Prześlij dalej:

Od dziecka miałem taką traumę, że nie lubiłem polskich filmów wojennych z udziałem Niemców w czarnych i brunatnych mundurach. Z wyjątkiem komedii nie byłem w stanie oglądać filmów z tamtych tragicznych czasów. „Polskie drogi”, czy „Kolumbów” oglądałem jednym okiem, dopóki nic krwawego się nie działo i prawie zawsze kończyło się to przełączaniem na inny kanał, gdy pojawiały się najbardziej okrutne sceny. Siła tych obrazów polegała głównie na tym, że reżyserowali je i odgrywali ludzie, którzy to wszystko na własne oczy widzieli i cudem przeżyli. W PRL kłamano na każdym kroku, w filmach wojennych również, jeśli nie przede wszystkim, na przykład rola Armii Czerwonej była przedstawiona z pełnym fałszem, ale filmy o niemieckim bestialstwie były czystym realizmem.

Czerpanie wiedzy z produkcji filmowych, zwłaszcza wiedzy o narodach, nie wydaje się niczym mądrym i oczywiście nie na tym opieram swoje wnioski analizując historyczne i obecne polsko-niemieckie relacje. Istnieje jednak coś takiego jak ujęcie szerszego zjawiska w formie skondensowanej, artystycznej, symbolicznej i tak dokładnie jest z polskimi filmami wojennymi kręconymi po 1945 roku. Mając przed oczami te wszystkie sadystyczne mordy, zabijanie kobiet i dzieci, palenie żywcem, psy przy drutach kolczastych, w żaden sposób nie mogę się zgodzić z pudrowaniem przeszłości i teraźniejszości. Jednym z większych kłamstw, jakie się pojawiły po wojnie, gdy już nieco opadły emocje, było stwierdzenie, że Niemcy to naród jak każdy inny, tylko wojna wyzwoliła w nich bestie. Nie, nie ma drugiego takiego narodu, który potrafiłby wyzwolić takie bestie i tak metodycznie mordować, bez najmniejszych oporów moralnych. Historia nie zna niczego bardziej bestialskiego niż skala niemieckich zbrodni z okresu II Wojny Światowej.

Papier i ekran komputera przyjmie wszystko, ale to relatywistyczne alibi, że każdy mógł być na miejscu Niemiec jest absolutnym fałszem przeczącym faktom i doświadczeniom historycznym. Nikt, nigdy wcześniej i nigdy później nie zaplanował takiej rzezi i nie poczynił takich założeń dla „nowego porządku świata”. Niemcy samych siebie nazwali nadludźmi i wszystkich pozostałych podludźmi, działo się to nie w ramach szalonej filozofii, czy publicystyki, ale w ramach realnej polityki, którą przywódcy niemieccy przekazywali Niemcom oficjalną drogą i na oczach całego świata. Niemiecka pogarda dla innych narodów nie wynikała z faktu, że ktoś Niemców usiłował eksterminować, zamykał w zonach, kazał nosić opaski. Po rzezi wywołanej przez Niemców w czasie I Wojny Światowej, spotkała ich nawet nie kara, ale daleko posunięta wyrozumiałość ukierunkowana na profilaktykę. Minęło zaledwie 20 lat i ten sam naród, pomny własnych zbrodni, porwał się na zbrodnię dotąd niespotykaną. Niemcy od zarania nienawidzą innych narodów i okazują innym narodom pogardę, tak było, będzie i nigdy się nie zmieni.

Strony

25104 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

15 (liczba komentarzy)

 1. Kanclerz Merkel od kilku miesięcy prowadziła kampanię pokazując że jest zdecydowanym przywódcą Niemiec i Europy, żeby przekonać Niemców do jej wyboru.

 2. avatar

  Dobry felieton, z tym, że biedny ogłupiały świat dalej kupuje produkty ubermenszów. Bojkot i walenie Hunów po kieszeni - jak nie będzie kasy na podboje to nie będzie problemów. Jak nie będzie kasy na socjal to już ich ciapaci ubogacą. Polacy niech nie kupują żadnych szwabskich produktów bo walka trwa. Wielu ludzi, którzy przeżyli 2 WŚ twierdziło, że od zjednoczenia Niemiec w 91r. w przeciągu 50 lat znów kolbami załomocą.

