Melodramat wokół Trybunału Konstytucyjnego, czyli w górę osła!

Prześlij dalej:

Trzech ważnych, dwóch nieważnych? Nie, dwóch ważnych, trzech nieważnych! Nie? Pięciu do wymiany, niezwłocznie, bezzwłocznie na mocy ustawy, uchwały? Tyle obywatel zrozumiał z cyrku „konstytucyjnego”. Oderwijmy i rozerwijmy się na chwilę. Co na powyższej fotografii w sposób szczególny przykuwa uwagę? Kładę na stół wszystkie dobra tego świata, że blisko 100% ludzi skupia się na losie osła. Część się ubawi w naturalny sposób, cześć pożałuje zwierzęcia od razu lub po chwili refleksji. Dokładnie w taki sposób funkcjonuje tak zwana zbiorowa świadomość albo psychologia tłumu. Polacy przyglądają się melodramatowi wokół Trybunału Konstytucyjnego już trzeci tydzień. Większość nie ma pojęcia o co w tym w ogóle chodzi, słucha sprzecznych wykładni i lamentów o zamachu na demokrację, ale gdyby spytać w czym rzecz, nikt się konkretnym słowem nie zająknie. Tak się melodramatów po prostu nie robi. O „mamie Madzi” każdy Polak mógł się wypowiedzieć swobodnie i miał pełne poczucie fachowości, na każdym etapie sprawy. Ze Smoleńska też zrobiono temat „prosty”. Odkąd pojawiła się brzoza i skrzydło w roli przyczyny katastrofy, wszystkie Janusze fizyki mogły się spokojnie wypowiedzieć, czy Tico w zderzeniu z lipą da radę, czy też rady nie da. Podając przykłady z życia wzięte zmierzam do pierwszego wniosku. Polacy Trybunał Konstytucyjny już pogrzebali, ten serial ma oglądalność na poziomie Telewizyjnego Technikum Rolniczego i tyle samo uczniów potrafi ogarnąć, co też pan profesor smaruje na tablicy.

Wróćmy jeszcze raz do zdjęcia z osłem, na którym wcale nie osioł jest najbardziej fascynujący. Proszę spojrzeć na dżentelmena mijającego wóz, zwierzę i właściciela. Co widać na jego obliczu? No właśnie nic! Chłop się zupełnie niczemu nie dziwi, nie śmieje się, nie biegnie na ratunek i nie woła pomocy. Po porostu przechodzi obojętnie obok zjawiska, jakby zobaczył coś całkowicie normalnego, oczywistego, banalnego. Dalej też jest ciekawie. Mnie od razu zastanowiło jaka była przyczyna katastrofy i by ja odszyfrować nie potrzeba znać fizyki na poziomie maszyn prostych, wystarczy odrobina wyobraźni i doświadczenia życiowego. Kierowca tego zaprzęgu, rzecz jasna, niewłaściwie rozłożył ciężar ładunku na dwukołówce i tak się narodziła groteskowa historia. Trybunał też przeładowali i na takie plany dalsze, które nie docierają do szerokich mas, zwracają uwagę zawodowcy żyjący z interpretacji rzeczywistości. Identycznie przebiega szarpanina prawna wokół trybunału. Ludowi pokazuje się wiszącego na dyszlu osła, a prawnicy maglują paragrafy, które da się przypisać do roli świadków i uczestników zdarzenia. Pytanie zasadnicze. Ile razy taki osioł może rozbawić, zafascynować, zaciekawić widza? Raz, dwa, trzy? Góra siedem, ale za ósmym zobaczycie miliony twarzy i reakcji analogicznych do tego, co zaprezentował przypadkowy świadek oślego nieszczęścia.

Strony

39062 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

14 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  a wystarczylo by pomyslec co by bylo..gdyby wczesniej mocniej PO-padalo z chmury..ja mam niedosyt..i bede go ju chyba mial do konca zycia..bo uwazam ze "spraw wagi panstwowej" sie w ten sposob nie zalatwia..wegrzy mogli posluchac swojego kierwnika jak epatowal swoich wspolpracownikow skala zaklamania..a u nas cisza..jak po PO-grzebie organisty...gdyby tak sie stalo nie mielibysmy wszyscy problemow  z o gladaniem tv...jego*wroclawska ekscelencja dalej straszy TS dla PAD..tyle tylko ze na dzis dzien nikt nie wiek KIM on jest...
  mam nadzieje ze w 2ga niedziele stycznia bedzie mniej tloczno na ulicach i pod kosciolem niz przez ostatnie 20 kilka lat...to bedzie dobry prognostyk na poczatek roku...a na reszte poczekam..

 2. Najbardziej symboliczne dzisiaj było jak straż na oczach Trybunał Konstytucyjnego podarła szarfy z napisem "dekomunizacja sądów": 
  http://bit.ly/1...

 3. Poranne przemówienie PAD po zaprzysiężeniu sędzi Julii Przyłebskiej - wszystko tłumaczy, wszystko jasne dla przeciętnego człowieka w opozycji do wygibasów i tańców na rurze starego składu TK:
  http://www.tvp.info/23005920/prezydent-duda-to-sejm-stanowi-emanacje-aktualnej-woli-spolecznej-cale-przemowienie

  PS Panie Konar, Cukierberg was jednym palcem ... https://www.facebook.com/Narod Page Not Found, także wiesz pan (cała reklama na nic), opieranie rewolucji, organizacji na czymś takim jak Książeczka Ryjów ...

