George Herbert Walker Bush (1924-2018)

Prześlij dalej:

Odeszła ikona globalnego mocarstwa człowiek, który był prezydentem amerykańskiego imperium u szczytu jego potęgi. Mainstreamowe media zawsze hołdują zasadzie, że martwy republikanin to dobry republikanin, stąd teraz ma on najlepszą prasę w swojej historii.  Bush 41 od początku zerwał z konserwatyzmem Reagana i zajął się budowaniem globalnego imperium. Jednak zajęty sprawami świata zaniedbał sprawy wewnętrzne (ekonomia) i został jak to bywa w historii odsunięty od władzy przez politycznego młokosa. Dlaczego rządzące Ameryką elity finansowe pozwoliły mu przegrać? Być może stał się zbyt silny i dlatego chciano się go pozbyć, zyskując młodego łatwiejszego do prowadzenia Billa Clintona.

https://ichef.bbci.co.uk/news/624/cpsprodpb/17AA3/production/_101013969_000004655-1.jpg          Był chyba w historii USA najlepiej przygotowanym kandydatem do prezydentury, przez 8 lat na stanowisku wiceprezydenta, dyrektor CIA, wcześniej przedstawiciel USA w Chinach, przed tym prezes Partii Republikańskiej, przedstawiciel USA w ONZ. Był też kongresmenem, a wcześniej biznesmenem w przemyśle naftowym, a w czasie II wojny na Pacyfiku ledwie uszedł z życiem, zestrzelony przez Japończyków po 58 bojowych misjach. Kim był ten amerykański patrycjusz urodzony z przysłowiową srebrną stopą w ustach jak stwierdziła jedna z jego politycznych konkurentek w czasie ostrej kampanii wyborczej.

Przez ostatnich kilka dni główne media ustawicznie nawiązywały do epizodów z życia zmarłego 94 letniego prezydenta USA George’a W.H. Busha.  Wszyscy są zgodni co do jego udanego życia rodzinnego z Barbarą Pierce, która zmarła wcześniej w tym roku. 18-letni mierzący 185 cm George spotkał 16-letnią Barbarę ubraną w czerwono-zieloną sukienkę na szkolnej potańcówce w okresie świąt Bożego Narodzenia w 1941 r. Jej ojciec kierował imperium wydawniczym McCall, rodzina spokrewniona z  14-tym prezydentem USA Franklinem Pierce'm. George poprosił ją do walca, jednak tancerzem dobrym nie był. Barbara wyznała później:

“Poślubiłam faceta, którego pierwszy raz pocałowałam”.

Ich małżeństwo trwało 73 lata. Bushowie mieli sześcioro dzieci: George W., Jeb, Neil, Marvin i Dorothy (Bush Koch), drugie z kolei dziecko, Pauline Robinson “Robin” zmarła przed ukończeniem 4 lat.  Bush miał łatkę drętwego, niezręcznego, ale ambitnego i dobrze ustosunkowanego arystokraty. Jego językowi brakowało wdzięku i polotu, co tłumaczył wpływami surowej matki, która zabraniała mu mówić o sobie.

Strony

Źródło foto: 
3537 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Jacek K.M.

Autor artykułu: Jacek K.M.