 3. 50 lat okazalo się grubym przeszacowaniem. Niemcy ponownie zjednoczyły się w 1990, w 2004 poszerzyły swoją strefę wpływów o Europę Środkową (rozszerzenie Unii Europejskiej ;) ) i wytrzymały ledwo 11 lat przed kolejnym podpaleniem Europy, tym razem rękami nasprowadzanych barbarzyńców bo Bundeswehra już "trochę" za słaba. Co w nich takiego siedzi?

 4. avatar

  Historycznie wypracowana zdolność do gry zespołowej.

 5. A na zdjęciu uchodźca z Austrii.

 6. avatar

  a na tłiterze poseł Tarczyński;minister Dworczyk (i inni także) ale akurat on w wiekszości podaje screeny z wp;wyborczej;tvnu;polsatu i innych oPOzycyjnych mediów jak to oni są otoczeni wrogą propagandą "nienawisci i niechęci"...nooo.to mu kilkakrotnie napisałem tłita w ten sam deseń..że ustawę medialną można było juz dawno uchwalić w nocnym głosowaniu w sejmie..nikt by się nawet nie zająknął...bo to też i taka opozycja jest...

 7. Odnotowuję kolejną zmianę!

  ...Kilka lat temu na uroczystościach z okazji kolejnej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, zdaje się - równo 70, gośćmi honorowymi była kanclerina Niemiec Angela Merkel, Władimir Putin - persona obecnie non grata i jakiś Francuz, chyba szef tamtejszego MSZ.

  W takim towarzystwie nie wypadało nawet wspominać kto kogo mordował, kto na kogo napadł, i kto palcem nie kiwnął. Anielka z Wołodią doszli nawet do wspólnej wersji:

  Zmienił się sposób obchodzenia rocznicy. I tę zmianę odnotujmy!

  Niemcy są Niemcami. Nigdy się nie zmienią.

  Niemcy przenieśli winę za zbrodnie II wojny światowej na plemię "nazistów". Jak wiadomo, "naziści" już nie istnieją. Ich pierwszą ofiarą, jak wiadomo, padli Niemcy.

  Zaczekajmy jeszcze trochę, może jakiś językoznawca odkryje i opisze tajemne runy i zręby języka nazistowskiego. Tak samo, jak Champollion rozszyfrował hieroglify egipskie.

  No i jeszcze łatwo się obrażają.

  Za słowa "Roty": http://fraszki-ulotki.info/2015/09/duch-wspolnoty-po-niemiecku.html

  Jak im się przypomni, co porabiali w Polsce "ich ojcowie". Jak się powie, że to co wyprawiają w Europie to czyste szaleństwo...

  A my jesteśmy Polakami. I pomimo prowadzonej wobec nas pedagogiki wstydu - nie mamy się czego wstydzić. Mamy zdrowy rozsądek - i swoje zdanie.

 8. To ,że Niemaszki to odczłowieczony i odmóżdżony naród(zgoda na uchodźców) to wiadomo.To ,że nie mają zamiaru płacić Polakom za zniszczenia wojenne nie dziwi mnie .Dla mnie gorszymi skur...mi są polskojęzyczni Polacy ,którzy bronią Niemców i ich polityki wobec Polski .

 9. Zjednoczenie w 4ty reich - To samo mówiłem. Brano mnie za oszołoma,  a tu masz, szwaby juz mącä po staremu.  Ruskie się wyniosły i teraz tylko NATO trzyma ich za d. 

   

 10. Wujek Sam ulepił potwora, a teraz sam jest tym przerażony. Niemcy są największym zagrożeniem dla całego świata. Skolonizowali kraje UE, a teraz biorą się za kolonizację Ukrainy. Ich bronią jest korupcja, armat już nie potrzebują. W przyszłości wykorzystają antagonizmy narodowościowe, by kreować siebie na tych co niosą pokój.

 11. Strony