  PS1 Panie i Panowie - Twitter się kończy - timeline będzie "niechronologiczny", TT reklamowe będą zawsze pierwsze, etc - http://www.spidersweb.pl/2015/01/koniec-twittera.html - prawda to li, bo artykuł z marca kończącego się własnie roku?

  PS2 tytułowy obrazek jest ulubioną ilustracją dr Roberta Gwiazdowskiego - osioł to przedsiębiorca, a ten ładunek, to podatki, których nie można zwiększać w nieskończoność, bo ... (każdy widzi na obrazku).

 4. Dzięki za sprowadzenie sytuacji do rzeczywistości. Poczekajmy gdy trybunał orzeknie iż wiek emerytalny 60/65 lat łamie konstytucję i godzi w prawo człowieka do pracy.
  Mogą być jaja, bo pamiętam jak spory czas temu jeden z ludzi trybunału powiedział że niższy wiek dla kobiet łamie prawo o równouprawnieniu płci. Krzywdzi kobiety mianowicie.

 5. Z piedestału Uczonych w Piśmie, którzy na łamach GW awansowali do grona Świętych Nieomylnych Interpretatorów Słów Wielkiej Konstytucji, sprowadzono towarzystwo na ziemię, pokazując, że tam też siedzą mali karierowicze, oportunistyczni i serwilistyczni dawcy ciała. Autorytetów nie opluto, "autorytet" (jak rzekłby Marszałek) sam się ufajdał. A poza tym na autorytet trzeba sobie zapracować czymś więcej niż tylko srogim marsowym obliczem znad łańcuchem z orłem.

 6. To co osiem lat temu wydawało się nie do ruszenia, na naszych oczach zmienia się kupę gruzu, a rozwrzeszczani "obrońcy demokracji z KOD" zmieniają się w Klub Przerażonych Nie Na Żarty:-) Ja tego cyrku już nie oglądam na żywo, chociaż mam i czas i możliwości. Ja wchodzę pod wieczór na TVRepublika i wiem wszystko. Wystarczyły 3 tygodnie i z Trybunału zrobił się kabaret. Nawet eurokołchoz sobie odpuścili. Pytanie brzmi: czemu? Myślę, że zrozumieli, iż to dopiero przygrywka do tego co musi nieuchronnie nadejść i nie warto eskalować napięcia, bo za Trybunał nikt umierać nie będzie. To jest przygrywka przed odbiciem mediów i zaprowadzenia w nich nowego ładu, Ustawy Dekomunizacyjnej i Komisji Śledczej ds Smoleńska.
  Nikt nie chce umierać za trybunał, tym bardziej, że "protesty" okazały się kabaretowym skeczem na niskim poziomie. "Precz z komuną" wrzeszczane przez Henię żonę zomowca, Picerę żonę TW Piotra, Święcickiego sekretarza PZPR, Rosatiego TW Bujer, Katarsińską pijaczke i autorkę paszkwili antysemickich, Boniego TW Znak, to się naprawdę nadaje tylko  burleski. 
  Okazało się, że w polskiej polityce jedynym mężem stanu jest Kaczor, potem nic, jeszcze nic, długo, długo nic, potem jest kocia kuweta, potem znowu nic, następnie jest kocie gówienko, potem znowu długo, długo nic i na samym końcu jest Borysław Budka, Grześ Szetyna i Siemoniak z Kłapaczką.
  Ech, warto było czekać na te piękne czasy...

 7. "Precz z komuną" wrzeszczane przez Henię żonę zomowca, Picerę żonę TW Piotra, Święcickiego sekretarza PZPR, Rosatiego TW Bujer, Katarsińską pijaczke i autorkę paszkwili antysemickich, Boniego TW Znak,

  I przez Marka Barańskiego, który (za Wikipedią):

  Po 1989 pracował w "Trybunie", a w 1990 był współzałożycielem i dziennikarzem tygodnika "Nie", w którym został też zastępcą redaktora naczelnego.
  Od sierpnia 2004 do 28 lutego 2005 pełnił funkcję redaktora naczelnego "Trybuny". Barański był ściśle związany z Leszkiem Millerem, którego działalność polityczną propagował na łamach "Trybuny".

  Dobrane towarzystwo antykomunistów.

 8. avatar

  Ten kot gościł już u Matki Kurki. Doszły nas wieści, że opuścił Jarosława i powrócił do afrykańskiej sawanny. JarKaczowi dotrzymuje obecnie towarzystwa kotka Fiona.

 9. Złodzieje kieszonkowi zawsze robią sztuczny tłok -prościej się kradnie .Teraz nasi złodzieje z UKŁADU PRÓBUJĄ robić sztuczny tłok i duuuupaaa.TK przegrali  i boli jak cholera bo im łapki wykręcili . Następny etap TVP .Jedno jest pewne takich tłumów jak w sprawie TV TRWAM nie zbiorą obrońcy "demokracji" .Krzywonos jest tylko JEDNA! Aż się boję, że przy tym wszystkim przegapię Nowy Rok !
  Tempo zmian dobre ,i bez jojcenia , ze można by szybciej !Zawsze można szybciej ale PO CO?Niech tych skur..ów dłużej BOLI !

 10. Strony