Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej nie ma pojęcia, co Owsiak zrobił z kasą za Allegro!

Prześlij dalej:

Kilka razy pisałem o wprowadzaniu w błąd ofiarodawców biorących udział w aukcjach Allegro organizowanych na rzecz WOŚP i nie do wszystkich ta elementarna wiedza dotarła. Powtórzę. Pieniądze z Allegro TO NIE JEST PUSZKA i nie są rozliczane w ramach celów zbiórki publicznej, czyli: „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”. Słowem kto wystawi lub wylicytuje przedmiot na Allegro nie wrzuci ani grosza na cel zbiórki, ponieważ Allegro do zbiórki nie należy. Pisałem też, że Owsiak nie wykazał przychodu z aukcji w sprawozdaniu merytorycznym, w co znów sporo ludzi powątpiewało, tymczasem organ nadzorujący Organizacje Pożytku Publicznego potwierdził  podany przeze mnie fakt. Wszelkie zapytania kierowane do WOŚP kończą się jak zawsze – łamaniem ustawy o dostępie do informacji publicznej w związku z tym zadałem pytanie ministerstwu, któremu podlegają Organizacje Pożytku Publicznego. Odpowiedź od Ministerstw Pracy i Polityki Socjalnej uzyskałam kilka tygodni temu, ale powstrzymywałem się z publikacją, czekając na właściwy moment, aby przekazać zarówno sprzedawcom, jak i kupującym na www.aukcje.wosp.org.pl, że pieniądze na 100% nie idą do „puszki”, czyli na chore dzieci i starców, co więcej nikt poza Owsiakiem i księgową Pilarską nie wie, czy kwoty te w ogóle są księgowane na koncie fundacji. Zanim wszyscy zainteresowani zapoznają się z treścią odpowiedzi ministerstwa chcę zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Po pierwsze magiczne zawołanie „fundacja jest sprawdzana na 1000 sposób”, to jest czysta fikcja. MPiPS pisze wprost, że nie tylko nie ma wiedzy, ale i możliwości sprawdzenia, co Owsiak zrobił z pieniędzmi za Allegro. Po drugie MPiPS wskazuje wyraźnie, że jeśli WOŚP zaksięgowała przychód z Allegro, w którymkolwiek z punktów przychodu z działalności statutowej:
 

a) Przychody z XXI Finału z wpłat pieniężnych 47 255 061,58 zł,
b) Przychody z darowizn rzeczowych i celowych 10 214 810,60 zł,
c) Przychody z 1% podatku 3 292 316,37 zł.
 
to naruszyła „ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”. Ktoś naiwny spyta o podstawową rzecz. W takim razie jak to się dzieje, że MPiPS nie jest w stanie stwierdzić, gdzie się podział przychód z Allegro, jednocześnie stwierdza, że nie mógł się pojawić w przychodach z działalności statutowej i kompletnie nic się nie dzieje. A co to za nowość? Czy to pierwszy raz organy nadzorujące otwartym tekstem pokazują, że „nic nie mogą” i to nie ich sprawa? Rozwiązanie zagadki jest trywialne, nie ma takiej siły, żeby WOŚP rozliczyła aukcje Allegro zgodnie z obowiązującym prawem, zatem albo prawo złamała (kolejny raz) albo aukcje WOŚP poszły na zupełnie inne konta. Żeby było jeszcze ciekawiej Owsiak w reklamówce na www.aukcje.wosp.org.pl mówi o celach statutowych. Tak Szanowni Naiwni Rodacy działa system kontroli nad tym, co kreatywnie wyczynia Owsiak w trójkącie: WOŚP, „Złoty Melon”, śp. „Mrówka Cała” zastąpiona „Jasną Sprawą”. Odpowiedź MPiPS.
 

