Prześlij dalej:

Bardzo rzadko odwołuję się do wersów złotą nitką szytych i nawet, gdy piszę o patriotyzmie, Ojczyźnie, bohaterstwie, to unikam łatwizny polegającej na epatowaniu przymiotnikami. Niestety powszechność zużywa i dlatego z wielkich słów pozostają jedynie przymiotniki, rzeczowniki, czasowniki. Dziś robię wyjątek i sięgam po wielką rzecz, bo czas jest taki, że dookoła pełno środków wyrazu, zastępujących proste czyny.

Co to jest suwerenność? Bez wstydu zaglądam do wszystkich możliwych źródeł i zaczynam od języków obcych. Po francusku „souverain” znaczy tyle, co „najwyższy”, po łac. „nad; dodatkowo”. Z kolei najnowszy słownik PWN podaje tak proste definicje, że i Zofia Romaszewska powinna zrozumieć:

1. zdolność do samodzielnego, niezależnego od innych podmiotów, sprawowania władzy nad określonym terytorium, grupą osób lub samym sobą;

2. posiadanie władzy zwierzchniej

Z połączenia znaczeń w obcych językach i polskiej definicji, otrzymujemy pełen obraz i sens suwerenności. Najwyższa zdolność do samodzielnego sprawowania władzy, stojąca ponad wszelkimi wpływami z zewnątrz, a od siebie bym dodał, że również uwarunkowaniami wewnętrznymi. Czy z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że mamy w Polsce suwerenność? Zanim ktokolwiek pokusi się o odpowiedź, proszę, aby się zapoznał z następującą postawą państwa polskiego. 26 stycznia 2018 roku w polskim sejmie odbyło się wyjątkowo ciche, spokojne posiedzenie i co więcej bardzo zgodne głosowanie. Polski sejm większością 279 głosów, przy 5 przeciw i 130 wstrzymujących się, przyjął nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Jeszcze przed głosowaniem swoje zdanie wielokrotnie ogłosił Prezydent RP i podkreślał, że ustawa jest absolutnie konieczna i potrzebna Polsce. Pałac prezydencki nie wypowiedział jednego słowa, nie wyraził oczekiwania i nie zaproponował choćby jednej poprawki. O dziwo prezydenccy doradcy i prezydenckie otocznie, zazwyczaj energiczne i gotowe do wypowiedzi na każdy temat, też milczało jak zaklęte, nikt nie miał nic do powiedzenia. Do nadzwyczajnego spokoju polityków dołączyli obywatele. Nie było to trudne, ponieważ treść nowelizacji ustawy znał może promil polskiego społeczeństwa, ale około 80% słyszało, że chodzi o to, aby w świecie nie obwiniać Polski za niemieckie zbrodnie i obozy koncentracyjne.

Wedle wszelkich możliwych badań oczywiste stanowisko, że Polska nie odpowiada za niemieckie zbrodnie, przyjmowała zdecydowana większość Polaków. Sprawa wydawała się jasna każdemu, kto ma choć odrobinę oleju w głowie i skrawek wiedzy historycznej. Ustawa nie budziła dostrzegalnych kontrowersji wśród historyków i ekspertów, nie było demonstracji przed sejmem i próśb kierowanych do UE, aby zajęła twarde stanowisko. Za prawdziwy cud uznać należy, że na temat ustawy nie pojawiły się głosy konstytucjonalistów, pierwszy raz od dwóch lat nie słyszałem, aby jakaś ustawa zaproponowana przez prawicowy rząd nie była niekonstytucyjna.

Strony

Źródło foto: 
18210 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

14 (liczba komentarzy)

 1. Fundacja Batorego debatowała o "granicach suwerenności".

  Warto zapoznać się z tą wizją, według której: "Suwerenność Polski należy dzisiaj budować nie tyle poprzez eliminację obcych wpływów, ile poprzez zwiększanie swoich zdolności do kontrolowania otoczenia. Innymi słowy, skoro nie można (i nie warto) uciekać od wzajemnych zależności, to aby zachować kontrolę nad własnym krajem, trzeba równoważyć wpływy innych przez rozbudowywanie wpływów własnych".

 2. Polska podjęła słuszną i suwerenną decyzję obarczoną jednak błędami groźnymi przede wszystkim dla jej suwerenności. Wczoraj przeczytałem tutaj obszerny komentarz, z którego wynikało, że nowelizacja ustawy nikomu nie zagraża, no może ewentualnie tylko panu Netanjahu. Wolę, by wprowadzone zmiany w sposób jednoznaczny broniły nas przed historycznymi oszczerstwami. Obecny zapis nie broni nas przed niczym, dowiódł to wczorajszy komentarz @Barta, a do tego ogranicza  dodatkowo nasze wolności. Jak dalej pójdziemy tą drogą, to już za chwilę zapomniemy co to jest suwerenność.

 3. bo też jeszcze nie odzyskaliśmy suwerenności. A ta jest na poziomie gospodarczym, militarnym, kulturowym i politycznym razem wzięte. Będziemy, jako Naród i Państwo suwerenni, jesli Niemcy i Rosja będą słabi, a Żydzi będą zagrożeni (powtórnie) i będa potrzebować nas.

  To się zaczyna dziać na naszych oczach - Plan jest realizowany. Wie o tym Kaczyński i Morawiecki. Ale jak zawsze za pradziwą Niepodległość przyjdzie nam zapłacić ...

   

 4. Po dzisiejszym wystąpieniu w Monachium Mateusz Morawiecki ma szansę być wielkim Polakiem, ale jest jedno "ale" - pod żadnym pozorem MM nie może wycofać się z dzisiejszych prawdziwych słów o żydowskich sprawcach (i tych z judenratów i tych innych).

