Imposybilizm zdeterminowany, czyli genialna diagnoza społeczna Kaczora

Prześlij dalej:

Trzeba mieć niezwykły dar, by używać słów dla oddania rzeczy sedna, a nie po to, żeby intelektualnie wyglądało. W przemówieniu… wróć… w wykładzie Jarosława Kaczyńskiego w Poznaniu, tytułowa zbitka słowna, w pierwszym odbiorze, oczywiście wywołuje uśmiech, ale gdy się rozumie znaczenie słów, drugie odczucie to już „łał”. Dokładnie tak wygląda nasza rzeczywistość, która jest napędzana (determinowana) niemożnością (imposybilizmem) wykonania rzeczy najprostszych. Przez dłuższy czas w Polsce wszystkie przejazdy kolejowe, łącznie z tymi, które były odnawiane przy okazji remontów dróg, urywały samochodom zawieszenia. Za cholerę nie dało się dolać asfaltu w miejscu, gdzie w sposób naturalny powstawała różnica poziomów miedzy torami i drogą. Po 25 latach w końcu udało się jako tako ten problem rozwiązać, ale wszystkie pozostałe problemy nadal tkwią w przekonaniu „nie da się cholera”. Te dwa trudne i idealnie użyte słowa były zaledwie smaczkiem w całym wykładzie Kaczyńskiego, który wysłuchałem od deski do deski, chociaż miałem na głowie dziesiątki zajęć. Pisałem setki razy, że w Polsce potrzeba normalności, zwykłych prostych decyzji administracyjnych, które uporządkują wszechobecny tumiwisizm i przekonanie, że nikt mi nic nie zrobi, bo wszyscy robią tak samo. Ci sami fachowcy znani z krzywego stawiania ścian w peerelowskich blokowiskach, wyjeżdżali do Niemiec i w ciągu trzech dni uczyli się zupełnie nowej technologii, co więcej po tygodniu stawiali ściany dwa razy szybciej i lepiej od obeznanych Niemców. Dlaczego? Odpowiedź jest irytująco oczywista, bo nikt w Niemczech za spieprzoną robotę nie zapłaci. Warunkiem powstawania jakości jest nieuchronność w egzekwowaniu odpowiedzialności za tandetę.

Wokół tej jednej reguły Kaczyński zbudował całą diagnozę społeczną i pokazał prostą receptę na uzdrowienie każdej dziedziny życia, urzędu i instytucji. Gdy się odpowiednio zdefiniuje narzędzie, to obróbka staje się przyjemną formalnością. Kultura? Proszę bardzo, możemy obrobić kulturę. Koniec ze szmirą w wykonaniu postarzałych gwiazdek, za państwowe pieniądze, która obsrywa Polskę i Polaków. Jeśli mamy wydać nasz polski grosz, to robimy film na miarę Hollywood i ma to być obraz sławiący Polskę z takim rozmachem, z jakim hollywoodzka Ameryka wygrywa z wrogami, kosmitami i samym szatanem. Biznes? No przecież, nie na brzuchatych brygadzistach z Polmozbytu uda się zbudować normalnie funkcjonującą gospodarkę. Klasa średnia, jak w każdym rozwiniętym kraju musi się opierać na ludziach, którzy reprezentują odpowiedni poziom, mają przyzwoite wykształcenie i obycie, przynajmniej na tym poziomie, że nie kupują używanych opon do Mercedesa S i nie jeżdżą na oleju opałowym. Relacje społeczne? Dopóki w Polsce kobieta w ciąży pracująca ponad siły będzie słyszała, że na jej miejsce przyjdzie dziesięciu, ani pracodawca, ani pracownik nie poczuje żadnej satysfakcji w tworzeniu sensownego miejsca, które pozwala zabezpieczyć podstawowe potrzeby. Władza? Im głupszy i więcej kradnie, to model obowiązujący i nie do podważenia. W takich warunkach człowiek znający swoją wartość nie pcha się i brzydzi jakichkolwiek kontaktów z polityką na każdym poziomie od samorządu uczniowskiego, aż po najwyższe urzędy.