Strony

37578 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

16 (liczba komentarzy)

 1. Dla zainteresowanych MK w Klubie Ronina

 2. Z całym szacunkiem panie Piotrze, ale nie zarejestrowałem żadnego kroku z pana strony w kierunku uzyskania i wymuszenia otrzymania informacji publicznej do jakiej jest zobowiązana fundacja WOŚP. I nie dziwię się stanowisku ministerstwa, że żadnej skargi nie otrzymał, a powinien. Ustawa o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112 poz. 1198, z późn. zm.) jasno i wyraźnie daje takie możliwości. Oczywiście przy odmowie udzielenia takiej informacji, są do dyspozycji kolejne kroki prawne. Poczynając od skargi do urzędu nadrzędnego a kończąc w Sądzie Administracyjnym. Osobiście czekam na wyznaczenie terminu rozprawy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie, również w sprawie o udostepnienie informacji publicznej.

 3. avatar

  Z równie wielkim szacunkiem, ale Pan może zrobić to samo! Odpowiadałem już Panu, że przyjąłem inną strategię egzekwowania na WOŚP informacji i priorytetem jest tu Sąd oraz prokuratura. Skarga do WSA na tym etapie jest bezcelowa, ponieważ takie sprawy ciągną się miesiącami, sama procedura to kilka miesięcy. Co więcej po złożeniu skargi WOŚP będzie mogła w prokuraturze i sądzie tłumaczyć, że nie ma prawomocnego wyroku w tej sprawie, co uziemi działania dużo ważniejszych instytucji od WSA.

 4. Tylko prosze mnie poinstruować o co mam zapytać. Zdaje sobie Pan sprawę, że takie pytanie musi być dosyć konkretne i precyzyjne, aby nie dawało możliwości manewrów ze strony WOŚP co w konsekwencji może skutkować odrzuceniem skargi jako bezzasadnej.

 5. za co zdobedzie najwyzszy szacunek i poparcie. Im wiecej pan bedzie w mediach dopominal sie o prawde, tym wieksza popularnosc zyska w czym pomoze status osoby publicznej, co bedzie swojego rodzaju ochrona dla pana. Szarych Kowalskich rozdeptuje sie bez skrupulow. Pan juz jest znany takze z twarzy bo pokazywal sie w mediach i jest chetnie cytowany, przy okazji udowadnia, ze nawet ulomna demokracja w tym kraju jednak dziala. Traktuje pana jako wazny glos nas wszystkich ktorzy chca uczciwego panstwa i dopominaja sie o sprawiedliwosc. Szacunek pan zyskal za to, ze "postawil sie" Owsiakowi, tylko prosze nie ustepowac. Zycze sukcesow w demaskowaniu hochsztaplerow na ktorych sam przez lata sie nabieralem. Pozdrawiam 

 6. myśle że dostrzegając to co MK. ROBI MOŻNA BY POMÓC MU NIIE TYLKO OBIETNICAMI, ALE I CZYNEM-..jakim -niech każdy z komentujących , sam sobie odpowie.

 7. o co tu chodzi:

  http://wiadomos...

  ??

 8. avatar

  Jakieś 24 razy wyjaśniałem tę bujdę. Pan minister zestawił zbiórkę publiczną WOŚP i koszty administracyjne no i wyszła mu 125%. Innymi słowy porównał 48 baniek z puszki z około 4 na administrację. Rzeczywisty przychód fundacji to około 65 milionów z czego 39 poszło dla szpitali. Liczby cytuję z głowy to mogę się mylić, ale jest tu gdzieś tekst, który co do grosza pokazuje kant. Na szybko: koszty propagatorskie 7 milionów, koszty wypłat ponad 2,5 miliona, administracja 4.

 9. Do tch 65 milionów trzeba by dodać koszty ponoszone przez samorządy i telewizję publiczną i dopiero wtedy byłoby widać jaka część pieniędzy idzie na zakup szprzętu. Szkoda, że nie ma takich danych, ale cała kwota by na pewno przekroczyła 100 milionów. Wtedy by wyszło, że 39% idzie na zakup sprzętu. Tak rozrzutny to nawet NFZ nie jest. Owsiak od 23 lat robi z nas durni i jeszcze zgrywa się na filatropa. Wstyd się przyznać, że się czlowiek tak dawał nabierać.

