Prześlij dalej:

Istnieje taka mało zabawna prawda życiowa, która mówi, że ofiara złodzieja, napastnika, czy gwałciciela ma niewielkie szanse na uzyskanie pomocy, jeśli krzyczy „ratunku”. Najskuteczniejszą formą zwracania uwagi osób postronnych jest zupełnie inny alarm, mianowicie: „pali się”. Głupot nie chcę wypisywać, ale dam głowę, że gdzieś czytałem, nie „eksperta” TVN w typie Dziewulskiego, tylko poważne opracowanie naukowe, w którym ta prawda życiowa była zweryfikowana jako fakt ze sfery zachowań społecznych. Coś jest takiego w człowieku, że do pewnego rodzaju zagrożeń podchodzi obojętnie, a do innych z pełną powagą.

Pożar i ogień to jedyny żywioł zniechęcający „odważnych” do wszelkiego rodzaju idiotycznych zachowań. Po pijaku do wody wskoczy wielu, w trakcie burzy też nie jeden poszuka atrakcji, dopóki nie zostanie trafiony piorunem albo drzewem. Do zabawy w ogniu, czego nie należy mylić z zabawą ogniem, jeszcze chętnych nie widziałem. O tym, że niezrównoważeni podpalają pola, stodoły i domy, słyszy się od czasu do czasu, ale żeby w ogień wskoczyli i zaczęli grać w karty, nie słyszał i tym bardziej nie widział jeszcze nikt. Tam, gdzie się pali żarty i odważni się kończą, wiele innych zagrożeń dziwnym sposobem jest lekceważona lub nawet nie przyjmowana do wiadomości, ogień kończy zabawę.

Przełóżmy to teraz na realia polityczne i bardzo szybko zobaczymy, że respekt dla ognia przebija wszystkie pozostałe nieszczęścia. Przez osiem lat wielu w Polsce krzyczało: „złodzieje, złodzieje”, a nie chodziło o kieszonkowców, tylko o grube ryby okradające Polaków na setki miliardów złotych. Czy to robiło jakiekolwiek wrażanie na większości społeczeństwa, czy mówiąc brzydziej, elektoratu? Złodziejstwo dostrzegali prawie wszyscy, ale nieliczni się tym przejmowali i jeszcze mniejsza część chciała złodzieja gonić. Gwałtów też przez osiem lat nie brakowało i to w każdej wersji, od napaści na uczelnie i domy blogerów, przez wtargnięcie do redakcji „Wprost”, aż po masowe ściganie za piosenkę „Donald matole!”. Reakcja? Chwilowe wzburzenie z mikroskopijnym przełożeniem na wyniki wyborcze.

Biorąc pod uwagę smutny fakt, że z ludzką naturą jeszcze nikt nie wygrał, a na pewno nie wygrał na poziomie zachowań zbiorowych, trzeba sobie zadać proste pytanie. Czy bieganie po tematach i straszenie na zmianę, że złodzieje zabiorą 500+, podwyższą wiek emerytalny, wprowadzą zboczeńców do szkół i euro do Polski, ma sens? Podpowiem, że wszystkie wymienione zagrożenia i jeszcze gorsze nie wymienione są jak najbardziej realne i wręcz oczywiste, ale żadne z osobna nie jest pożarem. Główne „straszaki” wyborcze ze strony rządzących odnoszą się do poszczególnego złodziejstwa i jednostkowych gwałtów, co w niepojęty sposób nie robi większego wrażenia na narodzie. Wniosek? Tylko jeden, jasno zdefiniowany w tytule felietonu i rozwinięty w treści.

Strony

Źródło foto: 
25866 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

5 (liczba komentarzy)

 1. Pali się!!

  Komunista Cimoszewicz, syn sowieckiego komunisty pali się do wypłacania żydom mienia bezspadkowego!

 2. Timmermans napala się na Biedronia.

  Niemiec Manfred Weber pali ostatnie mosty m-dzy KE i Polską.

  W 2011 r. Liroy zachwalał Palikota.

 3. Jednym słowem co ruszy elektorat? Przynajmniej ten zastany. Bo lemingów nic nie przekona. Zagrożenie wolności przez "postępowców" - posadzimy homofobów? Może w końcu dotrze do ludzi, że za chwilę za brak entuzjazmu do jedynie słusznej orientacji seksualnej i jedynie słusznej płci będzie ich można posadzić? Ludzie cenią sobie swoje rodziny  . . . może położyć większy nacisk na to zagrożenie? Na odbieranie dzieci? Oni idą po Nas normalnych ludzi! I to jest fakt! A już tego, że ktoś jest katolikiem to nie podarują! Bo jak katolik to faszysta i antysemita . . . . no i zapewne zaburzony seksualnie pedofil i przemocowy zwyrol! Za chwilę takich ciemnogrodzian tęczowa sitwa powsadza w bydlęce wagony i przesiedli . . . . przecież to już było! I wszystko wskazuje na to, że jeszcze być może. Bo lewactwo zgrabnie umyło łapki od transportów na Syberię, które kryli gdakając w zachwycie o sowieckim eksperymencie. Ludobójstwo nie może być tylko trochę i niejako przy okazji zbrodnicze. A to marksistowskie wg. nich takie jest, ot trochę błędów i wypaczeń! PS. Oczywma wyobraźni już widzę jak pewna posłanka stwierdza u siebie alergię na katolicyzm i przesiedla katoli do schroniska, a KK likwiduje!

 4. avatar

  I o to chodzi. I o to chodzi. Niektórzy mówią, że to już nie te czasy. Bzdura. Zawsze historia się powtarza. Tory kolejowe są. Wagony są. Ideologie lewicowe wcześniej czy później doprowadzają do nieszczęść na niespotykaną skalę. Do milionów ofiar. Do cierpień. Nawet tych usytuowanych na samym szczycie władzy. Towarzysz Stalin nie przepuszczał nawet rodzinie. Nikt nie czuł się bezpieczny. Powyższa wizja jest jak najbardziej realna. 

 5. Gruzin w Tiblisi (pół roku temu) powiedział mi (po rosyjsku):"swoich zabijał żeby obcy się go bali"

 6. Strony