Strony

45215 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

26 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  ogladalem rzeczoną konfo-prelekcje na wyrywki (musze znalezc calosc gdzies wsieci i na spokojnie przesluchac) i 'bez kozery" powiem ze juz jest PO-ptokach...to co powiedzial..a w zasadzie to czego nie powiedzial do konca dla zdroworozsadkowych obywateli wystarczy...
  czy doktorowa1metrodszpadla odniosla sie "merytorycznie" do tez JK z tego wystapienia na jakiejs konfie??ktokolwiek widział??ktokolwiek wie??
  p.s.
  ciekawe jak dlugo zajmie odpowiednim sluzbom odnalezienie "gęsiarki" i PO-kazanie tym "dowcipnisiom" z kancelarii gdzie jest ICH wlasciwe miejsce... 
  edit..
  czy jakikolwiek dziennikarz odwazylby sie zapytac pana Michalowskiego czy "cóś" wie..czy miał..ma "obraz" obecnej sytuacji??koniec konców gajowy zalecil w swojej nieskonczonej rozstropnosci "odpowiednie dzialnia prokuratury"

 2. Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego

  Tylko fragment słyszałam i trzeba nadrobić.
  A co do ginących obrazów. Mam pewną wizję.
  Dlaczego zginęły akurat te:

  Bydło na pastwisku

  i Gęsiarka

  :)

 3. avatar

  Kłopot w tym, że JK jest też emanacją  klasy urzędasów.

 4. avatar

  A kto nim nie jest ? Liderzy "antysystemowej prawicy", o których już nawet G. Braun mówi, że to "parada głupców, agentów i niedojd" ?
  Przy wszystkich wadach JK a tym bardziej jego formacji to on jest liderem prawicy a nie pętak z okolic Opola, błazen w muszce czy też posłaniec mundurowych publikujący materiały ze śledztw...

  A co do błazna w muszce... Z racji zawodowych współpracowałem przez jakiś czas z przedsiębiorcą z woj. śląskiego, od 20-lat korwinisty, UPR-owca a obecnie KNP-owca... Facet wyraźnie mówi, że wg niego i całego środowiska KNP to co ostatnio odwala Korwin to albo jakiś odlot albo facet jest już prowadzony/manipulowany przez służby co oni obstawiają jako pewnik...

  P.S. Kolega leming współpracujący z nai był zszokowany tym, że służby tak działają...;) ta relacja plus niedawna emisja "Służb specjalnych" otwarły mu oczy w pewneym segmencie polskiej polityki..

 5. Przekaz dnia (dla leminga): przy tej władzy zginie wszystko: i 150 mld z OFE, i PKP Energetyka i obraz "Gęsiarka" z pałacu prezydenckiego "Gęsiarka". Obraz skradziony z Pałacu Prezydenckiego - już został sprzedany

  Poza tym Kaczyński przegrał nie w 2005r. a 2007r. . Co do jego genialności to ja mam poważne zastrzeżenia - wystawienie K.Marcinkiewicza na komisarza, a potem kandydata na prezydenta Warszawy i nieumiejętność zbudowania masowej partii, od odpowiednim poziomie ludzi zajmujących w niej kluczowe stanowiska - to takie dwa przykłady.

  PS coś sie nidobrego i niejasnego dzieje w SKW http://gpcodziennie.pl/43704-czystka-wkontrwywiadzie.html

 6. Prześwietlona  i przedstawiona sytuacja... diagnoza postawiona.
  Mamy na stole pacjenta z "ostrym brzuchem" i trzeba wyciąć tę ślepą kiszkę. Zgniły wyrostek.
  Nie jest za późno.

  N.B. Mnie się sytuacja naszej władzy skojarzyła z fotografią:

  http://fraszki-ulotki.info/2015/07/utrwalacze-i-wybielacze.html

  A tu mamy niezłe zdjęcie. Roentgenowskie... Skojarzenie z pacjentem bardzo trafne.
  Raz zwiał z fotela. Chyba już zrozumiał, że jednak się nie obędzie bez wyrwania zgniłego zęba i dojrzał do zabiegu - a w dzisiejszych czasach nikt nie rwie na żywca...

  :)

 7. To było dawno temu.
  Na jednym ze spotkań ówczesnej UW/UD ktoś, nie pamietam kto, powiedział: "nie jesteśmy zainteresowani budową klasy średniej, bo to nie jest nasz naturalny elektorat". I tego się trzymano przez całe 25 lat, kto nie wierzy, niech się rozejrzy dokoła siebie - naprawdę daleko szukać nie musi. Tylko dwa stany, albo miliarder z szemranych interesów i służb, albo ledwo wiążąca koniec z końcem rodzina, która pracuje i ciężko i uczciwie.

