Prześlij dalej:

Jedwabne to mała miejscowość przy wschodniej granicy Polski i przez wiele lat mało kto tę nazwę kojarzył. „Sławę” miasteczko zdobyło dopiero na początku XXI wieku, gdy nagłośniono zbrodnię dokonaną na Żydach. W tym miejscu warto podkreślić, że Żydzi do takich spraw podchodzą z wyjątkowym nabożeństwem i cokolwiek złego się stanie, natychmiast otrzymuje skalę „pogromu”. W obiegu publicznym istnieje tak absurdalny termin, jak „pogrom krakowski”, chociaż rzecz dotyczyła w najgorszym razie śmierci jednej Żydówki, a i to nie jest ostatecznie stwierdzone. Pierwsze pytanie, jakie się pojawia dotyczy milczenia, które trwało prawie 70 lat. Zrozumiałe, że milczeli Niemcy, zrozumiałe, że milczeli Polacy, ale dlaczego milczeli Żydzi?

Odpowiedź nie jest łatwa, podobnie jak cała sprawa odgrzebana we właściwym momencie i wykorzystywana politycznie od samego początku. O „pogromie kieleckim”, sprowokowanym przez esbeków, za co „prokuratorzy” i „sędziowie” pochodzenia żydowskiego skazali Polaków nie mających nic wspólnego z tą tragedią, słyszeli chyba wszyscy. Jedwabne to była jedna z nielicznych zbrodni na Żydach, która została objęta zmową milczenia i w tej zmowie sami Żydzi mieli swój udział. Do wyjaśnienia tej zagadki kluczem jest okres okupacji niemieckiej i sowieckiej na ziemiach polskich. W 1939 roku do Jedwabnego na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow weszła Armia Czerwona, po tej „bratniej pomocy” Polacy tracili wolność, godność i życie. Owacjami bolszewików witali tylko i wyłącznie komuniści, a wśród nich największą grupę na tych terenach stanowili Żydzi.

W Jedwabnem w 1939 roku żyło 2500 mieszkańców, z czego, według różnych źródeł 546 albo 40% to ludność żydowska. Po wejściu Armii Czerwonej do Jedwabnego to właśnie mniejszość żydowska zbratała się z bolszewikami, co nie skończyło się budowaniem pomyślności i dobrobytem Polaków. Krótko mówiąc większość Żydów nie stanęła po stronie mieszkańców Jedwabnego, ale stanęła w jednym szeregu z bolszewicki okupantem. Wokół Jedwabnego, jest wiele kłamstw i nieporozumień, ale o tym, że pomnik Lenina na rynku Jedwabnego razem z NKWD czcili żydowscy komuniści, poniewierając polskich katolików, można przeczytać w wielu miejscach. Stało się to zresztą przyczyną późniejszej akcji NIEMIECKICH oddziałów, które zmusiły Żydów do usunięcia pomnika Lenina z rynku i niestety razem z pomnikiem Niemcy zakopali około 40 Żydów, 300 kolejnych spłonęło w stodole.

Milczenie Żydów przez tyle lat ma swoje podłoże w przywołanym szerokim kontekście politycznym. Zachowanie żydowskich mieszkańców Jedwabnego wobec Polaków jest dalekie o statusu „ofiary”, Żydzi razem z bolszewikami byli prześladowcami polskiej społęczności. Mniej rozgarnięci zawsze pytają, czy to usprawiedliwia zbrodnię? Niczego nie usprawiedliwia, ale pokazuje, że nie mamy do czynienia z „biednymi Żydami”, „bandytami Polakami” i „bezradnymi Niemcami. W tej zbrodni nie było polskiej inicjatywy, „organizacji” i sprawstwa, natomiast nie da się wykluczyć polskich emocji dalekich od sympatii do Żydów wspierających bolszewickiego najeźdźcę.

Strony

26398 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

12 (liczba komentarzy)

 1. Od kilku godzin, odkąd przeczytałem o pewnym fakcie, planowałem zrobić dziś wpis "nie na temat", cokolwiek by Piotr dziś napisał w swoim felietonie. Otwieram Kontrowersje, i okazuje się, że jednak jestem "w temacie".

  Dziś na niezależnej wyczytałem, że powstaje film (zdjęcia trwają już od marca) w kooperacji czesko-słowacko-ukraińsko-polskiej pt. "Malowany ptak". Na podstawie powieści TEGO Kosińskiego oczywiście. No to sobie myślę,  że nadszedł czas na ekranizację "Berka". Nie wiem tylko, czy czytują Kontrowersje filmowcy, albo chociaż tacy, co "mają z nimi kontakty". I czy uda się któregoś zainteresować? Co Wy na to?

 2. Bardzo dobry pomysł.

 3. z informacji w sieci wynika , że to Żydzi różnymi sposobami rozpaczliwie blokują dojście do prawdy

  czyli prawdą jest stwierdzenie Gospodarza, że "Sprawa Jedwabnego wypłynęło dopiero wówczas, gdy stała się wygodna (...) dla kilku organizacji żydowskich, żyjących z przedsiębiorstwa holokaust”

 4. avatar

  ale aby to szystko mogło się stać..potrzebna jet ekshumacja ofiar..i wykopaliska archeologiczne w owym miejscu..notabene..PLK wydał swego czasu decyzję o wstrzymaniu ekshumacji..

 5. Porozmawiać się nie da. Żydzi są albo całkiem spolszczeni i nic o sprawie nie wiedzą, albo są prawdziwymi Żydami i wówczas nigdy nie powiedzą czegokolwiek co szkodziło by legendzie. Niezależnie jakie jakie jest ich prywatne zdanie, którego nie ujawnią.

 6. Już samo rozważanie skali winy jaką mają być obciążone ofiary bandyckiego najazdu jest dla mnie nie do przyjęcia. Polacy nie byli najeźdźcami,  także ci pochodzenia żydowskiego. W obliczu zagrożenia ludzie mają prawo do różnych zachowań. Jedni stawiają pomnik Leninowi, a drudzy zmuszeni są przyglądać się egzekucji, ale obie reakcje są wymuszone zagrożeniem. W Jedwabnem byli Niemcy i Ruskie oraz ich ofiary czyli Polacy, także ci żydowskiego pochodzenia. Nie byłoby pomnika Lenina ani płonącej stodoły gdyby nie najazd Niemców z Ruskimi.

 7. Ale na zdjęciu jest pomnik Stalina, nie Lenina.

 8. Bez znaczenia...

 9. avatar

  Trzy definicje prawdy

  Klasyczna: "Prawda to sąd zgodny z rzeczywistością."
  Medialna: "Prawdą jest powiedziane po trzykroć.”
  Etniczna: "Prawda  to stwierdzenie korzystne dla Żydów."

 10. Są fakty i ich interpretacje. Gdy brakuje faktów pojawia się prawda.

 11. avatar

  "Gdy brakuje faktów pojawia się prawda"

  Raczej G*Wno prawda, w terminologii Tischnera: " świenta prawda, tys prowda i gówno prowda"

 12. Dlaczego Żydzi nie uprawiają ziemi?

  Bo ziemia nie da się oszukać.

 13. Strony