej. 

 28. Jak to co zrobili, po prostu to wszystko przekreślili i ustanowili precedens na przyszłość. A jeszcze do tego dalej mogą udawać patriotów i skutecznie blokować prawą stronę sceny politycznej. Rozegrane idealnie, prawdziwy majstersztyk.

 29. Z istotnych rzeczy...PiS przejal drugie najliczniejsze wojewodztwo w Polsce. Wojewodztwo Slaskie. A o dziadkach nikt nie bedzie pamietal ...jedni odejda  za pare miesiecy inni troche pozniej. Inni pewnie wcale juz nie wroca bo siedza sobie wygodnie na ...Maderze i grzeja stare kosci.Izby zostana a Gersdorf za dwa lata... jedynym problemem bedzie co bedzie ten "Sad" wyprawial by sypac piasek w kola.

 30. PiS wybrało Koninkturalizm kosztem Sprawiedliwości, ale to niczego nie zmieni.

 31. Unia wraz z kastą poczuły świeżą krew i kują żelazo póki gorące. Czy następne będą szybkie nowelizacje dotyczące nowych Izb SN?

  https://wiadomo...

 32. Zrobiło się Pajacykowo. Jako Przymiotnik i rzeczownik. Narodacy atakują.