  Co do wykonania, to po prostu wystarczy zero triumfalizmu. Nie wolno robić takich pokazówek jak z tym lekarzem, co go za łapówki wyciągnęli w kajdankach. A jak się coś takiego trafi, to ze zbolałą miną mówimy - no świetny fachowiec, ma boskie ręce, ale niestety są dowody i zeznania świadków. Tak samo w innych dziedzinach.
  Jak "Krytyka polityczna" bedzie pluć, że nie dostali grantów, to mówimy, że są głodne dzieci w Polsce i pokazujemy w tle jakiegoś biednego szkraba z równie biedną matką.

  Dopisek 1.
  Jeszcze drobiazg, ale wart podniesienia, bo w tekscie jest o kobietach w ciąży. Gdyby tak zwane "feministki" rzeczywiście chciały polepszenia statusu kobiet to by już dawno wymogły na rządzących takie zmiany w prawie pracy, żeby kobieta po urodzeniu dziecka mogła w sposób dowolny gospodarować swoim czasem i dzielić go między pracę i opiekę nad dzieckiem. A ponieważ tego nie robią to znaczy, że nie są żadnym przypadku zainteresowane jakością życia kobiet.

 8. avatar

  autorem tego stwierdzenia jest jegonajwspanialsza ekscelencja towarzysz geremek..
  a co do rozliczen...marzy mi sie..by w gazetach uslyszec lakoniczne w swojej dobitnej prostocie krociuśkie ogloszenia..i to nie w cale na jedynkach..tylko gdzies z tylu..obok ogloszen dam prace*kupie*sprzedam*..cos tak w ten desen..
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  ..."przed Sądem Najwyzszym zakonczyl sie proces..wielu znanych kilka lat temu polityków..BYŁY prezydent Bronisław K;były premier Donald T..byly szef dyplomacji Radosław S...była premier Ewa K..WSZYSCY CZLONKOWIE RADY MINISTRÓW;WSZYSCY CZLONKOWIE KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW  z kadencji 2007-2015 zostali uznani za WINNYCH zarzutom zdrady stanu;szpiegowstwa..spisku majacego na celu likwidacje calej struktury panstwowej.etc..etc...i wraz z INNYMI wymienionymi w akcie oskarzenia WSZYSCY zostali skazani na KARĘ DOŻYWOTNIEGO WIEZIENIA z klauzula BPA..w/w oskarzeni zostali pozbawieni wszelkich praw publicznych..a ich majtek przeszedl CALKOWICIE na skarb panstwa.."..
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  tyle..mi to wystarczy...
  kiedys na "naszych blogach" jakis bloger systematycznie wklejał afery PO..straciłem rachube jak doczytalem sie do ponad 2000 w calym kraju..moze komus nowemu w resorcie sprawiedliwosci wpadlo by do glowy i wydrukowac sobie to wszystko i rozeslac w/w materialy do podleglych;poszczegolnych prokuratur??albo wydrukowac po 1 egzemplarzu dla kazdego NOWEGO posla w listopadzie??
  ale beda jaja...ALE JAJA..ALE JAJA...ALE JAJA....

 9. Ano, nie są!
  Chyba że chodzi o orientalną urodę przychodźców. Pod tym względem chciałyby poprawy jakości, nazwijmy to - estetycznej: tubylcy mają kartoflane nosy i przypominają coś w rodzaju świńskiego ryja zatkniętego na kiju (swobodny cytat z pani Dunin).

  Ostatnio są zajęte głównie wszelkiego kalibru równością.
  Wydaje mi się, że z braku lepszego zajęcia.

  Jak się człowiek (płci biologicznej, kulturowej i społecznej) żeńskiej, zwany powszechnie kobietą, musi zająć domem, dziećmi i do tego zarobić na życie, to nie ma czasu na takie głupoty.

 10. Fajne te obrazki

  http://pulldrag...

  Jeśli w tym tekście (moim i w tym co jest zeskanowane z książki) słowo antysemityzm zastąpimy słowem islamofobia to wyjdziemy na to samo.
  Islamofobia ma sugerować, że nie wiemy czym i kim są ci ludzie. To jest chwyt z gatunku dialektyki marksistowskiej, który ma na celu zablokowanie mozliwości krytyki. Czyli ci, którzy są przeciwko islamistom to są chorzy na głowę - identycznie jak ci, którzy są antysemitami.