  MM ma szansę na bycie kimś obok Jarosława, takiej szansy nie ma coraz gorszy Duda ze swoimi skandalicznymi ciotkami Romaszewskimi.

 5. avatar

  "Mateusz Morawiecki ma szansę być wielkim Polakiem"

  Nie chcę być jadowity ale stwierdziwszy że 2+2=4 nie zostaje się nikim, no chyba że chodzi o dziecko w 2 klasie.

 6. avatar

  Pytanie dziennikarza żydowskiego do Morawieckiego w Monachium 17-02-2018

  Premier Izraela o wypowiedzi Morawieckiego: Mówi jak zwyczajny negacjonista Holokaustu.

   

 7. avatar

  No, nie zgodzę się. Czasem wymaga wiele trudu, żeby wynik 2+2=4 osiągnąć.

  Konstruktor Trurl zbudował raz ośmiopiętrową maszynę rozumną, (...) i  niejako z czczego obowiązku rzucił sakramentalne pytanie, ile jest dwa razy dwa?

  — Ileż to jest: dwa a dwa?
      — SIEDEM! — odparła maszyna.

  https://solaris...

   

 8. avatar

  Jak często zdarza Ci się prekognicja?

 9. avatar

  To jeszcze nic. Najlepsze jest zakończenie :

  …..dawał się słyszeć głos Trurla, wołającego bez ustanku:
      — Dwa a dwa jest cztery! Cztery!!!

   

  Maszyna wciąż nie ustawała w piekielnych wysiłkach i zdawało się, że lada chwila strop jaskini runie na uwięzionych, miażdżąc ich i grzebiąc na wieki. Lecz kiedy stracili już wszelką nadzieję, kiedy gryzący pył wypełnił powietrze, coś naraz straszliwie zazgrzytało, dał się słyszeć powolny grom, silniejszy od wszystkich odgłosów zaciekłego kucia i dobijania się, potem powietrze zawyło, czarna ściana, zasłaniająca otwór, znikła jak zdmuchnięta przez wicher, w dół poszła lawina olbrzymich złomów skalnych. Echo grzmotów toczyło się jeszcze przez dolinę, odbijane od gór, kiedy obaj przyjaciele dopadli wyjścia jaskini i wychyliwszy się do połowy ciał, ujrzeli maszynę, jak leżała pogruchotana i spłaszczona wywołanym przez siebie skalnym obwałem, z olbrzymim głazem pośrodku swych ośmiu pięter, który przełamał ją niemal na pół.

   

   

 10. avatar

  Żeby w ogóle myśleć o suwerenności konieczny jest cały pakiet:

  - JOW
  - SWOBODNY dostęp do broni
  - Zakaz cenzury w konstytucji zapisany

  W trakcie należy osiągnąć choć przybliżoną samodzielność żywnościową i energetyczną. Nie wydaje się by ~suwerenność można było osiągnąć dotychczasowymi metodami, jako że “Głupotą jest ciągle robić to samo i oczekiwać różnych rezultatów”.

 11. Prawda nigdy nie była i nie będzie orężem politycznym. Prawdą szermuja polityczni samobójcy. Gdy brakuje koncepcji politycznej sięga się po prawdę, taki polityczny środek antykoncepcyjny.

 12. Oczywiście, że wśród sprawców Holokaustu byli także Żydzi. Żydowska policja w gettach wysługująca się Niemcom. Żydowscy kapo w niemieckich obozach koncentracyjnych

 13. Na naszych oczach spełnia się przepowiednia Nostradamusa, że przed 3WW Polska zacznie się przyjaźnić z Arabami. Przyczyna obecni wydaje się być prosta. Potężny atak na suwerenność Polski jest do wykorzystanie przez odwiecznych wrogów Izraela jakim jest swiat arabski, w którym Polska może zacząś szukać wsparcia. Polska to przetrwa ale kosztem nieprzyjaźnie z Izraelem i światem żydowski reprezentowanym przez kancelarie prawnicze wschodniego wybrzeż USA. Dla Izraela ten atak  doprowadzi do ostatecznego zniszczony państwa Jakim jest współczesny Izrael w/g tej przepowiedni jak też Apokalipsa w/g św. Jana. Izrael dzisiejszy jest bowiem państwem ateistycznym, w którym judaizm postanowiono zastąpić "Religią Holokaustu", którym bezrefleksyjnie antagonizuje się Polaków w opozycji do Izraela. Co robić? Nic - mleko się wylało, i wszystko teraz w ręku Boga bez którego bogosławieństwa wszystko kończy się klęska dla ludzi. Będzie jeszcze trudniej ale Polska przetrwa "... póki my żyjemy"

 14. Strasznie to wyglądało.Najpierw kilka dni milczenia a potem widok głownych polityków śmiertelnie przerażonych gdy wreszcie coś tam zaczęli tłumaczyć, obiecywać poprawę, czyli i już zawsze konsultować politykę wewnętrzną i treśc ustaw z USA i z Izraelem. Totalne podkulenie ogona, aż biedny telewidz który na to patrzy  zaczyna sarkać.

  Ciekawe, że na tym tle znikły problemy z Unią, zaś Rosja wypada jako jedyne mocarstwo które w nic się u nas nie wtrąca. Chce (na razie) tylko by im nie przeszkadzać w interesach robionych z Niemcami.

  Ludność krajowa nie miała złudzeń co do reakcji opozycji, ale odkrycie że władza pisowska to mientkie faje, to już zbyt dużo.

 15. Strony