Inteligentny dom - Ty też możesz taki mieć

Prześlij dalej:
Inteligentne domy
 
Inteligentne domy to jeden z ciekawszych wynalazków ostatniego czasu. W Polsce pomysł ten jednak przyjął się dość słabo, głównie ze względu na wysokie koszty budowy. Niewiele osób jednak wie, że inteligentny dom, a przynajmniej jego namiastkę, można otrzymać stosunkowo niewielkim kosztem. W dodatku bez konieczności przebudowy budynku i instalowania zintegrowanej automatyki budowlanej. Jak to możliwe? Wszystko dzięki wszechobecnym aplikacjom na smartfony, wśród których znajdziemy również takie, pozwalające nam kierować pojedynczymi urządzeniami domowymi. Nasz własny inteligentny dom możemy zatem stworzyć tanio i wygodnie. Nie da nam on oczywiście takiego komfortu, jak dom z kompleksowymi smart rozwiązaniami, jednak z pewnością ułatwi nieco codzienne funkcjonowanie. Jakie urządzenia możemy zatem przełączyć na wersję „inteligentną”?
Na początek warto zaopatrzyć się w inteligentne gniazdka sieciowe, które pozwolą nam na sterowanie różnymi urządzeniami elektrycznymi. Do wyboru mamy gniazdka różnych producentów, które różnią się miedzy sobą dostępnymi funkcjonalnościami oraz technologią łączności. Możemy wybrać np. gniazdka marek D-Link i Edimax wykorzystujące Wi-Fi, lub AVM Fritz! z modułem cyfrowej komunikacji DECT - w tym przypadku musimy jednak oprócz gniazdek zakupić również specjalny router. Inteligentne gniazdka pozwalają nie tylko na ich zdalne włączanie i wyłączanie, ale dają również możliwość monitorowania zużycia energii, czy ustawienia harmonogramu pracy gniazdka (czyli de facto podłączonego do niego urządzenia). Wadą gniazdek wykorzystujących sieć Wi-Fi jest możliwość zakłócania jej pracy, do ich zastosowania nie potrzeba jednak żadnych dodatkowych urządzeń. Koszt zakupu inteligentnych gniazdek wynosi około 200 zł.
 
Inną pojedynczą funkcjonalnością, którą bez większych problemów możemy sobie zafundować, jest inteligentne oświetlenie. Można to zrobić podłączając źródła światła do inteligentnych gniazdek, bądź wykorzystać specjalne systemy oświetlenia. Tu również mamy do wyboru wiele marek i typów oświetlenia. Możemy wybrać np. światła Smart LED, które łączą się ze smartfonem za pomocą technologii Bluetooth. Mamy w ten sposób możliwość włączania i wyłączania świateł, regulowania ich jasności, a nawet wybrania kolorystyki światła (w przypadku zastosowania specjalnych żarówek). Możemy wybrać system Lightify firmy Osram, w skład którego wchodzą żarówki oraz bramka sieciowa, która może „obsłużyć” do 50 żarówek. Tu również jesteśmy w stanie za pomocą telefonu włączać i wyłączać oświetlenie, regulować jego natężenie oraz wybrać kolor światła. Jeszcze inną opcją jest system Philips Hue, który także wymaga zakupu specjalnej bramki łączącej żarówki z siecią, przy czym praca tej bramki nie zakłóca działania sieci Wi-Fi. Posiada on takie same funkcjonalności, jak systemy opisane wcześniej, wzbogacone o możliwość praktycznie dowolnego doboru kolorystyki oświetlenia. Niestety jest on zdecydowanie droższy (zestaw startowy kosztuje ponad 800 zł, a pojedyncza żarówka około 250 zł).

Strony

3431 liczba odsłon

Autor artykułu: Dziura