 11. avatar

  Spędziłem prawie cały dzień na przelewaniu z pustego w próżne. Przyznaję, dostałem może z 5, 6 maili od Użytkowników, że na smartfonach coś się tam dzieje, jednemu się jakiś plik ściąga, drugiemu coś tam się wiesza, przy tej okazji polecam przegląd aplikacji w telefonie. Zrobiłem stronę w bootstrap i parę wersji skórek mobile, wszystko wygląda jak badziewie. Strona była skanowana antywirem, sprawdziłem też wyświetlanie na trzech telefonach, od starej Nokii 72e po najnowsze wersje Smasunga. Nic się nie ścina, nic nie rozjeżdża, wszystko działa. Pytałem na TT ludzi, odpowiadają to samo. Rozumiem, że każdy chciałby jak najlepiej, ale błagam proszę mi nie pisać o fajerwerkach, które w dobrej wierze przyjmuję jako konieczność techniczną. Elaboraty o wyższości Wordpressa nad Drupalem o tyle nie mają sensu, że baza ma ponad 4G, a migracja tego kosztowałaby w klasztorze Benedyktynów z pół miliona, o komercyjnej robocie nie wspomnę.

  Nikomu tak jak mnie nie zależy, by strona docierała do największej liczby odbiorców, ale między odbiorem, a biciem piany na temat grafiki i funkcjonalności jest kolosalna różnica. Jeśli jednak ktoś uważa, że jest źle, to moja propozycja jest prosta. Proszę przesłać projekt idealnej strony dla komputera i telefonu i jeśli rzeczywiście taki będzie, jestem gotów zapłacić za jakość. Poza wszystkim portal żyje tylko dzięki reklamom, które wersje mobilne wysyłają w kosmos. Sadzę, że siłą portalu jest treść, nie skórka. Przejrzyste, surowe projekty doposażone w adblock, to na pewno niesamowita wygoda, ale jednocześnie mordowanie kontrowersje.net. Proszę zatem o racjonalne podejście i zgłaszanie takich błędów, które rzeczywiście są przeszkodą dla Użytkownika, a nie wodotryskami i jednocześnie zabójstwem dla portalu.

 12. avatar

  dla mnie 100% cukru w cukrze..na liczydle i na telefonie dobrze sie otwiera i dziala.a ukladi grafika niech zostana po wsze czasy bo to tworzy klimat i marke..

 13. Na urzadzeniu mobilnym proponuje na czas zapoznawania sie z tekstem Matki wylaczyc przetwarzanie skryptow Javy i akceptacje ciasteczek. Efektem bedzie brak mozliwosci zalogowania ale za to strona kontrowerje.net zaladuje sie w poec sekund i bedzie sie mozna zapoznac z tekstem bez gryzienia telefonu. Polecam rowniez w przypadku slabszych urzadzen (telefony i tablety z jednym core'm). 

 14. Banał: od "zawsze" wszyscy wiemy (jedni od wcześniej, drudzy od później, trzeci jeszcze nie), że dojść do normalności to usunąć nienormalność. To usunąć rudych.
  https://www.you...

  Szaty kontrowersji proszę na razie pozostawić w spokoju.
  (-)konserwatysta + mój głos

 15. avatar

  Tak z ciekawości. Wypada ~2M tekstu (w zasadzie)  dziennie. Cosik dużo, chyba?

 16. i najbardziej brzemienny w skutki będzie pierwszy rok rządzenia, o ile PiS wygra wybory, tak by rządzić samodzielnie. Idelanym stanem byłoby 300 - 310 posłów w Sejmie, większość konstytucyjna daje pole manewru, a jakim przy zwykłej większości trudno marzyć.
  Na początek ustawy zapowiedziane w kampanii Prezydenta A. Dudy i Beaty Szydło. Tym "kupi" się i przekona ludzi do siebie. Mając poparcie społeczne można zacząć dożynki, takie do trzeciego pokolenia..

 17. Dzisiaj jeden odwieczny leming powiedział mi "nie ma rady, trzeba będzie głosować na ten PiS".
  Ostatnie wyczyny PO z przyjmowaniem "uchodźców" na żądanie Niemiec to już było za wiele, tego wierne lemingi nie zniosły, kropla za dużo, bajoro się wylało.