 10. kto naprawdę zbiera kasę?

 11. jak ze wszystkim ...

 12. CZERWONE GACIE Z RODZINĄ I Z PRZYSPOSOBIONYMI ŁĄCZNIE

 13. popatrzmy na Allegro pod innym kątem, jak sprzedawcy na Allegro, pod patronatem WOŚP, zarabiają na aukcjach i to niemałe pieniądze!! Uczą się od kogo? Od owsika?
  Wystawiają gówniane, nic nie warte przedmioty za 1zł, a koszty wysyłki tych śmieci wynoszą kilkanaście złotych.
  Od owsika uczą się jak zarabiać na WOŚP?
  Przedmioty na aukcjach pod patronatem WOŚP, to najgorszy chłam, stare książki, uszkodzony, nic nie warty sprzęt elektroniczny, zużyte prezerwatywy i szczoteczki do mycia zębów, fantazja ludzka nie zna granic. Zamiast do kubła na śmieci, na aukcjach pojawia się to, co przyroda nie jest w stanie zutylizować.
  Gdzie jest kruczek, na czym polega ten biznesik? Na kosztach wysyłki, Ci filantropi wystawiają przedmioty za 1zł, ale koszty wysyłki należy wpłacić na inne konto, czyli na konto nie związane z WOŚP... 1zł wpłacasz za brudną skarpetę na konto WOŚP, ale 17zł za wysyłkę  na konto sprzedającego...

  Wystawiam na aukcji telefon, cena początkowa 1zł, telefon osiągnął cenę 1zł  i co dalej?
  - 1zł należy wpłacić na konto WOŚP
  - koszty wysyłki, 19zł należy wpłacić na konto sprzedawcy, który wyśle nam ten telefon za 5zł
  - głupich nie sieją, sami się rodzą
  - 1zł na konto WOŚP, koszty wysyłki na konto sprzedawcy.... to dwa różne konta, cel ten sam, czyli jak zarobić na emocjach..
  - jak zarabiać na aukcjach WOŚP?
  Trzeba tylko wystawić na Allegro 10 uszkodzonych telefonów, 1zł to nie są pieniądze, które węża pobudzą w kieszeni, nic nie zauwazy, cel szczytny, w końcu chodzi o te biedne dzieci i jeszcze Ci biedni staruszkowie.....to tarmoszący moje skołatane serce szczytny cel!!, komu pomóc!!, to tylko 1zł?
  -Cena poczatkowa 1zł za telefon i nie dajemy możliwości łączenia kosztów wysyłki, jeśli kupimy te 10 telefonów. 10x 1zł= 10zł
  - każy delefon to koszt wysyłki 19zł, jeśli jedna osoba kupiła 10szt, musi zapłacić 190zł za wysyłkę
  - na konto WOŚP wpłynie 10zł
  - na konto filantropa wpłynie 10x19zł =190zł
  - koszty wysyłki "poleconym" tych 10-ciu telefonów, to 10x5zł-=50zł, koszt koperty w cenie wysyłki.
  - owsik dostał 10zł, filantrop zarobił 140zł....czyli niedaleko pada jabłko od jabłoni, albo hydrę na własnej piersi wychował owsik.
  ..........

  Kupiłem 10 telefonów, każdy za 1zl , ten sam sprzedawca, czyli na WOŚP wpłacam 10zł, 19zł na konto filantropa, za 19zł można paczkę do mnie wysłać z tymi telefonami, można, ale gdzie tu jest zysk, na czym ma zarobić ten filantrop z Allegro?

 14. Oddźwięk, to bezpośrednio uderza w zbiórkę WOŚP, mogliśmy wcześniej o tym trąbić, to byłoby z mety te 2-3 mln mniej.

 15. No cóż czerwone gacie nadal mają się dobrze, firma Play reklamuje nastepną zbiórkę dla czerwonych gaci, hańba!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! wam Play

 16. Strony