 18. Tym bardziej że poza marionetką Tuska Kopaczową i jej rządem jest cały szereg środowisk i pojedynczych ważniaków którzy nie ukrywają że Ewa właśnie robi "laskę", pardon,  łaskę Angeli. Przed chwilą właśnie gen. Czempiński z jakimś profesorem to właśnie przyznali w TVP info.

 19. avatar

  @chlor Polskie media nie raczyły zrelacjonować obrad szczytu UE z ubiegłej środy, na którym prawie w całości przyjęto plan Orbana. Odrzucono tylko punkt pierwszy dot. ochrony granic Grecji. Konsekwencja węgierskiego premiera jest godna podziwu.  Dla zainteresowanych poniższy link:

  http://www.pch2...

 20. Pan Jarosław Kaczyński  jest w polityce tym kim  był Jeemy Handrix w muzyce -ponad czasowy .Wymiatać   na gitarze albo     przygotować     wykład żeby      wszystkim     ciary     przeszły ,dla obecnej "elity "   rządzącej to Himalaje .Przyszłych rządów powinni na równi bać się ci co te rządy stracą  jak też CI co te rządy będą SPRAWOWAĆ.Z prostej przyczyny ODPOWIEDZIALNOŚĆ za to co było zrobione żle   i za to co będzie robione w PRZYSZŁOŚCI .

  Niby to takie proste a od 25 lat  taka kurwa niemoc że się rzygć chce .Ale spoko wytrzymałem  300 miesięcy wytrzymam ten 1  miesiąc.

 21. Pan Jarosław KACZYŃSKI  w polityce jest tym  kim był Jeemy Handrix w muzyce  ponad czasowy .Wymiatanie na gitarze  albo  przygotowanie wykładu żeby ciary przeszły to dla obecnej ekipy rządzącej  Himalaje .Przyszłych rządów powinni się bać ci co te rządy sprawowali i CI co te rządy będą sprawować .Z prostej  przyczyny  ODPOWIEDZIALNOŚĆ za to jak było rządzone  i jak będzie !
  Niby to takie proste ale po 25 latch rzygać mi się chce .  Ale spoko , wytrzymałem 300 miesięcy to wytrzymam ten 1 miesiąc  .

 22. Dziś mimochodem JK dał do zrozumienia dlaczego pozostał głuchy na zaczepki tejkobiety (forma tenkraj), WZYWAJĄCEJ go do debaty, na wzór Komora WZYWAJĄCEGO A.Dudę w kampanii prezydenckiej. Rozmawiać o kotlecie można, tylko po co?
  W końcu musiała przystać na B.Szydło. B.S. powinna jednak uzgodnić kto tę debatę będzie prowadził, bo to będzie próba grilowania dwoje na jedną. Ja na miejscu B.S. doprosiłbym jakiegoś bezstronnego dziennikarza aby uniknąć manipulacji.

 23. Na ostatniej prostej ta rządząca hunta sprzedaje Energetykę PKP i częstotliwości telefonii komórkowej za dziesiątki miliardów PLN. Podobno pilotuje to znany degenerat Halicki.

  To jest ostatni moment dla PiS-u aby ostrzec przed NIEUNIKNIONYM Trybunał Stanu!
  Już dziś opublikować wzór listu gończego, gdyby próbowali wiać do Raichu!

  http://naszeblo...

 24. Posłowie z PiS-u, przestańcie dyskutować z nimi na temat spotkania A.Dudy z J.K.

  Ta kradzież jest tematem wybuchowym na kampanię wyborczą! Przerywajcie wszelkie pytania i zmuszajcie do nagłośnienia tego zuchwałego napadu na mienie państwowe i społeczne!!! 

 25. Na początku tzw. "transformacji" nasza wiedza była na poziomie szkoły podstawowej, komusze ścierwa już dawno miały ukończone studia i zrobione doktoraty. Mam nadzieję, że 25-go cały ten śmieć odleci poniżej progu wyborczego. Petru - marionetka Balcerowicza, Kukiz - podłożona pluskwa, nie wspomnę już o najważniejszych PO, PSL i SLD. Wytrwałość i konsekwentne dążenie do celu, to podoba mi się u Jarosława Kaczyńskiego najbardziej. http://niezalez...

 26. ale przepadnie, a można się uśmiechnąć, z przekąsem ale zawsze :)
  http://pikio.pl...

 27. Strony